Правила загартовування організму при різних процедурах

Сучасної людини постійно підстерігають агресивні фактори зовнішнього середовища, різкі зміни погодних умов, природні катаклізми, хмари комах, відомі науці і маловивчені штами вірусів, а також всюдисущі хвороботворні бактерії та грибки. В ідеалі на сторожі нашого здоров’я повинен стояти імунітет, не даючи можливості цим явищам зіпсувати наше самопочуття.

Але, на жаль, найчастіше стан імунної системи залишає бажати кращого з різних причин. Вдаються до різних засобів для її зміцнення – фармакологічними, дієтичним, спортивних навантажень, вітамінотерапії. А самий перевірений і маловитратний із способів посилення захисних сил, як виявилося, ще знали наші малоосвічені, але мудрі предки, і цей спосіб – загартовування. Вони розуміли, що краще запобігти захворюванню, ніж його довго лікувати.

Зміст:

 • 1 Користь загартовування
 • 2 Види загартовування
  • 2.1 Загартовування повітрям, або аеротерапія
  • 2.2 Загартовування водою
  • 2.3 Загартовування сонцем
  • 2.4 Ходіння босоніж
  • 2.5 Загартовування в парній
 • 3 Правила загартовування

Користь загартовування

Правила загартовування організму при різних процедурах

Підвищення імунітету

За допомогою нехитрих заходів можна значно підвищити здатність організму протистояти шкідливим впливам середовища, а отже, зменшити ризик захворювань. Загартовування підвищує адаптогенность органів і систем, які змінюються, пристосовуючись: наприклад, до раптового зниження температури повітря звуженням судин, щоб знизити тепловіддачу. У незагартованої людини, тобто нетренованого, ризик переохолодитися і захворіти дуже високий.

Мета загартовування полягає не тільки в стійкості до захворювань. Доведено, що це – вірний шлях зміцнення фізичної витривалості, підвищення працездатності, нервово-психічного стану, стресостійкості, загального тонусу і позитивного настрою до життя в цілому. Воно позитивним чином позначається на роботі всіх найважливіших систем, а особливо:

 • серцево-судинної (нормалізує серцеву діяльність)
 • лімфатичної (усуває набряки)
 • кровоносної (нормалізується тиск)
 • кістково-м’язової (зміцнюються м’язи і кістки)
 • дихальної (поліпшується стану респіраторних органів)

Види загартовування

Загартовування – дуже доступна процедура оздоровлення, і кожен може підібрати той вид загартовування, який йому доступний і цікавий.

Загартовування повітрям, або аеротерапія

З усіх варіантів загартовуючих процедур перебування на свіжому повітрі – найдоступніший і простий спосіб укріпити своє здоров’я.

Правила загартовування організму при різних процедурах

Прогулянки на свіжому повітрі

Тривалі прогулянки або просто повітряні ванни при будь-якій температурі повітря повинні стати щоденними процедурами для сучасної людини, що піклується про себе. Помірне фізичне навантаження у вигляді ходьби на свіжому повітрі покращує роботу серцево-судинної, дихальної, видільної систем, обмінні процеси відбуваються швидше, так як збагачена киснем кров прискорює знешкодження шкідливих мікрочастинок, здатних викликати захворювання. Крім того, заряд бадьорості та енергії укупі з поліпшенням настрою, отриманими при цьому, додатковими бонусами.

Дозувати час і тривалість ходьби слід, враховуючи фізичну підготовку і вік. Мудрим рішенням стане заміна громадського транспорту прогулянкою до роботи і назад. Якщо ходити протягом 60 хвилин кожен день в прискореному темпі, можна при регулярних заняттях помітно скинути зайву вагу.

Також кращим варіантом перебування на свіжому повітрі є катання на велосипеді, роликових ковзанах в теплу пору року, а в зимовий – ігри в сніжки, катання на ковзанах і лижах.

Незалежно від сезону дуже корисні прогулянки по лісу, так як там повітря особливо насичене біологічно активними речовинами, що виділяються рослинами, дуже корисні для людини.

Зимовий повітря цінний насиченістю кисню і відсутність шкідливих домішок, що забезпечує оздоровлення дихальної системи. Важливо привчати організм поступово до впливу низьких температур. Механізм загартовування полягає в наступному: холодне повітря охолоджує рецептори шкірних покривів і нервові закінчення слизових, ніж тренує терморегуляцію організму.

Загартовування водою

Оздоровчий вплив води на організм полягає в тому, що при контакті з нею кров в шкірних покривах починає циркулювати інтенсивніше, отже, і транспортування кисню, а разом з ним і поживних речовин по органах відбувається швидше. У результаті метаболізм прискорюється, нормалізується загальний стан. Особливо ефективно застосування різнотемпературних впливів води.

