Порушення когнітивних функцій (пам’яті, мовлення, сприйняття)

Зміст статті:

  • Причини когнітивних розладів
  • Обстеження при порушенні когнітивних функцій
  • Лікування порушень когнітивних функцій
  • Консультація лікаря невролога по темі когнітивні порушення

Порушення когнітивних функцій (памяті, мовлення, сприйняття)Порушення когнітивних функцій (пам’яті, мовлення, сприйняття)

За здатність людського мозку сприймати, усвідомлювати, вивчати і обробляти надходить ззовні інформацію відповідає центральна нервова система. Порушення діяльності вищої нервової системи викликає розлад когнітивних функцій мозку. В такому випадку втрачається особистісна індивідуальність людини. Він стає дратівливим. Змінюються поведінкові особливості. Починаються проблеми з основними функціями усвідомлення простору навколо.

Когнітивний дефіцит виникає внаслідок порушення інтелектуальних особливостей людини. Гностичних, що відповідають за сприйняття предметів і явищ та їх усвідомлення. Мнестичних, що відповідають за відтворення вже обробленої мозком інформації. Зниження цих функцій відбувається при захворюваннях нейродегенератівного характеру, захворюваннях серцево-судинної системи, інфекційних захворюваннях мозку або у випадку черепно-мозкової травми. Основним механізмом такого процесу стає роз’єднана робота кори головного мозку і підкіркових структур.

У зону ризику захворюваності такого виду розладами потрапляють люди, які страждають гіпертонічною хворобою. Так само схильні до когнітивних розладів люди, що перенесли різного виду інфаркти та інсульти.

Спостерігається порушення рухової, або так званої, нейротрансмітерної системи організму. Відбувається відмирання дофаминэргических нейронів, які відповідають за рухову активність і скорочення м’язів. Активність норадренэргических нейронів помітно знижується. В організмі відбувається відмирання систем передають імпульси — нейромедіаторних взаємозв’язків.

Наш мозок ділиться на дві півкулі, одне з яких відповідає за логіку друге за творчі аспекти. Якщо відбувається порушення функціонування у роботі лівої півкулі, то наслідком буде порушення логічного мислення. Порушення функції, що відповідають за розрахунок, лист, читання. Це такі захворювання, як апраксія, афазія, аграфия і т. д. Відбувається розлад у довільної психічної діяльності.

Порушення правої півкулі головного мозку загрожує зміною візуально – просторового сприйняття. Відсутністю аналізу процесів, що відбуваються. Орієнтації в просторі. При такому порушенні відбувається порушення впорядкованої інформації про організації тіла. Емоційність сприйняття, здатність фантазувати і мріяти катастрофічно знижуються.

Ураження лобової частки може призвести до зникнення пам’яті, волі, здатності до планування, абстрактності мислення та здатності художнього вираження думок.

Скронева область в разі її поразки позбавить людину слуху, нюху, зору. Всі сенсорні функції в зоні ризику. Разом з цим вийде з норми використання попереднього досвіду, заснованого на запам’ятовуванні і емоційному сприйнятті навколишнього простору.

Пошкоджена тім’яна частка мозку може викликати сенсорні або сенсомоторні порушення однієї половини тіла, сліпоту половині поля зору обох очей, зорове ігнорування протилежної половини простору, порушення орієнтації в просторі. У деяких випадках може послужити причиною розвитку епілептичних припадків.

Потилична частка мозку відповідає за зорове сприйняття. Відсутність колірного поділу, сприйняття колірної гами, відтінків кольорів, функції розпізнавання осіб.

Якщо уражена мозочкова зона мозку, то порушується координація рухів людини. Хода стає непрямолінійність. Якщо пошкоджена частина мозочка, то відбувається порушення активності мускулатури з боку ушкодження. Пошкодження мозочка так само супроводжується м’язовою втомою. У вегетативній системі відбувається порушення потовиділення і іннервації судин.


Причини когнітивних розладів

Когнітивне порушення може бути тимчасовим, якщо воно виникло внаслідок механічної травми мозку або інтоксикації організму. Таке порушення виліковне і організм прийде в норму протягом певного часу. Якщо ж порушення викликані хворобами судин, хворобою Альцгеймера або Паркінсона, то проблема буде мати прогресуючий характер.

Практично найпоширенішою причиною когнітивних захворювань є розлади судинного генезу. Його визначають як псевдо-неврастенічний синдром. Відображенням цього служать багато захворювання, такі як аневризми, що виростають із вроджених або набутих у процесі життєдіяльності, вад стінок судин. Спонтанне розшарування тканини кровоносних судин, серцева аритмія, ослаблення кровоносної системи інсультним станом все це може призвести до прогресії захворювання. Ще одним причинним фактором може бути зменшення плинності крові по судинах.

Так само причиною для розвитку когнітивних порушень може служити хвороба внутрішніх органів, отруєння або зловживання алкогольними напоями. Потрібно приділяти велике значення нормального функціонування всіх систем організму. Постійно контролювати рівень цукру і холестерину в крові. Бо як зміни у їх кількісному складі можуть викликати інші розлади у функціонуванні організму.

