Опухла десна, що робити в домашніх умовах: народні методи

Поява набряку ясен – малоприємне явище, причина якого часто полягає в місцевому патологічному процесі. Нерідко опухлість супроводжується неприємними симптомами. Щоб швидко позбутися від неприємних відчуттів і попередити можливі ускладнення, необхідно знати, що робити в домашніх умовах, якщо опухла десна.

Зміст:

 • 1 Причини патології
 • 2 Ознаки набряку ясен
 • 3 Надання першої допомоги
 • 4 Стоматологічна допомога
 • 5 Профілактика

Причини патології

Набряк ясен не є самостійною хворобою. Набрякання – ознака захворювання, яке може протікати в ротовій порожнині. Щоб правильно надати допомогу позбутися від неприємного симптому, необхідно точно визначити причину набряку.

Чому може опухати десна:

Опухла десна, що робити в домашніх умовах: народні методи

Нагноєння

 • гнійний процес в зубних тканинах
 • попадання інфекції в місце видаленого зуба
 • періостит (флюс)
 • набряк після хірургічного втручання
 • прорізування зуба мудрості
 • порушення правил гігієни
 • травматичне вплив
 • термічний опік

Найбільш поширеною причиною набряку вважається потрапляння інфекції. Зараження може відбуватися в невеликі ранки, які утворюються при використанні жорстких зубних щіток. Крім цього, набряки часто виникають при запальних захворюваннях зубів, наприклад при гнійному пульпіті.

При розвитку ускладнень, таких як абсцес або флегмона, також може виникнути сильний набряк ясен. Нерідко така патологія супроводжується набряком щоки, виникненням гнійної порожнини.

Як правило, абсцес виникає при попаданні інфекції у відкриті рани, які виникають при видаленні зубів, зростання зуба мудрості або при руйнуванні емалі.

Регулярний набряк ясен часто виникає при недотриманні правил гігієни. Порушення виникає з-за того, що найдрібніші частинки їжі проникають в порожнину між зубами, у подальшому починають гнити. Як правило, таке явище супроводжується різким запахом з рота, неприємним присмаком.

Існують різні причини набряку ясен, що обов’язково слід враховувати при наданні першої допомоги і подальшого лікування.

Ознаки набряку ясен

Виражені симптоми, що супроводжують набряклість ясен, виявляються далеко не завжди. Нерідко патологія може протікати абсолютно безсимптомно, що є досить небезпечним через високу ймовірність розвитку ускладнень. Однак нерідко набряк ясен протікає помітно, а в деяких випадках дуже болісно. Поява ознак патології – пряме показання до відвідування стоматолога.

Можливі симптоми:

Опухла десна, що робити в домашніх умовах: народні методи

Набрякання супроводжується болем

 • зубний біль високої інтенсивності
 • набряклість в області зруйнованого зуба
 • болі в яснах при попаданні рідини або перепадах температури
 • регулярна кровоточивість
 • некроз тканин (десна в ураженій ділянці стає блідою)
 • різкий запах з ротової порожнини
 • збільшення температури тіла
 • відчуття пульсації в десні

Такі симптоми можуть виникати при різних стоматологічних захворюваннях, а тому візит до фахівця є обов’язковим. У деяких випадках самостійне лікування в домашніх умовах є неможливим. Наприклад, лікуватися вдома не можна в тому випадку, якщо причина болю і набряку полягає в тому, що зуб запалився під коронкою. При такому порушенні необхідно проведення операції, яку може здійснити тільки фахівець.

Набряк ясен може супроводжуватися низкою симптомів, при виникненні яких краще всього звернутися в стоматологічний кабінет.

Надання першої допомоги

Опухла десна, що робити в домашніх умовах: народні методи

Які перші дії

У разі, якщо виникає набряк ясен, але можливість своєчасно відвідати стоматолога відсутня, необхідно прийняти заходи по наданню першої допомоги. Це дозволяє, в першу чергу, знизити набряклість, усунути болючість, відновити нормальну здатність до пережовування їжі.

