Правильний розподіл часу за допомогою режиму

Дотримання режиму – це необхідність, зумовлена прискореним темпом життя і необхідністю все встигати без шкоди для здоров’я. Строго режим дотримуються діти, які відвідують дитячий садок і школу, а також професійні спортсмени та інші організовані та відповідальні особи.

Зміст:

 • 1 Загальні принципи правильного режиму дня
 • 2 Що таке нормальний сон і як його забезпечити
 • 3 Прийом їжі в строго певний час
 • 4 Працездатність і режим
 • 5 До чого призводять порушення режиму дня
 • 6 Приклад правильного розпорядку дня школяра

Загальні принципи правильного режиму дня

Розпорядок дня у всіх свій, проте, є деякі загальні принципи, дотримуючись яких можна витягти максимум користі від кожного дня свого життя. Правильний режим дня передбачає виділення достатнього часу на відпочинок, роботу (навчання), фізичну активність, домашні справи та дозвілля.

Правильний розпорядок дня складається з урахуванням біоритмів організму людини. Природою закладено стадії активності і пасивності організму, які пов’язані зі зміною дня і ночі.

Це виглядає наступним чином:

Правильний розподіл часу за допомогою режиму

Правильний розпорядок дня

 • Ніч. Дорослим людям найбільш ефективно спати з 10-11 вечора до 6-7 ранку. Якщо часу на це немає, бажано хоча б спати з 11 до 4 годин. Це найбільш цінний час для розмноження клітин організму, їх регенерації та очищення (максимальний рівень соматотропного гормону і мелатоніну, мінімальна температура тіла та вмісту кортизолу).
 • Ранок. З 4-5 годин у «жайворонків» в крові починає збільшуватися рівень кортизолу («гормону активності», що виробляється наднирковими залозами), адреналіну, гемоглобіну і цукру. У «сов» це відбувається на кілька годин пізніше. До 7 години ранку організм будь-якої людини вже готовий до пробудження. Однак спортивні заняття не рекомендується проводити до 9 годин, а також після 18.00.
 • День. З 10 до 12 години пік працездатності людини. З 12 до 14 години – період для прийому їжі та відпочинку. Можна поспати після ситного обіду, але недовго. З 15 до 17 годин другої пік активності людей. Вечеряти бажано не пізніше 20:00 годині.
 • При дотриманні зазначеного режиму дня (хоча б у плані сну), відтягується старіння мозку і організму в цілому. Це також позитивно впливає на психічний і емоційний стан людини.

  Що таке нормальний сон і як його забезпечити

  Правильний розподіл часу за допомогою режиму

  Правильний сон

  Існує стереотип, що люди, охочі більше зробити у своєму житті, повинні спати недовго. Доказом цьому служать приклади видатних особистостей – Леонардо да Вінчі, Наполеона Бонапарта, Петра I, Ніколи Тесла і Томас Альва Едісона. Однак не можна порівнювати геніїв із звичайними людьми. Якщо звичайній людині наслідувати приклад таких людей і спати, наприклад, 2 години на добу (як Едісон), то проблем зі здоров’ям або навіть смерті йому не минути.

  Є також інший стереотип, що людям потрібно спати по 8 годин на добу. Це правило не застосовується до всіх людей. Комусь достатньо спати меншу кількість часу, комусь більше. Все залежить від фізичних особливостей і робочого графіка кожної людини.

  Багато спати не шкідливо для здоров’я, проте, щоб встигати зробити всі справи, бажано коригувати період сну.

  Щоб заснути вчасно бажано перед сном:

  • не є важку їжу
  • прогулятися на свіжому повітрі
  • провітрити спальню
  • не дивитися телевізор або фільми на ноутбуці
  • не грати в ігри в телефоні або планшеті
  • почитати книгу
  • дотримуватися щоденний ритуал відходу до сну

  Якщо усунути порушення у режимі сну і неспання вказаними способами не виходить, то можна звернути увагу на лікарські трави, наприклад, радіола рожева, левзея, лимонник, медова трава стевія, липпия солодка.

  Не рекомендується вживати у великих кількостях кави і енергетичні напої для бадьорості. Для швидкого пробудження вранці можна зробити вправи, які аналогічні руху кішок (позіхати, витягуватися і вигинатися як вони). Ці рухи практикуються в йозі і дають хороший результат.

  Вдень можна влаштувати післяобідню сієсту від 15 хв для відновлення сил. Довго спати після обіду не рекомендується, так як може вийти зворотний ефект.

  Щоб добре спати вночі, треба втомитися днем. Фізична втома (особливо на свіжому повітрі) допомагає здоровому сну, однак нервове виснаження може, навпаки, викликати безсоння. Боротися з відсутністю сну можна полежавши з закритими очима і намагаючись ні про що не думати. Якщо це не допомагає, можна вважати овець.

  Перед поїздкою в інший часовий пояс потрібно кілька днів засинати і прокидатися наближено до часу пункту призначення.

  Прийом їжі в строго певний час

  Правильний розподіл часу за допомогою режиму

  Час обіду

  Дотримання режиму дуже важливо для підтримки оптимальної ваги. При наявності здорового сну і фізичних навантажень вдень, вага можна навіть зменшити без захоплення дієтами.

