У цій статті майбутня мати дізнається, що таке обвиття пуповиною. Також будуть роз’яснені причини цієї допологової патології, як її розпізнати, і чим вона загрожує майбутній дитині.

Зміст

 • Про обвитті пуповиною. Що це? Як визначити його під час вагітності
 • Як визначають під час вагітності
 • Видно на УЗД
 • Яке може бути обвиття плода
 • Одноразове нетуге
 • Подвійне
 • Триразове обвиття
 • Комбіноване обвиття
 • Симптоми тугого триразового обвиття плода
 • Як поводиться дитина
 • Зміни в аналізах
 • ЧСС
 • Як визначаються пологи при різних ступенях обвиття пуповиною
 • Особливості кровообігу плоду
 • Можливі ускладнення в пологах
 • Чи можна вплинути на обвиття пуповини
 • Корисне відео
 • Про обвитті пуповиною. Що це? Як визначити його під час вагітності

  З перших місяців вагітності у майбутньої дитини формується пуповина. Вона необхідна для його подальшого розвитку. Мати й плід зв’язані між собою цією важливою біологічною освітою. Саме за нього від матері до плоду тече життя. До одного з ускладнень вагітності відносять обвиття тіла плода пуповиною.

  Як визначають під час вагітності

  На сьогоднішній день не існує достовірних методів діагностики. Цей діагноз акушер — гінеколог виставляє за сукупністю різних ознак. Приймається до уваги спадковість вагітної жінки, динаміка росту плода, дані УЗД. Регулярне спостереження у фахівця і повноцінне обстеження допоможе вберегти майбутнього немовляти від проблем.

  Видно на УЗД

  При звичайному УЗД дослідженні лікар досліджує як плід, так і пуповину. При цьому можна визначити довжину пупкового канатика, стан судин і наявність на ньому вузлів. Таке дослідження необхідне лікареві для прогнозу подальшого перебігу вагітності.

  Достовірних ознак обвиття навіть наприкінці вагітності встановити при звичайному УЗД неможливо. Для того, щоб визначити, чи немає ознак обвиття, проводять спеціальний, більш тонкий вид УЗД, при якому визначають стан кровотоку плода, — кардиотокографию.

  Цей метод може виявити ознаки порушення кровообігу вже на 32-му тижні внутрішньоутробного життя. На жаль, такі порушення бувають не тільки при обвитті. Зміни кровообігу плоду можуть викликати і інші патологічні стани. Це хвороби плаценти, крайове прикріплення пуповини до плаценти, тромбоз її судин, справжні вузли. Чим викликане погіршення кровообігу, можна дізнатися лише при планомірне спостереження за майбутньою мамою.

  Яке може бути обвиття плода

  Види обвиття можуть бути різними. Вони поділяються на такі типи:

  • По кратності обвиття.
  • За ступенем його вираженості.
  • По локалізації.

  Одноразове нетуге

  Це найсприятливіший варіант. Пупковий канатик при цьому лежить вільно, утворюючи незатянутую петлю, і кровотік в ній не порушений. Таке його положення не впливає на перебіг вагітності і не спричиняє ускладнень в пологах. При цьому типі обвиття жінці рекомендують народжувати планово.
  З часом при подальших рухах плода вільно обвилася пуповина може зісковзнути, але може і затягнутися, або утворити ще один виток.

  Подвійне

  Таке ускладнення може погіршити кровопостачання плоду ще в допологовому терміні. Воно може бути дворазовим або триразовим. Нерідко таке обвиття стає тугим. Це саме те, чого слід побоюватися.

  Триразове обвиття

  Обвиття пуповини тричі, як правило, буває тугим. При цьому виникає натяг пуповини і виникає щільне охоплення шиї. Прю будь-якому розташуванні таке обвиття може спричинити погіршення внутрішньоутробного кровообігу. Для діагнозу цієї проблеми проводять кардиотокографию (КТГ).

  Комбіноване обвиття

  Термін «комбіноване» позначають обвиття пуповини навколо декількох частин тіла. Найчастіше це поєднання двох частин тіла, рідше трьох. Можливо обвиття шиї і руки, шиї і ноги, двох кінцівок. Цей вид при високої рухової активності майбутнього дитини може призвести до порушення кровотоку або навіть до часткового відшарування плаценти.
  При виявленні підтверджених порушень кровотоку в пуповини слід подумати про кесарів розтин. У цьому випадку розродження проводиться при вагітності близько 37 тижнів, не чекаючи періоду переймів.

