Зміст статті:

 • 1 Стан здоров’я літніх людей
 • 2 Варто лікувати високий артеріальний тиск в літньому віці
 • 3 Лікування за допомогою діуретиків
 • 4 Лікування за допомогою антагоністів іонів кальцію
 • 5 Санаторне лікування при гіпертонії
 • 6 Народні засоби при гіпертонії

Різкі скачки артеріального тиску сьогодні настільки поширене явище, що багато пацієнти починають легковажно ставитися до свого здоров’я, час від часу при необхідності приймаючи гіпертензивні препарати.

Між тим таким людям в майбутньому найчастіше доводиться розплачуватися за свою зневагу з приходом більш старшого віку.

Стан здоров’я літніх людей

Коли організм сучасної людини старіє, спостерігаються незворотні процеси, які можуть безпосередньо надавати негативний вплив на артеріальний тиск. У першу чергу це відноситься до кровоносних судинах і нирках.

Чому підвищується артеріальний тиск у літніх?

 • Кровоносні судини втрачають пружність і еластичність, набувають жорсткість.
 • Коли артеріальний тиск у людини постійно підвищується, порушується будова і функціональність кровоносної системи.
 • З-за пошкодження кровоносні судини не завжди здатні витримувати перепади артеріального тиску, тому іноді у людини під час хвороби може спостерігатися крововиливи.
 • Просвіт кровоносних судин звужується, що стає додатковою причиною підвищеного тиску.
 • Судинний тонус при атеросклеротичних ураженнях ендотелію піднімається.
 • При гіпертонічній хворобі знижується активність гормону нирок у плазмі і підвищується вироблення гормону надниркових залоз. В результаті у хворого людини підвищується концентрація іонів натрію в крові, що являє собою основні причини затримки рідини нирками і підвищеного артеріального тиску.
 • Тому, з-за комплексного зносу організму, лікування гіпертонії у літніх людей не зводиться до стандартного зниження артеріального тиску.

  Щоб позбутися від хвороби, необхідно робити все, щоб зупинити ураження внутрішніх органів. Для цього потрібно вчасно усунути причини гіпертонічної хвороби.

  Лікувати хворобу допомагають спеціальні гіпотензивні ліки або народні засоби, які сповільнюють розвиток другорядної хвороби і максимально усувають ризик їх появи.

  Варто лікувати високий артеріальний тиск в літньому віці

  Раніше лікарі вважали, що використовувати таблетки і інші ліки, щоб лікувати високий артеріальний тиск у літніх, недоцільно. Причини цього пов’язані з тим, що антигіпертензивні препарати сприяють появі побічних ефектів.

  Між тим сучасні медики впевнені, що зменшити ризик розвитку інсульту та серцево-судинних ускладнень можна, грамотно підібравши ліки. До того ж не можна зупиняти процес терапії, якщо гіпертонік вже приймає лікарські препарати тривалий час.

  Щоб запобігти розвитку ниркової або мозкової недостатності, систолічний артеріальний тиск вимагає поступового зниження з 10 до 30 відсотків. У літніх людей показники підвищеного тиску потрібно опускати на протязі трьох тижнів чи кілька місяців, поки не буде досягнута норма.

  Якщо у людини спостерігається ішемічна хвороба серця, повного зниження до показника норма необхідно уникати, інакше погіршується коронарний кровообіг.

  Початкова доза антигіпертензивної ліки повинна бути мінімальною, підвищувати кількість прийнятого лікарського засобу потрібно обережно.

  Ефективні таблетки від тиску і інші препарати підбираються для кожної людини індивідуально з урахуванням побічних ефектів і наявних захворювань. Додатково вранці і ввечері потрібно регулярно робити вимірювання артеріального тиску у лежачому і стоячому положенні. Коли пацієнт приймає запропоновані таблетки і інші препарати, важливо ретельно стежити за здоров’ям хворого, станом нирок і обміном вуглеводів.

  Справа в тому, що будь-які гіпотензивні ліки в літньому віці всмоктуються, розподіляються і виводяться по-різному, причини того пов’язані з віковими змінами.

  Тому лікарські засоби при високому артеріальному тиску ретельно підбирають і при необхідності в ході лікування коригують.