  Щоб вага була в нормі, необхідно 3 основних прийому їжі і між ними 2-3 перекусу в день. Вночі їсти не можна. Пити потрібно багато протягом дня, мінімізувавши вживання рідини ввечері.

  Харчування повинно бути збалансованим, з вмістом достатньої кількості білка і клітковини. Дуже важливо не пропускати сніданок. Усі прийоми їжі бажано здійснювати в один і той же час щодня. Для забезпечення здорового сну, потрібно відмовитися від алкоголю, великої кількості кави, а також занадто жирної, гострої та солоної їжі на вечерю.

  Працездатність і режим

  Найменша працездатність (уважність) людей в період з 22 до 4 годин. Тому в цей час нерідко трапляються аварії з-за заснули за кермом водіїв.

  Працюють у денну зміну людям потрібно планувати свій робочий день таким чином, щоб основна розумова активність припадала на періоди піків працездатності організму (з 10 до 12, а також з 15 до 17 годин).

  Для повного відновлення сил, потрібно добре виспатися вночі. Бажано, щоб сон був безперервним.

  Крім цього, для підвищення працездатності і зміцнення організму, треба налаштувати себе на позитивний настрій. Цього можна досягти, наприклад, шляхом аутотренінгу (самонавіювання). Існує метод доктора Ситіна, згідно з яким рекомендується записати своїм голосом без фонових мелодій текст самонавіювання в дусі: «я здоровий, як бик», і слухати його не більше 20 хвилин щодня. Таким чином можна впливати на підсвідомість.

  До чого призводять порушення режиму дня

  Правильний розподіл часу за допомогою режиму

  Виснажений вигляд

  Якщо не дотримуватися розпорядок дня, страждає, перш за все, серцево-судинна система. У «сов», наприклад, більше шансів на інфаркт, ніж у «жайворонків».

  Постійний недосип може призвести до виразки, мігрень, галюцинацій, депресії та інших захворювань. Крім того, безсонні ночі позначаються на зовнішності людини: з’являються мішки і синяки під очима, нездоровий колір обличчя і т. п. Недотримання режиму зазвичай призводить до порушення обміну речовин і зайвої ваги.

  Крім негативного впливу на здоров’я, неправильний режим призводить до зниження працездатності (людина спізнюється, менше встигає зробити за добу, робить помилки і т. д.). Такими темпами людині складно досягти великих результатів і зростання в професійному та кар’єрному плані.

  Приклад правильного розпорядку дня школяра

  Режим потрібно встановлювати для гармонійного розвитку та реалізації особистості, оскільки людині як глибоко соціального суті потрібно відбутися в різних ролях і іпостасях в суспільстві, щоб бути щасливим.

  Правильний розподіл часу за допомогою режиму

  Режим дня учня

  Дитина виконує роль сина (дочки), онука (онуки), друга (подруги), а також учня організації освіти. На виконання всіх цих ролей з належним якістю. Крім освоєння шкільної програми, багатьом дітям потрібно ще встигати займатися додаткових гуртках і секціях. Роблячи ухил тільки на навчання (без будь-яких фізичних навантажень), батьки роблять помилку. Склавши розклад дня для дитини, в якому немає часу на ігри та спілкування з однолітками, батьки також можуть надати йому ведмежу послугу. В майбутньому така дитина буде докоряти батьків у своєму не досить щасливому дитинстві.

  Головне завдання режиму в дитинстві – виробити в дітей правильні звички, щоб їм було не в тягар вставати рано вранці і робити рутинну роботу (навчання і до дому). Правильно чергувати нудні заняття з активними. Крім того, режим повинен допомогти знайти час для розвитку талантів дитини і забезпечити повноцінний розвиток його фізичних здібностей (гнучкість, спритність, м’язовий тонус, витривалість і т. д.).

  Чого не можна допускати при щепленні життя по режиму – це намагатися зламати волю дитини. Опір дітей є нормальним явищем, потрібно намагатися відволікати і розважати їх і укладати спати раніше. У США, приміром, дітей укладають у 8-9 годин вечора.

  Виконання обов’язків по будинку не повинно бути занадто обтяжливим для дитини. Від дітей бажано вимагати тільки допомагати дорослим прибирати, готувати і т. д.

  Примірний режим школяра виглядає наступним чином:

  • 7.00 – підйом, умивання, зарядка
  • 7.30 – сніданок
  • 8.00 – вихід з дому
  • 8.30 – початок занять
  • 12.30 – дорога додому
  • 13.00 – обід
  • 13.30 – ігри на вулиці або спортивні та інші секції (гуртки)
  • 15.00 – виконання домашніх завдань
  • 16.30 – полудень
  • 17.00 – допомога по дому або спілкування з друзями
  • 18.30 – вечеря
  • 19.00 – вільний час (можна здійснити прогулянку на свіжому повітрі)
  • 20.30 – підготовка до сну
  • 21.00 – сон

  Режим відіграє важливу в організації життя людей. Довівши багато повторювані дії до автоматизму, можна звільнити масу часу для дозвілля або більше корисних занять, які можуть приносити дохід.