Понос під час вагітності: що робити, причини на ранніх і пізніх термінах

З діареєю стикався кожен чоловік. Неприємний симптом може виникати з різних причин. Стресові ситуації, неправильне харчування, запальні процеси в шлунково-кишковому тракті є причинами рідкого стільця.

При зачатті знижується імунітет, це необхідно для збереження, виношування малюка. Для жінки в період вагітності інтенсивний пронос становить загрозу для плода. Тому майбутній мамі важливо знати, як діяти при діареї, що допомагає справлятися з симптомом, які препарати приймати, коли звернутися за медичною допомогою.

Причини діареї при вагітності

Пронос – часте випорожнення кишечника, більше 2 разів у день, що супроводжується дискомфортом, спазмами в області живота. Калові маси водянисті. Діарея може проходити безболісно, але зазвичай при розладі шлунка хворий відчуває нудоту, блювотні позиви, слабкість, погане самопочуття, високу температуру.

Причини рідкого стільця у вагітних:

 • На ранніх термінах у більшості жінок супроводжується токсикозом. При токсикозі відбувається порушення травного процесу, змінюється гормональний фон. Вранці відчувається нудота, печія, блювота, рідкий стілець. Перші дні жінка може спостерігати відраза до звичайної їжі, в раціоні переважають овочі, фрукти. Майбутню матусю тягне на певні продукти. Все це провокує розлад шлунка, поява проносу. Якщо вона себе нормально почуває, пронос не постійний, живіт не тягне, немає болю і спазмів, то особливого лікування симптом не вимагає. Досить переглянути меню, додати продукти, які зміцнюють стілець, виключити їжу, здатну викликати пронос. Понос під час вагітності: що робити, причини на ранніх і пізніх термінах
 • Якщо жінка ще не знає про вагітність, то пронос до затримки менструального циклу є першою ознакою після зачаття.
 • Ліки та вітаміни для вагітних. Організм під час виношування дитини потребує постійного поповнення вітамінами і мікроелементами. Вони важливі для нормального розвитку плода і сприятливого перебігу вагітності. Лікарі після аналізів крові призначають вітамінні засоби. На аптечних полицях вітрин великий асортимент вітамінів для вагітних. У них є побічні ефекти, може зустрічатися індивідуальна непереносимість. Якщо після прийому вітамінів жінку нудить, вона відчуває печію, з’являється чорний рідкий стілець, рекомендується поміняти препарат.
 • Гормони. На перших тижнях вагітності жінка відчуває зміни в організмі. Відбувається підготовка до виношування плода, пологів. Гормональний фон змінюється. На пізніх термінах виділяється у великих кількостях простагландин, організм може починати самостійно очищатися перед пологами за допомогою діареї. Якщо частий рідкий стілець зі спазмами в черевній порожнині, наростаючими переймоподібними болями з’явився в першому чи в другому триместрі, це може бути тривожним ознакою, що загрожує викиднем, передчасними пологами.
 • Третій триместр. На останніх термінах живіт збільшується в розмірі. Зростаючий плід тисне на органи живота. Збільшується додаткове навантаження на шлунково-кишковий тракт. Органи здавлюються, зміщуються, протоки пережимаються. Якщо жінка до вагітності страждала проблемами зі шлунком (гастрит, виразковий коліт, холецистит, панкреатит, ЖКБ), до кінця вагітності вони загострюються. Тому з’являється пронос змінюється колір калових мас, виділяється неперетравлена їжа.
 • Пронос на 38 тижні вагітності – часте явище. Організм готується до пологів, чиститься. Симптом може спостерігатися на 37 тижні. Це не є захворюванням. Понос під час вагітності: що робити, причини на ранніх і пізніх термінах
 • Хвороботворні мікроорганізми. Імунітет у вагітних ослаблений, це необхідно для виношування плоду. Організм схильний до ризику інфікування патогенними бактеріями.
 • Кишкова інфекція, паразити, віруси порушують роботу шлунка, з’являється рідкий стілець. Колір калових мас може бути зелений. Симптом супроводжується різями в животі, температурою, блювотою. Поганий стан небезпечно для жінки і дитини. Не можна допустити зневоднення організму, це може призвести до пороків розвитку, можливий викидень. Потрібне медичне втручання, лікування в стаціонарі під наглядом медичних працівників.
 • Харчове отруєння. Неякісні продукти, зіпсована їжа – причина діареї, нудоти, блювоти. Організм отруюється токсинами, що потрапляють до нього з їжею, живіт сильно крутить. Важливо швидко очистити шлунок, не допустити потрапляння шкідливих сполук у кров. Для цього використовуються препарати, що володіють сорбуючі дією (Активоване вугілля, Ентеросгель, Полісорб, Смекта).
 • Психоемоційні розлади. Вагітна жінка відрізняється підвищеною нервозністю, постійним почуттям тривоги, переживаннями. Негативні емоції, частий стрес можуть бути причинами проносу психогенного характеру. Лікарями можуть призначатися седативні засоби, психолептики, дозволені під час вагітності.

