Пронос і температура у дитини: причини, лікування, алгоритм дій батьків

Діарея у малюка – часте явище, часом проходить завдяки дотримання дієти. Температура при розладі кишечника у дитини – серйозний симптом, який вказує на серйозні патології в дитячому організмі. Пронос і жар вимагають пильної уваги батьків. Але колись потрібно встановити причину появи тривожних симптомів.

Причини

Захворювань, що мають подібний ознака, схильні діти всіх вікових категорій. Але більша частина припадає на дітей молодшого дошкільного віку.

Причини, які спровокували подібну реакцію організму, можуть мати інфекційний і неінфекційний характер.

Невелика температура – до 37 градусів – і пронос можуть спостерігатися при харчовому розладі або стати реакцією на медикаментозні засоби. Такий розлад проходить протягом дня. При захворюваннях шлунково-кишкового тракту часто з’являється діарея, температура невисока або має нормальне значення. Рідкий стілець, викликана цими факторами, проходить на третій день.

Кишкова інфекція викликає сильний пронос і високу температуру тіла – 39 градусів або вище. Якщо дитячий організм заражений інфекцією, потрібна термінова медична допомога. Захворювання, викликані інфекцією:

 • Ротавірус;
 • ГРВІ;
 • Сальмонельоз;
 • Дизентерія;
 • Вірусний гепатит;
 • Скарлатина, краснуха.

Пронос і температура у дитини: причини, лікування, алгоритм дій батьків

Ротавірус

Поширене захворювання дітей молодшого віку, інша назва – кишковий грип. Симптоми інфекції: висока температура, нудота, блювання, слабкість. На другий день починається пронос. Дитина вередує, відмовляється від їжі. За ознаками захворювання нагадує отруєння, але температура спостерігається у малюка протягом п’яти днів.

Правильне лікування усуває захворювання через тиждень.

Сальмонельоз

Захворювання травної системи характерно для літнього періоду. Виникає при вживанні неякісних продуктів або продуктів, термін придатності яких минув. Інкубаційний період може тривати три доби. Інфікування починається з тонкої кишки. Потім переміщається в лімфовузли. Сильний пронос з різким запахом. У малюка болить живіт, відсутній апетит. Печінка і селезінка збільшується в розмірах.

Дизентерія

Бактеріальна інфекція часто зустрічається серед дошкільнят. Легко піддається лікуванню при ранній діагностиці. Симптоми захворювання:

 • Лихоманка;
 • Підвищення температури тіла;
 • Слабкість;
 • Гострий пронос, з кривавими або слизовими вкрапленнями;
 • Болі в животі.

Якщо захворювання набуло важку форму, у дитини можуть початися судоми.

Пронос і температура у дитини: причини, лікування, алгоритм дій батьків

Діти з підозрою на захворювання ізолюються. Діагноз ставиться після огляду і лабораторних досліджень матеріалу дитини.

Скарлатина

Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Перші ознаки хвороби проявляються у вигляді головного болю, блювоти, лихоманки, діареї. Після температури і затихання гострих симптомів з’являється дрібна висипка на шкірному покриві. У дитини червоне горло з гноєм на мигдалинах, білий носогубний трикутник. Язик покритий нальотом. Через тиждень шкіра хворого дитини починає лущитися.

Деякі ознаки характерні для інших захворювань. Подібний симптом – висип – виникає при краснухи і кору.

Харчова інтоксикація

Діарея і температура можуть супроводжуватися блювотою при отруєнні харчовими продуктами поганої якості. При інтоксикації кінцівки холонуть, тіло покривається потім.

Не рекомендовано при отруєнні зупиняти блювоту і діарею, так як організм очищається таким чином від шкідливих токсинів. Все, що може зробити дорослий – дати дитині пити теплу чисту воду, щоб уникнути зневоднення.

Дії батьків

Якщо дитині рік і більше, діарея в легкій формі, а температура невисока, можна обмежитися щадної дієти і давати дитині більше рідини. Симптоми повинні зникнути через добу. Якщо присутні ознаки інфекції або отруєння, потрібно вживати заходів.

В першу чергу батьки повинні повідомити лікарю про нездужанні. До візиту лікаря дорослі можуть надати першу допомогу дитині самостійно.

Дозволяється дати сорбенти малюкові. Допустимі Смекта, Активоване вугілля. Важливо не допустити зневоднення організму хворого. Тому потрібно заповнювати водно-сольовий баланс за допомогою регидратационного розчину.

