Зміст статті:

 • 1 Чому підвищується тиск?
 • 2 Симптоматика
 • 3 Ускладнення гіпертонії
 • 4 Класифікація артеріальної гіпертонії
 • 5 Діагностика
 • 6 Медикаментозне лікування артеріальної гіпертензії
 • 7 Дієтотерапія
 • 8 Лікування гіпертонії народними засобами
 • 9 Як позбутися гіпертонії без ліків?

Артеріальна гіпертензія характеризується постійним або періодичним збільшенням тиску. Така хвороба є найбільш частою хронічною патологією серцево-судинної системи.

Коли АТ підвищується, то це негативно впливає на роботу різних органів – печінки, серця, нирок та інше.

Підвищений тиск починають діагностувати, якщо його показники більше 140/90 мм рт. ст.

Чому підвищується тиск?

Кожен рік у світі артеріальна гіпертензія вражає десятки тисяч людей. Причини високого тиску можуть бути різними, але найчастіше вони індивідуальні. Але часто лікарі не завжди можуть точно встановити фактори, від чого буває підвищення тиску.

Отже, існують різні причини досить підвищеного тиску. До найбільш поширених відноситься неправильний спосіб життя. Так, гіпертензія може з’явитися внаслідок згубних звичок.

Наприклад, сигарети чинять негативний вплив на всю серцево-судинну систему. Крім того, при тютюнокурінні виникають такі наслідки, як формування тромбів і збої в роботі судин. Коли посудину функціонує нормально, тоді при надходженні потоку крові він розширюється, а у курящого він звужується, що справляє негативний вплив на роботу всієї системи.

Ще підвищення тиску викликає надмірне вживання спиртних напоїв. Хоча деякі помилково вважають, що алкоголь може знижувати ПЕКЛО. Насправді в незначній кількості він не впливає на рівень тиску, однак, якщо випивати спиртовмісні напої у великих обсягах, то частішає серцебиття, внаслідок чого виникають такі наслідки, як підвищення артеріального тиску.

Неправильне харчування, пов’язане з вживанням жирної і солоної їжі – це провідні чинники, із-за яких може бути постійно підвищений рівень АТ. Тому успішне лікування артеріальної гіпертензії неможливо без зміни раціону. З цією метою його потрібно збагатити дієтичної, вітамінізованої та легкою їжею (овочі, фрукти, молочні продукти, нежирне м’ясо і риба).

До того ж діагноз гіпертонія часто ставиться людям, які страждають від ожиріння. Адже чим більше маса тіла, тим більша кількість крові для постачання усіх ділянок організму. Але судини у повної людини не розширюються, внаслідок чого їм доводиться інтенсивніше працювати в умовах підвищеного тиску.

Ще рівень АТ може бути високою при нестачі мінералів. Щоб серцево-судинна система функціонувала нормально, їй необхідний магній і калій. Останній виводить з організму зайву сіль і проводить серцевий імпульс, а магній зміцнює серце і попереджає формування тромбів.

Більше того, причини підвищеного АТ часто полягають у нестачі фізичної активності. Адже завдяки спортивним заняттям ймовірність появи гіпертензії знижується на 20-50%. Без отримання необхідного навантаження судинна система втрачає свій тонус, тому в умовах навантаження в її функціонуванні можуть відбутися збої.

Крім того, таке захворювання, як артеріальна гіпертензія може бути викликане стресами. Проте при правильному підході цей фактор можна усунути. Так, при перших проявах депресії і емоційних сплесках потрібно розслабитися і відпочити в спокійній обстановці.

Також до збільшення артеріального тиску у людини призводить несприятлива екологічна обстановка. Зокрема, така проблема властива для жителів великих міст з розвиненою промисловістю і працівників шкідливих виробництв.

Найбільш неприємними і практично не устраняемыми факторами розвитку гіпертензії є спадкова схильність, анатомічні особливості організму, перешкоджають природному кровотоку і літній вік.

Ще гіпертонія може бути симптомом ряду інших захворювань:

 • феохромацитома (хвороба наднирників);
 • порок серця;
 • цукровий діабет;
 • полікістоз;
 • пієлонефрит;
 • захворювання щитовидної залози;
 • звуження ниркових артерій;
 • нирковокам’яна хвороба;
 • гломерулонефрит.
 • У такому разі артеріальна гіпертензія називається симптоматичної та виходячи з факторів її виникнення хворобу поділяють на:

  • ендокринну;
  • ниркову;
  • центральну;
  • гемодинамічну.

  Однак відсоток таких захворювань незначний (близько 5%). Тому найчастіше лікар ставить діагноз, як есенціальна гіпертонія, яка розвивається внаслідок разрегулирования нейрофізіологічної налаштування організму.

