Перші ознаки виразки шлунка і кишечнику

Поява виразкової хвороби призводить до порушення функціонування кишечника, шлунка, розвиваються віддалені ознаки виразки дванадцятипалої кишки у вигляді загального нездужання, інтоксикації організму, підвищення температури тіла, різкого схуднення. Основними причинами появи виразкової хвороби виділяють активність бактерії хелікобактер, яка небезпечна для кишечника при формуванні сприятливих для її розмноження умов. Перші ознаки патологічного процесу шлунка можуть бути неспецифічними, і відразу запідозрити виразку важко. У хворого з’являються болі в животі, запалюється стравохід, від чого порушується ковтання, з’являється відрижка, гикавка, біль під час їжі.

Перші ознаки виразки шлунка і кишечнику

По мірі прогресування виразкової хвороби з’являються виражені ознаки, і основним є біль. При ураженні кишечника і шлунку болі мають різний характер, проявляються незалежно від прийому їжі, положення тіла, мають часову залежність.

При появі виразкової хвороби порушується баланс між захисною системою і агресивністю шлункового соку, соляна кислота починає роз’їдати слизовий шар і з’являються виразки.

Захворювання вражає одночасно два органи – дванадцятипалу кишку та шлунок, але в запущеному випадку розвивається пептична виразка стравоходу, який страждає від підвищеної кислотності.

Зміст статті

 • Особливості перебігу виразкової хвороби
 • Перші прояви виразки
 • Симптом болю при виразковій хворобі
 • Ознаки ускладнень виразкового захворювання

Особливості перебігу виразкової хвороби

Виразка – це хронічне захворювання з періодами рецидиву і стихання симптоматичного комплексу. Недуга частіше вражає чоловіків після 40 років, але хвороба може на рівних вражати і жінок і молодих людей, у яких на фоні різних причин порушується вироблення соляної кислоти в кишечнику присутній несприятлива мікрофлора.

Коли ризик виразкової хвороби підвищується?

 • Наявність інших захворювань кишечника, їх тривале лікування антибіотиками і тривалий прийом нестероїдних протизапальних засобів. Це особливо небезпечно для людей старше 50 років, коли відбувається фізіологічне старіння і захисний механізм працює не так активно. Цитостатики, антигіпертензивні препарати і кортикостероїди також можуть спровокувати появу виразкової хвороби у літніх людей.
 • Ускладнення захворювань шлунка і кишечника. Виразкові захворювання може виникати як ускладнення цукрового діабету, онкологічного захворювання, гепатиту та інших патологій печінки і нирок.
 • Травматичне ушкодження шлунка і зараження крові. Це може бути механічна травма, термічний або хімічний опік.
 • Стресовий фактор: постійні переживання безпосередньо позначаються на роботі травної системи. Спочатку з’являється стресовий гастрит, і вже за тим, якщо не боротися з основним травмуючим фактором, слід розвиток виразкової хвороби.
 • Спадковість також відіграє роль, і ризик підвищується, якщо в роду вже були випадки виразкового ураження шлунка і кишечника.
 • Стать – у жінок це захворювання зустрічається набагато рідше, ніж у чоловіків.
 • Перші ознаки виразки шлунка і кишечнику

  Залежно від причини захворювання має різні ознаки, і у деяких пацієнтів вони з’являються вже на запущеній стадії, і стан різко погіршується.

  Перші прояви виразки

  Запідозрити виразкові захворювання можна за больовими відчуттями і порушення роботи кишечника. Безсимптомний перебіг виразки спостерігається у 25% випадків, і діагноз ставиться вже після смерті. Знання нетипових проявів цього захворювання дозволить своєчасно звернутися до фахівця, щоб уникнути важких наслідків.

  Ознаки, що вказують на появу виразкового ураження шлунка та 12-палої кишки.

 • Хворобливість в епігастральній області, болі локалізуються в ураженому органі, але віддають в спину, низ живота, іноді неприємні відчуття захоплюють і стравохід, з’являються болі в грудній порожнині, які легко сплутати зі стенокардією, поставивши неправильний попередній діагноз.
 • Голодні болі з’являються при великому ураженні шлунка і кишечника, вони починаються вже через дві години після прийому їжі, але цей період може варіювати від двох до восьми годин.
 • Відчуття тяжкості та дискомфорту після їжі, що особливо яскраво проявляється у людей, схильних до переїдання. Ознаки багато в чому залежать і від якості їжі, адже вживаючи заборонені при виразці продукти, можна спровокувати як незначне погіршення самопочуття, так і серйозне ускладнення у вигляді кровотечі або перфорації органу.
 • Диспепсичні порушення: проявляються всі ознаки порушення роботи ШКТ, включаючи нудоту, іноді блювоту з кров’ю, погіршення апетиту, постійний ниючий біль в області кишечника, запор або пронос.
 • Печія і тяжкість ковтання з’являється через деякий час після виявлення виразкової хвороби кишки і шлунка. Це пояснюється ураженням стравоходу соляною кислотою, яка вільно потрапляє зі шлунка через порушення функції сфінктера. Усувається така проблема хірургічно, як і основне захворювання в запущеній стадії.
 • Відрижка та неприємний запах з рота завжди супроводжують виразкові захворювання, і до таких явищ нерідко приєднуються стоматологічні захворювання, так як з блювотними масами потрапляє соляна кислота, а її пари роз’їдають емаль, роблять зуби чутливими.
 • Підвищений газоутворення і важкість у районі кишечника обумовлена неправильним харчуванням. Це відбувається після прийому важкої їжі, включаючи бобові, кукурудзу, гриби. Такі продукти категорично заборонені язвенникам, але поки діагноз не поставлений людина продовжує харчуватися звичними продуктами, що захворювання реагує вкрай негативно.
 • Для хворих з виразкою характерно порушення стільця, і частіше з’являються запори. З таким явищем стикається велика частина пацієнтів, і особливо яскраво це проявляється в період загострення. Пронос для виразкового захворювання характерні, але таке відбувається в період стихання симптоматики на тлі прийому деяких медикаментозних препаратів, і не тільки проносних.
 • Перші ознаки виразки шлунка і кишечнику

  Крім внутрішніх ознак захворювання, виразка дає і зовнішні прояви – підвищена пітливість, особливо в нічний час, наліт на язиці, який завжди вказує на проблеми шлунково-кишкового тракту.