На початку строку слід уважно ставитися до здоров’я. Благополучне протягом періоду вагітності – запорука нормального розвитку плоду.

Симптоми діареї

Залежно від тяжкості діареї, говорять про можливу шкоду для здоров’я, ускладнення. Якщо пронос виник внаслідок неправильного харчування, то симптом протікає безболісно, проходить швидко і без особливого лікування. Розлад шлунка інфекційного характеру вимагає уважного ставлення, оперативної терапії. Хронічна діарея, що триває місяць, вказує на серйозні порушення ШКТ.

Понос під час вагітності: що робити, причини на ранніх і пізніх термінах

Понос під час вагітності відзначається симптомами:

 • Частий рідкий стілець;
 • Живіт крутить;
 • Водянисті калові маси;
 • Відсутність апетиту;
 • Дискомфорт у животі після їжі у вигляді печії, нудоти;
 • Спазми, біль в області шлунку;
 • Ниючі, гострі, тривалі болі в черевній області;
 • Слабкість;
 • Сонливість, апатія;
 • Буває підвищення температури тіла;
 • Ознака запаморочення, потемніння в очах при зміні положення тіла.

При проносі жінка повинна стежити за самопочуттям. При погіршенні стану, якщо тягне, болить живіт, спостерігається рідкий стілець водою, малюк у животі веде себе неспокійно (стих) – негайно звертатися в швидку допомогу. Самолікування в період вагітності загрожує наслідками для здоров’я майбутньої мами і дитини. Перед застосуванням лікарських препаратів для усунення неприємних симптомів проконсультуйтеся з лікарем.

Як понос може нашкодити вагітній жінці

Сильний пронос небезпечний для організму жінки і дитини зневодненням. Крім цього, діарея при вагітності:

 • Може створити загрозу викидня. Сильні спазми підвищують тонус шлунка і матки. Залежно від терміну вагітності це може стати причиною відшарування плаценти, загибелі плода, передчасних пологів.
 • Якщо діарея інфекційного характеру, то проникнення патогенних організмів через плаценту в першому триместрі вагітності загрожує вадами формування плоду, затримкою внутрішньоутробного розвитку, гіпоксією. Понос під час вагітності: що робити, причини на ранніх і пізніх термінах
 • На 30 тижні болі в животі провокують сутички, матка знаходиться в тонусі, виникають помилкові сутички. Тонус небезпечний передчасними пологами, викиднем.
 • Висока температура при проносі у майбутньої матусі чинить негативний вплив на дитину.
 • Неконтрольований тривалий рідкий стілець загрожує зневодненням організму, дисбалансом поживних речовин, мікроелементів, порушенням водно-сольового балансу. Це провокує авітаміноз, негативно позначається на розвитку і нормальному рості плода.
 • При отруєнні є великий ризик потрапляння токсичних сполук у кров дитини. Тому необхідно якомога швидше промити шлунок і перебувати під наглядом лікарів для виключення патологій плоду і ускладнень.

Якщо жінка відзначає у себе сильну спрагу, сухість шкірних покривів, слабість, непритомність, зменшення кількості сечовипускань, необхідно негайно телефонувати в швидку допомогу. Дані ознаки можуть означати зневоднення.

Як лікувати понос

Якщо діарея не припиняється, то потрібно встановити причину і підібрати лікування. Призначати ліки має право тільки лікар.

Медикаментозна терапія вагітних жінок повинна проходити під контролем лікаря. Багато препаратів протипоказані через вагітності, особливо в перші тижні. Якщо є можливість, лікування проводиться шляхом призначення дієтичного меню, застосовуються народні способи. До традиційної медицині слід ставитися не менш серйозно. Лікувальні трави не всі підходять для вагітних. Починаючи з 35, 36 тижня вагітності деякі лікарські рослини здатні викликати перейми і передчасні пологи.

