Нудота, пронос, слабкість і біль у животі: що це може бути, симптоми яких захворювань?

Нудота, пронос, хворобливі відчуття в області живота можуть бути ознаками різних захворювань. Всі ці симптоми сигналізують про порушення в роботі органів травної системи.

Причини появи симптомів

Для кожного захворювання характерні певні симптоми і порядок їх появи. Причини поганого самопочуття можуть бути запального або інфекційного характеру. На першому етапі важливо виключити важкі патології допомогою ретельної діагностики органів травного тракту.

Нудота і позиви до блювоти можуть бути викликані переїданням, а пронос – зловживанням алкогольних напоїв або непереносимістю деяких продуктів. Запалення в травному тракті супроводжується розладом стільця тривалий період, і вимагають діагностики і комплексного лікування.

Поява всіх симптомів відразу свідчить про серйозне інфекційне захворювання. Визначити причину допоможуть додаткові симптоми:

 • При харчовому отруєнні – незначне підвищення температури і звуки, що доносяться з органів ШКТ.
 • Вкраплення крові у випорожненнях – супутники кишкової інфекції.
 • При виразковій хворобі, крім основних симптомів у хворого спостерігається часта відрижка, гіркота в роті.
 • При вагітності на ранньому терміні у дівчат нерідко з’являється розлад шлунку, нудота і блювота. Це ознаки токсикозу.

Нудота, пронос, слабкість і біль у животі: що це може бути, симптоми яких захворювань?

Патології, що супроводжуються симптомами

Нудота, блювотна реакція, діарея можуть бути викликані різними патологіями органів шлунково-кишкового тракту і порушеннями в роботі травної системи, серед яких:

 • Харчові отруєння.
 • Кишкові інфекції.
 • Хронічні патології органів ШКТ.
 • Запальні захворювання органів.

Часто подібні симптоми спостерігаються у жінок в першому триместрі вагітності. У рідкісних випадках вказують на серйозні патології.

Інтоксикація організму

Вживання в їжу продуктів неналежної якості та продуктів з вичерпаним терміном придатності, а також з великим вмістом нітратів може бути загрожує отруєнням. У людини може піднятися температура до 38 градусів. Біль у животі може супроводжуватися тяжким відчуттям в епігастральній області і блювотою. Виникає діарея. Зазвичай симптоми зникають після того, як організм повністю позбутися від токсинів.

При отруєнні грибами стан хворого погіршується через пару годин і супроводжується сильною неприборканою блювотою, різями в шлунку і кров’яним проносом. При такому отруєнні потрібно промити шлунок та викликати лікаря. Наслідки інтоксикації можуть бути найважчими.

При отруєння високотоксичними речовинами виявляються порушення в роботі ЦНС. У хворого галюцинації, порушена координація.

Кишкові інфекції

Більшість кишкових інфекцій супроводжуються розладом стільця, блювотою, болями в животі і загальною слабкістю організму.

Нудота, пронос, слабкість і біль у животі: що це може бути, симптоми яких захворювань?

Ротавірусна інфекція часто зустрічається серед малюків та дітей молодшого шкільного віку. Рідкий стілець у хворого з домішками слизу і крові, має сіруватий відтінок, присутній різь у животі, підвищується температура. Нерідко захворювання протікає з головним болем. Небезпека ротавірусної інфекції – здатність швидко переходити від одного члена колективу до інших.

Дизентерія – гостра кишкова інфекція, для якої характерні больові відчуття внизу живота, сильний пронос з кров’ю і слизом. Хворий відчуває слабкість і нудоту. Лікувати інфекцію необхідно в умовах стаціонару.

Сальмонельоз – серйозна кишкова інфекція, переносником якого може бути хвора людина або здоровий, але є носієм інфекції, а також птахи і тварини. Симптоми виникають раптово. Спочатку підвищується температура тіла, потім починається пронос, болить живіт. Хворого морозить. Через деякий час розвивається сильна блювота.

Ранній токсикоз

Ранній токсикоз – поширене явище у жінок в положенні. Частіше обумовлене нейроендокринними порушеннями. Організм жінки піддається фізіологічної перебудови і не може нормально адаптуватися до вагітності, тому виникає токсикоз. Проявляється у вигляді блювоти. Рідко, але може виникати діарея. З’являється слабкість, знижується тиск.

Про всіх симптомах жінка повинна повідомити спостерігає її лікаря. Залежно від ступеня токсикозу призначається лікування. Перша ступінь не вимагає медикаментозної терапії і лікується дотриманням суворої дієти.

Простудні захворювання

Слабкість, ломота в тілі, температура вище 37 градусів – часті ознаки простудних захворювань. Важкі форми супроводжує висока температура, озноб і лихоманка. У дорослого і дитини при ГРВІ в деяких випадках буває пронос. Причина рідких випорожнень і блювотних позивів при гострій респіраторній вірусній інфекції – інтоксикація організму вірусами і ослаблений імунітет.

Нудота, пронос, слабкість і біль у животі: що це може бути, симптоми яких захворювань?

