Порушення свідомості (непритомність, епілепсія, оглушення, сопор, кома, потьмарення свідомості) – обстеження і консультація лікаря при порушенні свідомості

Зміст статті:

  • Обстеження при порушенні свідомості і до якого лікаря звернутися.
  • Консультація лікаря по темі порушення свідомості.

Порушення свідомості (непритомність, епілепсія, оглушення, сопор, кома, потьмарення свідомості)   обстеження і консультація лікаря при порушенні свідомостіПорушення свідомості (непритомність, епілепсія, оглушення, сопор, кома, потьмарення свідомості)

Свідомість – це найвищий психологічний процес, він забезпечує відображення та пізнання реальності, а так само звикання до навколишнього світу. Якщо раптові розлади, вони становлять загрозу людині життя.

Синкопальний стан (тобто свідомість) – це короткочасна втрата свідомості, розлад дихальної і серцево-судинної діяльності з порушенням постурального тонусу. Порушуються життєво важливі функції людини.

Непритомність стається через порушення процесів кровообігу головного мозку і метаболізму, все це призводить до гіпоксії нейронів. При втрати свідомості, можуть бути потемніння в очах, слабкість. Непритомність може супроводжуватися емоційними стресами і мати початковий неврогенный характер. Свідомість може впасти і здорова людина, від перевантажень, від швидкого вставання вночі, при тривалому стоянні на одному місці, як побачать кров, в екстремальних ситуаціях, від незвичайних умов перебування, гіпертонії. Великий недолік кисню в повітрі, теж може викликати непритомність і запаморочення.

Підвищена судинна і емоційна реактивність встановлює характер відповідної реакції людського організму на стрес. Ризиками розвитку «емоційного» непритомності, може бути жахлива реальність: злочин, стихійні лиха, катастрофи та аварії, або переляк, біль.

Або більше в особисте життя людини, може спровокувати непритомність, наприклад: провал екзамену, звістка про розлучення або про похорон, смерть близької людини.

Але непритомність, можуть бути провісниками дуже серйозних неврологічних і соматичних хвороб, які можуть загрожувати життю – це хвороби серця, аневризми судин в головному мозку, пухлини мозку. Патологія сонних і вертебральних артерій, вертебробазилярна недостатність, атеросклероз судин в головному мозку, нейроциркуляторна дистонія, теж можуть бути причиною непритомності. Гіпотонічна і гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, міокардити, блокади, аритмії серця, причини синкопальні стани. Захворювання легень, цукровий діабет, масивні крововтрати, хвороби крові, алергічні реакції, отруєння промисловими та побутовими отрутами, інфекції викликають порушення свідомості.

Порушення свідомості (непритомність, епілепсія, оглушення, сопор, кома, потьмарення свідомості)   обстеження і консультація лікаря при порушенні свідомостіНапад епілепсії

Епілепсія – це група хвороб з неочікуваними втратами свідомості і судорожних припадків. При епілепсії можуть розвиватися різні припадки з різноманітними порушеннями свідомості, галюцинації, марення, психози, абсанси, транси, сомнамбулізм, сумрачное затемнення свідомості.

Епілепсія – це самостійна хвороба, так і із симптомів інших захворювань. Інтоксикації (наркотичних та алкогольних), черепної травми, інсульту, опухли мозку. Людина різко скрикує, тіло вигинає, б’ється в судомах, прикушує мову, з рота йде піна, може бути мимовільне сечовипускання, коли напад проходить, він приходить у себе, сонливий і не пам’ятає нічого.

Оглушення – характеризує обмеження мовленнєвого-словесного контакту, підвищення сприйняття навколишніх подразників: зниження рухової активності, больових, світлових і звукових. При сильній оглушення може з’явитися порушення орієнтування в місці і в часі, появі сонливості і можливе виконання простих інструкцій. Оглушення може поєднуватися з підвищеним артеріальним тиском, тремором, тахікардією, розширених зіниць, маренням і галюцинаціями. Причиною делірію (порушення свідомості з психологічним розладом), може бути від черепно-мозкових травм, менінгіту, онкології, інтоксикації лікарськими препаратами, висока температура, зловживання алкоголем.