  Лікувати літніх людей рекомендується наступними видами антигіпертензивних препаратів:

  • діуретики;
  • антагоністи кальцію;
  • інгібітори ангіотензин-конвертує ферменту.

  Щоб максимально уникнути побічних ефектів, при лікуванні використовують відразу декілька лікарських засобів. Норма комбінування препаратів може бути наступною:

 • Бета-блокатори та діуретики;
 • Блокатори кальцієвих каналів, бета-блокатори;
 • Інгібітори АПФ і антагоністи кальцію;
 • Діуретики та антагоністи кальцію;
 • Альфа-блокатори та бета-блокатори.
 • Лікування за допомогою діуретиків

  Діуретики при гіпертонії вважаються основними і першими засобами, які використовують, якщо у людини піднімається висока тиск. Це ефективні ліки, яке відмінно переноситься, має мінімум побічних ефектів, надають сприятливий вплив на серцево-судинну систему, знижують ризик розвитку ішемічної хвороби та інсульту. Його можна приймати вранці і ввечері.

  Найбільш відомі й кращі препарати від стрибків високого тиску – Индап та Гідрохлортіазид.

  Дані препарати для зниження артеріального тиску можна приймати людям з діагнозом цукровий діабет, так як вони не знижують толерантність до глюкози. Діуретики дозволяється приймати тривалий час, так як вони не мають побічних ефектів.

  З цієї ж причини таблетки допускається приймати, якщо потрібно лікувати гіпертонію у літніх людей.

  Лікування за допомогою антагоністів іонів кальцію

  Антагоністи іонів кальцію сучасні лікарі використовують для лікування високого кров’яного тиску у пацієнтів у віці протягом 25 років. До них відносять препарати, що мають короткострокове і пролонговану дію.

  Якщо раніше дані препарати викликали головний біль, припливи, тахікардію, причини чого були пов’язані з швидким розширенням просвіту кровоносних судин, то сучасні лікарські засоби від стрибків тиску не мають такі недоліки. Таблетки мають двофазну і пролонговану форму, при цьому активна речовина вивільняється повільно.

  Якщо порівнювати звичайні таблетки і капсули, антагоністи іонів кальцію при лікуванні високого тиску рідше провокують появу побічних ефектів. Нові ліки краще знімають високий артеріальний тиск, не допускають порушення мозкового кровообігу. Найчастіше лікарі наказують такі препарати при цукровому діабеті, бронхіальній астмі, подагрі, захворюваннях периферичних судин.

  До даної групи відносяться такі кращі ліки, як Исрадипин, Амлодипін, Верапаміл-ретард, Ніфедипін-ретард, які приймають вранці та ввечері.

  Лікування за допомогою бета-блокаторів

  Бета-блокатори вважаються надійними засобами при лікуванні високого тиску у літніх людей. Їх використовують, якщо людина перенесла інфаркт міокарда, за відсутності у пацієнта цукрового діабету, бронхіальної астми, брадикардії. Такі препарати входять у список ліків, які можна використовувати при хронічному запорі, рефлюкс-гастриті, цирозі печінки.

  Сюди відносяться лікарські засоби Метопролол, Пропранолол, Бетаксолол, Атенолол.

  Лікування за допомогою інгібіторів АКФ

  Такі лікарські засоби діють шляхом уповільнення активності ферменту АКФ. Їх призначають, коли потрібно уповільнити прогресування ураження нирок, розвиток діабетичної нефропатії. Препарат сприятливо діє на мозок і центральну нервову систему людини похилого віку.

  За рахунок таких дій інгібіторів АКФ, які руйнують енкефаліни головного мозку, у людей у віці підвищується позитивний настрій, з’являється інтерес до життя, вони стають більш товариськими і жизнелюбивыми. У список ліків, які можуть бути використані, відносяться Периндоприл, Каптоприл, Аналаприл.

  Лікування за допомогою альфа-адреноблокаторів

  Таке ліки лікарі зазвичай призначають, якщо у пацієнта спостерігається доброякісна гіперплазія передміхурової залози. Альфа-адреноблокатори зупиняють ріст аденоми простати. Серед побічних ефектів цього препарату – тимчасова втрата свідомості, коли людина різко встає з лежачого положення або занадто довго перебуває на ногах.

