Поліпи, що з’являються в шлунку, по суті, не несуть небезпеки, будучи виключно доброякісними утвореннями. Але підступність таких клітинних скупчень — у здатності трансформуватися в злоякісні пухлини (рак). Множинні освіти мають альтернативне назва – поліпоз. Пацієнт при цьому не відчуває дискомфорту і може навіть не підозрювати про існуючу загрозу. А якщо симптоми з’явилися, то вони сприймаються як дискомфорт, що супроводжує різні форми гастриту.

Зміст статті

 • Що таке поліпи?
 • Причини виникнення
 • Симптоми захворювання
 • Діагностика патології
 • Можливі лікарські маніпуляції
 • Медикаментозне лікування
 • Лікування чистотілом
 • Дієта в якості профілактики

Що таке поліпи?

Поліпи в шлунку – це аномальне явище, яке являє собою розростання тканин в області шлунка, а саме на стінках слизової. Ці утворення мають статус «доброякісна пухлина», а виявити їх присутність без спеціального обстеження неможливо. Найчастіше вони виявляються випадково, під час проходження ендоскопічного обстеження або ФГДС (фіброгастродуоденоскопія). Воно призначається для встановлення істинної природи появи дискомфорту при зверненні пацієнта зі скаргами на симптоми, схожі з ознаками гастриту. Процедура досить неприємна, але дуже інформативна. Вона дозволяє з високою точністю визначити стан тканин слизової, виявити наявність ерозій, виразок, інших ознак наявності патологій. Кріпляться освіти на своєрідною ніжці і можуть бути двох видів:

 • Аденоматозні, які поділяються на підвиди залежно від гістологічної структури. Можуть бути тубулярными, папиллярными і папиллотубулярными.
 • Гиперпластичные. Ці поліпи зустрічаються набагато частіше і вважаються псевдоопухолями, вони нездатні до перетворення в злоякісну пухлину.

Поліпи антрального відділу шлунка – найпоширеніше явище. Це найбільш небезпечне місце, саме поліпи антрального відділу найчастіше перетворюються в злоякісну пухлину.

Причини виникнення

Будь-яке порушення слизової оболонки і її пошкодження може спровокувати процес утворення поліпів. Найчастіше таке відхилення від норми діагностується у людей:

 • Старше 50 років.
 • При бактеріальному ураженні шлунка.
 • Із спадковою схильністю (у тому числі до раку товстої кишки).
 • Страждають від будь-якої форми гастриту.
 • Приймають різні медикаменти, які здатні викликати таку реакцію.
 • Зловживають шкідливою їжею і не дотримуються режим правильного харчування.

При зазначеної вікової категорії як особливої групи ризику не виключає можливість утворення поліпів у дітей, підлітків і молодих людей. Зафіксовані випадки, коли подібне захворювання диагностировалось у грудної дитини.

Також, до класифікації за морфологічним особливостям, розрізняють освіти за їх кількістю та розміром.

Єдиної причини, яка пояснює появу такої патології не виявлено. Це швидше наслідок перерахованих вище факторів. Відбувається порушення в утворенні нових клітин, виникає надлишок тканини, в тому числі в області антрального відділу.

Симптоми захворювання

Переважно поліпоз не виражається яскравими клінічними ознаками або супроводжується симптомами, які не вказують на однозначне появу пухлини. Небезпека полягає в тому, що такі дискомфортні відчуття прийнято знімати самостійно, шляхом прийому відомого засобу або народними методами. Звертатися до лікаря такі пацієнти не поспішають.

Пухлина, що утворилася на слизової антрального відділу або інших, може супроводжуватися:

 • Болем в області живота з іррадіацією (розповсюдженням) в поперекову зону.
 • Зниженням апетиту.
 • Печією.
 • Порушенням стільця.

Якщо освіта досягла особливо великих розмірів, воно може стати збудником шлункової кровотечі в області, в тому числі. У такому разі в калових, блювотних масах присутні елементи крові, це призводить до порушення прохідності шлунка.

Діагностика патології

Своєчасна діагностика дозволяє встановити наявність утворень в потрібний момент. Нарівні з ФГДС та ендоскопічним дослідженням може застосовуватися рентгенологічне. При цьому методі введення контрастної речовини окреслює стінки шлунка і дозволяє встановити факт наявності поліпів.

