Передчасний розрив оболонок

Зміст статті:

  • Симптоми, ознаки та діагностика передчасного розриву оболонок
  • Передчасний розрив оболонок: лікування

Розрив оболонок до початку регулярної пологової діяльності вважається передчасним; це іноді призводить до інфікування. Діагноз ставиться на підставі клінічних даних. Якщо легені плоду незрілі і інфекція відсутня, то лікування полягає в постільному режимі у поєднанні зі зняттям пологової діяльності сульфатом магнію та іншими препаратами, що знижують скоротливу діяльність матки. Якщо легкі у плода зрілі або якщо існує загроза плоду або інфекція, то лікування полягає в прискореному розродженні.

Передчасний розрив оболонок може зустрічатися в строк або раніше терміну. ПРО призводить до передчасного розродження. В деяких випадках збільшує ризик інфекції у жінки, у новонародженого або в обох; випадіння пуповини; фетальних ускладнень, таких як патологічне розташування суглобів і гіпоплазія легень, яка може зустрічатися при ПРО в терміні менше 24 тижнів. Стрептококи групи В — це найчастіша причина інфекції. Інші мікроорганізми, присутні в піхві, також можуть викликати інфекцію.

Інтервали між ПРО початком пологів та пологами змінюються обернено пропорційно гестационно-го віку. При доношеній вагітності приблизно у 80% жінок з ПРО пологи починаються в межах 24 год; в 32-34 тижні прихований період складає приблизно 4 дні.


Симптоми, ознаки та діагностика передчасного розриву оболонок

При неускладненому перебігу патології основний симптом — підтікання або рясний струм рідини з піхви. При появі лихоманки, рясних виділень із піхви, болі в животі, тахікардії плоду, особливо якщо вона пропорційна температурі матері, можна припустити наявність інфекції.

Для діагностики ПРО необхідно провести огляд в стерильних дзеркалах, оцінити розкриття шийки матки, зібрати амніотичну рідину для посіву і для проведення тестів зрілості легенів плода, взяти матеріал з цервікального каналу для посіву. Багаторазове піхвове пальцеве дослідження збільшує ризик інфекції, тому його слід уникати. Діагноз можна припустити, якщо з цервікального каналу випливає амніотична рідина або якщо визначається мастило плода або меконій. Іншими менш точними тестами є нанесення піхвової рідини на предметне скло і виявлення симптому папороті при висушуванні або зміна в синій колір нитразино-вої індикаторної смужки. Маловоддя підтверджується ультрасонографией. Нестрессовые тести проводять принаймні двічі в тиждень, якщо обрана вичікувальна тактика. Пацієнток госпіталізують і проводять щоденний моніторинг плода. При гестаційному віці менше 37 тижнів вагітності або невідомому оцінюється зрілість плода за допомогою тестів з амніотичною рідиною ; зразок може бути отриманий з піхви або при амниоцентезе.

Передчасний розрив оболонок: лікування

Необхідно враховувати ризик розвитку інфекції з метою проведення термінового або відстроченого розродження, з урахуванням зрілості легенів плода. Стратегія повинна бути однозначною, розродження повинно бути терміновим при наявності страждання плода або інфекції ; розродження може бути відстрочено на невизначений період, якщо легені плода все ще нерозвинені або якщо пологи можуть початися спонтанно. Багато лікарів викликають родову діяльність при гестаційному віці більше 34 тижнів.

При вичікувальної тактики пацієнтам показаний постільний режим і вимірювання АТ та температури 3 рази на день і частіше. Призначаються ампіцилін і еритроміцин протягом 7 днів; ці препарати збільшують латентний період і зменшують ризик розвитку неонатального сепсису. Необхідно призначати глюкокортикоїди, щоб прискорити дозрівання легень плода при вагітності менше 32 тижнів. Призначення цих препаратів у терміни 32-34 тижні залишається спірним. Якщо починаються пологи або вагітність пролонгується до дозрівання легень, призначають сульфат магнію або інший токолітик. Використання токолитиков також спірно.