Ознаки варикоцеле, визначення та причини захворювання

В даний час, плануючи сім’ю, молода сімейна пара приділяє увагу головним чином жіночого репродуктивного здоров’я, тоді як статистика говорить про те, що до 40% випадків труднощів із зачаттям пов’язані з хворобами чоловічої сечостатевої системи. Варикоцеле – найпоширеніша чоловіча хвороба і одна з найчастіших причин безпліддя. Звідки береться це захворювання, як його вчасно виявити і чим воно може загрожувати – читайте далі.

Зміст:

 • 1 Що таке варикоцеле?
 • 2 Причини виникнення варикоцеле
 • 3 Симптоми і ознаки варикоцеле
 • 4 Ступеня розвитку варикоцеле
 • 5 Діагностика варикоцеле
 • 6 Лікування варикоцеле
 • 7 Профілактика варикоцеле

Що таке варикоцеле?

Ознаки варикоцеле, визначення та причини захворювання

Варикоцеле

Назва хвороби варикоцеле буквально перекладається з грецької як поєднання термінів «варикс» — розширена відень, і «келі» — пухлина. Частково етимологія цього слова розкриває суть захворювання. Варикоцеле – це патологічний варикозне розширення вен сім’яного канатика і яєчка. Як випливає з попереднього твердження, хвороба характерна виключно для чоловіків і може діагностуватися у будь-якому віці, однак найчастіше її виявляють у період статевого дозрівання – 14-15 років.

Варикоз яєчок вважається найпоширенішим чоловічим захворюванням – до 15% всіх чоловіків звертаються в лікарню з цією проблемою. Серед всіх безплідних чоловіків частка хворих на варикоцеле досягає 40%, а серед вторинно неплідних – 80%. Під вторинно неплідними маються на увазі чоловіки, від яких вже були вагітні жінки, але які нездатні до запліднення на момент звернення до лікаря.

Варикоцеле виникає із-за зниженої функції венозних клапанів. При підвищенні венозного тиску (зміна положення тіла, фізичне навантаження, підйом вантажів) у посудині збільшується кількість крові, з-за чого венозні стінки розширюються. Раз за разом вени, що оточують насіннєвий канатик і яєчко, розширюються під дією тиску крові, в результаті чого може розвинутися чоловіче безпліддя.

У зв’язку з особливостями кровообігу в чоловічому організмі, в 78% випадків варикоцеле вражає ліве яєчко. Всього 2% від усіх випадків припадає на правосторонній варикоз яєчка, і 20% — на двостороннє ураження. Тому асиметрично деформований ліве яєчко є важливою діагностичною ознакою для виявлення варикоцеле.

Варикоцеле (варикоз яєчка) – варикозне розширення вен сім’яного канатика і лівого (як правило) яєчка. Саме по собі захворювання не небезпечно, однак може спричинити безпліддя.

Причини виникнення варикоцеле

Ознаки варикоцеле, визначення та причини захворювання

Поява патології

Точні причини розвитку варикоцеле ще піддаються обговоренню, проте зараз вже виділено кілька факторів, що призводять до розвитку цього захворювання. На перше місце серед них виноситься генетичний, оскільки переважна більшість випадків варикоцеле виявляються в підлітковому віці, до початку статевого дозрівання. У пацієнтів з варикоцеле виявляється недолік сполучної тканини, що приводить до недорозвинення венозного клапана. Крім цього, в анамнезі пацієнта можна виявити інші проблеми з серцево-судинною системою, або ж родичів із захворюваннями подібного роду.

Коли ж мова йде про пацієнтів старшого віку, особливо з діагностованим вторинним безпліддям, лікар повинен насамперед виключити наявність пухлин сечостатевої системи. У чоловіків старше 40 років високий ризик розвитку варикозу яєчка через новоутворень, що перешкоджають току крові – в першу чергу, пухлин у нирках.

Ще одним чинником розвитку варикоцеле є підвищений тиск у черевній порожнині. Таке трапляється при схильності до запорів, слабких м’язах черевного преса, занадто частих або занадто сильних навантаженнях, пов’язаних з підйомом і переміщенням вантажів. Механізм розвитку варикоцеле у цьому випадку пов’язаний не з локальним здавленням вени, а з підвищенням загального артеріального тиску в організмі.

