Зміст статті:

 • 1 Високий АТ у жінок
 • 2 А як у чоловіків?
 • 3 Лікування та профілактика
 • 4 Ускладнення і прогноз

Медики говорять про гіпертонічної хвороби у дорослих людей, якщо систолічний тиск вище або дорівнює 140 міліметрів ртутного стовпа, а діастолічний вище 90.

Необхідно відразу акцентувати увагу, що гіпертонія і артеріальна гіпертензія – це синоніми, проте гіпертензія може бути епізодичною або патологічною.

У першому випадку мова йде про звичайному фізіологічному відповіді організму на стрес або підвищену рухову активність, а от у другому – про стійкому високому тиску.

Епізодичне підвищення артеріального тиску буде патологічним, якщо воно буває поза провокує стресовій ситуації або коли рівень тиску відповідає стресу.

Патологічна гіпертензія буває 2 типів:

 • гіпертонічна хвороба (захворювання, при якому тиск підвищений без виявленого причинного недуги);
 • симптоматична гіпертензія або вторинна (обумовлена іншим захворюванням).
 • Буває, що діагноз ставлять необгрунтовано, наприклад, після разового стресового стрибка тиску або неправильного вимірювання, що не зовсім коректно. Іноді для підтвердження факту хвороби потрібно добовий моніторинг артеріального тиску за допомогою спеціального пристрою.

  Високий АТ у жінок

  У жінок прояв гіпертонічної хвороби завжди пов’язують з менопаузою, коли в організмі відбуваються серйозні гормональні перебудови.

  Дійсно, за статистикою захворювання схильне приблизно 40% жінок нашої країни.

  В останні роки є тенденція гіпертензивних проявів у жінок у молодому віці. Поки що не вдається визначити точні причини цього явища.

  Найімовірніше, що «омолодження» гіпертонії викликано цілим рядом факторів, які властиві:

  • сучасного способу життя;
  • стресу.

  Навіть перманентна стресова ситуація здатна спровокувати у жінок з схильністю до патологічних змін у судинах і серці стійке підвищення кров’яного тиску.

  Гіпертонія у молодих жінок часто пов’язана з вагітністю. Згідно з даними різних авторів, гіпертонічна хвороба при вагітності буває у 15-30% наших співвітчизниць. Під цим слід розуміти, що жінка в положенні має ту чи іншу форму гіпертензивного синдрому.

  Захворювання вкрай небезпечно як для майбутньої матері, так і для її дитини під час усієї вагітності, пологів. Гіпертонія дасть негативні наслідки і в більш віддаленому періоді. У таких жінок істотно підвищується ризик:

 • інфаркту;
 • інсульту.
 • Також вищий у них і смертність. З цієї причини важливим є особливий підхід до ведення вагітності, обов’язкове регулярне спостереження у кардіолога. Потрібно вести постійний контроль АТ, здійснювати оцінку метаболізму, стан органів-мішеней.

  Гіпертонічна хвороба у жінок практично завжди поєднується з розладами метаболізму. У них може виявлятися дисліпідемія, порушення толерантності до вуглеводів, ожиріння різного ступеня. Названі чинники можуть зберігатися і надалі активно прогресувати.

  Лікування гіпертонії вимагає правильного підбору медикаментів. Зазвичай застосовують антагоністи кальцію, метилдопи, бета-блокатори. На жаль, на сьогодні жоден з препаратів не відрізняється абсолютним профілем безпеки, адекватних досліджень у цій області ще не проводилося.

  Інгібітори АПФ для вагітних жінок з тиском не призначають, оскільки вони погано позначаються на плоді.

  А як у чоловіків?

  Якщо чоловікові менше 35 років, він добре себе почуває, але при цьому у нього виявили високий АТ, йому слід зайнятися своїм здоров’ям. Якщо цього не зробити, в найближчі кілька років почнуться незворотні проблеми:

  • пошкодження серця, головного мозку;
  • смертельно небезпечні захворювання.

  За умови, що лікування розпочато на самому початку захворювання, воно може продовжити життя чоловіка.

  Гіпертонія у молодих людей виявляється більш високим діастолічним тиском, на відміну від пацієнтів похилого віку, у кого сильно підвищений систолічний АТ. Цей факт легко пояснити – у молодих чоловіків серце скорочується з більшою силою, тому і підвищується діастолічний АТ.

