Зміст статті:

 • 1 Чому під час фізичної активності тиск крові підвищується?
 • 2 Артеріальний тиск і контроль після і під час навантажень
 • 3 Чому тиск падає під час спорту?

У медичній практиці норма артеріального тиску виражена у вигляді цифр 120/80. Однак дане кров’яний тиск зустрічається досить рідко, в переважній більшості випадків у людей спостерігаються відхилення від нормальних показників, при цьому вони відчувають себе добре. Таке артеріальний тиск називається «робочим».

Протягом доби тиск може незначно змінюватись в ту чи іншу сторону. Вплинути на його величину може нервове напруження, стресова ситуація, серйозний конфлікт або фізичні навантаження.

Якщо під час фізичної активності піднімається артеріальний тиск – це нормальний стан людини. Як правило, протягом нетривалого періоду часу показники стабілізуються на початковому рівні.

Однак є й зворотна сторона, яка стосується тих ситуацій, коли тиск крові піднімається значно, при цьому тривалий час залишається підвищеним, внаслідок чого спостерігається негативна симптоматика.

У зв’язку з цим, необхідно розібратися, який тиск при фізичних навантаженнях прийнято в медичній практиці вважати нормальним, а що вважається відхиленням від норми?

Чому під час фізичної активності тиск крові підвищується?

Будь-яка людина, яка займається спортом в незалежності від його виду, стикався або зовсім на собі відчув, що означає підвищення артеріального тиску. Не виключається, що така ситуація змусила задуматися, норма це чи ні?

Під час і після фізичних навантажень покращується циркуляція крові в організмі людини, внаслідок чого виявляється вплив на гіпоталамус, півкулі головного мозку і наднирники.

Як результат, здійснюється викид гормону (адреналіну) в кровоносну систему, збільшується частота серцевих скорочень, сила кровотоку, і все це в сукупності веде до того, що відбувається підвищення артеріального тиску.

Багато людей задаються питанням, а яка норма такого підвищення? Яке повинно бути артеріальний тиск під час і після фізичної активності? У нормі прийнято вважати підвищення не більше ніж на 25 мм ртутного стовпа, за умови, що протягом невеликого періоду часу воно повернулося до початкових показників.

Швидкість руху крові залежить від інтенсивності фізичної активності, за рахунок якої і поліпшується функціонування серця і судин:

 • Кров починає активніше текти по судинах, при цьому вона «стосується» всіх внутрішніх органів і систем людського організму.
 • Організм не відчуває нестачі кисню.
 • Судинні стінки більш інтенсивно скорочуються, унаслідок чого стають пружними і еластичними.
 • Поліпшується обмін речовин, гормональний фон.

З усього зазначеного вище можна укласти, що артеріальний тиск після спорту підвищується, але це норма, якщо не перевищуються допустимі межі показників.

Артеріальний тиск і контроль після і під час навантажень

Відомо, що оптимальні фізичні навантаження при гіпертонії приносять користь всьому організму, благотворно впливають на функціонування серцево-судинної системи. Однак під час перенавантаження організму відбуваються негативні процеси, що згубно впливають на стан людини.

Згідно з цією інформацією, необхідно заздалегідь подбати про те, щоб після фізичної активності не було різкого перепаду або занадто високого стрибка артеріального тиску.

По-перше, вкрай важливо піклуватися про своє здоров’я, відвідувати лікаря, проходити профілактичні огляди. Якщо людина хоче внести у своє життя спортивну складову, рекомендується заздалегідь порадитися з лікарем про наявність протипоказань для інтенсивного спорту.

По-друге, якщо люди професійно займаються спортом, то у них має бути правило – за 20 хвилин до тренування виміряти артеріальний тиск, через 10 хвилин після навантаження знову виміряти показники.

Необхідно виділити й інші рекомендації, що допомагають контролювати рівень тиску крові:

 • Під час занять спортивною діяльністю, необхідно надягати «правильну» одяг. Свій вибір слід зупинити на одязі, дозволяє тілу дихати, а крові вільно циркулювати по людському організму.
 • Якщо заняття спортом відбуваються в приміщенні, то там обов’язково повинна бути функціонуюча вентиляційна система (або інша система провітрювання і надходження свіжого повітря).
 • Під час фізичної активності рекомендується заповнювати рідину в організмі. У добу бажано пити приблизно 2-2,5 літри звичайної негазованої рідини. У цю цифру не входять рідкі перші страви, чай, соки і компоти.

  Звичайну воду можна замінити мінеральною, яка насичена корисними мікроелементами, сприяють повноцінній роботі серця та інших внутрішніх органів.

  Чому тиск падає під час спорту?

  Під час фізичної активності показники артеріального тиску можуть не тільки підвищуватись, але і знижуватися. Чому ж так відбувається, і в чому криється причина?

  Така картина спостерігається в тих ситуаціях, коли у людини спостерігається парасимпатикотония в звичайному житті. Якщо при такому діагнозі людина відчуває стрес, нервове напруження, то його тиск здатне стати менше на 20 мм ртутного стовпа.

  При парасимпатикотонии можна спостерігати і різкі перепади кров’яного тиску, як правило, причини таких стрибків не виявляються.

  Крім того, у таких людей тиск крові не піднімається під час фізичних навантажень, а навпаки, знижується до 10 мм ртутного стовпа (як систолічний, так і діастолічний). На тлі різкого зниження під час тренування виникають такі симптоми:

  • Різка слабкість.
  • Помутніння в очах.
  • Біль в області грудини.
  • Задишка.

  Як правило, при парасимпатикотонии серйозні фізичні навантаження протипоказані, припустимі тільки піші прогулянки або повільний біг. Варто виділити і інші протипоказання для заняття спортом:

 • Різкі перепади артеріального тиску, що спостерігається в звичайному житті.
 • Патології серцево-судинної системи, порушення роботи серця.
 • Якщо тиск через 20 хвилин після тренування не прийшло в норму.
 • У будь-якому разі, якщо під час занять спортом показники артеріального тиску стають вище, але по завершенню тренування вони приходять в норму – то це природний процес, і приводу для паніки немає. При зворотному картині, коли тиск різко скаче, людина почуває себе погано, а нормалізувати показники – це проблема, необхідно звернутися до лікаря за консультацією. Відео до цієї статті розповість, як тренуватися при підвищеному або зниженому тиску.