В цілому, причиною варикоцеле є слабкість венозних клапанів, яка розвинулася внаслідок дії різних причин: вродженої схильності, механічного здавлення вени новоутвореннями, підвищення артеріального або внутрішньочеревного тиску.

Симптоми і ознаки варикоцеле

Ознаки варикоцеле, визначення та причини захворювання

Виявлення ознак на обстеженні

Нерідко варикоцеле взагалі ніяк себе не проявляє протягом усього життя чоловіки. На початку захворювання пацієнт може не відчувати жодного дискомфорту і візуально спостерігати ніяких змін в зовнішньому вигляді своїх статевих органах. Нерідко буває так, що варикоз яєчка виявляють лише після звернення з приводу безпліддя, або ж під час діагностики іншого захворювання за результатами УЗД або допплерографії.

При візуальному огляді варикоцеле можна виявити по ледь помітному опущення лівого яєчка. Однак це можливо тільки при лівосторонньому розвитку патології – якщо ж хвороба розвивається атипово і вражає обидва яєчка, візуальних змін можна і не спостерігати.

Іноді чоловік може відчувати такі симптоми, які повинні стати приводом для звернення до фахівця:

 • дискомфорт різного характеру під час статевого акту – біль, тяжкість
 • біль у паху, яка посилюється при ходьбі і піднятті тягарів
 • тяжкість, відчуття розпирання або здавлювання в мошонці

Найчастіше приводом для звернення до лікаря і подальшої діагностики є лише безпліддя, тобто чоловіка не турбують ніякі неприємні симптоми, однак його партнерка не може завагітніти протягом більше року без використання будь-яких засобів контрацепції. На жаль, у такій ситуації нерідко залишається один вихід – оперативне втручання.

Варикоцеле часто протікає безсимптомно, проте основними діагностичними ознаками служать візуальна асиметрія мошонки, дискомфорт і хворобливі відчуття в області паху. Чоловікам, які входять у групу ризику, при безплідді або дискомфорт слід обстежитися у фахівця.

Ступеня розвитку варикоцеле

Ступеня розвитку варикозу яєчка виділяються фахівцями в залежності від симптомів, випробовуваних пацієнтом. На даний момент виділяють 4 стадії хвороби:

Ознаки варикоцеле, визначення та причини захворювання

Етапи захворювання

 • Пацієнт не відчуває ніякого дискомфорту, візуально деформація мошонки не спостерігається. Ознаки хвороби виявляються лише при апаратному при профілактичному обстеженні відвідування уролога.
 • Пацієнт відчуває дискомфорт або біль при ходьбі і фізичних навантаженнях, часто не може визначити локалізацію відчуттів. При урологічному огляді розширення вен прощупується тільки в положенні стоячи.
 • Лікар-уролог промацує розширення вен як в положенні стоячи, так і в положенні лежачи. Крім больових відчуттів у пацієнта може відзначатися візуальна деформація мошонки.
 • Пацієнт відчуває больові відчуття не тільки при русі, але і в спокої. Візуальна деформація мошонки помітна і посилена в порівнянні з попередньою стадією. На яєчках помітні розширені вени, визначити їх можна без промацування неозброєним оком.
 • Найчастіше через бессимптомности протікання захворювання варикоцеле виявляють лише на 3-4 стадіях розвитку, коли хвороба починає проявляти себе візуально. У цьому випадку урологи часто ставлять діагноз без призначення апаратного обстеження, т. к. варикозні розширення і без того пальпуються і спостерігаються візуально.

  Діагностика варикоцеле

  Перш за все, чоловік, який помітив зміни у вигляді своїх статевих органів або ж регулярно відчуває біль або дискомфорт, повинен знати, до якого лікаря звернутися за допомогою і не соромитися її просити. Лікуванням захворювань сечостатевої системи займається лікар-уролог і андролог. На даний момент андрологія вважається досить вузькою спеціалізацією, тому фахівці цього профілю зустрічаються не скрізь, проте, якщо є можливість, краще звертатися саме до нього.