  Симптом болю при виразковій хворобі

  Болі в шлунку і кишечнику можуть багато розповісти про захворювання. Вони відрізняються, залежно від локалізації і стадії недуги.

 • Первинне ураження кардинального і субкардинального сегмента шлунка: болі з’являються відразу після їди, протягом 15 хвилин. Цей симптом захоплює майже всю черевну порожнину, біль поширюється від мечоподібного відростка і віддає у поперек. При такій локалізації захворювання дуже часто проводиться неправильна диференціація з серцевими патологіями, так як хворий говорить про болі в серці, коли насправді больові відчуття дає запалений стравохід або навіть шлунок.
 • Болі мають зв’язок з часом прийому їжі, але ніяк не залежать від фізичної роботи, тому це також важливо враховувати під час діагностики. Полегшення приносить склянку молока або препарати, що знижують кислотність шлункового соку – антациди.
 • Первинне ураження малої кривизни шлунка дає болі в лівій частині живота, в подложечной області, ознаки з’являються протягом години після прийому їжі і особливо в нічний час. Відчуття мають неінтенсивний характер, пацієнт скаржиться на помірні болі ниючі, але вони посилюються в період загострення захворювання.
 • Ураження великої кривизни провокує також несильні болі ниючі, але таке захворювання частіше має злоякісний характер, і зустрічається відносно рідко.
 • Захворювання пілоричного сегмента викликає сильні неприємні відчуття і виражені болі нападів характеру. Переважають голодні болі, що супроводжуються підвищеним слиновиділенням і сильної печією.
 • Поразка антральной частини викликає симптоми в нічний час і перед сном, з’являється печія, відрижка.
 • Перші ознаки виразки шлунка і кишечнику

  Клінічні ознаки особливо яскраво виражені при ускладненні виразкової хвороби. Тривалий перебіг виразки може призвести до пенетрації, перфорації, кровотечі, анемії, малігнізації і стенозу.

  Ознаки ускладнень виразкового захворювання

  Стеноз

  Найбільш важким наслідком захворювання виступає стеноз воротаря – звуження пілоричного відділу органу. Ризик такого ускладнення підвищується з частотою рецидиву виразкової хвороби, і якщо запустити цей процес, їжа буде застоюватися в органі, так як можливість її нормального проходження вже обмежена.

  Виділяють кілька стадій стенозу.

 • Компенсований – спостерігаються ознаки тяжкості, відрижки кислим, відчуття переповнення шлунка, але загальний стан хворого задовільний.
 • Субкомпенсований – на цій стадії навіть невелику кількість їжі викликає сильний дискомфорт у шлунку, у хворого з’являється нудота, блювота, після якої приходить полегшення. На цій стадії характерне відчуття страху перед прийомом їжі, тому нерідко хворий відмовляється їсти, що ще гірше позначається на самопочутті, знижується вага.
 • Декомпенсований – у пацієнта спостерігається часта рясна блювота відразу після прийому їжі, може статися зневоднення, з’являються судоми. Вся їжа, яка проникає в шлунок, не просувається далі, що вже говорить про остаточне звуження воротаря.
 • Пенетрація

  Таке ускладнення як пенетрація характеризується руйнуванням стінки органу та проходженням виразки на той орган, який розташований безпосередньо під цією стінкою. Уражається переважно підшлункова залоза, рідше в патологічний процес втягується сальник, сечовий міхур і кишечник.

  Соляна кислота, яка виходить за межі шлунка починає роз’їдати внутрішні органи, що закінчується деструктивним панкреатитом. Про такому ускладненні можуть свідчити ознаки гострої болі оперізуючого характеру, висока температура.

  Перші ознаки виразки шлунка і кишечнику

  Перфорація

  Перфорація ураженого органу проявляється в руйнуванні стінки шлунка та проникненням його вмісту в черевну порожнину. Спровокувати таке ускладнення можуть неправильне харчування, ігнорування рекомендацій лікаря, висока фізична навантаження. Під час перфорації присутні всі ознаки гострого запалення, інтоксикації організму, і хворому необхідна термінова операція.

  Кровотеча

  Кровотеча також нерідко виникає на тлі виразкової хвороби. З’являються ознаки анемії, з блювотними масами і під час дефекації з’являється кров. Якщо це хронічне кровотеча, у хворого погіршується загальне самопочуття, часто виникає тахікардія, підвищується пітливість. Ускладнення може закінчитися летально, якщо своєчасно не зупинити кровотечу.

  Малігнізація

  Перші ознаки виразки шлунка і кишечнику

  Перехід виразки в рак можливо при генетичній схильності. Це відбувається непомітно, і найчастіше вдається виявити рак вже на 3-4 стадії, коли хірургічне лікування протипоказано, а консервативна терапія малоефективна.

  У групу ризику також потрапляють пацієнти з каллезной виразкою, яка довго проходить рубцювання і це сприяє трансформації в злоякісне утворення. Ознаками такого явища виступає сильне зниження ваги, відсутність апетиту, блювота з кров’ю.