Якщо температура перевищує 38 градусів, можна дати жарознижуючий препарат на основі парацетамолу. Якщо температура у однорічного малюка – жарознижувальну у вигляді свічок. Жар у дитини двох років – препарат у вигляді суспензії. Низька температура, яка не перевищує позначки в 38 градусів, не вимагає застосування лікарських препаратів, спрямованих на зниження значень.

Батько повинен ізолювати дитину від інших членів сім’ї до з’ясування причини симптому. Категорично не можна давати дитині антибіотики без призначення лікаря. Лікувати кишкові інфекції самостійно заборонено.

Діагностика та лікування

Своєчасна діагностика та ефективне лікування – основне завдання при діареї. Щоб призначити правильну терапію, лікар повинен з’ясувати, яке захворювання спровокувало симптоми.

Діагностика

Діагностика – важливий етап на шляху до одужання. Встановивши істинну причину стану малюка, лікар призначить необхідні препарати. Для виявлення захворювання чи патологічного процесу потрібні лабораторні дослідження біологічного матеріалу дитини і дослідження органів шлунково-кишкового тракту. Лікар дає направлення на дослідження калу на дисбактеріоз та гельмінти. Призначає загальний аналіз крові і сечі, а також дає направлення на біохімічне дослідження крові.

Ультразвукове дослідження органів дозволить швидко і безболісно виявити патологічні процеси в організмі у маленького пацієнта.

Пронос і температура у дитини: причини, лікування, алгоритм дій батьків

На підставі отриманих результатів лікар поставить діагноз і призначить лікування.

Лікування

Лікування полягає не в усуненні симптомів, а ліквідації самого захворювання. Одночасно проводиться терапія, спрямована на виключення зневоднення і відновлення функціонування органів шлунково-кишкового тракту.

Пронос усувається за допомогою адсорбентів. Дітям дозволяється прийняти від проносу: Смекта, Активоване вугілля, Ентеросгель.

Якщо симптоми викликані харчової інтоксикацією, потрібне промивання шлунка чистою водою.

Важливо відновити втрачену рідину. Використовується аптечний препарат – Регідрон.

Жар усувається прийомом препаратів, що містять парацетамол.

При гострої кишкової інфекції доктор виписує антибіотики або противірусні лікарські засоби.

Відновити мікрофлору кишечника малюка після проносу допоможуть пробіотики.

Якщо сильний пронос з температурою у новонародженого малюка, необхідно викликати швидку допомогу. Батьки не повинні вживати заходів, щоб усунути симптоми. Самолікування може погіршити ситуацію і завдати більшої шкоди здоров’ю малюка.

Дієта

Лікування діареї неможливо без дотримання дієти. Симптоми виникли у немовляти до року – годування припиняти не варто. Потрібно зменшити обсяг молока, скоротивши час годування, але збільшити частоту прийомів їжі. Діарея у немовляти проходить швидше завдяки корисним речовинам у складі молока матері. Якщо дитина перших місяців життя на штучному вигодовуванні, суміші рекомендовано замінити на соєві, до зникнення симптомів.

Пронос і температура у дитини: причини, лікування, алгоритм дій батьків

Дитині рік і більше – рекомендується виключити важку, важко перевариваемую їжу. Можна їсти безмолочні каші, нежирне м’ясо, рибу. Пити дозволяється морси, компоти з сухофруктів.

Виключити з раціону незбиране молоко, солодощі, рослинну їжу, що не пройшла теплову обробку. Заборонена газована вода, фреші.

Після високої температури і сильного проносу організм ослаблений, потрібен час на відновлення. Не варто перевантажувати травну систему деякий час після хвороби.

Профілактика

Щоб розлад стільця і одночасний жар не турбували малюка, потрібно дотримуватися правил профілактики кишкових захворювань. Батьки з перших днів життя малюка повинні забезпечити правильний догляд. У немовляти імунітет не зміцнів, важливо обмежити контакти новонародженого з сторонніми, тим більше, хворими людьми.

Важливо зміцнювати імунітет дитини, забезпечити здорове харчування. Потрібно пояснити маленькій людині правила особистої гігієни і розповісти про те, які наслідки виникнуть, якщо ігнорувати ці правила.

Батьки повинні уважно стежити за харчуванням дітей, ретельно мити і обробляти продукти.

При проносі і підвищеній температурі тіла обов’язковий медичний огляд, так як подібний симптом може вказувати на серйозне захворювання. Якщо температура піднялася до високих значень, потрібно викликати швидку медичну допомогу і до приїзду лікарів надати дитині посильну допомогу самостійно. Важливо не упустити момент і діагностувати патологію на початковому етапі. Тільки в цьому випадку лікування виявиться швидким і ефективним.