Патологія рефлюкс гастрит, симптоми і лікування

Гастрит – захворювання, яке вражає ніжну слизову оболонку шлунка. З’являються запалення можуть призвести до утворення ерозій і виразок, переходити з поверхні шлунка на слизову дванадцятипалої кишки. Внаслідок протікання цих процесів коректна робота органу травлення порушується, важливі функції не виконуються або не можуть. У безлічі існуючих видів кожен завдає шкоди, наслідки якої виправити набагато простіше на ранніх стадіях.

Один з них – рефлюкс гастрит (перетікає в езофагіт), що викликається попаданням жовчі з дванадцятипалої кишки назад в шлунок. Цей патологічний процес, що може бути в межах норми (фізіологічний рефлюкс) або з серйозним відхиленням (жовчний рефлюкс). А езофагіт – захворювання стравоходу, викликане запаленням слизової. Він стає наслідком таких порушень, приводячи до запалення стравоходу.

Зміст статті

 • Що таке рефлюкс гастрит?
 • Види захворювання
 • Симптоми рефлюкс гастриту
 • Лікування рефлюкс езофагіту
 • Рекомендована дієта

Що таке рефлюкс гастрит?

Патологія рефлюкс гастрит, симптоми і лікування

Потрапляння жовчі в порожнину шлунка ненормальний процес, який не повинен відбуватися в організмі здорової людини. Жовч має агресивний склад для слизової, включає в себе кислоти, солі, ферменти необхідні для дванадцятипалої кишки, але згубні для шлунка. Його сприйнятливі стінки під натиском жовчних кислот піддаються утворення запальних процесів, виникає рефлюкс езофагіт, здатний трансформуватися в хронічний.

У травній системі всі органи мають свою природну середу. У шлунку вона кислотна, у кишечнику лужне. Тому викид (рефлюкс) з одного елемента складної травної ланцюга в інший не обіцяє нічого хорошого.

Жовчний гастрит може мати певний початок – дуоденіт в хронічній стадії, який служить поштовхом до розвитку хвороби. Наслідком дуоденіту нерідко буває надлишковий тиск в кишці і слабкість м’язового кільця, яке допомагає розподіляти надходження вмісту зі шлунка в дванадцятипалу кишку. Це змінює напрямок фізіологічного процесу на протилежне. Також рефлюкс гастрит може стати наслідком перенесеної раніше операції.

Види захворювання

Патологія рефлюкс гастрит, симптоми і лікування

Як і у випадку з гастритом в широкому розумінні, езофагіт має дві основні стадії: гостру і хронічну. Рефлюкс гастрит має свої види, які передбачають особливі ознаки і нюанси. До основних видів відносяться:

 • Поверхневий рефлюкс. Основне ураження відбувається у верхньому шарі клітин. На ранній стадії відбувається збій в травному процесі, а запущена форма, в самому несприятливому випадку, призводить до утворення пухлини.
 • Катаральний рефлюкс. Поразка слизової на більш глибокому рівні. Це призводить до утворення набряку, провокує процес дистрофії епітелію. На останній стадії катарального рефлюкс гастриту може статися утворення пухлини.
 • Ерозивний рефлюкс. На поверхні слизової з’являються різноманітного виду і форми ерозії, виразки. Вони локалізуються в області м’язової шлункової пластини.
 • Біліарний рефлюкс. З’являється як наслідок порушення виведення жовчі, ніж обумовлено його друга назва – жовчний гастрит. Особливі ферменти, які виробляються в ході функціонування жовчовивідної системи, надають подразнюючу дію на слизову оболонку шлунка, призводить до запалення, эрозиям. Біліарний рефлюкс гастрит призводить до дефіциту поживних речовин, вітамінів, оскільки вони в таких умовах не здатні засвоюватися належним чином.
 • Симптоми рефлюкс гастриту

