Зміст статті:

 • 1 Симптоми різних форм інсульту
 • 2 Як розвивається інсульт
 • 3 Перші години при інсульті
 • 4 Відновний період

Інсульт – це небезпечний для життя стан пацієнта, при якому йому необхідна невідкладна лікарська допомога.

Якщо не надати її вчасно і грамотно, проігнорувавши симптоми (задуха, запаморочення, почервоніння обличчя, кров з носа), можуть статися незворотні зміни в головному мозку, що ведуть до інвалідності або летального результату.

Наслідки та ускладнення інсульту:

 • Часткова або повна втрата мови;
 • Втрата пам’яті і адекватного мислення;
 • Паралічі;
 • Парези;
 • Рецидивний інсульт.

Високий тиск провокує в більшості випадків геморагічний інсульт, артеріальна гіпертензія тяжкого ступеня з двома і більше ризиками – ішемічну форму патології.

Симптоми різних форм інсульту

Високий тиск може бути не завжди ознакою інсульту. При цьому часто трапляється мікроінсульт, симптоми якого навіть для пацієнта можуть бути абсолютно непомітні.

Буває так, що пацієнт переносить мікроінсульт буквально на ногах, не звертаючись до лікаря, навіть якщо йшла кров з носа і була втрата свідомості, що вкрай небезпечно – це передумови важкої форми інсульту.

Симптоми мікроінсульту наступні:

 • Скачки тиску – показники можуть збільшуватися незначно, на 10-15 одиниць, або ж екстремально, на 40-50.
 • Запаморочення, дзвін у вухах, кров з носа.
 • Зміна ходи, може спостерігатися незначне порушення координації.
 • Погіршення слуху та зору, порушення почерку – літні люди такі симптоми часто ігнорують, списуючи на вікові зміни.
 • Дратівливість, неуважність, слабкість.
 • Симптоми мікроінсульту дійсно незначні, і навіть якщо при цьому у людини пішла кров з носа або він втратив свідомість, він не звертається за медичною допомогою, вважаючи, що просто перевтомився чи перенервував. Симптоми інсульту майже такі ж, але виражаються яскраво, особливо якщо інсульту передував гіпертонічний криз.

  Симптоми інсульту у важкій формі такі:

  На початковій стадії тремтіння кінцівок, оніміння, порушення координації;

  • «Мушки» або «зірочки перед очима;
  • Запаморочення;
  • Напади задухи;
  • У деяких випадках кров з носа;
  • З прогресуванням патології відзначаються судоми і парези;
  • Різке і стрімке підвищення артеріального тиску.

  Якщо розвивається геморагічний інсульт, то у пацієнта можуть лопатися судини, і тоді носом іде кров. При інсульті ішемічної форми судини не лопаються ніколи, так як він розвивається повільно.

  Багато пацієнти запитують – при якому тиску може бути інсульт? Потрібно ще раз сказати, що в даному випадку цифрові показники не грають великої ролі. Важливо те, на скільки одиниць і за який період підвищився артеріальний тиск. Інсульт може статися навіть у здорової людини з ідеальним артеріальним тиском.

  Але, якщо виходити з того, що оптимальним вважається артеріальний тиск 120/80 мм. рт. ст., показники 140/90 мм. рт. ст. свідчать про розвиток артеріальної гіпертензії, при інсульті зазвичай показники тонометра коливаються від 200/110 мм рт.ст. до 240/140 мм рт. ст.

  Дуже важливо не просто зупинити кров з носа і заспокоїти пацієнта, найефективніше інсульт лікується в перші три години після початку процесу.

  Чим раніше хворий буде доставлений в лікарню, тим сприятливіші прогноз подальшого перебігу хвороби і тим більше шансів на успішне відновлення після інсульту.

  Як розвивається інсульт

  Порушення функціональності судин призводять до недостатнього кровопостачання головного мозку. Це викликає набряк, як наслідок, сильно підвищується внутрішньочерепний тиск.

  Клітини мозку починають відмирати, продукти розпаду потрапляють в кров, утворюються гематоми. Гематоми тиснуть на нервові рецептори, настає геморагічний інсульт.

  Ця форма, як правило, розвивається стрімко. Дещо повільніше розвивається ішемічний інсульт, але його наслідки ті ж. Клітини головного мозку відмирають не так швидко, стан хворого при цьому буде залежати від масштабів уражених ділянок головного мозку.

