Зміст статті:

 • 1 Симптоми кризи
 • 2 Небезпека ЦК
 • 3 Перша допомога при високому АТ
 • 4 Який лікар допоможе?

Артеріальним тиском вважається таке, при якому кров впливає на стінки артерій з певним зусиллям.

Величина артеріального тиску буде залежати від таких факторів: сили скорочень м’язів серця, стану судин, об’єму крові в системі.

Нормальний тиск в організмі забезпечується шляхом регулювання. У цьому процесі беруть участь сечостатева і нервова системи. При порушенні регуляції є ризик появи гіпертонії.

Іноді може траплятися, що з різних причин (нездоровий спосіб життя, погана погода, відмова від препаратів, які приписав лікар тощо) у людини різко підвищується тиск. Це стан фахівці називають гіпертонічним кризом.

Симптоми кризи

При високому тиску трапляється:

 • Головний біль.
 • Поява кіл перед очима.
 • Слабкість організму.
 • Шум у вухах.
 • Блювання і нудота.
 • Погіршення зору.
 • Втрата свідомості.
 • Запаморочення.
 • Підвищене виділення поту.

Небезпека ЦК

Якщо артеріальний тиск підвищений, то навантаження на судини збільшується в кілька разів. Це може призвести до поганого постачання органів кров’ю. Також при цьому м’язи серця не будуть достатньо отримувати крові і кисню. Такий стан може стати причиною інсульту або інфаркту.

Залежно від стану людини, у якого підвищений тиск, виділяють такі його типи:

 • Легкий криз.
 • Важкий криз.
 • Перший вид кризи не буде чинити на органи руйнівного впливу. Також і симптоматика у нього буде невелика. Другий тип криза являє загрозу здоров’ю і життю людини.

  При появі симптомів, деякі пацієнти вважають, що швидке зниження тиску допоможе позбутися від них. Але це не так. Лікарі не радять різко знижувати тиск, так як це може призвести до колапсу і втрати свідомості.

  Якщо випадок важкий, то різке зниження тиску може стати причиною появи ішемії головного мозку, так як кров буде збіднена киснем.

  Знижувати тиск треба поступово (не більше 25-30 мм. рт.ст. в годину). Якщо симптоми кризи у пацієнта з’являються вперше, то треба негайно звернутися за допомогою до лікаря.

  Перша допомога при високому АТ

  Зазвичай лікар, у якого пацієнт перебуває на обліку, навчає, які можна приймати дії, коли буде надаватися перша допомога при високому тиску. Тому багато які страждають таким захворюванням можуть самі впоратися з проблемою, не вдаючись до допомоги лікарів. Але іноді криз може стати проявом хвороби, про яку людина не міг знати раніше.

  Що робити при появі високого тиску? Лікарі рекомендують у першу чергу заспокоїти хворого, так як паніка тільки погіршить його стан. Хворому можна дати настоянку пустирника, валеріани або корвалол від тиску.

  Також у пацієнта треба відновити дихання. Для цього слід зробити кілька глибоких вдихів і видихів. Також до хворому треба забезпечити приплив свіжого повітря.

  Бажано клієнта укласти. При цьому його стан має бути полусидящим. Його можна обкласти подушками, а ноги зігріти. Також ноги можна в цей час парити. Воду щоб парити ноги можна робити не дуже гарячу. Парити треба протягом 10-15 хвилин.

  На голову пацієнта можна покласти грілку з льодом або просто зробити холодний компрес. На ноги можна поставити гірчичники, що теж допомагає при підвищеному тиску.

  Якщо буде виникати задишки або болю в грудях, можна прийняти препарати при підвищеному тиску, які повинні бути призначені фахівцем. Можна робити при цьому масаж грудей. Також можна прийняти таблетку нітрогліцерину. Якщо препарати не допоможуть, то треба через п’ять хвилин прийняти таблетку повторно.

  Треба пам’ятати, що більше трьох таблеток до очікування приїзду швидкої приймати не можна.

  Фахівці рекомендують тим, хто страждає цим захворюванням, тримати під рукою препарати:

 • Каптоприл.
 • Ніфедипін.
 • Кордафлекс.
 • Анаприлін.
 • Нітрогліцерин.
 • Також ефективними бувають і ін’єкції. Наприклад, хворому можна колоти дибазол або папаверин гідрохлориду. Також лікарі рекомендують використовувати магнезію для пониження тиску.

  Перед тим, як починати приймати ці препарати, треба в обов’язковому порядку проконсультуватися з лікарем. Якщо після прийому таблеток очікуваний результат не настане через півгодини, то треба прийняти ще одну таблетку.

  Допомагає також від артеріального тиску будинку і стан спокою. До приїзду швидкої хворому треба забезпечити повний спокій. При цьому його не повинні турбувати сторонні звуки та інші дратівливі чинники.

  Рекомендується робити заміри тиску через кожні 15-20 хвилин, щоб його контролювати. Також це потрібно буде лікаря. Якщо тиск не буде спадати або буде це робити повільно, то треба негайно викликати швидку.

  У такому випадку фахівці криз можуть купірувати внутрішньовенними ін’єкціями, а також іншими препаратами, які повинні призначатися лікарем. Якщо симптоми кризи виявляться вперше, то від високого артеріального тиску можна позбутися тільки при терміновій госпіталізації.

  Щоб не допускати різкого підвищення артеріального тиску, страждаючому таким захворюванням треба періодично самому його вимірювати. Також не треба відмовлятися від прийому ліків, які прописує лікар.

  Всі виміри тиску можна записувати в окремий блокнот. Це допоможе при необхідності докторові швидко визначитися в тій чи іншій ситуації.

  Також треба запам’ятати, що всього один пропуск моменту прийому препарату від тиску може стати причиною ускладнень і стрибка тиску.

  Який лікар допоможе?

  Зазвичай при ускладненні приїжджає бригада швидкої допомоги, в складі якої є фахівці різних напрямків. Вони також мають певні знання і в галузі ПЕКЛО. При первинній постановці діагнозу фахівець приймає рішення. Це може бути госпіталізація або призначення ліків.

  Після госпіталізації клієнта додатково оглядають і встановлюють остаточний діагноз. Далі відбувається лікування та виведення зі стану кризи.

  Щоб бути в безпеці і захистити себе від згубного впливу на організм високого артеріального тиску, рекомендується дотримуватися наведених вище правил, а також періодично проходити діагностику у фахівця. Відео в статті покаже, чим можна знижувати тиск у вигляді першої допомоги.