Погіршення пам’яті – причини, симптоми і лікування погіршення пам’яті

Зміст статті:

 • Причини погіршення пам’яті.
 • Захворювання, що призводять до порушення пам’яті.
 • Лікування погіршення пам’яті.
 • До якого лікаря звернутися при погіршенні пам’яті.

Якщо задатися питанням, а що ж буде вважатися нормою по погіршення пам’яті і втрати, то ви ні за що не відповісте на нього, адже для кожної людини існує свій поріг. До речі кажучи, межі у пам’яті немає. Є таке поняття, як суперпамять, коли людина здатна запам’ятовувати навіть найдрібніші деталі побаченого або почутого, всього, з чим вони коли-небудь мав справу.

У серйозних виданнях та на офіційних довідниках пам’ять називають, в першу чергу, не тільки фізіологічним явищем, але й культурним, здатністю зберігати і накопичувати життєвий досвід. Її ділять на дві категорії: короткочасну і довготривалу, і їх співвідношення у кожної людини значно розрізняється. Наприклад, якщо ви володар довготривалої пам’яті, то, швидше за все, запам’ятовування матеріалу дасться вам нелегко, правда, через роки ви його з легкістю воспроизведете. Якщо ж все навпаки, то все, що потрібно, ви запам’ятайте, буквально миттєво, але через тиждень вже й не згадаєте те, що колись знали.


Причини погіршення пам’яті.

Щоб їх було простіше зрозуміти, причини погіршення пам’яті розділили на кілька складових:

 • Ті, які пов’язані з ураженням головного мозку, наприклад черепно-мозкова травма, його онкологічні захворювання та інсульт;
 • Пов’язані з погіршенням працездатності інших не менш важливих органів;
 • Інші несприятливі фактори, такі, як порушення сну, постійні стреси, різкий перехід до іншого способу життя, підвищення навантажень на роботу головного мозку, особливо на пам’ять.
 • Хронічне зловживання алкоголем, тютюнопалінням, седативними лікарськими препаратами і важкими наркотиками.
 • Зміни, пов’язані з віком.
 • Погіршення памяті  причини, симптоми і лікування погіршення памятіЛікування погіршення пам’яті у дорослих.

  Людина живе і навіть не замислюється про пам’яті, поки не зіткнеться з погіршенням пам’яті, наприклад, з забудькуватістю і поганим сприйняттям інформації, зменшенням обсягів сприйняття. Будь-який незначний процес може поставити в роботі вашої пам’яті жирну крапку.

  Видів нашої пам’яті дуже багато: є зорова, рухова, слухова та інші. Хтось добре запам’ятовує, якщо чує матеріал, а хто-то, якщо бачить. Комусь простіше написати і запам’ятати, а кому-то уявити. Ось така різна буває наша пам’ять.

  Наш мозок підрозділі на зони, кожна з яких відповідає за певну функцію. Приміром, за слух і мова – скроневі відділи, через зір і просторове сприйняття – потилично-тім’яні, за рухи рук і мовного апарату – нижнетеменные. Є така хвороба – астереогнозия, яка виникає при ураженні як раз таки нижнетеменной області. При її розвитку людина перестає відчувати предмети.

  В даний час науково встановлено, що гормони грають не останню роль у процесах нашого мислення і пам’яті. Естроген, тестостерон і інші компоненти покращують навчання, засвоєння нового матеріалу, розвиток пам’яті, окситоцин діє навпаки.

  Захворювання, що призводять до порушення пам’яті.

  Проблеми з пам’яттю виникають на грунті різних захворювань. Наприклад, найчастіше винуватцями виступають черепно-мозкові травми, з-за яких постійно з’являються скарги на погіршення пам’яті, причому це залежить від серйозності нанесеної травми. Також, при черепно-мозкових травмах виникає різного роду амнезія: ретроградна і антероградна. При цьому потерпілий не пам’ятає ні як отримав цю травму, ні того, що було до цього. Буває, що все це супроводжується галюцинаціями і конфабуляціями, то є помилковими спогадами, які засіли в мозку людини і були придумані ним самим. Тобто, наприклад, на питання, що він робив позавчора, пацієнт скаже, що був в опері, вигулював собаку, але насправді він весь цей час перебував у лікарні, тому що дуже хворий. Галюцинації – це образи того, чого не існує.