Захворювання органів черевної порожнини

Одне з поширених явищ серед дорослого населення – гастрит. Причинами для розвитку патології служить неправильне харчування, інфекції, стресові ситуації, прийом деяких медикаментозних засобів. Його ознаки: різі в шлунку відразу після вживання їжі, розлад кишечника, нудота, печіння в грудях. Біль відчувається в верхній частині живота.

Виразка шлунка – хронічне захворювання, при якому на стінці органу з’являється дефект. Симптом виразкової хвороби – гострий, колючий, тупий або ниючий біль, яка може з’являтися до прийому їжі або відразу після. У гострий період хворого рве.

Виразка дванадцятипалої кишки – хронічна патологія, при якій дефект виникає на слизовій дванадцятипалої кишки. Для неї характерні колючі болі, що віддають в праве підребер’я через короткий проміжок часу після прийому їжі. Хворого нудить, рве, відчувається здуття і печія. Сильний больовий синдром знижує апетит. У хворого спостерігається втрата ваги. При загостреннях розвивається діарея.

Коліт – запалення слизової оболонки товстої кишки. Біль тупий ниючий внизу живота. Розлад стільця у вигляді чергування запору і проносу. Хворого турбує слабкість, нудота, різкий запах випорожнень. Пронос у вигляді рідкого калу слизу з прожилками. Після дефекації настає полегшення, і біль тимчасово вщухає.

При панкреатиті або запаленні підшлункової залози у хворого сильна біль, що локалізується в різних відділах: в правому або лівому підребер’ї, може захоплювати низ живота. Сильна біль провокує больовий шок і призводить до втрати свідомості. Нерідко патологія супроводжується блювотою, печією, температурою вище 39 градусів. Рідкий стілець з частинками неперетравленої їжі.

Апендицит – запалення придатка сліпої кишки, що вимагає хірургічного втручання. Загострення патології проявляється болючими відчуттями в районі пупка і зміщенням болю вправо. Хворого рве раніше прийнятою їжею і жовчю. Піднімається температура до 38 градусів. Починається пронос. Біль не проходить, а навпаки зростає. Хворий відчуває сухість у роті. За підозри на апендицит треба викликати швидку медичну допомогу.

Нудота, пронос, слабкість і біль у животі: що це може бути, симптоми яких захворювань?Запалення апендикса

Методи діагностики

Якщо симптоми не зникають через кілька днів, необхідно звернутися за кваліфікованою допомогою. В першу чергу лікар постарається з’ясувати причину, вислухавши пацієнта. Хворий повинен розповісти про тривалість проявів, забарвлення калу і консистенції, про те, що він вживав в їжу і наявність хронічних захворювань.

Лікар дасть направлення на дослідження матеріалу і на апаратну діагностику органів. Потрібно здати сечу, кров і кал.

Для візуалізації патологічних процесів в органах шлунково-кишкового тракту лікар призначить ультразвукове дослідження органів черевної порожнини або эндоузи. Для більш ретельної діагностики може знадобитися КТ або МРТ органів.

Терапія та профілактика

Лікування в більшості випадків повинно проходити під спостереженням лікаря, після того, як встановлена причина. Але до консультації з лікарем хворий може надати собі першу допомогу.

При отруєнні

Потрібно промити шлунок, щоб позбутися від токсинів. Не варто зупиняти пронос противодиарейными таблетками. Можна прийняти сорбенти. Рекомендовано вживання великого об’єму води невеликими ковтками.

При захворюваннях органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту

Самолікування в цьому випадку протипоказано. Якщо захворювання супроводжується блювотою і проносом, потрібно заповнити водно-сольовий баланс допомогою прийняття Регідрону. Виключити з меню жирну, гостру, важко засвоюється їжу. Варто звернутися за медичною допомогою.

Нудота, пронос, слабкість і біль у животі: що це може бути, симптоми яких захворювань?

При інфекційних захворюваннях

Хворий повинен звернутися до лікаря, здати необхідні аналізи. Якщо захворювання підтвердиться, лікар приймає рішення про госпіталізацію хворого в інфекційне відділення, де і буде проходити лікування. Кишкові інфекції можуть бути заразними і являти загрозу здоров’ю родині хворого. Саме тому лікування проходить у стаціонарі.

Профілактика

Щоб уникнути патологій, що викликають неприємні симптоми, важливо дотримуватися деяких правил:

 • Потрібно ретельно мити руки з милом після відвідування туалету.
 • Уникати скупчення народу в період епідемій.
 • Уважно вибирати продукти харчування, звертаючи увагу на дату виготовлення та термін зберігання.
 • Вживати м’ясо і рибу тільки після теплової обробки.
 • Людям із хронічними захворюваннями треба проходити повне обстеження не рідше одного разу на рік.
 • Уважно стежити за вживаними в їжу продуктами, краще виключити продукти з великим вмістом консервантів і харчових барвників, віддавши перевагу натуральним.

Розлад стільця, слабкість і нудота можуть не сприйматися людиною всерйоз. Часом, дійсно, причини, що викликали такі реакції організму, банальні – стрес, переїдання. Але іноді патологія, яка супроводжується симптомами, може бути настільки серйозною, що несвоєчасне лікування може призвести до незворотних наслідків. Тому перше, що повинен робити хворий – це звернутися до лікаря для з’ясування причин патологічних процесів.