Нудота та печія: причини, що це може бути і як лікувати

Симптоми у вигляді нудоти та печії можуть виникати з різних причин, але частіше явище спровоковано патологіями органів шлунково-кишкового тракту. Іноді печія і нудота з’являються у цілком здорових людей, які зловживали жирною їжею або алкогольними напоями. При частих нападах рекомендовано пройти обстеження для з’ясування причини симптомів.

Причини

Разове явище у вигляді печії з нудотою може виникати у людини, яка не страждає різними захворюваннями органів шлунково-кишкового тракту. Причини печії та нудоти:

 • Переїдання жирної, важко-засвоювання їжі.
 • Носіння тісного одягу, поясів, корсетів, з-за чого внутрішньочеревний тиск збільшується.
 • Вживання спиртовмісної продукції, куріння.
 • Прийом лікарських препаратів, що підвищують рівень кислотності шлункового соку.
 • Сильне фізичне навантаження після щільної трапези.
 • Вживання несвіжих продуктів.
 • Надмірне вживання напоїв, що мають у складі кофеїн.
 • Токсикоз при вагітності, третій триместр вагітності.

Якщо симптоми викликані перерахованими обставинами – вони вважаються нормальними і не вимагають медичного втручання.

Нудота та печія: причини, що це може бути і як лікувати

Патології ШКТ

При регулярному виникненні симптомів необхідно з’ясувати, від чого виникає неприємне відчуття, відвідавши лікаря і пройшовши призначене обстеження. Нудота і печія часто вказують на патології органів травної системи:

 • Гострий і хронічний гастрит.
 • Гостро протікає запалення підшлункової залози.
 • Хронічне захворювання печінки (цироз).
 • Виразка шлунка.
 • Порушення в роботі жовчного міхура.
 • Апендицит.

Гастрит

Запальний процес слизової шлунка супроводжується неприємними симптомами, серед небажаних проявів: біль у шлунку, нудота, печія, відрижка. При патології у пацієнта болить верхня частина живота, при загостренні – сильна блювота з жовчю та слизом. У хворого паморочиться голова.

При хронічному гастриті симптоми практично не спостерігаються, періодично виникає незначний нудота вранці, але запідозрити захворювання можливо в період загострення.

Панкреатит

При запаленні підшлункової залози у хворого присутня постійна печія, оперізуючий біль. У момент загострення хворого нудить, підвищується температура тіла. Після нудоти може з’являтися блювота з жовчю, що не приносить полегшення. Різке погіршення стану хворого вимагає негайного виклику швидкої медичної допомоги.

Нудота та печія: причини, що це може бути і як лікуватиЗахворювання панкреатит

Цироз

Хронічне захворювання печінки прогресуючого характеру. Для будь-якого захворювання печінки характерні симптоми:

 • Нудота.
 • Печія, відрижка з неприємним запахом.
 • Зміна забарвлення випорожнень.
 • Шкірний свербіж.
 • Білий наліт на язиці.

Виявивши ознаки, людина повинна негайно пройти обстеження.

Виразка шлунку

Симптоми, що вказують на захворювання, достатньо виражені. У людини виникає сильний біль у животі, особливо на голодний шлунок. Хворого часто мучить блювота і печія. Болі нерідко виникають в нічний час і зникають після прийняття їжі або антацидних препаратів. При сильних болях виникає блювота. Після блювання настає полегшення. Серйозний ознака виразки – потемніння калових мас, що свідчить про внутрішній кровотечі.

Захворювання жовчного міхура

При перегині жовчного міхура, холециститі, жовчнокам’яній хворобі у пацієнта відзначається здуття, біль, сильна нудота, печія. При холециститі – підвищення температури тіла у вечірній час. На перегин жовчного міхура вказує сильна блювота після вживання смаженої їжі і розлад стільця. При жовчнокам’яної хвороби відзначається тяжкість у правому боці, сильна гіркота в роті, доводящая до блювоти. Після блювоти полегшення не настає.

Апендицит

Частіше гостре захворювання, при якому у людини виникає різкий біль у центрі живота, потім зміщується вправо. Поява болю – основна ознака апендициту. Через деякий час хворого починає нудити, з’являється гіркота у роті, печіння в стравоході. Нудота супроводжується блювотою, що не приносить полегшення.

Виникнення симптомів вимагає негайної госпіталізації хворого. Апендицит усувається хірургічним шляхом і не допускає лікування в домашніх умовах.

Вагітність

У жінок, що знаходяться в положенні, нудота та печія – нерідке явище. У третьому триместрі плід вже досить великий, разом з ним збільшилася в розмірах матка, яка підганяє верхній орган, зрушує його і чинить тиск на стінки шлунка. Майбутня мама відчуває дискомфорт у вигляді печії та нудоти. Особливо сильно нудить перед пологами.

У дівчат печія може виникати на початку вагітності, що свідчить про токсикозі. Майбутню маму нудить вранці, відчувається печіння в стравоході. Виною всьому перебудова роботи гормональної системи. Відчуття проходять до початку другого триместру і виникають знову лише в кінці вагітності.

Симптоми виникають зрідка – лікування не потрібно. При нестерпних відчуттях необхідно звернутися до лікаря, лікар пропише медичні препарати, щоб усунути дискомфорт.