  Варто зауважити, що при гіпертонії піднімається не тільки верхнє (систолічний), але і нижню (діастолічний) тиск, що може викликати більш істотні наслідки. В основному показники збільшуються, через порушення обмінних процесів і захворювань нирок. Причому при поганому метаболізмі з’являються такі прояви як:

 • порушення ритму;
 • різка блідість;
 • часте серцебиття;
 • пітливість;
 • порушення стільця;
 • нудота і блювання.
 • Симптоматика

  При артеріальній гіпертензії постійно присутні такі прояви, як погіршення зору, звуження судин та порушення частоти серцевих скорочень. Часто це призводить до розвитку тахікардії, внаслідок чого збільшується маса лівого шлуночка серця і погіршується його кровопостачання.

  Такий стан сприяє швидкому прогресуванню атеросклерозу серця, судин мозку і аорти. Причому відбувається підвищене навантаження на нирки, внаслідок чого погіршується їх робота.

  У багатьох пацієнтів початкова стадія гіпертензії протікає практично непомітно. Адже організм пристосовується до постійних успіхів ПЕКЛО, тому самопочуття людини залишається порівняно нормальним.

  Однак такий стан характеризується патологічними змінами, що відбуваються в судинах. Внаслідок чого бувають несподівані і раптові наслідки – ниркова недостатність, захворювання серця та інсульти.

  Тому для попередження таких ускладнень необхідно регулярно вимірювати АТ навіть, якщо у пацієнта немає скарг на суттєве погіршення здоров’я. Адже тільки так можна своєчасно визначити наявність артеріальної гіпертензії.

  Скільки разів на день слід вимірювати тиск? Краще всього проводити таку процедуру двічі на день. Причому міряти ПЕКЛО потрібно на правій і на лівій руці.

  Таке захворювання, як гіпертонія впливає на різні органи. Причому найбільш уразливими в цьому випадку надають органи-мішені:

  • Головний мозок – блювання, миготіння мушок в очах, нудота та запаморочення.
  • Нирки – часті позиви до сечовипускання вночі.
  • Судини очного дна – мигтіння мушок, порушення зорової функції.
  • Серце – часте серцебиття, задишка, біль.
  • Периферичні судини – холодні кисті рук і стопи, переміжна кульгавість, дискомфорт, що виникає в процесі ходьби в литкових м’язах.

  Ускладнення гіпертонії

  Підвищений артеріальний тиск часто призводить до гіпертонічного кризу, який буває наслідком недосипання, тютюнопаління, стресів тощо. Це найбільш часто ускладнення гіпертензії.

  Головне прояв такої хвороби – різкий і швидкий підйом АТ, причому показник може доходити до 200 мм рт. ст. Також спостерігаються наступні симптоми: блювота і нудота, погіршення зору, інтенсивний головний біль, нездужання, прискорене серцебиття і дискомфорт за грудиною.

  Гіпертонічний криз може бути спровокована такими факторами, як нерегулярне і неграмотне лікування. Крім того, цей стан часто розвивається після епізодичного прийому кошти короткої дії, що призводить до стрибків артеріального тиску, в результаті чого з’являється максимальний тиск 200 мм. рт. ст. Лікувати захворювання прийнято гіпотензивними препаратами, що чинять тривалий ефект.

  Крім того, якщо тиск постійно піднімається, тоді може розвинутися ІХС, яке називається ішемічною хворобою серця. У гіпертоніків ймовірність виникнення такого ускладнення дуже велика, тому їм потрібно ретельно контролювати свій стан, навіть якщо немає суб’єктивних скарг.

  Яке ще ускладнення виникає, коли постійно підвищується у пацієнта тиск? В такому випадку дуже часто розвивається стенокардія, для якої характерні загрудинні болі, що виникають після фізичних і емоційних перевантажень.

  Хвороба може бути нестабільною і стабільною. В останньому випадку напади провокують однакові фактори, які згасають, коли проходить навантаження або після прийому Нітрогліцерину. Якщо захворювання нестабільне, то хворобливі відчуття мають зростаючий характер, тому такий стан вважається предынфарктным.

  У людини з високим АТ (понад 200 мм рт. ст.) часто розвивається інфаркт міокарда – некротізація якої-небудь ділянки серцевого м’яза. Хвороба починається, як приступ стенокардії, при цьому у хворого виступає холодний піт і з’являється страх, а лікування Валідолом і Нітрогліцерином не допомагає.

  Крім того, підвищений тиск призводить до появи коронарної недостатності, для якої властива серцева астма, задишка, а іноді відбувається набряк легенів.

