Повний аналіз сечі

Аналіз сечі та вимірювання концентрації креатиніну сироватки крові — перші кроки в оцінці ниркових захворювань. Інші дослідження сечі, крові та методи візуалізації, наприклад ультрасонографію, комп’ютерну томографію, магнітно-резонансну томографію , виконують при певних обставинах.

В ідеалі, після очищення зовнішнього отвору сечовипускального каналу зразок сечі збирають із середньої порції струменя першого ранкового сечовипускання . Сеча повинна бути негайно досліджена, оскільки затримка може призвести до змін в результатах аналізу. Якщо немає ніяких альтернатив, катетеризація сечового міхура або надлобковая пункція можуть бути використані для забору зразка сечі, але травма може помилково збільшити число еритроцитів у зразку. Зразок забору сечі катетером не прийнятний для мікроскопічних і бактеріологічних тестів.


Повний аналіз сечі

Аналіз сечі. Повний аналіз сечі включає візуальну оцінку кольору і прозорості; вимірювання рН, питомої ваги, білка, глюкози, еритроцитів, нітритів і лейкоцитарної естерази експрес-тестами з імпрегнованим субстратом; і мікроскопічний аналіз на циліндри, кристали і клітини . Білірубін і уробіліноген, хоча і є стандартною частиною багатьох експрес-тестів, більше не відіграють істотної ролі в оцінці ниркових або печінкових захворювань.

Зміна кольору до червоного, помаранчевого або коричневого може вказувати на присутність еритроцитів, міоглобіну, білірубіну або порфіринів. Ці зміни можуть також бути викликані прийомом деяких препаратів і продуктів . Хмарно-біла сеча може відображати присутність інфекції , лімфи при филяриозе або блокаді заочеревинних лімфатичних проток, або кристалів фосфатів. Зелена сеча може свідчити про інфікування Pseudomonas або використанні ре ділених препаратів . Іноді сеча в збірних пакетах катетеризованих лежачих хворих набуває фіолетовий відтінок , коли сечові грамнегативні бактерії метаболізують метаболіт триптофану в лужній сечі до індиго. Ця реакція не є клінічно значущою. Темно-коричневий або чорний колір сечі може виникнути внаслідок окислення надмірної кількості гомогентизиновой кислоти або меланогена , коли сеча виставлена на повітря протягом кількох годин.

Запах, часто ненавмисно зазначений під час огляду, передає корисну інформацію тільки в рідкісних випадках спадкових захворювань порушень метаболізму амінокислот, коли у сечі з’являється характерний запах .

рН зазвичай знаходиться в межах 5,0-6,0 . Затримка дослідження зразка сечі може підвищити рН із-за вивільнення аміаку внаслідок ферментації бактеріями сечовини. Вимірювати рН скляним електродом рекомендують для отримання точних значень для прийняття рішення при діагностиці ниркового канальцевого ацидозу. У таких випадках шар масла повинен бути доданий в зразок сечі, щоб запобігти вивільнення С02. Інфікування мікроорганізмами, що продукують уреазу, може помилково підвищити рН.

Питома вага представляє грубу оцінку концентрації сечі . Нормальний діапазон — від 1,001 до 1,035. Показники можуть бути вище у літніх, оскільки з віком можливе зниження розведення і концентрації сечі. Питома вага вимірюють ареометром або рефрактометром або оцінюють експрес-тестами. Точність експрес-тестів спірна, але тест може бути достатнім для пацієнтів, які мають сечові камені і згодні самостійно контролювати концентрацію сечі, щоб підтримувати розведення сечі. Питома вага при експрес-тесті може бути помилково завищено, коли рН сечі <6, або занижений, коли рН >7. Результати вимірювання ареометром і рефрактометром можуть бути підвищені присутністю високих концентрацій великих молекул в сечі.

Білок в сечі може бути в нормі, альбумін — ніколи. Експрес-тести визначають концентрацію альбуміну як негативний , сліди , або від 1 + до 4+ . Високий рН, присутність клітин і рентгеноконтрастних засобів викликають помилкове збільшення результату. Розведена сеча викликає помилково низькі або негативні результати.

Глюкоза з’являється в сечі, коли її концентрація в крові стає більш 180 мг/дл . Поріг для виявлення експрес-тестом — 50 мг/дл . Будь вміст глюкози не є нормою. Аскорбінова кислота, кетони, ацетилсаліцилова кислота розведена сеча викликають помилково низькі або негативні результати.

Еритроцити лізуються на тест-смужці, вивільняючи гемоглобін і викликаючи зміну кольору. Діапазон від негативного до 4+. Сліди є нормальним значенням при деяких обставинах у деяких людей. Оскільки реактив тест-смужки взаємодіє з гемоглобіном, вільний гемоглобін або міоглобін викликає позитивний результат. Гемоглобінурію і миоглобинурию можна відрізнити від гематурії за відсутності еритроцитів при мікроскопічному дослідженні і по вигляду зміни кольору тест-смужки. Еритроцити створюють пунктирний або строкатий вигляд фарбування; вільний гемоглобін і міоглобін — однорідне забарвлення. Повідон йод викликає хибнопозитивні результати, аскорбінова кислота — хибнонегативний.

Нітрити утворюються в процесі життєдіяльності бактерій,які відновлюють нітрати, які з’являються в результаті метаболізму амінокислот. Нітрити в нормі відсутні і вказують на бактериурию. Тест або позитивний, або негативний. Помилково — негативні результати можуть бути при наявності певних мікроорганізмів, які не перетворюють нітрати на нітрити або коли недостатньо для відновлення нітрату в нітрит, коли екскреція нітрату з сечею знижена, або коли бактеріальні ферменти відновлюють нітрати до азоту. Наявність нітритів використовують головним чином з тестом на лейкоцитарну естеразу, для спостереження за пацієнтами з рецидивуючими інфекціями сечових шляхів , особливо за дітьми з везикоуретральным рефлюксом.

Лейкоцитарна естераза вивільняється з лизированных нейтрофілів. Її присутність в сечі відображає гостре запалення, зазвичай в результаті бактеріальної інфекції. Поріг для її виявлення — приблизно 5 лейкоцитів в полі зору, і діапазон результатів від негативного до 4+. Тест не дуже чутливий для виявлення інфекції. Контамінація зразка сечі піхвової флорою — найчастіша причина хибнопозитивних результатів. Хибнонегативні результати можуть виникати внаслідок дуже концентрованої сечі, глюкозурії, уробилиногенурии або використання феназопіридину, нітрофуранів, рифампіцину або великої кількості вітаміну С. Показник лейкоцитарної естерази застосовують головним чином з тестом на нітрити для спостереження за пацієнтами з рецидивуючими ІМП. Якщо обидва тести негативні, ймовірність позитивної культури сечі мінімальна.