Зміст статті:

 • 1 Стадії гіпертонії
 • 2 Спадковість
 • 3 Вік і стать
 • 4 Стреси і алкоголь
 • 5 Куріння і гіподинамія
 • 6 Сіль і ожиріння
 • 7 Лікування та попередження гіпертонії

Гіпертонія являє собою хвороба, під час якої спостерігається постійне або періодичне підвищення тиску. Нормальний тиск – 120/80.

У цього показника можуть бути деякі зміни в ту чи іншу сторону. Тут все залежить від особливостей організму.

Коли виникає гіпертонія, причини цього можуть бути зменшення пропускної здатності судин. В результаті крові важко протікати по судинах.

При цьому тиск на стінки таких судин збільшується, що призводить до підвищення тиску в артеріях, так як серце починає посилено працювати.

Гіпертонія на сьогодні досить поширене захворювання, яке може проявитися в будь-якому віці. Основна небезпека цієї хвороби полягає в тому, що високий артеріальний тиск може стати причиною передчасної смерті. Ускладненнями є ураження головного мозку, серця і нирок.

Якщо у людини постійно проявляються такі симптоми, то це може стати свідченням того, що у нього є гіпертонічна хвороба:

 • Озноб.
 • Погіршення пам’яті.
 • Тривога.
 • Запаморочення.
 • Головний біль.
 • Почервоніння обличчя.
 • Пітливість.
 • Прискорене биття серця.
 • Дратівливість.
 • Погіршення пам’яті.
 • Зниження працездатності.
 • Внутрішнє напруження.
 • Набряки повік.
 • Оніміння пальців.
 • Ці симптоми можуть з’являтися час від часу і не турбувати постійно людини. Після відпочинку вони можуть повністю зникати. Але це не є приводом для оптимізму.

  Якщо при таких симптомах не провести корекцію способу життя, то хвороба буде розвиватися і прогресувати, викликаючи незворотні процеси в організмі. Хвороба поступово вражати:

  • Судини.
  • Нирки.
  • Серце.
  • Очі.
  • Мозок.

  Якщо хвороба почне прогресувати, то на більш пізній стадії симптоми, зазначені вище, стануть посилюватися. Також погіршитися пам’ять, порушиться координація рухів, знижується чутливість організму, змінитися хода, з’явиться слабкість в кінцівках, а також погіршиться зір.

  Щоб своє здоров’я не піддавати небезпеки і ризику, у тому разі, коли з’являться хоч деякі з симптомів, треба негайно звернутися до лікаря.

  Стадії гіпертонії

  Їх є три. Перша вважається найлегшою. Тиск при цьому буде знаходитися в межах 150/90 мм. рт. ст. Тиск в артеріях може змінюватися стрибками. Воно може також приходити в норму самостійно, після чого знову підвищуватися.

  На другій стадії тиск буде перебувати в межах 160/100 мм рт. ст. Ця форма захворювання вважається помірною. Під час перебігу хвороби в цій формі тиск може підвищуватися на більш тривалий час, ніж у першому випадку. Воно також рідко самостійно опускатися до нормальних показників.

  Третя форма вважається найважчою. Артеріальний тиск буде в межах 180/110 мм рт. ст. Тиск буде в таких межах триматися стабільно. Якщо хвороба стане розвиватися і її не лікувати, то це може призвести до незворотних порушень в серцево-судинній системі.

  Причини виникнення гіпертонії можуть бути самі різні. Лікарі відзначають низку умов, які можуть стати причиною появи хвороби. Більша половина людей за 40 мають певні ризики появи гіпертонії. Вони можуть проявлятися як у жінок, так і у чоловіків.

  Також треба зазначити, що у багатьох можуть бути відразу кілька причин появи гіпертонії. В результаті цього ризик появи захворювання значно збільшується.

  Спадковість

  Причини гіпертонії можуть передаватися у спадок. Лікування в такому випадку треба починати при виявленні перших ознак хвороби. Серед родичів, через які може передаватися захворювання, відзначаються такі:

  • Рідні сестри і брати.
  • Батьки.
  • Дідусі і бабусі.

  Якщо ці категорії людей хворіють на гіпертонію, то є варіант того, що вона з’явиться на 90% і у їх родичів. Ризик при цьому може зрости ще більше, якщо на підвищений артеріальний тиск страждало два і більше родичів.

  Вік і стать

  Основні причини появи гіпертонії можуть у чоловіків проявлятися більше, ніж у жінок. До групи ризику належать ті, кому за 35. Але після менструальної паузи ризик прояву симптомів захворювання більше присутній у жінок.

  Їх треба ставити на облік до лікаря-кардіолога та проводити спостереження. Також важливо і самому приймати таблетки і дотримуватися рекомендацій, які приписав лікар.

  Відзначено, що підвищений артеріальний тиск більшою мірою з’являється у тих, кому за 35. Чим старша людина, тим більше у нього буде тиск.

  Стреси і алкоголь

  Причини гіпертонії у жінок і чоловіків – стресові ситуації в повсякденному житті. Їх рідко кому вдається усунути. Лікувати таке захворювання слід комплексно.