  Ознаки варикоцеле, визначення та причини захворювання

  Кращі методи диагностки

  Як вже було сказано, при явно виражених симптомах досвідчений лікар може обійтися без призначення апаратної діагностики. Однак, якщо дискомфорт присутній, а при пальпировании і візуальному огляді лікар може зробити однозначний висновок, можуть бути призначені такі види обстеження:

  • доплерографія вен яєчка
  • УЗД яєчка (можливе призначення УЗД усіх органів сечостатевої системи)
  • спермограма для визначення активності сперматозоїдів і підтвердження безпліддя

  Зазвичай так чи інакше при постановці діагнозу пацієнту проводять УЗД органів сечостатевої системи для того, щоб переконатися у відсутності новоутворень. Крім того, УЗІ дозволяє візуально простежити динаміку кровообігу і поспостерігати стан інших органів.

  При підозрі на чоловіче безпліддя або появі дискомфорту в області мошонки не слід уникати чи надовго відкладати візит до лікаря. Особливо це стосується чоловіків, які планують у майбутньому стати батьком – варикоцеле становить небезпеку для репродуктивної функції.

  Лікування варикоцеле

  На даний момент варикоцеле можна вилікувати тільки хірургічним шляхом. При цьому використовуються малоінвазивні методи судинної хірургії, які не залишають великих шрамів і не вимагають тривалого періоду відновлення. Проте операцію призначають не у всіх випадках. Як вже було сказано, сам по собі варикоз яєчка не представляє загрози для здоров’я.

  Операція проводиться тільки тоді, коли чоловік планує завести дітей (і не може цього зробити через ускладнення хвороби), або ж якщо людину переслідує дискомфорт – фізичний (біль) або психічний (сором і тривога за зміни зовнішнього вигляду мошонки).

  В залежності від нюансів кожного конкретного випадку (наявної в розпорядженні клініки апаратури, площі ураження вен, віку пацієнта) використовуються такі методи лікування варикоцеле:

  Ознаки варикоцеле, визначення та причини захворювання

  Операція в разі усунення безпліддя

  • традиційна операція проводиться через розрізи довжиною 3-5 см, через які уражену ділянку вени видаляється, перетинається або перев’язується хірургічними засобами
  • ендоскопічна операція – перев’язка ураженої вени за допомогою введення ендоскопа через невеликі проколи в животі
  • склерозування вени – уражену вену наповнюють склерозирующим речовиною, припиняє надходження крові в посудину (операція проводиться подібно ендоскопічної – через прокол в паху)

  У середньому повне відновлення після операції завершується через місяць, але людина стає частково працездатний вже через тиждень. При цьому варто мати на увазі, що на протязі всього відновного періоду не можна піднімати тяжкості, займатися фізичною працею, мати статеві контакти.

  Операція з варикоцеле триває недовго і виключає можливість подальших рецидивів. Сучасна хірургія дозволяє пацієнтові швидко відновитися і налагодити репродуктивну функцію.

  Профілактика варикоцеле

  Як вже було зазначено, варикоцеле часто проявляє себе в ранньому підлітковому віці і є спадковим захворюванням. Тому якщо в сім’ї росте хлопчик, а серед старших родичів є хворі серцево-судинними захворюваннями, які страждають варикозним розширенням вен або лікувалися від фімозу, слід приділити особливу увагу здоров’ю.

  Насамперед необхідно регулярно показуватися лікаря-уролога, який оцінить ризики і своєчасність статевого розвитку. Крім того, необхідно дотримуватися дієти, рекомендованої для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, для підтримки венозних стінок в тонусі. Бажано також забезпечити регулярну і адекватну віку фізичне навантаження, уникаючи при цьому надмірного перенапруження.

  Для профілактики вторинного безпліддя, пов’язаного з варикоцеле, необхідно також дотримуватися дієти і нормувати фізичне навантаження. Крім того, кожен рік слід проходити лікаря-уролога, особливо якщо чоловік планує стати батьком. При появі дискомфорту або зміни у зовнішньому вигляді статевих органів слід не відкладаючи відвідати фахівця і отримати необхідні рекомендації.

  На жаль, неможливо попередити всі фактори розвитку варикозу яєчка. Однак здоровий спосіб життя, дієта і регулярні фізичні навантаження здатні значно зменшити ризик розвитку цього захворювання.