Деякі обивателі вважають правець абсолютно нешкідливим захворюванням, а щеплення сприймається ними як тоскне і марне захід. Але чи так безпечна хвороба насправді? Легко вилікувати правець?

Історія захворювання

Правець був відомий ще в Давньому Єгипті, лікарі якого почали звертати увагу на дивну зв’язок між отриманням рани і розвитком недуги. Основні роботи по захворюванню починаються лише наприкінці 18 століття, коли вчені знаходять бактерію, що викликає хворобу. Ціле сорокаріччя пішло на те, щоб отримати вакцину від захворювання, активно використовується і в наші дні.

В даний час, згідно зі статистикою, щорічно близько 300.000 осіб помирають від цієї інфекції, причому майже три чверті з загиблих – діти, яким не було зроблено щеплення (зараження відбулося через використання нестерильних боксів та інструментів). З решти смертей більше половини припадає на частку осіб пенсійного віку, які забули або спеціально не зробили вакцинацію, при цьому активно займаються садово-городніми роботами. Також відсоток смертності обернено пропорційний рівню розвитку держави: найбільша кількість загиблих припадає на країни з низьким рівнем гігієни та охорони здоров’я (наприклад, в країнах Африки більшості населення недоступна щеплення).

Слід пам’ятати, що лікування хвороби вкрай неефективно: кожен четвертий хворий гине. Чому ж так складно вилікувати правець? Це пов’язано з величезною кількістю ускладнень, що викликаються токсинами бактерії: параліч серцевого м’яза, виникнення сепсису і пневмонії – все це роблять процедуру одужання вкрай важким.

Шляхи зараження

Пам’ятайте, що щеплення ще не є повною гарантією абсолютної несприйнятливості до інфекції, оскільки у всіх теплокровних не має імунітету до цього захворювання. У розвинених країнах щеплення робиться дорослим людям через кожне десятиліття, що дає можливість організму потерпілого почати виробляти антитіла протягом 48-72 годин після зараження.

Основними джерелами інфекції служать калові маси теплокровних тварин, в шлунку яких є паличкоподібні бактерії певного виду. Ці бактерії абсолютно безпечні до тих пір, поки вони не потраплять на пошкоджену тканину живого організму, не має доступу до кисню.

Слід пам’ятати, що бактерії можуть проникати в грунт, залишаючись там протягом багатьох років, а також перетворюватися на пил (це один з основних способів зараження), що осідає на предметах.

Зазвичай у дорослих людей (особливо, якщо вони живуть за містом) складається хибна думка про інфекції: приміром, поцарапавшись про іржавий цвях, вони лише забинтовують пошкоджене місце, лінуючись проводити повне лікування. Безумовно, при невеликих і несерйозних пораненнях (наприклад, при подряпинах або саднах) ризик зараження зводиться до мінімуму. Однак, при наявності колотих ран або некрозу будь-яких тканин ймовірність отримання захворювання зростає в геометричній прогресії: організму може не вистачити вироблених антитіл, і бактерії почнуть виробляти токсини, а шанси вилікувати пацієнта, який навіть не подумує про те, щоб звернутися за медичною допомогою, прагнуть до нуля.

Симптоми

На ранній стадії симптоми захворювання малопомітні (тупа тягнучий біль у місці інфікування, легкі судоми, наявність тризма і дисфагії), тому людина не поспішає звертатися до фахівців. Слід пам’ятати, що наявність судом лицьової мускулатури, різкого скорочення жувальних м’язів, утруднене і хворобливе ковтання і ригідності м’язів потилиці – це комплекс ознак, характерний лише для даного захворювання. При наявності хоча б одного з перерахованих вище пунктів, необхідно відразу ж звернутися до фахівців, щоб отримати якісне лікування. Не намагайтеся пролікувати інфекцію самостійно: Ви лише втратите дорогоцінний час – з кожним днем вилікувати інфекцію буде все складніше і складніше.

Наступна стадія – поширення болісних судом по всьому тулубу й кінцівках (хвороба не захоплює лише кисть і стопу). Від звичайних судом вони відрізняються сталістю: судоми не припиняються навіть у період сну. Із-за постійного знаходження в напруженому стані у хворого піднімається температура і збільшується потовиділення.

