Перша допомога при інсульті та інфаркті: коротко про важливе

Інфаркт міокарда та інсульт головного мозку – небезпечні, блискавично протікають хвороби, які осіли у всіх на слуху. До них може призвести як тривалий період нездорового способу життя, так і раптовий сильний стрес.

Зміст:

 • 1 Ознаки інсульту
  • 1.1 Правила виявлення інсульту
 • 2 Перша допомога при інсульті
 • 3 Перші прояви інфаркту
 • 4 Способи надання допомоги при інфаркті

Ознаки інсульту

Перша допомога при інсульті та інфаркті: коротко про важливе

Інсульт

Інсульт – це крововилив у мозок. Ця хвороба не розвивається протягом тривалого часу, вона настає раптово і вимагає оперативних заходів для якнайшвидшого надання хворому медичної допомоги. Швидке транспортування хворого в медичний заклад та надання оперативної допомоги – запорука збереження життя і мінімізації випадання психічних функцій.

Після того, як у людини стався крововилив у мозок, він сам може не помітити ніяких особливих змін в організмі. Може з’явитися швидко посилюється головний біль, слабкість і запаморочення. Стан втоми і нездужання хворий цілком може списати на стрес. Пізніше приєднуються нудота і блювота, червоніють білки очей.

Правила виявлення інсульту

Існує кілька правил, які допоможуть визначити інсульт при виниклому нездужанні:

Перша допомога при інсульті та інфаркті: коротко про важливе

Крива посмішка

 • пацієнта потрібно попросити посміхнутися – при інсульті посмішка буде несиметрична, м’язи половини обличчя не будуть рухатися згідно емоції
 • попросіть хворого підняти руки вгору – при інсульті одна рука не зможе піднятися на однакову висоту з іншого
 • скажіть просте речення і попросіть пацієнта повторити його за вами – при інсульті мова повільна, з паузами, пропозиція обривається на середині
 • нехай хворий висуне мова – при інсульті мову або западає на одну сторону, або його половина буде в’ялою і несиметричною

Ці прийоми працюють для виявлення інсульту без очевидних ознак. Зазвичай з поширенням крововиливи посилюються і інші симптоми (в залежності від того, яка область була порушена):

 • у пацієнта розвивається параліч або парез половини тіла
 • пацієнт не розуміє прохань і зверненої до нього мови
 • пацієнт не чує звуків
 • пацієнт оглушений або без свідомості
 • прискорений ритм серця, або зупинка серця, різке падіння тиску
 • дихання аритмично, прискорене або відсутня

Так, якщо ви спостерігаєте у людини дивне, неадекватна поведінка, особливо пов’язане з неправильною роботою кінцівок однієї половини тіла (порушення моторики, міміки, ходьба з волочащейся ногою), слід попросити його виконати хоча б дві вправи для виявлення інсульту, і потім викликати швидку допомогу.

Перша допомога при інсульті

Перша допомога при інсульті та інфаркті: коротко про важливе

Швидка допомога

При інсульті заборонено давати хворому які-небудь таблетки, питво, їжу – у пацієнта може виникнути параліч ковтальних м’язів, і він може просто задихнутися. До приїзду медиків пацієнта слід покласти на бік, піднявши голову – це дозволить уникнути асфіксії блювотними масами, якщо пацієнта почне нудити.

Не рекомендується самостійно транспортувати пацієнта до лікарні. Потрібно викликати швидку як можна швидше, описавши стан хворого. До приїзду бригади необхідно стежити за наявністю дихання у хворого. При зупинці дихання необхідно виконувати непрямий масаж серця одночасно з штучним диханням (ритм 30:2).

Кращою першою допомогою при виявленні інсульту є швидкий виклик медиків і догляд за хворим до її прибуття.

Перші прояви інфаркту

Інфаркт – це некроз серцевого м’яза, який відбувається в результаті порушення кровообігу (при стресі, нападі гіпертонії, з інших причин). В результаті інфаркту настає порушення кровообігу, яке може призвести до зупинки серця і смерті.

Перша допомога при інсульті та інфаркті: коротко про важливе

Болі в серці

Ознаки інфаркту розвиваються повільніше, ніж прояви інсульту, і на самому початку інфаркт легко переплутати з занепокоєнням. Пацієнт поверхнево і часто дихає, бігає, відчуває сильний страх смерті. Потім приєднується біль в області грудей – посередині або ліворуч. Біль може проявлятися у вигляді жгущих, давили, що стискають відчуттів, віддавати в плече.

Симптоми інфаркту можуть тривати годинами. З прогресуванням порушення кровообігу у пацієнта може виникнути нудота, блювання, пітливість, втрата свідомості. Хворий може перестати говорити, особа і кінчики пальців можуть посиніти. Рідко інфаркт протікає безсимптомно і виявляється тільки на сторонніх дослідженнях.

Основний симптом, за яким можна виявити інфаркт – біль у грудях, що іррадіює в ліву сторону тіла і продовжується тривалий час. Інфаркт розвивається з різною швидкістю, тому при появі болю краще не зволікати і викликати медиків.

Способи надання допомоги при інфаркті

Якщо пацієнт знаходиться у свідомості, необхідно звільнити його від здавлюють частин одягу (послабити манжети, комір, розстебнути пояс) для нормалізації циркуляції крові. Необхідно посадити хворого в положення напівлежачи, підперши голову і спину подушками. При можливості – дати таблетку аспірину і попросити розжувати.

Необхідно негайно викликати швидку допомогу, описавши симптоми хворого. Якщо він до цього моменту знаходиться без свідомості – укласти так, щоб хворий не міг випадково впасти. До приїзду медиків необхідно контролювати пульс і дихання, при зникнення пульсу почати непрямий масаж серця зі штучним диханням.

При інфаркті пацієнтові не можна приймати знеболюючі таблетки і відмовлятися від госпіталізації. Це посилить ситуацію і поставить життя пацієнта під загрозу. Знеболюючі препарати можуть замаскувати біль, що ускладнить діагностику лікарям. Крім того, не можна допускати того, щоб пацієнт з інфарктом сам сідав за кермо або іншим способом добирався до лікарні. Транспортувати його повинна бригада швидкої допомоги.

При виявленні ознак інфаркту необхідно якомога швидше викликати бригаду швидкої допомоги. До їх приїзду необхідно забезпечити хворому безпечне положення, стежити за його станом. Можна дати таблетку аспірину для поліпшення кровообігу.