Зміст статті:

 • 1 Чому паморочиться голова
 • 2 Запаморочення при підвищеному тиску
 • 3 Що робити при запамороченні
 • 4 Лікарські препарати від запаморочення

Патологічне артеріальний тиск становить серйозну небезпеку для людини, оскільки підвищується ризик важких ускладнень, серед них інфаркт міокарда та інсульт головного мозку.

Якщо буде втрачено час внаслідок відсутності клінічних симптомів (голова не болить, не паморочиться, нудота і блювота не наступають), то ситуація може стати летальною.

Чому паморочиться голова

Багато людей, що страждають артеріальною гіпертензією, задаються питанням, при якому тиску паморочиться голова, виникає нудота, блювання або слабкість.

Деяка кількість людей, внаслідок своїх фізіологічних особливостей не помічають високий артеріальний тиск. Інші відзначають мінімальні зміни свого стану, коли тиск скаче.

Якщо гіпертензія сформувалася і спостерігається тривалий час, то значно збільшується чутливість до тиску крові в судинах.

Не слід відмовлятися від медикаментозного лікування після появи неприємних явищ, оскільки організм адаптується до нових показниками артеріального тиску. При цьому, часто спостерігається:

 • нудота,
 • слабкість,
 • блювота,
 • запаморочення,
 • головний біль.

Досить потерпіти дискомфорт близько двох тижнів, після чого самопочуття покращиться.

Високий тиск виступає провокуючим фактором інсультів різного ступеня тяжкості. Посудину, який вражений патологічним процесом, може легко розірватися, після цього настане вилив крові в тканини мозку, повністю блокуючи її нормальне функціонування.

Також, підвищений тиск може навпаки призвести до закупорювання судин, що виражається в ішемічному ураженні головного мозку.

Геморагічний та ішемічний інсульти мають такі характерні симптоми:

 • сильна загальна слабкість,
 • уповільнена мова,
 • відхилення мови в різні сторони при його висовиваніі,
 • паморочиться голова,
 • нудота і блювання,
 • тривалі головні болі.
 • Запаморочення при підвищеному тиску

  При різкому підвищенні артеріального тиску (кризі) або тривалої гіпертонії без медикаментозного лікування, з’являється вертиго. Спостерігаються болі в потиличної області голови, високий внутрішньочерепний тиск і нудота.

  Запаморочення можуть виникати при дегенеративних змінах у суглобах і захворюваннях головного мозку. При пухлинах мозку, крім того, що паморочиться голова, виникають тупі болі, що охоплюють всю голову або область локалізації пухлини. Після збільшення новоутворення, підвищується внутрішньочерепний тиск, і біль поширюється на лоб і потилицю.

  Коли підвищений кров’яний тиск обмежується верхньою межею в 180 мм рт. ст., то включається ауторегуляция кровотоку. Її суть в тому, що якщо тиск підвищений, то звужуються судини мозку, після чого сповільнюється надмірно інтенсивне надходження крові. Для нервових тканин шкідливий і надлишок і недолік кисню.

  Ауторегуляция кровотоку захищає головний мозок від гиперфузии і повертає тиск до нормальних показників. Якщо причини патології не з’ясовані і лікування не здійснюється – з’являється ризик порушення роботи мозку.

  Звуження судин виникає внаслідок підвищення тонусу артерій, а іноді капілярів і вен, з одночасним зменшенням просвіту між судинами. Дане явище називається вазоконстрикція, воно провокує появу ішемії головного мозку, тому часто паморочиться голова.

  Систематична вазоконстрикція буває при розвиненій гіпертонії у відсутності лікування. Причини цього явища полягають у зміні еластичності судин, що призводить до тотальним склеротичних процесів, в тому числі, до розвитку атеросклерозу мозку. З-за високого навантаження на стінки, кровоносні судини не можуть прийняти нормальну форму навіть при оптимальних показниках тиску.

  В результаті з’являється хронічна недостатність кровопостачання мозку і у людини паморочиться голова. Патологічні зміни судинної системи, як правило, причини запаморочення у людей похилого віку.

  Вертиго, яке викликане нападом гіпертензії, характеризується головними болями розмитою локалізації. Стан супроводжує запаморочення при підйомах і нахили корпусу, а також поворотах голови. Оскільки вночі збільшується кровопостачання мозку внаслідок перебування людини в лежачому положенні, то до ранку, головний біль досягає найвищої інтенсивності.