Інші причини

Нудота з печією виникає не тільки із-за неприємностей із ШКТ. Емоційний розлад, стрес іноді викликають нездужання.

При курінні, вживанні кави натщесерце шлунковий сік виробляється в більшому обсязі, стравохід дратується тютюновим димом, що може викликати печіння в органі і нудоту.

Переїдання перевантажує шлунок, чого навантаження на орган зростає, а шлунковий сік починає надходити в стравохід, викликаючи неприємні відчуття. Аналогічна ситуація виникає, якщо приймати їжу в неправильному положенні. Їсти лежачи протипоказано, прийнята їжа та інше вміст шлунка може закидатися в стравохід.

Нудота та печія: причини, що це може бути і як лікувати

Відчуття печіння і блювотні позиви можуть виникати при зараженні інфекцією, що вразила органи травного тракту людини. Менінгіт, СНІД, сифіліс можуть викликати подібні відчуття.

Печія, блювання, діарея, слабкість виникають при отруєнні. Харчова інтоксикація може проходити і без печії, але нудота присутній завжди. Блювання і пронос у цьому випадку зупиняти не варто – організм позбавляється від токсичних речовин.

Діагностика та лікування

При частому виникненні симптомів хворому не рекомендовано приймати заходи самостійно, щоб усунути відчуття. Необхідно звернутися в поліклініку до лікаря і розповісти про те, що трапилося. Вислухавши скарги пацієнта, лікар прийме рішення про призначення лікування або подальшого дослідження організму пацієнта.

Діагностика

Перед тим, як почати лікування – необхідно встановити діагноз, тобто точну причину, яка спровокувала симптоми. Від хворого потрібно:

 • Здати загальний аналіз крові і кров на біохімію.
 • Пройти процедуру ФГС.
 • Обстежити органи шлунково-кишкового тракту за допомогою ультразвукової діагностики.
 • Зробити рентген органів черевної порожнини.

Якщо лікар виявить патології органів ШКТ – призначається відповідне лікування.

Лікування

Якщо людина відчуває печіння в стравоході і нудоту після їжі – прибрати симптом можна за допомогою антацидного лікарського засобу. Від печії та нудоти добре допомагає Альмагель, Маалокс. Препарати знижують кислотність шлункового соку.

Нудота та печія: причини, що це може бути і як лікувати

Альгінати допомагають усунути дискомфорт при печії. Препарати групи, які містять у складі гіалуронову і маннуроновую кислоту, при взаємодії з шлунковим соком людини створюють захисну плівку на поверхні шлунка і стравоходу. Представники групи – Гевискон, Ламиналь.

Якщо у людини болить живіт, можна прийняти Но-шпу. Препарат ефективно знімає спазми, зменшує перистальтику.

При отруєнні, гастриті, печінні в шлунку і стравоході рекомендовані адсорбенти. Смекта усуває неприємні симптоми швидко. Медикамент дозволений дітям.

Профілактика

Патології вдасться уникнути, якщо вона не викликана захворюваннями органів травлення, слідуючи простим правилам:

 • Не рекомендується курити на голодний шлунок.
 • При вагітності запобігти появі симптому можна, усунувши з раціону важко засвоювані, жирні, гострі страви і газовані напої.
 • Лікарі радять частіше гуляти на свіжому повітрі.
 • Рекомендується уникати стресових ситуацій, нервового перенапруження.
 • Варто відмовитися від алкогольних напоїв.

При підозрі на захворювання необхідно звертатися до лікаря, не допускаючи ускладнення патології. Важливо вчасно проходити обстеження та виконувати рекомендації лікарів. Займатися самолікуванням за допомогою соди, відварів та інших народних методів при захворюваннях органів травлення протипоказано.

Харчування

При патологіях органів травлення дієта обов’язкове. Від того, що людина вживає в їжу, безпосередньо залежить робота органів ШКТ. Якщо пацієнт не дотримується режим харчування та меню – медикаментозна терапія може не принести очікуваного ефекту і виявитися зовсім марною.

Навіть при обмеження хворий повинен отримувати необхідну кількість білків, жирів і вуглеводів. Їжа повинна бути корисна і багата вітамінами і мікроелементами. Лікарі рекомендують щадити травний тракт, вживаючи їжу теплою, але не гарячою і не холодною. Важливо виключити продукти, які стимулюють вироблення соків. Варто відмовитися від грубої їжі і замінити її кашами, слизовими супами.

Правила харчування, яких потрібно дотримуватися, щоб уникнути симптомів:

 • Виключити з раціону смажене, жирне.
 • Уникати переїдання.
 • Відмовитися від їжі за 2 години до сну.
 • Уникати фізичних навантажень після прийому їжі.
 • Рекомендується часте дробове харчування протягом дня.
 • Їжу необхідно ретельно пережовувати.

При неполадки з травленням краще відмовитися від фаст-фуду і перекусів на ходу.

Причин цього явища багато, частина з них може бути наслідком страшних процесів в організмі людини. Печія з нудотою не завжди вважається нешкідливим симптомом, іноді вказує на серйозні захворювання. У цьому випадку консультація лікаря необхідна. За допомогою досліджень діагноз ставиться в максимально короткі терміни, а лікування, призначене вчасно, виявляється ефективним.