  Стреси змушують серце працювати посилено, а тому рекомендується приймати заспокійливі. Їх прописує лікар.

  Так як серце працює посилено, то і воно перекачує більше крові. В результаті цього в артеріях підвищується тиск.

  Якщо стресові ситуації будуть тривалими, то тиск постійно буде високим, а це може стати причиною появи хронічного захворювання.

  Спиртне також стає причиною появи високого артеріального тиску. Це стосується як жінок, так і чоловіків. Їх спосіб життя при постійному вживанні спиртного стане причиною підвищення тиску на 5-6 міліметрів ртутного стовпа в рік. Важливо знати, чи можна пити пиво при підвищеному тиску, як і інший алкоголь.

  Щоб себе убезпечити, слід утриматися від вживання спиртного. Також його кількість можна зменшити до мінімального.

  Артерії можуть втратити свою еластичність, якщо в організмі буде багато холестерину. При цьому в самих артеріях будуть з’являтися бляшки, що призведе до їх закупорки.

  Лікування в такому випадку у жінок і чоловіків слід проводити комплексно. При закупорці вен тиск буде підвищуватися, так як їх пропускна спроможність зменшиться. Все це може стати причиною появи високого артеріального тиску.

  Куріння і гіподинамія

  Якщо в кровь потрапляють складові тютюнового диму, то це призводить до спазму судин. Це стосується як чоловіків, так і жінок. Їх лікування теж повинно бути комплексним.

  На якість судин можуть впливати не тільки компоненти тютюнового диму, але і інші чинники, які призводять до механічного пошкодження стінок артерій. Це також підвищує ризик виникнення у таких місцях тромбів. Їх слід усувати за допомогою спеціальних препаратів, які призначаються лікарем.

  Ті, хто веде в основному сидячий спосіб життя, також відносяться до категорії людей, у яких ризик захворіти на гіпертонію збільшується на 20-30 відсотків, порівняно з тими, хто активно рухається на протязі дня.

  Якщо серце не тренувати, то воно поступово атрофується, а тому і гірше справляється з виникаючими навантаженнями. Також в організмі погіршується обмін речовин. Активність допоможе не тільки запобігти появі гіпертонії, але і позбутися від стресу.

  Сіль і ожиріння

  У наш час майже кожна людина вживає в їжу солі більше, ніж вимагає організм. Велика кількість натрію й стає причиною того, що в артеріях виникають спазми, а рідина затримується в організмі. Це в комплексі призводить до підвищення артеріального тиску.

  Ті, хто має більшу масу тіла, страждають в кілька разів більше від високого тиску, ніж худі. Ожиріння часто пов’язано з появою в організмі та інших захворювань. Вчені порахували, що зайвий кілограм ваги призводить до збільшення тиск на 5 мм. рт. ст.

  Таким людям теж потрібно комплексне лікування. Їх діагноз і способи лікування повинні ставити і визначати тільки фахівці. А тому рекомендується провести консультацію з лікарем, який і призначить лікування.

  Лікування та попередження гіпертонії

  Лікування цієї недуги спрямоване на стабілізацію кров’яного тиску в артеріях. Звичайно таке лікування проводиться комплексно. Одна група ліків повинна прийматися для стабілізації тиску. Тут можуть прийматися сечогінні засоби і препарати, які розширюють судини.

  Також доктором приписуються і заспокійливі засоби. Підбір ліків проводиться лікарем залежно від симптомів і стану хворого. Їх слід підбирати в кожному випадку індивідуально.

  Також для хворих гіпертонією приписуються різні дієти, які пов’язані із зменшенням вживання солі і калорій або зменшенням споживання рідини, що теж може стати причиною хвороби.

  Хворим на підвищений артеріальний тиск заборонено вживати спиртні напої. Таким пацієнтам рекомендується займатися гірудотерапією, яка буде максимально ефективною на початковій стадії захворювання.

  Для того щоб попередити розвиток хвороби і її поява, важливо виявити її на ранніх стадіях і вчасно почати лікування. Одним із способів вчасно виявити хворобу і почати її лікування, є постійне вимірювання АТ. Робити це можна і в домашніх умовах, головне знати, як правильно міряти тиск.

  Вимірюється тиск тонометром. Також для контролю та визначення стану свого організму можна використовувати спеціальні ресурси в мережі. Там у певні графи треба систематично вводити показники тиску, і система автоматично буде визначати ризик появи такого захворювання.

  Поради:

 • Щоб судини завжди були в тонусі, треба постійно займатися фізичними вправами.
 • Треба підтримувати нормальну вагу тіла.
 • Слід відмовитися від куріння і вживання спиртного.
 • Слід періодично перевіряти кров на кількість у ній цукру.
 • Після праці треба давати можливість організму відпочити.
 • Знаючи ці моменти, ви зможете запобігти появі хвороби або виявити її на ранніх стадіях і почати лікування. Вкрай пізнавальне відео у цій статті розповість про етапи та принципи лікування гіпертонії.