  Класифікація артеріальної гіпертонії

  Виділяють 3 ступеня артеріальної гіпертензії. Перша ступінь – це легка форма захворювання, при якій тиск коливається в межах від 140/90 до 159/90.

  При цьому ПЕКЛО стрибкоподібне, тобто воно само нормалізується і підвищується. Якщо не буде проведено лікування першого ступеня захворювання, тоді воно перейде в другу і відповідно у третю ступінь.

  При гіпертонії другого ступеня форма захворювання вважається помірним, а показник АТ коливається від 160/100 до 179/109. На такому етапі прогресування тиск майже завжди підвищений, тому воно практично не знижується до нормальної позначки.

  Гіпертонія 3 ступеня є важкою формою захворювань. При цьому рівень тиску може бути від 180/110 до 200/120 мм рт. ст. А високий АТ практично неможливо збити.

  Діагностика

  Отже, яке обстеження треба провести при підозрі на наявність артеріальної гіпертензії? Щоб поставити такий діагноз необхідно зробити повний аналіз крові, що дозволяє вывить запальні вогнища, рівень гемоглобіну та інші важливі фактори.

  Також треба провести аналіз сечі, завдяки чому будуть помітні зміни у сечовидільній системі. У разі потреби кров досліджують на наявність цукру, якщо рівень глюкози завищений, тоді надалі буде потрібно консультація ендокринолога.

  Ще венозну кров досліджують на біохімію, з допомогою чого визначається кількість холестерину, який розкладають на фракції. Адже ліпопротеїди прилипають до судинах, з-за чого вони поступово звужуються і формуються холестеринові бляшки.

  Щоб визначити очисне функціонування нирок проводиться біохімічний аналіз креатиніну або кліренс креатиніну. Ще може бути призначено ультразвукове дослідження нирок, ехокардіограма, електрокардіограма.

  Крім цього, людини з підозрою на гіпертонію направляють до окуліста, який оглядає очне дно, щоб оцінити ступінь змін, що відбуваються в судинах, що характерно для захворювання.

  Медикаментозне лікування артеріальної гіпертензії

  Сучасна медицина пропонує безліч лікарських препаратів, що дозволяють контролювати рівень артеріального тиску у людини. Як правило, медикаментозне лікування входить до складу комплексної терапії, при цьому використовуються наступні ліки:

 • Діуретики. Сечогінні засоби виводять з організму зайву сіль і рідина.
 • Інгібітори АПФ. Це препарати, що роблять судинорозширювальний ефект, збільшуючи просвіт судин за допомогою зменшення вироблення ангіотензину, спазмуючого судини.
 • Бета-адреноблокатори. Ліки знижують інтенсивність роботи серця, скорочуючи енерговитратність організму.
 • Антагоністи кальцію. Кошти не дозволяють іонам потрапити в м’язи серця, впливаючи на частоту скорочення.
 • Альфа-адреноблокатори. Препарати усувають спазм з периферичних судин за допомогою зменшення провідності нервових імпульсів, тонізуючих судинні стінки і знижують тиск.
 • Незважаючи на таке переконання, що лікувати гіпертонію медикаментозно потрібно лише в тих випадках, якщо тиск скаче, терапію слід проводити. Адже при підтвердженому діагнозі застосування медикаментів є невід’ємною частиною життя гіпертоніка. Йому обов’язково потрібно знати, які таблетки від тиску найкращі.

  Але скільки часу має тривати медикаментозне лікування при артеріальній гіпертензії? В такому випадку приймати ліки треба постійно, адже навіть тимчасове припинення терапії призведе до повернення хвороби.

  Дієтотерапія

  Якщо відбувається постійне підвищення артеріального тиску, то першим ділом потрібно збалансувати раціон. Це допоможе скинути зайві кілограми і скорегувати ліпідний обмін.

  Разом з тим вкрай важливо зменшити споживання солі. Однак, багатьом людям не легко дотримуватися таке правило, адже несолона їжа здається позбавленою смаку. Щоб це компенсувати і зробити смак більш насиченим страви можна приправляти пряними травами.

  При цьому з раціону потрібно прибрати солодощі, жирну їжу і гострі приправи. Адже жирна їжа в будь-якому випадку не буде корисна організму, а тим більше при гіпертонії. Тому з щоденного меню краще взагалі виключити смажені страви і віддати перевагу запічній або вареної їжі.

  Газовані напої теж не слід пити. А потрібно збагатити раціон продуктами, що містять магній і калій:

  • морська капуста;
  • сухофрукти (родзинки, курага);
  • цитрусові;
  • хліб з висівками;
  • зелень (кріп, петрушка).