Симптоми наступної стадії – розвиток вторинної бактеріальної пневмонії (це пов’язано з погіршенням вентиляції легенів), розширення серця, поява порушень процесу дихання, наявність безсоння і дратівливості.

Якщо лікування проходить успішно, то дані симптоми будуть зберігатися у хворого протягом місяця, постійно слабшаючи.

Пам’ятайте, що не можна переривати лікування до повного одужання пацієнта: можливий розвиток ускладнень (наприклад, асфіксії або зупинки серця, розривів зв’язок і м’язів, переломів кісток, спазмів та інфарктів).

Діагностика

На самому початку слід відрізнити правець від цілого ряду захворювань, пов’язаних з наявністю судом. Для цього необхідно проведення лабораторної діагностики. Щоб вірно визначити діагноз і призначити відповідне лікування, у пацієнта береться біологічний матеріал (зазвичай це кров або виділення з місця поранення).

Лікування

Не вірте знахарів, говорить фрази з серії “лечу будь-якої хвороби за допомогою змов”, “лечу від правця за годину”, “лечу за фотографії” – вилікувати правець можна лише в спеціальних умовах за наявності письмового медичного персоналу. Хворому забезпечується суворий режим, що включає в себе заходи, пов’язані з усуненням звукових, зорових і тактильних подразників. В рану, послужила воротами для проникнення інфекції, обов’язково повинна бути вколота вакцина проти інфекції. В рані, також повинні зберігатися аеробні умови, а всі сторонні тіла повинні бути видалені.

Подальше лікування включає в себе нейтралізацію екзотоксинів (це досягається введенням в кров сироватки проти правця), боротьбу з судомами (проводиться міорелаксантами і нейроплегическими засобами) та зневодненням організму (проведення внутрішньовенних вливань).

Профілактика

Попередити правець дуже просто: необхідно дотримувати наступні заходи профілактики серед всіх дорослих жителів:

 • Проведення санітарно-просвітницьких робіт;
 • Проведення планової профілактики (вакцина проти правця повинна прищеплюватися за суворим планом, а щеплення повинна стати обов’язковою як для дорослих, так і для дітей);
 • Проведення екстреної профілактики при наступних ситуаціях:
 • Поранення або травма;
 • Операції;
 • Опік або обмороження;
 • Пологи і аборти;
 • Укуси тварин.
 • Розповідаючи про правець, не можна не згадати про таких серйозних захворювань, як дифтерія і поліомієліт, уникнути яких можна такими ж методами профілактики.

  Дифтерія

  В даний час дифтерія отримала підвищений поширення серед дорослих та літніх людей, хоча кілька десятиліть тому її симптоми зустрічалися лише у дітей до 10-11 років. Це здається дивним, оскільки вакцина проти інфекції була відкрита ще в минулих століттях, а зараз щеплення проти хвороби вважається обов’язковою для всього населення.

  Шляхи зараження

  Основним джерелом інфекції служать хворі, або часто здорові носії бактерій. Особливо слід побоюватися дорослих людей, що страждають на дифтерію органів дихання: видихуване ними повітря заражений бактеріями. Також дифтерія передається контактними способами: рукостискання, використання побутових предметів і так далі. Саме тому, щоб не лікувати наслідки дифтерії, слід дотримуватися всіх профілактичних заходів проти інфекції: ретельно мити руки, не давати стороннім людям свої речі, дотримуватися обережності при статевих контактах і так далі.

  Симптоматика захворювання

  Дифтерія має кілька різновидів, тому ознаки захворювання можуть бути різні:

  • Зів

  Підвищена температура, почервоніння горла, болючий процес ковтання і наявність набряків служать первинними ознаками хвороби. Більшість дорослих, побачивши дані ознаки, починають лікувальні заходи проти ангіни або інших ГРЗ, повідомляючи всім друзям і родичам – “Знову захворів. Лечу вірус”. Далі мигдалини хворого покриваються плівчастим нальотом. Якщо у людини раніше є щеплення проти інфекції, то вірус пройде сам собою. Якщо ж вакцина не вводилася, то вірус переходить в більш важку форму, яка може привести до летального результату.

  • Ніс

  Відрізняється від попереднього виду наявністю плівок в області носової порожнини. Крила носа покриваються невеликими сухими кірками.