  Лікарські засоби надають позитивний вплив на організм, якщо піднімається високий артеріальний тиск, але, крім цього, щоб норма показників зберігалася, потрібні додаткові методи лікування, які полягають у правильному харчуванні і дотримання здорового режиму.

  Які ліки має використовуватися при різкому підвищенні тиску

  Літні люди з діагнозом гіпертонія кожен день знаходяться в зоні ризику, тому гіпертонічний криз може бути в будь-яку хвилину. У зв’язку з цим необхідно розуміти, чому піднімається високий тиск і як можна допомогти пацієнтові при різких скачках показників.

  Для надання швидкої допомоги можна використовувати таблетки Ніфедипін, Кордафен, Коринфар, які кладуть під язик. Через деякий час таблетки знижують показники тиску. Для купірування гіпертонічного кризу нерідко використовують Капотен, який так само кладуть під язик, через десять хвилин ліки починає свою дію.

  Санаторне лікування при гіпертонії

  Щоб норма показників артеріального тиску завжди зберігалася і пацієнт відчував себе здоровою людиною, після купірування гіпертонічного кризу лікарі рекомендують проходження санаторного лікування. У зв’язку з цим в поліклініці за місцем проживання можна взяти направлення в спеціалізований санаторій, де використовуються всілякі методи відновлення та оздоровлення.

  Санаторно-курортне лікування для літніх людей дозволяє відновити сили, поліпшує стан здоров’я. При гіпертонії лікування повинно включати наступні методи:

  • Спеціальні лікувальні ванни;
  • Дієтичне харчування шляхом введення лікувальної дієти;
  • У раціон має бути включено вживання кисневих коктейлів;
  • Спеціальна лікувальна фізкультура;
  • Кілька сеансів ароматерапії;
  • Медикаментозне лікування.

  Додатково в санаторіях пропонується лазеротерапія, електросон, електрофорез. За рахунок дії електричних імпульсів у пацієнтів спостерігається норма кров’яного тиску, при цьому покращується робота мозку і серцево-судинної системи.

 • Вуглекислі, сульфідні і радонові ванни сприятливо впливають на імунну систему, за рахунок чого протягом тривалого часу підтримується норма артеріального тиску.
 • Дієтичне харчування є головним методом оздоровлення. З раціону максимально виключається солона, жирна, смажена їжа. Страви потрібно робити на пару або тушкувати.
 • Лікувальна фізкультура підвищує життєвий тонус, покращує настрій, за рахунок чого у пацієнта спостерігається норма тиску. Аналогічним чином впливає тривала піша прогулянка.
 • При оформленні направлення на санаторно-курортне лікування лікар проводить повне обстеження пацієнта, на основі діагнозу, віку хворого та індивідуальних особливостей організму складається список необхідних процедур. Після того, як пацієнт повертається з санаторію, додатково проводиться обстеження.

  Народні засоби при гіпертонії

  Щоб ному артеріального тиску зберігалася максимально довго, додатково можна використовувати народні методи лікування. Для цього рекомендується робити настоянки, відвари й інші рецепти.

  • Норма тиску зберігається, якщо додавати в раціон харчування суницю і грейпфрут у свіжому вигляді.
  • Волоські горіхи в кількості 100 грам змішують з 0,5 л меду. Ліки має настоятися, після чого його приймають вранці та ввечері тричі на день по половині столової ложки.
  • Кора тутовника подрібнюється, 10 хвилин кип’ятити півлітра води. Відвар проціджують, настоюється. Приймається замість чаю на протязі всього дня.
  • Грицики в кількості двох чайних ложок настоюється в холодній воді протягом восьми годин. Настій приймається чотири рази в добу, в тому числі ввечері.
  • Листя шовковиці, айви і бузку заливають окропом, настоюють протягом години. Далі відвар проціджують і поміщається в холодильник. П’ють ліки на протязі всього дня.
  • Корицю подрібнюють і змішують з кефіром. Отримане ліки повинне прийматися вранці або ввечері двічі на тиждень по одній склянці.

  Подібні народні засоби допомагають блокувати гіпертонічний криз і скачки тиску, за рахунок чого зберігається норма показників і поліпшується стан хворого. Запропоноване відео у цій статті розповість про правильне харчування при високому АТ.