  Однією з найбільш поширених причин порушення функціональності пам’яті є порушення кровообігу головного мозку. При атеросклерозі судин виникає зменшення припливу крові до всіх відділах мозку, що є основним провокатором розвитку гострого порушення мозкового кровообігу. Будь-який з видів інсульту розвивається в зонах головного мозку, і тому до неї повністю припиняється приплив крові, що дуже сильно порушує їх функціонування.

  Схожі симптоми погіршення пам’яті, проявляються і при цукровому діабеті, одним з ускладнень якого є ураження судин, їх ущільнення і закриття. Всі ці фактори в подальшому призводять до ураження не тільки головного мозку, але і інших важливих органів.

  Такі дуже відомі захворювання, як запалення оболонок мозку – менінгіт і запалення речовини мозку – енцефаліт, відображаються на всій роботі цього органу. А виникають вони через ураження нервової системи різними вірусами і бактеріями. Добре ще, що ці захворювання при своєчасному зверненні до лікарні виліковні.

  Правда, таке не скажеш про захворювання, що передаються по спадку, одним з яких є хвороба Альцгеймера. Найчастіше вона зустрічається у людей похилого віку 70-80 років і характеризується зниженням інтелекту і втрата пам’яті аж до втрати орієнтації на місцевості. Починається вона непомітно, але як тільки ви помітите, що погіршується пам’ять та увага почала знижуватися – зверніться до лікаря, адже це може бути саме вона. Людина не пам’ятає останніх подій, починає марити минулим, стає важким і егоїстичною людиною, над ним панує апатія. Якщо йому не надати потрібне лікування, то він повністю перестане орієнтуватися, не впізнає свою сім’ю і навіть не зможе вимовити яке сьогодні число. За медичними дослідженнями встановлено, що в основному Альцгеймер передається у спадок. Вона не виліковна, але якщо пацієнту надати потрібне лікування і догляд, то її процес буде протікати без наслідків і ускладнень, тихо і рівно.

  Погіршитися пам’ять може і через захворювання щитовидної залози, тобто через брак йоду в організмі. У людини з’явиться схильність до повноти, апатії, депресивному стану, дратівливості і набряків м’язів. Щоб цього уникнути, потрібно правильно харчуватися, вживати більше йодовмісних продуктів, морепродукти, хурму, морську капусту, твердий сир, молочні продукти і горіхи.

  Але не завжди забудькуватість варто прирівнювати до захворювань пам’яті, адже іноді людина свідомо хоче і намагається забути важкі моменти його життя, неприємні і трагічні події. Це своєрідний захист людини, і цього не варто лякатися.

  Коли людина витісняє з пам’яті неприємні йому факти – це репресія, коли вважає, що нічого не відбувалося – це заперечення, а коли свої негативні емоції він зганяє на іншому об’єкті – це заміщення, і все це основні механізми захисту людського розуму. Приміром, після неприємностей на роботі, чоловік приходить додому і зганяє свою дратівливість і злість на улюбленій дружині. Вважати такі випадки проблемами з пам’яттю можна тільки тоді, коли це відбувається постійно, день у день. До того ж, забуті негативні емоції, які ви не висловлювали, а подавила в собі, в кінцевому підсумку перетворяться в невроз і тривалу депресію.

  Лікування погіршення пам’яті.

  Перед тим, як почати лікувати погіршення пам’яті, потрібно спершу зрозуміти, яка хвороба викликала цей процес. Лікарські препарати бажано застосовувати тільки за призначенням лікаря, але ні як не самостійно.

  Можуть застосовуватися фізіотерапевтичні методи, наприклад електрофорез з введенням через ніс препарату глютамінової кислоти.