  • Очі

  Вилікувати цей вид досить складно, оскільки багато дорослих людей плутають його з кон’юнктивітом: наявність набряку, гіперемія, гнійні виділення. Якщо Ви побачили у себе ці симптоми, і Вам не вводилася вакцина проти інфекції, то не полінуйтеся відвідати лікаря, оскільки запущена дифтерія може призвести до часткової або повної втрати зору.

  • Шкіра

  Пошкодження шкіри довго не загоюються, а сама вона вкрита брудно-сірим нальотом.

  Діагностика

  При наявності хоча б 2-3 симптомів зі списку обов’язково зверніться до фахівця (особливо небезпечна дифтерія для дорослих людей з послабленим імунітетом). Доктор дасть Вам направлення на всі необхідні аналізи і допоможе пролікувати хвороба максимально ефективно.

  Різновиди аналізів:

  • Кров
  • Мазок
  • Бактеріологічний посів;
  • Перевірка кількості антитіл

  Лікування

  Якщо дифтерія підтвердилася, то пацієнта відправляють в інфекційне відділення незалежно від того, робилася йому щеплення чи ні. Основні методи лікування:

 • Створення індивідуальної дієти;
 • Терапія – хворому вводиться вакцина проти інфекції (концентрація залежить від складності захворювання);
 • Використання антибіотиків;
 • Проведення полоскань і зрошень спеціальними препаратами;
 • Проведення дезінтоксикаційної терапії;
 • Використання глюкокортикостероїдів – якщо захворювання проходить в особливо важкій формі.
 • Пам’ятайте, що запущене захворювання лікується набагато складніше, тому відразу ж йдіть на прийом до кваліфікованого фахівця, а не до знахарів, які явно безглузді фрази з серії «Лечу всі інфекційні захворювання за один прийом», «я все лечу цілющими травами» і так далі. В цьому випадку час працює проти Вас.

  Поліомієліт

  В даний час поліомієліт вважається переважно дитячим захворюванням. Вакцина від поліомієліту відома ще з минулого століття, тому в даний час захворювання вважається вкрай рідкісним (наприклад, деякі вчені вважають, що іноді вакцина може втрачати свої властивості)

  Шляхи зараження

  Поліомієліт — вірусне захворювання, що проникають в організм через ротову порожнину. В неї він потрапляє при контакті з будь-якою рідиною з вже зараженого організму.

  Симптоматика захворювання

  Пам’ятайте, що з кожним днем вилікувати поліомієліт буде значно складніше. Варто насторожитися, якщо людина скаржиться на:

  • Температуру;
  • Головний біль;
  • Блювоту;
  • Слабкість або судоми м’язів;
  • Утруднений процес ковтання;

  Діагностика

  Щоб пролікувати поліомієліт максимально ефективно, лікар може призначити наступні аналізи:

  • Взяття спинномозкової пункції;
  • Взяття крові

  Лікар зможе підтвердити діагноз на підставі об’єктивного огляду та спостереження, вивчення історії захворювання. Крім того, можуть знадобитися додаткові аналізи, наприклад спинномозкова пункція, для оцінки числа лейкоцитів, рівня глюкози та білка в спинномозковій рідини і тиску в ній. Якщо стан пацієнта погіршується або прогресує, потрібна госпіталізація. У лікуванні полиомиелитав першу чергу важливий абсолютний спокій, який зменшить ймовірність кістково-суглобових ускладнень: постільний режим, використання підтримуючих корсетів. Крім того, застосовують фізіотерапевтичні процедури для профілактики тугоподвижности суглобів — гарячі компреси на область хворобливих м’язів, лікувальна фізкультура під контролем лікаря. Іноді призначають препарати з протизапальною дією, анальгетики і транквілізатори.

  Лікування

  На жаль, ні один сучасний лікар не зможе з повною упевненістю сказати фрази типу: «я лечу будь поліомієліт» або «стаціонарно лечу поліомієліт за пару днів» — в основному сучасна медицина пропонує своїм пацієнтам абсолютний спокій і використання фізіотерапевтичних процедур. В особливо важких випадках, щоб пролікувати інфекцію, призначають протизапальні препарати.

  Пам’ятайте, що вилікувати поліомієліт набагато простіше, якщо раніше Вам була введена якісна вакцина (тоді захворювання проходить саме за пару тижнів), якщо ж вакцинація не проводилась, то є високий ризик паралічу (близько 25%) або летального результату.