Причини підвищення рівня холестерину і методи його зниження

Причини високого холестерину в крові у жінок або чоловіків можуть бути найрізноманітнішими. І щоб знизити його, потрібно їх з’ясувати і усунути. Дізнайтеся, з чим може бути пов’язане підвищення рівня, а також як проводиться лікування підвищеного холестерину.

Причини підвищення рівня холестерину і методи його зниження

Зміст

 • 1 Що таке холестерин?
 • 2 Можливі причини підвищення
 • 3 Прояву
 • 4 Як знизити рівень?
  • 4.1 Харчування
  • 4.2 Здоровий спосіб життя
  • 4.3 Лікування народними засобами
  • 4.4 Медикаментозна терапія

Що таке холестерин?

Перш ніж з’ясовувати причини виникнення підвищеного рівня холестерину в крові у чоловіків або жінок, варто дізнатися, що таке речовина являє собою. Це ліпід, тобто жир. І близько 80 відсотків його обсягу утворюється в організмі, а саме синтезується печінкою. Інша частина (тобто приблизно 20%) надходить разом з вживаними продуктами харчування. Ця речовина відіграє важливу роль і виконує безліч різних функцій, наприклад, бере безпосередню участь у деяких обмінних процесах, має антоксидантными властивостями (допомагає нейтралізувати вільні радикали), використовується для утворення нових клітин і зміцнення їх мембран, а також виступає в ролі якоїсь основи при вироблення гормонів (у тому числі і чоловічого тестостерону).

Варто відзначити, що холестерин в крові буває різним. Перший вид вважається «добрим», і це ліпопротеїн високої щільності (ЛПВЩ). Такі з’єднання за умови їх достатнього вмісту в організмі знижують ризик появи серцево-судинних захворювань. Так званий поганий холестерин – ліпопротеїн низької щільності (тобто ЛПНЩ). Він також повинен бути присутнім, але в менших кількостях, ніж ЛПВЩ. І таке речовина при надлишку, навпаки, може забивати артерії і, відповідно, підвищувати ризики інфаркту, ішемії, атеросклерозу та інших хвороб.

Причини підвищення рівня холестерину і методи його зниження

Можливі причини підвищення

Перелічимо основні причини підвищення рівня холестерину в крові у жінок і чоловіків:

 • Деякі наявні у чоловіків або жінок хвороби можуть впливати на обмінні процеси і провокувати підвищення рівня холестерину в крові. Це, насамперед, цукровий діабет (і першого типу, і другого), гіпотиреоз (зниження функції щитовидної залози), гіпертензія (підвищення артеріального тиску), певні захворювання печінки (вони в будь-якому випадку вплинуть на синтез холестерину, адже він виробляється саме цим органом), а також ниркова недостатність. Як правило, після успішного лікування перелічених недуг рівень нормалізується.
 • Прийом певних лікарських препаратів. Якщо він здійснюється безконтрольно або ж протягом тривалого періоду, то рівень холестерину в крові може змінитися. До засобів, що впливає на нього, можна віднести деякі оральні контрацептиви, імунодепресанти, стероїди та інші.
 • Статева приналежність. Вважається, що ризик підвищення рівня холестерину у чоловіків дещо більше, ніж у жінок. Ймовірно, це пов’язано зі способом життя, але варто враховувати і відмінності у функціонуванні деяких систем організму.
 • Вік. Якщо до 20-30 років ймовірність підвищення рівня незначна, то після 40-50 років ризики значно зростають. І особливо така причина поширюється на жінок: у них зміни не в кращу сторону часто спостерігаються після менопаузи або клімаксу, і пов’язані вони з неминучими гормональними перебудовами або збоями.
 • Спадкова схильність. Якщо випадки підвищення рівня холестерину в родині або серед найближчих родичів вже зустрічалися, то, ймовірно, має місце генетичний фактор. Але це не говорить про те, що кількість неодмінно збільшиться. Воно може зрости при певному збігу обставин, наприклад, при негативному впливі на організм. Але якщо стежити за здоров’ям і відповідально до нього ставитися, то ризики значно знизяться.
 • Досить поширеною причиною підвищення у жінок і чоловіків є і неправильне харчування. І це цілком логічно, адже певна частка холестерину в організм надходить саме з їжею. А найбільший вміст такої речовини спостерігається в молочних продуктах (особливо жирних, таких як тверді сири, вершкове масло), у яйцях, жирному м’ясі, субпродуктах, фастфуді, солодощів і кондитерських виробах, напівфабрикатах.
 • Надлишкова маса тіла. Часто підвищення рівня холестерину спостерігається у повних людей. Якщо розглядати групи ризику, то в них можна включити жінок з об’ємом талії понад 80-85 сантиметрів, а також чоловіків з обхватом живота від 90 сантиметрів і вище.
 • Низька фізична активність. Якщо ви ведете малорухливий спосіб життя і дуже мало рухаєтеся (навіть в силу специфічної професії), то ризики підвищення вмісту «поганого» холестерину, тобто ліпопротеїнів низької щільності істотно зростають.
 • Шкідливі звички, зокрема зловживання спиртними напоями. Алкоголь, особливо вживається в надлишкових чи великих кількостях, самим безпосереднім чином впливає на метаболічні процеси, в тому числі і обмін ліпідів. І з цієї причини часто підвищений холестерин у людей, які мають алкогольну залежність.
 • Причини підвищення рівня холестерину і методи його зниження

  Прояви

  Як визначити та відмітити підвищення рівня холестерину в крові у чоловіків або жінок? Вказувати на проблеми можуть такі ознаки як:

  • Стенокардія – зміна серцевого ритму і відчутні болі в грудині. Основною причиною виникнення такої хвороби є надлишок холестерину в крові. Він осідає і затримується на стінках коронарних артерій, і ті звужуються.
  • Під шкірою можуть виявлятися жовтуваті плями – ксантомы. По своїй суті вони представляють практично згустки холестерину і виникають у осіб, що мають індивідуальну успадковану високу сприйнятливість до холестерину — гіперхолестеринемію. Особливо часто вони спостерігаються в області очей і навколо очей, на гомілках (на ділянках сухожиль), тобто в зонах, в яких шкірні покриви найбільш тонкі.
  • Проблеми з ногами, наприклад, що виникають при підвищених навантаженнях або фізичних вправах болю, спонтанно з’являється кульгавість. Такі ознаки пов’язані зі звуженням відповідають за постачання судин нижніх кінцівок.
  • Утворення тромбів. Так як артерії можуть бути звуженими чи забитими бляшками, то значно зростає ризик тромбоутворення. І такий стан вкрай небезпечно і іноді приводить до летального результату.

  Причини підвищення рівня холестерину і методи його зниження

  Але перераховані вище прояви далеко не завжди сигналізують про підвищення рівня холестерину, яких-небудь характерних ознак немає. Тому виявити проблему можна лише за допомогою аналізу крові.

  Як знизити рівень?

  На щастя, рівень холестерину в крові у жінок або чоловіків можна привести в норму, тобто знизити до оптимальних показників. І часто це не так складно, як може здатися на перший погляд. При незначному підвищенні буде достатньо зміни способу життя, а при більш серйозних проблемах може знадобитися лікування може проводитися в тому числі і народними засобами. Основні дієві методи зниження холестерину будуть розглянуті нижче.

  Харчування

  Слід грамотно скласти раціон, це важливо і для жінок, і для чоловіків. Так, треба по можливості скоротити споживання продуктів з підвищеним вмістом холестерину, до яких належать напівфабрикати, ковбасні вироби, фастфуд, жирне м’ясо, субпродукти (нирки, мозок, печінка та інші нутрощі), яйця, кондитерські вироби.

  Варто вживати якомога більше овочів, ягід, фруктів, бобових, цільнозернових і злакових продуктів, нежирних кисломолочних та молочних продуктів, морської риби. Також в раціон повинні включатися і рослинні масла.

  Здоровий спосіб життя

  Для початку потрібно привести в норму свою вагу, тобто схуднути. Але робити це слід поступово і грамотно. По-перше, налагодьте харчування. Але це не означає, що потрібно сідати на сувору дієту, такий стрес може, навпаки, погіршити ситуацію. Просто стежте за кількістю вступників з їжею вуглеводів, калорій і жирів. По-друге, обов’язкова фізична активність. Намагайтеся якомога більше рухатися і виконувати вправи. При бажанні можна записатися в спортзал або басейн.

  Важливий та необхідний і відмова від шкідливих звичок, причому не тільки від зловживання спиртним, але і від куріння. І не забувайте про режим неспання і сну, це важливо для нормалізації метаболічних процесів.

  Причини підвищення рівня холестерину і методи його зниження

  Лікування народними засобами

  Якщо ви вирішите лікувати підвищення народними засобами, то спробуйте наступні:

  • Відвари та чаї, приготовані з липового цвіту.
  • Лікування може включати застосування спіруліни, вона корисна для чоловіків, так і для жінок.
  • Лікувати підвищений холестерин народними засобами можна за допомогою відварів на основі висівок.
  • Використовуйте відвари або морси з горобини.
  • Корисний риб’ячий жир.
  • Екстракти часнику, зеленого чаю.
  • Насіння льону.
  • Ефективні такі рослини як кульбаба (застосовуються коріння) і золотий вус. Використовувати їх можна у вигляді настоїв або відварів.
  • Знизити рівень можуть допомогти і регулярно вживаються соки, особливо томатний, селеровий.

  Медикаментозна терапія

  Медикаментозне лікування вимагається тільки в разі стабільного і значного підвищення холестерину, якщо інші методи не дали потрібних результатів і не допомогли знизити рівень. Проводиться терапія під постійним контролем фахівця. Лікарями зазвичай призначаються такі препарати:

  • Статини – найбільш популярна група. Кошти даної категорії блокують вироблення особливих ферментів у печінці, необхідних для синтезу. З допомогою статинів можна знизити рівень на 50-60% (в залежності від обраної дози). Найбільш ефективні препарати – «Атомакс», «Крестор», «Липостат», «Ловастатин», «Холетар».

  Причини підвищення рівня холестерину і методи його зниження

  • Похідні фіброєвої кислоти, які сприяють прискоренню протікає в печінці процесу окислення жирних кислот, в результаті чого нормалізується рівень холестерину. В дану групу входять кошти «Лопід», «Трикор», «Атромед-С».
  • Знизити кількість «поганого» холестерину допоможуть засоби, які в організмі зв’язуються з жовчною кислотою і дещо знижують активну вироблення ліпопротеїнів низької щільності. До таких належать «Квестран», «Колестид».
  • Вітамінні препарати і біологічно активні добавки. Лікування може включати і прийом таких коштів, але з їх допомогою неможливо знизити рівень помітно, вони зазвичай застосовуються в якості допоміжних. Наприклад, можуть рекомендуватися омега-3 жирні кислоти, вітамін Е і ніацин.
  • Допомогти знизити рівень може і активоване вугілля, який впливає на абсорбцію холестерину в кишечнику.

  Тепер вам відомі причини збільшення кількості холестерину у чоловіків і жінок. Якщо рівень зріс, то почніть приймати активні заходи, щоб знизити його. А лікувати підвищення медикаментозними препаратами або народними засобами слід під контролем фахівця.

  Причини підвищення рівня холестерину і методи його зниження