Антибіотики призначаються, в крайньому випадку, якщо захворювання без серйозного лікування принесе більше шкоди матері, дитині. Метод лікування визначає лікар. В період відновлення організму необхідно постійно спостерігатися у лікаря-гінеколога.

В залежності, який термін у жінки, підбирається оптимальне лікування.

Під час вагітності жінці рекомендується дотримувати правильний режим харчування, вибирати якісні продукти, виключити шкідливу їжу.

Лікарські препарати від проносу при вагітності

Вивести токсичні сполуки з організму допоможуть адсорбуючі препарати. У період вагітності можна Ентеросгель, Поліфепан, Активоване вугілля (в очищеному вигляді Біле вугілля). Сорбенти не рекомендується застосовувати одночасно з іншими медикаментами. Необхідно дотримуватися часовий інтервал.

Якщо є ризик зневоднення, можна прийняти регідратаційні розчини: Регідрон, Трисоль. Вони відновлюють водно-сольовий баланс, сприяють затримці рідини з організму.

Для зняття спазмів шлунка застосовують Папаверин, Но-шпу. Як седативний засіб – валеріана, пустирник. Прийом даних засобів тільки з дозволу лікаря.

Для відновлення мікрофлори шлунка призначають пробіотики – Лінекс-Форте, Біфідумбактерин, Биогая.

У третьому триместрі вагітності лікар може призначити від проносу Імодіум, Энтеробене, Лоперамід.

Кишкові інфекції вагітним жінкам дозволяється лікувати антимікробним препаратом – Ніфуроксазид. При необхідності можуть призначатися інші таблетки на розсуд лікаря.

Пам’ятаєте! Якщо пронос викликаний кишковими інфекціями, харчовим отруєнням не можна одразу зупиняти рідкий стілець, пити в’яжучі препарати. Організм повинен почиститися від патогенних мікроорганізмів, токсинів.

Народні способи лікування

Народні способи безпечні для лікування проносу при вагітності. Але слід уважно ставитися до вибору трав, відварів, настоянок.

Рецепти від діареї:

 • Крохмаль. Можна робити кисіль з додаванням столової ложки крохмалю або картопляний відвар. Для відвару взяти три середніх картоплини, очистити, відварити. Бульйон остудити. Приймати по 200 мл вранці, вдень, ввечері. Крохмаль зміцнює стілець, допомагає зупинити діарею, нормалізує травлення, надає благотворну дію на шлунок.
 • Гранат. Шкірка граната справляється з симптомами діареї. Суху шкірку, подрібнити, залити склянкою окропу, поставити на вогонь. Робити 20 хвилин. Остудити, профільтрувати. Щоб позбутися від проносу, треба випити столову ложку відвару перед їжею.
 • Рисова каша. Рис має в’яжучим ефектом. Приготуйте рисову кашу на воді на сніданок. Їжте протягом 3-5 днів. Після симптом повинен пройти.
 • Якщо причиною проносу є стреси, то рекомендується пити трав’яний чай з листям м’яти. Лікарські рослини цілком можуть впоратися із тривогами.
 • Імбирний чай. Корінь імбиру рекомендується жінкам для зміцнення імунітету, покращення процесів травлення. Імбирний чай відмінно справляється з почуттям нудоти, блювотою, діареєю.

На замітку. На 39 тижні або 40 (останньому місяці) пронос – фізіологічний процес, провісник швидкий пологів. Це природне явище, відбувається очищення організму перед пологами, живіт не повинен хворіти. На перших тижнях вагітності причиною найчастіше є токсикоз.

Обережно ставтеся до лікування діареї при вагітності. Враховуйте термін, індивідуальну непереносимість харчових добавок, лікарських засобів. Виконуйте призначення лікаря, дозування препарату. Стежте за змінами в організмі при терапії медикаментами, народними засобами.

Рекомендується їсти продукти, що сприяють зміцненню стільця. Якщо причиною рідкого випорожнення стають продукти харчування, скорегуйте меню. Вагітним жінкам рекомендується вживати різні продукти харчування для поповнення організму вітамінами і мікроелементами.

В якості профілактики розлади шлунка радять дотримуватися особисту гігієну, усунути проблеми з шлунком перед плануванням дитини, виключити контакт з хворими людьми в період вагітності. Активний спосіб життя, правильне харчування, прогулянки на свіжому повітрі допоможуть зробити вагітність приємним періодом у вашому житті.