У тому числі призначається здача аналізу на присутність бактерій і аналіз калу на виявлення слідів крові. Ці дослідження знайомі всім, хто страждає від гастриту, але якихось особливих методів щодо виявлення поліпів немає. Така діагностика результативна і точна.

Можливі лікарські маніпуляції

Пухлина може бути небезпечна з огляду на важких наслідків, що виникають при недостатньому лікуванні або його відсутності. Схема лікування призначається спеціалістом за результатами пройденої діагностики. При виявленні поліпів антрального відділу або інших, розмір яких перевищує 1 сантиметр, може бути призначено хірургічне втручання.

Приймати рішення про те, чи повинна бути видалена пухлина в кожному конкретному випадку приймає тільки лікар. Резекція шлунка (висічення тканини, подвергнувшейся серйозного пошкодження) відноситься до числа радикальних заходів і виконується тільки у разі значного розміру і серйозних порушень, наприклад, непрохідність шлунка, защемлення або некроз (відмирання тканин).

Більш щадна методика для незапущених випадків – езофагогастроскопія, при якій вплив на поліпи відбувається за допомогою електроексцизії. Освіта зазнає коагуляції або простими словами прижигается біля основи. Через спеціальний канал апарату вводиться петля з металу. Вона розташовується біля основи поліпа (накидається на нього) і затягується. Здавлювання з паралельною подачею струму приводить до омертвіння і тромбозу судин освіти, після чого поліп витягується, проводитися ретельний огляд слизової.

Оскільки є ймовірність повторного появи, рекомендується проходити регулярні огляди у гастроентеролога. Для підтвердження якості проведеної процедури і стану стінок кожного відділу шлунка, через 12 днів пацієнт повинен пройти повторне ендоскопічне обстеження.

Медикаментозне лікування

Призначення препаратів багато в чому залежить від того, які симптоми виражені у хворого найбільш яскраво. Ліки, виписані лікарями схожі з звичайними схемами лікування при конкретному вигляді гастриту. Це обумовлено тим, що поліпи виникають на фоні гастриту, а спеціальної терапії для їх усунення не передбачено.

Препарати допоможуть полегшити симптоми, але в крайніх випадках позбутися великих поліпів можна тільки шляхом лікарських маніпуляцій. Поширені методи лікування нетрадиційної медицини такі, як лікування поліпів чистотілом, прополісом та олією.

Лікування чистотілом

Народна медицина має у запасі величезна кількість рецептів на всі можливі хвороби. Мудрість, накопичена століттями і виражена в сприятливому впливі натуральних трав і інших дарів природи, допомагає і в разі поліпів у шлунку. Першим способом (і кращим за деякими даними) боротьби з недугою стає лікування чистотілом. Ця рослина належить до отруйних, тому вживати настої на його основі бажано під контролем лікаря. До речі, чистотілом лікують величезна кількість захворювань:

 • Хвороби нирок.
 • Вовчак.
 • Жовчно-кам’яну хворобу.
 • Гепатит.
 • Хронічний гастрит.

Список недуг, усуваються чистотілом, можна продовжувати довго. При поліпах на основі рослини готують настої і приймають всередину по одній чайній ложці тричі на день.

Лідером по ефективності в рецептах лікування чистотілом є його суміш з таволгою, календулою, травою парило (пропорція: 3:3:2:2) Одну столову ложку отриманої трав’яної суміші заливають окропом (300 мл) і залишають на 5 годин. Приймають внутрішньо за третину склянки настою тричі на день за півгодини до їжі. Курс розрахований приблизно на 10 днів.

Дієта в якості профілактики

Лікування чистотілом, вдало проведена операція та інші заходи не гарантують остаточної перемоги над хворобою. Пацієнт повинен усвідомлювати необхідність дотримання дієти для підтримки належного стану слизової шлунка. Це стосується і відновного періоду і ремісії (затишшя). Харчування має бути дробовим і регулярним. Для профілактики рекомендується виключити з раціону:

 • Жирну, гостру їжу.
 • Кондитерські вироби, випічку.
 • Обмежити продукти з надмірним вмістом барвників та консервантів.
 • Не вживати занадто холодну/гарячу їжу.

Рекомендується позбутися від шкідливих звичок і уважно стежити за своїм здоров’ям, тоді страшні діагнози минуть шлунок, а дотримання приписів дозволить забути про гастриті і утворення в області шлунка!