Правильна дієта при панкреатиті і гастриті

Запальний процес у такому органі як підшлункова залоза може мати гостру форму або придбати хронічний перебіг. Але якою б не була патологія, найчастіше вона супроводжується порушеннями в травному тракті. У більшості випадків панкреатит ускладнений такими захворюваннями як гастрит і жовчнокам’яна хвороба. Особливість лікувальної терапії цього комплексного захворювання полягає в тому, що ефект одужання швидше досягається за рахунок спеціального дієтичного раціону ніж прийомом лікарських препаратів. Дієта при панкреатиті і гастриті дозволяє за мінімальний період відновити роботу всього шлунково-кишкового тракту.

Зміст статті

 • Особливості розвитку гастриту
 • Особливості розвитку панкреатиту
 • Дієтотерапія
 • Дієта при ремісії

Особливості розвитку гастриту

Правильна дієта при панкреатиті і гастриті

Характерними ознаками такого захворювання є болі в шлунку, нудота і блювота. Подібні симптоми свідчать про початок розвитку запального процесу на стінках порожнини шлунка. Поразка може бути як первинним, так і стати наслідком іншого патологічного процесу в травному тракті.

Гостра форма гастриту виникає раптово. Її можуть супроводжувати сильний біль і невелике підвищення температури. Що стосується хронічного гастриту, то більшою мірою він з’являється із-за відсутності необхідного лікування гострої форми захворювання. Часто загострення гастриту змінюється періодом ремісії, при якому хворий відчуває себе набагато краще і забуває про необхідність лікуватися. Подібне неувага до власного здоров’я і сприяє переходу гастриту в хронічну форму.

Причин виникнення хвороби може стати інфекційний збудник Helicobacter, незбалансоване харчування, лікарські препарати і банальний стрес.

Також необхідно відзначити, що лікування гастриту багато в чому визначається видом секреторної функції, яка характеризується підвищеною або зниженою виробленням кислоти.

Особливості розвитку панкреатиту

Порушення вироблення ферментів підшлунковою залозою викликає її запалення. Необхідні для повноцінного процесу травлення ферменти в роботі здорового органу викидаються в кишечник. Однак при панкреатиті цього не відбувається, і вони залишаються в ній. Крім порушення функції травлення вони негативно впливають на саму підшлункову залозу і руйнують її.

Правильна дієта при панкреатиті і гастриті

Причинами такої патології є вживання алкоголю, харчові отруєння та вірусні захворювання.

Так само як і у випадку з гастритом панкреатит виникає внаслідок неправильного та незбалансованого раціону хворого. Основними ознаками запального процесу є лівобічна біль у зоні підребер’я і постійна блювота, що не приносить хворому полегшення.

Дієтотерапія

Незважаючи на різні причини появи патології, а також специфіку роботи шлунку і підшлункової залози лікування захворювань, пов’язаних з ними базується на дотримання спеціальної дієти. При цьому харчування хворого повинне бути повноцінним, але і різноманітним.

Що стосується ступеня строгості дієти, то вона в першу чергу визначається стадією запального процесу. Для гострого періоду характерне вживання страв і продуктів, що забезпечують щадне вплив на ці органи. А ось в період ремісії раціон може бути наближений до звичного харчування пацієнта, але все ж таки-з певним утриманням від деяких продуктів.

Також лікування хворого на основі дієтхарчування, обов’язково має враховувати яка кислотність шлунка спостерігається у хворого і, виходячи з цього, складати меню.

Дієта при загостренні

Фахівці рекомендують почати лікування панкреатиту, ускладненого гастритом, з повної відмови від їжі на кілька днів. Дозволяється вживати тільки негазовану кімнатної температури мінеральну воду. Також допускається питво теплих відвари з шипшини, фруктових і ягідних соків (для гастритів із зниженою кислотністю) і неміцного трохи підсолодженого чаю.

Правильна дієта при панкреатиті і гастриті

По мірі усунення гострих симптомів харчування хворого вводяться протерті овочеві супи, каші (вівсянка, гречка). На період загострення для хворих з гастритом підвищеної кислотності повністю виключається сіль. Відмова від цієї спеції дозволить зменшити набряк підшлункової залози і знизити вироблення шлункового соку.

Через 7 днів в раціон вводиться вживання:

 • Киселів;
 • Сухариків з білого хліба;
 • Відварної риби;
 • Нежирного сиру;
 • Протертого м’яса.

Подібне харчування дотримується близько 2-х тижнів.

Дієта при ремісії

Правильна дієта при панкреатиті і гастриті

 

Лікування хворих з хронічними формами панкреатиту і гастриту після усунення гострих симптомів плавно стає більш звичним. Список дозволених продуктів розширюється, але основні рекомендації зберігаються:

 • Харчування має бути частим (5-6 разів у день), але невеликими порціями;
 • Приготовлені страви повинні мати приємну температуру і варіюватися в межах 37С;
 • Виключаються тверді продукти, а також овочі з великим вмістом клітковини;
 • Приготовлені страви не повинні містити гострих спецій і маринадів, а також великої кількості солі;

Лікування дієтотерапією забороняє вживання продуктів, що викликають бродильні процеси в травному тракті. Також з харчування хворого повністю виключаються спиртні напої, міцну каву і чорний чай, шоколад, житній хліб і копчені вироби.

Як показує практика, подібне лікування характеризується щадним режимом, який дозволяє відновитися слизової шлунка і налагодити роботу підшлункової залози.