  Крім того, кожен день обов’язково треба їсти м’ясо, рибу і сир. Такі продукти багаті білками, а без них організм не може нормально працювати, і без них не може бути ефективна дієта при гіпертонії.

  До того ж у раціоні повинні переважати фрукти, ягоди та овочі. Зокрема, це стосується буряка, граната і журавлини, адже вони надають гіпотензивну дію.

  Лікування гіпертонії народними засобами

  Ще підвищений тиск можна лікувати народними засобами, проте вони ефективні лише на початковій стадії захворювання. Тому якщо гіпертонія прогресує, тоді одних трав буде недостатньо і разом із народними рецептами потрібно проводити медикаментозне лікування.

  Отже, нетрадиційна терапія може бути хорошим доповненням. З цією метою використовують такі рослини:

 • Заспокоюють нервову систему – синюха блакитна, собача кропива, валеріана.
 • Виявляють сечогінну дію – нирковий чай, кріп, береза повисла, спориш.
 • Тонізуючі судинну систему – арніка, барбарис, астрагал, пастуша сумка, чорноплідна горобина.
 • Варто зауважити, що, якщо тиск дуже високий (200 мм рт. ст.), тоді лікувати артеріальну гіпертензію можна журавлиною. Для цього її розтирають з медом, або щоранку натщесерце з’їдають по 6 ягід.

  Ще одним ефективним антигіпертензивним засобом вважається відвар або настій з плодів глоду. Крім того, при гіпертонії можна використовувати наступний рецепт: 1 ст. л. кукурудзяного борошна заливають 250 мл теплої води і настоюють цілу ніч.

  Вранці воду потрібно злити, а гущу розмішати. Лікування таким настоєм проводиться до того моменту, поки тиск не перестане підвищуватися.

  Ще для зниження АТ потрібно пити сік буряка, змішаний з травневим медом. Таке ліки приймають тричі на день по 1 ст. л. після їди.

  Як позбутися гіпертонії без ліків?

  Першим справу слід забути про шкідливі звички, тобто кинути палити і мінімізувати кількість споживаного спиртного. Так, добова норма алкоголю для чоловіка – не більше 250 мл сухого вина або 60 г горілки, а для жінок цю дозу ділять на два.

  Крім того, потрібно зробити все, щоб нормалізувати вагу. А ще слід обмежити споживання солі. До того ж треба скоригувати дієту.

  Не варто забувати, що при фізичній активності пульс не повинен перевищувати безпечний межа. Щоб обчислити його максимальний показник від 200 потрібно відняти вік пацієнта. Якщо під час тренування цифри будуть наближатися до нього, тоді її інтенсивність слід знизити.

  Якщо дотримуватися всі ці правила, то можна стримувати прогресування гіпертонії і не лікувати її медикаментозними засобами. Адже у будь-якого лікарського засобу є свої побічні дії, що роблять несприятливий вплив на організм.

  З цих причин на початку гипертонику треба переглянути свій спосіб життя, а потім якщо це не допомогло доведеться вдаватися до лікарської терапії. Адже в іншому випадку можуть розвинутися ускладнення, які в подальшому часто призводять до летального результату.

  Вже давно було встановлено, що артеріальна гіпертензія може з’явитися з-за неактивного способу життя. Тому за наявності такої хвороби треба не забувати про помірної рухової активності.

  Природно, людям, які ведуть малорухливий спосіб життя, відразу складно почати займатися оздоровчими вправами. Отже, навантаження краще збільшувати поступово.

  З цією метою мешканцям багатоквартирних будинків краще відмовитися від ліфта і підніматися по сходах пішки. Також необхідно зайнятися ранковою гімнастикою.

  Часто люди відмовляються від такого спорту, аргументуючи це тим, що зарядка надто складна. Однак неважливо скільки і як будуть зроблені вправи, головне – це запустити процес і з часом збільшувати навантаження.

  Але краще всього почати регулярно займатися певним видом спорту. Приміром, їздою на велосипеді, ходьбою, плаванням або повільним бігом. АЛЕ дуже старатися не варто, адже в іншому випадку пульс підвищиться, серцебиття почастішає, що не тільки не принесе користі судинній системі, але й зашкодить їй.

  Також гіпертонікам корисно займатися посильною фізичною активністю. Так, робота на свіжому повітрі допоможе істотно поліпшити стан здоров’я.

  Разом з тим, можна брати участь у рухливих іграх (бадмінтон, теніс) і займатися танцями. При цьому не варто забувати про інтенсивності навантаження. Тому тренування краще проводити, постійно контролюючи частоту пульсу. Відео до цієї статті відповість на багато запитань щодо лікування та профілактики гіпертонії.