  Патологія рефлюкс гастрит, симптоми і лікування

  Симптоми, що вказують на рефлюкс гастрит, можуть суттєво ускладнити життя, ускладнюючи процес прийому їжі, не дозволяючи харчуватися як звичайно. Основні симптоми включають в себе:

  • Здуття живота, надлишкове газоутворення
  • Печію (частий супутник при езофагіті, наголошується у 80% пацієнтів)
  • Заїди в області рота (невеликі виразки в куточках губ)
  • Відчуття тяжкості в області живота після їжі
  • Відрижку
  • Тупу давить біль
  • Порушення випорожнення (діарея, запор)
  • Можлива поява присмаку у роті
  • Нудоту, блювоту з домішками жовчі (при езофагіті з кров’ю)
  • Втрату апетиту, інтересу до їжі
  • Анемію

  Біліарний рефлюкс гастрит має звичай не супроводжуватися такими вираженими ознаками або вони виникають рідше. В кожному випадку ця недуга проявляє себе по-різному.

  Не варто чекати моменту, коли симптоми стануть очевидними, а біль нестерпний. Звертатися до фахівця для проведення діагностики необхідно при першій появі дискомфорту. Лікувати будь-який з видів набагато простіше на стадії появи перших етапах розвитку, до переходу такого гастриту в стадію «хронічний».

  При постановці діагнозу лікар буде орієнтуватися не тільки на скарги хворого, але і проводити додаткові дослідження. Фіброгастродуоденоскопія, УЗД, аналізи крові, рентгенографія, біопсія – умовний перелік загальних діагностичних заходів. Езофагіт передбачає ендоскопічне дослідження і спеціальні тести.

  Лікування рефлюкс езофагіту

  Патологія рефлюкс гастрит, симптоми і лікування

   

  Медикаментозне лікування в обов’язковому порядку супроводжується переглядом раціону, призначенням дієти. Тільки комплексні заходи призведуть до полегшення і нормалізації роботи органів ШКТ. Призначаються ліки, які роблять лікування ефективним, можуть бути наступних видів:

  • Призначені для зниження секреції соку – Фамотидин, Омепразол, Езомепразол.
  • Препарати, що забезпечують захист слизової шлунка, усувають біль. Їх основою найчастіше є магній, кальцій. Це Де-нол або Вентер.
  • Прокінетики, створені для поліпшення перистальтики (відновлення моторної функції)- Мотіліум, Итомед, Мотилак.
  • Антибіотики при виявленні бактерії хелікобактер пілорі (строго за призначенням гастроентеролога).
  • Ферментативні ліки. Вони допоможуть замістити нестачу ферментів, викликаний активною терапією. Головна мета – поліпшення травного процесу. Мезим, Эрменталь,Креон.
  • Комплекс вітамінів і мінералів, фітопрепарати, доповнюють правильне харчування.
  • Ліки, трансформують жовчну кислоту у форму, растворяемую водою.

  Лікування не повинно призначатися самостійно, щоб уникнути негативних наслідків. Рефлюкс гастрит може принести чимало ускладнень, якщо лікування не відповідає клінічній ситуації пацієнта.

  Рекомендована дієта

  Патологія рефлюкс гастрит, симптоми і лікування

  Дієта при рефлюкс гастриті стає запорукою успіху, доповнюючи лікування. Також як і відмова від шкідливих звичок (особливо куріння). Це відноситься до вимогам, а при езофагіті, так і при діагноз рефлюкс гастрит будь-якій із форм. Харчування повинне бути максимально щадним і не травмуючим покрови внутрішніх органів. Порції повинні бути невеликими. Регулярне дробове харчування – запорука турботи про пошкодженої слизової. Консистенція напіврідка ідеально підійде в такій ситуації, забезпечивши харчування максимальною безпекою.

  Від білого хліба, жирної, гострої їжі, випічки і здоби рекомендується відмовитися. Здорове харчування не повинно супроводжуватися прийомом алкогольних напоїв. Лікувати будь-гастрит, а особливо хронічний, у супроводі грамотно складеної дієти – забезпечить всі шанси на одужання.