  При діагностованій гіпертензії, нудота, запаморочення і болю в серці вважаються першими симптомами підвищення тиску. Сильний кровотік підвищує навантаження на м’яз серця, і з’являються болі. Якщо в людини знижений тиск, то голова крутиться внаслідок нестачі кисню в головному мозку (гіпоксія).

  Для зниженого артеріального тиску характерно зменшення обсягу кровообігу в головному мозку. Коли нервові тканини не отримують кисень в достатньому обсязі, то виникає нудота, запаморочення і слабкість.

  Дана клінічна картина властива при клімаксі і під час менструації у жінок. Порушення гормонального фону призводить до того, що гемоглобін, що витрачається організмом, не встигає прибувати.

  Зниження рівня гемоглобіну сприяє також викид в кров адреналіну. Як правило, це відбувається після стресових ситуацій і тривалого нервового напруження.

  Що робити при запамороченні

  Коли голова закрутилася раптово, потрібно прийняти горизонтальне положення. Дихання повинне бути глибоким і повільним, а погляд сфокусованим на одній точці. Якщо є слабкість і занепад сил, потрібно робити масаж потилиці протягом двох хвилин. Самомасаж при гіпертонії поширюється на мочки вух і віскі.

  Якщо на тлі коливань артеріального тиску паморочиться голова, важливо з’ясувати причини патології, скорегувати свій спосіб життя і розпорядок дня.

  При підвищеному тиску протипоказана гіподинамія. Раціон гіпертоніка повинен містити:

 • фрукти і овочі,
 • продукти з високим обсягом поліненасичених жирних кислот.
 • Для гіпотоніків рекомендується збільшити тривалість сну. Особливо повноцінний відпочинок необхідний людям з частими запамороченнями. У щоденний раціон повинні увійти продукти з великою кількістю жирів рослинного походження.

  Можна час від часу вживати каву і шоколад. Контрастний душ зміцнює серцево-судинну систему й допомагає нормалізувати тиск. При будь-яких патологіях тиску слід перестати вживати алкоголь і тютюнові вироби.

  Медична допомога необхідна, якщо крім запаморочення спостерігається:

  • загальна слабкість,
  • порушення чіткості зору,
  • нескладна мова,
  • анемія кінцівок.

  Симптоми характерні для інсультних станів, тому потрібна термінова медична допомога.

  Комплексне лікування у кількох лікарів різного профілю необхідно, якщо паморочиться голова і присутні наступні симптоми:

  • липотомия,
  • непритомність,
  • зниження слуху,
  • біль у серцевому м’язі.

  Лікарські препарати від запаморочення

  Прийом лікарських препаратів при запамороченні допускають тільки за показаннями лікаря. Діагностика з’ясує причини патології за допомогою обстежень і лабораторних тестів.

  При гіпертонії, лікарі можуть призначити поряд з препаратами для усунення причини основного захворювання, медикаменти, що знижують симптоматику. Такі кошти ліквідують саме запаморочення, діючи на внутрішнє вухо і судини.

  Щоб нормалізувати патологічний стан, що часто застосовується Кавінтон з основною діючою речовиною Винпоцетином. Крім цього, широко використовується препарат Бетасерк.

  Дані медичні засоби усувають симптоматику, а не причини патології, після чого оптимізують розумові процеси. Добова доза ліки від тиску не повинна перевищувати 1 мг за один прийом.

  Препарати потрібно приймати не більше трьох разів на добу. Після 1-2 місяців вживання, людина спостерігає стійке поліпшення стану. При високому артеріальному тиску лікар також призначає засоби, які здатні нормалізувати функціонування внутрішнього вуха і вестибулярної системи.

  Таким лікарським засобом виступає Рекланиум, який продається у формі жувальних таблеток. Щоб отримати стійкий результат, його приймають по половині таблетки три рази на добу. Засіб можна замінити аналогічним препаратом Седуксин. Також хороші рекомендації має Цинаризин, який слід приймати систематично, по три рази на день.

  Щоб усунути запаморочення і причини цього стану, використовують Флунаризин. Це засіб призначається в різних дозуваннях. Кількість препарату залежить від стадії захворювання і тривалості лікування. У більшості випадків, засіб потрібно пити до 5 разів на день.

  Якщо є виражена симптоматика: нудота, блювання і сильне запаморочення, то медична допомога повинна бути надана негайно. При відсутності симптомів, збільшується ризик формування інсульту та інфаркту. Відео до цієї статті покаже всі причини запаморочення при високому АТ.