Найбільш ефективним методом екстреної допомоги при набряку вважається полоскання. Для цього рекомендується використовувати медикаментозні засоби, такі як Стоматодин, Мевалекс або Гівалекс. Такі ліки випускаються у формі порошків для приготування рідких розчинів. Отриманим засобом слід ретельно прополоскати запалену десну.

При наявності сильного больового синдрому рекомендується використовувати препарати, анальгетики. Найефективнішими в даному випадку є розчинні таблетки Солпадеїн, а також Кетанов, Німесил. При підвищенні температури тіла рекомендується вживати по 1 таблетці Аспірину і Анальгіну, що забезпечить знеболювальний і жарознижувальний ефект протягом тривалого проміжку часу.

Важливо пам’ятати про те, що опухлу десну ні в якому разі не можна прогрівати за допомогою теплих компресів або примочок. У разі, якщо набряк спровокований інфекційним зараженням, підвищення місцевої температури призведе до прискорення кровообігу, в результаті чого патогенні мікроорганізми будуть розмножуватися і поширюватися в організмі.

Перша допомога при набряку ясен полягає у застосуванні відповідних лікарських засобів і полоскання для знезараження тканин.

Стоматологічна допомога

Опухла десна, що робити в домашніх умовах: народні методи

Обов’язковий похід до лікаря як тільки буде можливим

Відвідування фахівця при появі пухлини десни є обов’язковим з двох причин. В першу чергу, тільки стоматолог зможе визначити точну причину виникнення патології. Набряк може розвиватися через досить серйозних захворювань, які при відсутності своєчасного лікування можуть зробити істотний негативний вплив на здоров’я.

Друга причина полягає в тому, що стоматолог зможе призначити найбільш ефективне лікування. Терапевтичний вплив направлено на усунення першопричини набряку. У разі необхідності лікар зможе здійснити лікування хворого зуба, який провокує набрякання, або призначить медикаментозну терапію.

При інфекційному ураженні тканин використовуються антибіотики. Дану групу препаратів слід приймати виключно відповідно до вказаної дозуванням. Самолікування є неприпустимим з-за високої ймовірності побічних явищ. У період терапії слід періодично відвідувати стоматолога для визначення ступеня ефективності.

Для усунення набряку фахівцем також можуть бути призначені препарати у формі мазей для місцевого застосування.

Перевагою таких ліків є швидкий ефект. Мазі характеризуються знеболюючою дією, знезаражують тканини, запобігаючи попаданню інфекції.

Допомога стоматолога – найбільш ефективний і безпечний спосіб усунення причини набряку, і як наслідок, його негативних симптомів.

Профілактика

Після лікування необхідно дотримуватися основні профілактичні заходи, що дозволить уникнути повторне розвиток набряклості. В основі профілактики регулярне відвідування стоматології для проведення діагностичних оглядів. Таку процедуру слід проводити не менш ніж 1 раз у півроку.

Крім цього, рекомендується дотримувати наступні правила профілактики:

 • Щоденне чищення зубів є обов’язковою
 • Необхідно внести в раціон продукти з підвищеним вмістом вітаміну С, так як він позитивно впливає на стан ясен
 • Рекомендується знизити рівень стресового навантаження на організм, приймати седативні засоби
 • Щовечора слід здійснювати короткочасний масаж ясен, що дозволяє поліпшити кровообіг
 • Заміна зубних щіток має здійснюватися своєчасно (кожні 3 місяці)
 • Очищати від залишків їжі слід не тільки зуби, але і поверхня язика і щік

Дотримання наведених рекомендацій дозволить не тільки уникнути повторного запалення ясен, але і багатьох інших стоматологічних порушень.

Питання про те, що робити в домашніх умовах, якщо опухла десна дуже актуальним, так як набряк – поширена патологія, яка може виникнути з безлічі різних причин. При появі симптомів набряку слід надати першу допомогу, після чого звернутися за допомогою до стоматолога.