  Основною проблемою сучасних чоловіків сміливо можна назвати надлишкову масу тіла. Якщо років 10 тому складно було знайти гіпертоніка молодше віку 30 років, то сьогодні випадки гіпертонії ростуть паралельно з ожирінням, і гіпертонія в 20 років вже не рідкість.

  Ще одна причина високого АТ у молодих чоловіків – стрімкий темп життя і нерозривно пов’язані з цим:

  • нервові переживання;
  • неправильне харчування;
  • відсутність адекватної фізичної активності.

  Вчені помітили, що високий тиск частіше буває у чоловіків у розквіті сил, хто є успішним у житті, в кар’єрі. Такі люди завзяті трудоголіки, вони прагнуть до досконалості, переживають будь-які невдачі як особисту трагедію.

  Лікування і профілактика

  Гіпертонія у молодому віці особливо небезпечна, оскільки загрожує раннім розвитком ускладнень. Тому лікування слід починати якомога швидше, кардинально змінивши спосіб життя. Медики настійно рекомендують наступні зміни.

  Схуднення. Корисно підтримувати нормальний вага, індекс маси тіла повинен становити від 18,5 до 24,9 пунктів. Якщо цього досягти, можна розраховувати, що з кожним втраченим десятком кілограмів піде від 5 до 20 мм. рт. ст. тиску.

  Дієта. Потрібно перейти на раціон, який буде складатися з:

 • знежирених молочних продуктів;
 • овочів;
 • фруктів;
 • ягід;
 • пісних сортів риби, м’яса.
 • Необхідно різко скоротити кількість жирів, у тому числі і насичених. Ця міра допоможе додатково позбутися від 8-14 пунктів тиску.

  Менше солі. Оскільки проблеми з судинами і тиском практично завжди пов’язані з надмірним споживанням кухонної солі, для лікування гіпертонічної хвороби слід скоротити її споживання до 1 чайної ложки на добу. Слід розуміти, що багато готові продукти вже містять сіль (консерви, ковбаси, соління), тому від них варто повністю відмовитися. Потрібно викорінити звичку досолювати їжу, а краще взагалі замінити натрій часником, пряними травами, спеціями. Завдяки мінімального споживання солі систолічний тиск зменшиться на 2-8 мм. рт. ст.

  Фізичні навантаження. Корисно зайнятися регулярними аеробними вправами, наприклад, ходьбою. Коли гіпертонік швидко ходить по 30 хвилин на добу протягом усього тижня, його систолічний АТ гарантовано знизиться на 4-7 пунктів.

  Відмова від шкідливих звичок. Молоді чоловіки повинні обов’язково обмежити вживання спиртних напоїв, а от від куріння (активного і пасивного) варто відмовитися повністю. Це дозволить:

  • зменшити тиск ще на 2%;
  • оздоровити судини.

  Коли рездо кинути палити ніяк не вдається, гипертонику слід хоча б зменшувати кількість викурених сигарет. У цьому допоможуть різні лікарські препарати, які провокують відраза від тютюнового диму. Рекомендовано також тримати сигарету в лівій руці, якщо чоловік правша і навпаки. Одним словом, необхідно зробити так, щоб процес куріння перестав приносити звичне задоволення, чого б це ні коштувало.

  Що стосується спиртного, помірне споживання сухого вина може стати відмінним способом попередження атеросклерозу. В ідеалі необхідно пити червоні сорти вин.

  Ускладнення і прогноз

  Багатьох молодих людей цікавить питання, чи є необхідність приймати препарати проти гіпертонії все життя і які довгострокові наслідки такого лікування. Точну відповідь може дати тільки лікар, оскільки все залежить від:

  • стадії захворювання;
  • способу життя пацієнта.

  Однак постійне підтримання артеріального тиску в межах норми характеризується масою переваг. Коли відсутня правильне лікування, не усунені причини високого артеріального тиску, чоловіки і жінки можуть зіткнутися з інфарктом, інсультом та нирковою недостатністю навіть у 30-35 років. Іноді дані захворювання і підвищений тиск закінчуються смертельним результатом.

  Кожен чоловік при стойко підвищеному тиску ризикує отримати еректильну дисфункцію, таке порушення у гіпертоніків виявляють у 2,5 рази частіше, ніж у людей без цієї недуги. Також висока ймовірність проблем з потенцією у чоловіків з прегипертонией, що також слід враховувати і чого потрібно уникати. Відео в цій статті допоможе дізнатися, як не допускати стрибків тиску.