  Симптоми тугого триразового обвиття плода

  При тугому обвитті натяг пупкового канатика може спровокувати порушення внутрішньоутробного кровотоку. При цьому розвивається хронічна киснева недостатність. До чого це може призвести?

  Як поводиться дитина

  Активність у рухах при цьому також зменшується. Жінка зауважує, що її майбутній малюк став малорухливим.

  Зміни в аналізах

  З-за нестачі притоку крові і поживних речовин плід починає відставати в розвитку. Розміри майбутньої дитини збільшуються повільніше, що добре помітно на планових УЗД дослідженнях.

  ЧСС

  При підозрі на туге обвиття проводять дослідженні частоти серцебиття плода. На КТГ спостерігається невідповідність частоти серцевих скорочень і фізичної активності. Частота серцевих скорочень при активних рухах дитини з-за вираженої загальної гіпоксії сповільнюється. Цей процес помітний у результатах дослідження.

  Як визначаються пологи при різних ступенях обвиття пуповиною

  Якщо ще до пологів було встановлено туге обвиття пуповиною шиї, лікар має вирішити питання про можливе кесаревому розтині.

  Особливості кровообігу плоду

  Усі необхідні для росту поживні речовини дитина в утробі матері отримує через плаценту і судини пупкового канатика. Обмін з навколишнім середовищем киснем і вуглекислим газом також відбувається через його судини. Немовля до пологів нагадує космонавта у відкритий космос, який пов’язаний зі своїм кораблем шлангами. Самостійне дихання під час внутрішньоутробного життя відсутня. Тому обвиття небезпечно плоду не тиском на шию, а порушенням кровотоку в судинах пуповини.

  Можливі ускладнення в пологах

  Під час пологів при нормальному розташуванні плаценти спочатку народжується дитина. Плацента в цей час ще прикріплена до стінки матки.

  При проходженні через родові шляхи тривалого пережиму нормально розташованої пуповини не відбувається. До того часу, коли вона потрапляє в родові шляхи, найбільш великі частини плоду вже вільні. Після проходження голівки і плечиків інші частини тіла немовляти з’являються на світло швидко.

  Якщо пупковий канатик кілька разів обмотаний навколо шиї, то при пологах відбувається затягування цієї мертвої петлі. Кровотік порушується, що викликає кисневе голодування головного мозку. Виникає задуха — гіпоксія. Відразу після народження петля, туго затягнута на шиї немовляти, що може перешкоджати його першого вдиху. При не ускладнених пологах таку петлю швидко распутает акушер. У разі затяжних пологів при тугому обвитті пуповини ризик життя немовляти зростає багаторазово. Якщо не можна виключити можливості тривалих пологів, лікарю слід визначитися з тактикою родопомочі. Можливо, доцільніше провести кесарів розтин, не чекаючи початку переймів.

  Чи можна вплинути на обвиття пуповини

  Кожна вагітна жінка бажає подарувати життя і здоров’я свого майбутнього малюка. Для попередження обвиття пуповини їй треба стежити за станом нервової системи, уникати негативних емоцій і стресів.

  Не бажані міцний чай і каву. Емоційний клімат довкола неї повинен протягом всієї вагітності бути сприятливим.

  Нерідко майбутні мами в останні місяці перед пологами перестають заплітати волосся, в’язати і зав’язувати вузли. За поширеним серед жінок повір’ями це призводить до заплутування пуповини. Інше повір’я говорить, що якщо вагітна жінка піднімає руки, наприклад, вішаючи білизна, це веде до спотворення плоду в животі. Ці домисли смішні й безглузді. Найбільш ймовірна причина обвиття, насправді, у великій кількості навколоплідних вод та малих розмірах плода. При довгій пуповині під час рухів плід може заплутатися в ній.

  Під час вагітності жінці необхідно уникати речей, які призведуть до підвищення активності плода. Причиною цього вважають вживання в їжу продуктів, що стимулюють нервову систему, це: міцний чай, кава, шоколад. Негативний емоційний стан вагітної також викликає занепокоєння майбутньої дитини.

  Заходи по профілактиці ускладнень вагітності, рекомендовані лікарями, надійно захистять жінку та її майбутнього малюка від усіх проблем. Здоровий спосіб життя, режим дня, спокійна і доброзичлива атмосфера в будинку, спеціальна лікувальна гімнастика, регулярне спостереження у фахівця — ось про що потрібно пам’ятати майбутній мамі. Навіть якщо і був встановлений діагноз обвиття пуповиною, при сучасному рівні медицини це не завадить народити здорового малюка.

  Корисне відео