  Дуже тісно пов’язані гіпертонія і інсульт – у більшість випадку саме артеріальна гіпертензія стає причиною його розвитку, навіть якщо тиск при інсульті не перевищував позначки 160 мм. рт. ст.

  Під загрозою знаходяться не тільки пацієнти, у яких патологічно високий артеріальний тиск, але і ті, хто страждає стрибками ПЕКЛО, і навіть гіпотоніки. Будь-які патології судин ведуть до руйнування їх стінок, втрата еластичності, утворення бляшок, наростів і мікротріщин.

  Якщо тиск різко підскочить, стінка судин може розірватися, чи ж може відірватися бляшка і закупорити його. У обох випадках настає інсульт. При цьому не особливо важливі показники тонометра.

  Для людини з постійним тиском 100/60 мм. рт. ст. підвищення тиску до позначки 140/90 мм. рт. ст. вже може бути критичним, провокуючим гіпертонічний криз та інсульт.

  Перші години при інсульті

  У перший час після того, як почав розвиватися інсульт, артеріальний тиск може бути підвищеним. У цей період знижувати його за допомогою гіпотензивних засобів недоцільно, якщо показники тонометра не піднімаються вище 180 мм. рт. ст.

  Підвищений тиск після інсульту – це природна реакція організму, таким способом він підтримує мозкову перфузію. Навіть після обширного інсульту залишаються такі ділянки головного мозку, клітини яких ще можуть відновити свої функції – такі зони в медицині називають ” ішемічна напівтінь.

  Тому в перші 12 годин після інсульту не знижують тиск – воно може зіграти важливу роль у підтримці життєздатності деяких ділянок головного мозку та зменшити ураження. Яке артеріальний тиск у першу добу після інсульту може бути критичним?

  Якщо показники тонометра опускаються нижче 160 мм. рт. ст., відмирання клітин головного мозку відбувається швидше, це дуже негативні симптоми, прогноз подальшого перебігу патології несприятливий. Низький тиск після інсульту може відзначатися через передозування гіпотензивних препаратів.

  Таке зазначається, якщо пацієнт до цього брав кошти, призначені йому лікарем, за звичною схемою, а потім отримав у лікарні додаткову дозу. Також низький тиск говорить про нездатність організму впоратися з патологією і відновити пошкоджені ділянки головного мозку.

  За статистикою, і підвищений, знижений тиск після інсульту з однаковою частотою призводять до смерті пацієнта. При цьому цифри не мають великого значення, орієнтуватися слід на звичні для хворого показники тонометра.

  Відновний період

  Тиск після інсульту може залишатися високим не більше двох діб. Якщо потім воно не знижується, зростає ризик рецидиву, показник ртутного стовпа вище 180 одиниць на четверту-п’яту добу після інсульту може бути поштовхом до повторного інсульту. Тому, якщо в цей період зберігається високий тиск, його починають обережно знижувати м’якими гіпотензивними засобами.

  Важливо підтримувати показники ртутного стовпа на рівні 150 одиниць або нижче, але ні в якому разі не вище, тоді відновлення пройде без ускладнень, і ризик рецидиву зведеться до мінімуму. Знижений тиск, особливо для пацієнтів, які страждають на всд за гіпертонічним типом, загрози для життя не уявляє.

  Якщо ж тиск утримується тривалий час на високому рівні, то загроза для життя зберігається ще протягом дев’яноста днів після інсульту, так само як і ризик розвитку різних ускладнень. Дуже важливо в цей небезпечний період не залишати постраждалого одного, оберігати його від стресів, постійно спостерігати за його станом.

  При сприятливому прогнозі артеріальний тиск повертається до нормальних показників через 1-2 місяці після того, як був перенесений гіпертонічний криз. Але іноді утримується на рівні 150 мм. рт. ст. ще тривалий час. Сам пацієнт може страждати від різних наслідків інсульту: втрати мови і пам’яті, паралічу.

  Деякі з них так і не вдається усунути до кінця життя. Пацієнти, які перенесли інсульт, ще довго відчувають проблеми психологічного характеру, які часто страждають від нападів паніки і тривоги. Таким людям рекомендується постійно проводити заміри тиску для контролю і не припиняти спостерігатися у лікаря. Відео до цієї статті розповість, про причини та наслідки інсульту.