Орхіт: симптоми, діагностика і лікування орхіту

Зміст статті:

  • Що таке орхіт?
  • Симптоми орхіту
  • Діагностика та лікування орхіту

Що таке орхіт?

Орхіт — інфекційне захворювання яєчок, зазвичай викликане вірусом епідемічного паротиту. Симптоми орхіту— біль в яєчках і набряк. Діагностика є клінічною. Лікування орхіту симптоматичне, включаючи антибактеріальні препарати, якщо ідентифікована бактеріальна інфекція.

Ізольований орхіт є майже завжди вірусним за походженням, і більшість випадків викликана збудником епідемічного паротиту. Рідкісні причини включають вроджений сифіліс, туберкульоз, лепру, эховирусы, лімфоцитарний хоріоменінгіт, коксакивирусы, інфекційний мононуклеоз, вітряну віспу і арбовіруси групи В. При більшості бактеріальних орхитов також залучені придатки.

Орхіт розвивається у 20-25 % чоловіків з епідемічним паротитом; 80 % випадків зустрічають у хворих віком до 10 років. Дві третини всіх випадків представлені одностороннім, третина — двостороннім орхітом. У 60 % пацієнтів з орхітом, викликаних збудником епідемічного паротиту, розвивається одностороння атрофія яєчка. Частота виникнення пухлин не збільшена, але після одностороннього орхіту, викликаного епідемічним паротитом, фертильная функція зменшується у 25% чоловіків, а після двостороннього — у 2/3 чоловіків. Атрофія не пов’язана ні з фертильної функцією, ні з тяжкістю орхіту.


Симптоми орхіту

Односторонній орхіт, викликаний збудником епідемічного паротиту, розвивається гостро на 4-7-й день після околоушного набряку. У 30 % випадків хвороба поширюється на інше яєчко через 1-9 днів. Біль може мати будь-яку ступінь вираженості. Крім болю і набряку яєчок, можуть розвинутися системні симптоми, такі як нездужання, лихоманка, нудота, головний біль і міалгія. Пальпація яєчок виявляє болючість, збільшення і ущільнення яєчка, набряк і гіперемію шкіри мошонки.

Інші інфекційні агенти призводять до подібних симптомів з гостротою і виразністю, пов’язаної з їх патоген-ністю.

Діагностика та лікування орхіту

Діагностиці допомагають анамнез і фізикальне дослідження. Терміново необхідно диференціювати орхіт від пере-крута яєчка та інших причин гострого набряку та болю в мошонці, чого досягають кольоровий доплерівської ультрасонографией органів мошонки. Епідемічний паротит може бути підтверджено серологічними иммунофлюоресцентными тестами. Інші інфекційні агенти можуть бути виявлені при бактеріологічному дослідженням сечі або серологічно.

Терапія анальгетиками, гарячими або холодними компресами достатня, якщо бактеріальна інфекція була виключена. Бактеріальні орхіти лікують антибактеріальними препаратами. Рекомендовано спостереження у уролога.

Симптоми і лікування.