Досить популярними серед населення такі водні процедури загартовування:

Правила загартовування організму при різних процедурах

Холодне обливання

 • Обливання – досить ефективна процедура для зміцнення організму. Можна виконувати обливання як усього тіла, так і окремо нижніх кінцівок. Включає в себе серію обливань водою або однакової температури, або з температурою, що переходить від теплою спочатку до холодної наприкінці і навпаки. У будь-якому випадку завершувати процедуру слід обов’язковим інтенсивним розтиранням сухим рушником.
 • Душ – більш ефективна процедура загартовування, ніж обливання, так як під оздоровчий вплив води одночасно потрапляє велика поверхня тіла. Звичний всім ранковий або вечірній теплий душ до загартовування не відноситься. Для того, щоб пробудити захисні сили організму, потрібно регулярно піддавати себе холодного (прохолодному) душу, а краще контрастному. Слід проводити його пару раз в день – вранці і ввечері, за 2-3 години до сну. Спочатку слід просто сполоснути тіло теплою водою. Потім включити теплу (30-34 градуси), і круговими рухами пройтися лійкою знизу вгору – від ніг до шиї. Після цього пустити прохолодну воду (20-25 градусів) і повторити руху. Змінювати температуру води слід 3-4 рази. Завершувати контрастний душ потрібно завжди прохолодною водою.
 • Моржування і лікувальний купання стають все більш популярними способами ухилення від хвороб. Все більше число бажаючих поповнює ряди «моржів», так як стан здоров’я при цьому значно поліпшується завдяки бездоганній роботі терморегуляторной функції організму і позитивних змін у роботі серця і легенів. Однак даний вид загартовування передбачає строге дотримання правил, які встановлюються строго індивідуально для кожного. І обов’язкова консультація з лікарем, який повинен дати добро на використання цієї процедури.
  Правила загартовування організму при різних процедурах

  Купання в річці

 • Купання в річці або басейні – ефективний спосіб оздоровлення, застосовуваний для лікування багатьох захворювань.
 • Обтирання. Цей вид загартовування добре підходить для діточок, так як являє собою м’яке і ніжне вплив на чутливу дитячу шкіру. Проводять цю процедуру за допомогою махрового рушника, змоченого водою належної температури, губки або долоні. Щоб малюк не встиг охолонути, після обтирання верхньої частини тіла його відразу розтирають сухим рушником, після чого повторюють те ж саме з нижньою частиною тіла. Починати потрібно з теплої води, а проводити процедури краще влітку чи пізньої весни.

Загартовування сонцем

Геліотерапія полягає в благотворний вплив на людський організм сонячного тепла і світла. Давно помічено властивість сонця позитивно впливати на нервову систему людини, прискорювати обмінні процеси, покращувати кровообіг, підвищувати тонус і опірність організму.

Вплив сонця може обернутися і сумним підсумком у вигляді опіку або сонячного удару, тому до прийняття сонячних ванн слід ставитися з особливою обережністю, регулюючи час перебування на сонці.

У групі ризику особливо знаходиться дитячий і літній контингент. Враховувати слід і кліматичний район проживання – в південних широтах в літній час небезпечно перебувати довго на сонці під час денного сонцестояння – з 11 до 16 годин.

Ходіння босоніж

Ті, хто любить ходити босоніж, чинить мудро. На наших стопах зосереджено безліч біологічно активних точок, які мають зв’язок з внутрішніми органами, які при їх точкових подразненнях посилають стимулюючі сигнали, примушуючи їх працювати. При цьому підвищується опірність організму до застуд, і до інших захворювань. Метод однаково підходить для дітей і для дорослих.

Загартовування в парній

Російська баня і сауна – прекрасний засіб для того, щоб привести організм в порядок і зарядити його свіжою порцією енергії. Вологе гаряче повітря, розширюючи шкірні пори і змушуючи кров інтенсивніше бігти по судинах, підсилює обмін речовин і інтенсивно виводить шлаки і токсини. Організм від короткочасного впливу високих температур збільшує здатність до опору простудних і інфекційних захворювань.

Правила загартовування

 • При виборі процедур необхідно врахувати індивідуальні особливості і стан здоров’я. Починати загартовування можна тільки в тому випадку, якщо людина здорова. Дітям і хворим починати загартовуватися треба з щадних процедур, враховуючи рекомендації лікаря.
  Правила загартовування організму при різних процедурах

  Вправи на повітрі

 • Під час процедур треба оцінювати своє самопочуття. Якщо після гартування стан погіршується, його доведеться припинити і звернутися до лікаря за консультацією.
 • Поєднання загартовування і фізичних вправ значно посилює їх ефект.
 • Головне в загартовуванні – регулярність і поступовість. Процедури треба приймати без тривалих перерв, плавно нарощуючи їх складність і час.
 • Загартовування є одним з елементів здорового способу життя. Приділяйте увагу всіх його аспектів: харчування, фізичних навантажень, режиму дня.
 • Безсумнівно, кращий спосіб зберегти здоров’я – подружитися з загартовуванням. Тим більше він універсальний, тобто підходить для всіх віків незалежно від фізичного статусу.