Кожна людина, коли-небудь відчував на собі перераховані вище слідства когнітивних порушень: забудькуватість, розлад зорового апарату, невміння проаналізувати. Але якщо ці випадки у вашому житті є поодинокими, то це одне. А якщо ж ви постійно наголошуєте на такі симптоми. Якщо оточуючі вас люди стали звертати на це увагу, потрібно бити на сполох. Не варто тягнути – зверніться до лікаря-невропатолога. В разі наявності захворювання і відсутності лікування воно буде прогресувати. Це може викликати багато неприємних і проблемних відчуттів, аж до розвитку недоумства.

Обстеження при порушенні когнітивних функцій

Якщо у вас все ж виявили даний вид розладу, то виникає необхідність визначити вихідний рівень системних показників. Знадобляться свідчення родичів і особисті спогади хворого. Багато чинники мають бути враховані. Чи були в роду у когось подібні відхилення. Схильний пацієнт депресивного стану. Мають значення наявність травм голови, вживання ліків та вживання алкогольних напоїв.

Для того щоб оцінити загальний стан хворого, залежно від тяжкості захворювання, неврологом або психіатром, проводяться тести. Вони засновані на застосуванні спеціальних клінічних шкал. При аналізі беруться до уваги поведінкові, функціональні й емоційні стану випробуваного.

Шкала MMSE (Mini-mental State Examination) найбільш часто використовувана. Вона включає в себи тридцять питань зорієнтованих на визначення рівня пацієнта у функціях мови, орієнтації, читання і т. д. За даною шкалою результат визначається в балах. Від 21 до 25 балів – є непринципові порушення в когнітивній системі. Якщо низький бал від 0 до 10, то порушення глобальні і підлягають негайному лікуванню. Нормальний стан системи в діапазоні від 26 до 30 балів. При використанні цієї шкали необхідно знати стартовий освітянський поріг випробуваного.

У шкалі Clinical Dementia Rating scale – CDR визначення рівня захворювання іде по наростанню балів. Якщо у випробуваного немає порушень пам’яті, поведінкові особливості вдома і на роботі без змін, він у стані сам себе обслужити, то бал буде нульовим. 1 бал свідчить про легкому порушенні, 2 – про помірному рівні деменції. Бал три – це важка форма захворювання.

Деменція лобової частки мозку перевіряється батареєю лобної дисфункції Frontal Asstssment Battery (FAB). Цей метод заснований на зіставленні результатів тестів за шкалами FAB. і MMSE.

Про розладі свідчить низькі показники FAB, якщо пацієнт набирає менше 11 балів. При цьому MMSE-тест дає порівняно високий результат. При хворобі Альцгеймера знижується MMSE, до 20-24 балів, а FAB на максимальному рівні. При важкій формі деменції показники за двома шкалами низькі.

При підозрі на ураження підкіркових структур і лобній частині мозку проводять тест малювання годинника. Потрібно намалювати циферблат зі стрілками, зафіксованими на певному часу.

Якщо з’ясувалося, що хвороба викликана спадковістю призначають лабораторне обстеження. Обов’язкова здача аналізів для визначення виду спадковості. Так само широко використовують комп’ютерну та магниторезонансную томографії, дозволяють візуалізувати стан головного мозку. Для перевірки судин використовують ультразвуковий ефект Доплера. Так само для визначення стану головного мозку призначають ЕЕГ.

Хворого обстежують на наявність хронічних захворювань легеневої області та серцево-судинної системи.

Хвороба Альцгеймера складно визначити і лікувати. Процес її плавний. Без будь-яких явних порушень. Визначити такий стан на ранніх стадіях практично неможливо. Цього захворювання в більшості схильні люди похилого віку.

Лікування порушень когнітивних функцій

Лікуванням деменції є знаходження і усунення причини розладу. Застосовуються безліч препаратів: донепезил, галантамін, ривастигмін, мемантин, ницерголин. Схема лікування підбирається для кожного випадку індивідуально.

Для ефективності лікування хворий повинен, крім прийому ліків, дотримуватися дієти. Вживати більше вітаміну Ст. Рекомендуються продукти зі зниженим вмістом холестерину: овочі, фрукти, молочні продукти низької жирності, морепродукти. Виключити вживання алкоголю і куріння.

Консультація лікаря невролога по темі когнітивні порушення

Для мозку корисна активна діяльність. Потрібно змушувати його працювати. Вважайте в розумі, розгадуйте кросворди, малюйте і т. д.

У зоні ризику за когнітивним захворювань люди, які страждають на розсіяний склероз. У них відбувається неправильне функціонування короткочасної пам’яті, швидкості обробки інформації, що надходить. Відбувається порушення просторового сприйняття і зорового апарату.

У деяких виникає питання що таке «викликані когнітивні потенціали». Ці потенціали є своєрідним індикатором роботи в мозку. Суть методу у визначенні процесів, що відбуваються в мозку при реакції на подразник і процесів запам’ятовування і відтворення дратівної аспекту. Метод використовується в електроенцефалографії.

Якщо ви помітили у себе якісь фактори дисфункції роботи мозку не займайтеся самолікуванням. Зверніться до лікаря, і він дасть професійні рекомендації по усуненню причин вашого неспокою. Адже проблема може бути більших масштабів, ніж ви собі уявляєте.