Стан сопору – важке порушення свідомості. При сопорі зберігаються, лише захисні реакції, відкриття очей на звукові, больові та інші подразники. Піднімає руку, короткочасний епізод мінімально-словесного контакту – хворий відкриває очі на прохання лікаря.

Кома – повне відключення свідомості. Кома поділяється на три види ступеня тяжкості – перша – помірна; друга – глибока; третя – позамежна. Відключення свідомості, може розвинутися при отруєнні, мозковому інсульті, черепної травми, захворювання серця і нирок та цукровому діабеті. Діагностику причин та їх лікування, проводять реаніматологи. Глибина коми оцінюється за шкалою ком – Глазко, в ній враховується рухові, мовні, зорові реакції. Бали: 15 – свідомість ясна, три-чотири бали – ця кома якійсь мірі. Завдання оточуючих викликати швидку допомогу.

Порушення свідомості (непритомність, епілепсія, оглушення, сопор, кома, потьмарення свідомості)   обстеження і консультація лікаря при порушенні свідомостіПотьмарення свідомості. Що робити при непритомності?

Потьмарення свідомості – це збочення психічної діяльності, дезінтеграція, спотворюється відображення світу. При онейроидном потьмаренні свідомості хворий переживає загрозливі фантастичні події, усунутий від реальності. При помрачнении деліріозних, присутні галюцинації при збереженні орієнтації в собі. А при помрачнении аментівному трапляється загальні порушення психічних процесів. Психіатр займається цією хворобою.

Обов’язково негайно звертайтеся до лікаря при порушенні свідомості будь-якої тяжкості прояви хвороби, при реальної небезпеки для оточуючих, небезпека травми при втрати свідомості, якщо хворий працює на висоті, управляє транспортом, і з рушійними механізмами, з відкритим вогнем.


Обстеження при порушенні свідомості і до якого лікаря звернутися.

Якщо порушується свідомість, обов’язково потрібно йти до лікаря. В першу чергу оглянуть лікарі – терапевт, окуліст, невролог. Зроблять біохімічні обстеження, комп’ютерну томографію, электроэнцефалографию, електрокардіограму.

Далі лікування буде проводитися за результатами обстеження. Якщо був один непритомність при різкому вставанні вночі або при перегріванні на сонці, то спеціального лікування не потрібно. Якщо пацієнта виявили нейро-циркуляторную дистонію з непритомністю, потрібно обов’язково спостерігатися та лікуватися у невролога. При мозковому інсульті, лікуються в неврологічному відділенні. Пухлина мозку лікують нейрохірургічному відділенні. Серцеву аритмію та інфаркт міокарда у кардіолога. Невролог лікує епілепсію, а якщо з порушенням особистості у психіатра-эпилептолога.

Консультація лікаря по темі порушення свідомості.

Ось питання: Що робити і як допомогти людині при непритомності?

А, ось відповідь: насамперед перевірте, чи є у людини пульс, підніміть ноги для кращого припливу крові до голови, зніміть тісний одяг, мокрою ганчірочкою претерите долоні і віскі, помахати перед носом ганчірочкою з нашатирним спиртом, забезпечте його свіжим повітрям. Після двох хвилин непритомності, викликайте швидку допомогу. Ка прийшов в себе, відразу звернутися до лікаря, що б зробити обстеження і встановити причину непритомності.

При епілептичному нападі утримуйте голову хворої людини, так щоб не допустити черепної травми, якщо зможете перевернуте його на бік, щоб з рота витікає слина. Напад повинен пройти через 1 — 5 хвилин. Потрібно викликати швидку допомогу.