  Для пацієнтів з погіршенням пам’яті також успішно застосовується психолого-педагогічне лікування. Педагог допомагає і заново вчить хворого запам’ятовувати, при цьому в процес беруть участь тільки здорові зони головного мозку. Наприклад, якщо пацієнт не може запам’ятати вимовлені вголос фрази, то, якщо він подумки представить цей образ, зможе запам’ятати хоч цілий текст. Правда, це дуже довгий і трудомісткий процес, робота над собою, яка передбачає не тільки запам’ятовування з допомогою інших можливостей, але і доведення цього прийому до автоматизму, коли пацієнт вже не буде замислюватися, як йому це зробити.

  Різке погіршення пам’яті – це зовсім не хвороба, а застережливий симптом, який свідчить про те, що у вас є інше, більш серйозне захворювання, яке варто виявити і почати лікувати. Тим більше, це заважає людині жити повноцінним життям і відділяє його від суспільства, погіршує адаптивні властивості і функції.

  Якщо у вас виявили порушення пам’яті, то медики, швидше за все, вам випишуть ноотропні препарати, які ви будете приймати. Наприклад, препарат з нової серії ліків, що належить групі ноотропів – Ноопепт. До його складу входять найважливіші для організму людини амінокислоти – дипептиды, які, впливаючи на нейрони кори головного мозку, допомагають відновити пам’ять і поліпшити концентрацію уваги. Цей лікарський препарат діє на всі стадії відновлення і поліпшення пам’яті: на початкову обробку інформації, її узагальнення та витягу. Також він підвищує стійкість організму людини до таких вражаючих факторів, як алкоголь, наркотики, тютюн, пошкодження голови та різні травми.

  До якого лікаря звернутися при погіршенні пам’яті.

  Якщо ви помітили у себе або своїх близьких симптоми погіршення пам’яті, схожі на описані вище, то вам слід звернутися до невролога, нейропсихолога або терапевта, які проведуть спеціальні обстеження. Якщо ви не хочете чекати лікарського вердикту, то можете почати діяти самі. Вже давно відомо, що основна причина скарг – це не порушення пам’яті, а звичайне відсутність належної уваги, коли доносимая інформація запам’ятовується швидкоплинно і не сприймається всерйоз. Такі прояви неуважності зазвичай властиві вже літнім людям, хоча, звичайно, зустрічаються і у молодих. Щоб подолати цей синдром, потрібно постійно працювати над собою і тренуватися, фокусуючи свою увагу на важливих деталях, записуючи події, ведучи щоденник і навчившись вести підрахунки в розумі.

  Цей метод дуже популярний і дослівно описаний в книзі американського професора Лоуренса Катца. За його словами, дані методики активізують роботу всіх відділів мозку, розвивають пам’ять, увагу і творче начало.

  Ось деякі з описаних у книзі вправ:

 • Звичні справи потрібно виконувати із закритими очима, а не з відкритими;
 • Якщо ви лівша, то виконуйте всі справи правою рукою, якщо ж правша навпаки, наприклад, якщо ви писали, чистили зуби, гладили, малювали лівою рукою, то почніть це виконувати правою , запевняємо, ви відразу відчуєте результат;
 • Вивчіть шрифт Брайля, тобто систему читання для сліпих або ж осягати ази мови жестів – це вам пригодиться;
 • Друкуйте на клавіатурі за допомогою всіх пальців обох рук;
 • Навчіться якого-небудь виду рукоділля, наприклад в’язання або вишивки;
 • Говорите на незнайомих мовах і навчайте їх як можна більше;
 • Розрізняйте монети на дотик і визначайте їхню гідність;
 • Читайте про те, чим ніколи не цікавилися.
 • Ходіть в нові місця, заклади, театри, парки, знайомтеся з новими людьми, більше спілкуйтеся.
 • Ось в принципі і все, що вам потрібно знати про підступну погіршення пам’яті, лікування і симптоми цього захворювання. Виконуйте ці правила, знайте як поліпшити пам’ять і будьте здорові!