Пронос у малюка при грудному або штучному вигодовуванні: як визначити і що робити

Діарея, або діарея – досить неприємне явище, що характеризується почастішанням і розрідженням стільця. Особливу небезпеку діарея може представляти для новонароджених малюків. Пронос важко діагностується у немовляти, так як стілець ще не сформований. Батьки можуть не відразу зрозуміти, що стілець у дитини не в нормі. Колір, структуру, запах випорожнень вкаже на стан здоров’я.

Ознаки проносу у новонародженого

Нормальний стілець у новонародженого малюка рівномірної консистенції. У калі немає домішок, колір від жовтого до світло-коричневого. Має запах скисшего молока. Діти на грудному вигодовуванні спорожняти кишечник до 8 разів, після кожного годування. У 2 місячного немовляти стілець відбувається в межах 5 разів. У тримісячної дитини – двічі на добу або раз в день, стає більш однорідним, темним. Частота стільця у п’ятимісячного малюка складає 1 раз на добу. Стілець діток на штучному вигодовуванні іноді набуває зелений відтінок. Це нормальне явище.

При розладах кишечника можливо побачити домішки слизу в випорожненнях. Немовля мочиться частіше звичайного. В кале присутній піна, грудочки молочного кольору. Випорожнення зеленого кольору, супроводжуються смердючим запахом. Ці ознаки допомагають мамі визначити, що дитина захворіла.

При найменшій підозрі на пронос у немовляти краще відмовитися від підгузків. Сучасні підгузники чудово вбирають рідину, з-за чого виявити діарею у немовляти буває складно.

Пронос у малюка при грудному або штучному вигодовуванні: як визначити і що робити

Необхідно викликати лікаря, якщо у дитини присутні симптоми:

 • Млявість, малорухливість малюка;
 • Випорожнення з піною або кров’яними прожилками;
 • Ознаки зневоднення: плач без сліз, сухість, блідість губ, мала кількість сечі;
 • Рідкий частий стілець більше доби;
 • Підвищена температура тіла;
 • Дитина притискає коліна до живота, що свідчить про болі в органі.

Важливо розпізнати діарею з самого початку, призначити своєчасне лікування, щоб у малюка не виникло зневоднення. Самостійно лікувати дитину не рекомендується, щоб не погіршити ситуацію.

Часті причини діареї у дітей

Кишечник новонародженого проникний, будь-яка кишкова інфекція здатна викликати інтоксикацію. Мікроби миттєво проникають у кров через оболонку кишечника, завдяки його здатності всмоктування, але слабким захисним функціям.

Допомога, яка надається дитині, залежить від причин захворювання. Причини патології має визначати лікар. Серед найбільш частих виділяють:

 • Інфекційні захворювання.
 • Неправильне харчування.
 • Прорізування зубів.
 • Реакція на ліки.

Пронос у малюка при грудному або штучному вигодовуванні: як визначити і що робити

Інфекційні захворювання

Часто пронос у новонародженого викликаний бактеріальної або вірусної інфекцією. З-за незміцнілої імунітету немовля найбільш вразливий до захворювань різного роду.

Крім рідкого стільця, у дитини болить живіт, спостерігається висока температура тіла, його нудить, він може виглядати млявим. Необхідна термінова медична допомога. До приходу лікаря допустимо спробувати відновити запас рідини і збити температуру, якщо вона висока, і вік малюка дозволяє приймати жарознижуюче.

Неправильне харчування

Грудної малюк одержує з молоком матері як корисні речовини, так і те, що може негативно позначитися на травленні дитини. Якщо мама вживає неякісні, заборонені продукти, у малюка виникає розлад шлунка. Досить виключити їх з раціону, симптоми у немовляти зникнуть.

Пронос часом викликаний неправильним годуванням. Якщо мати часто перекладає дитини від грудей до іншого – дитина отримує недостатню кількість жирного молока, що позначається на травленні.

При штучному вигодовуванні у дитини може спостерігатися розлад стільця, якщо відбулася заміна суміші на нову. Діарея триває більше двох днів – суміш потрібно замінити.

Нетерплячі батьки дають п’ятимісячного малюка овочеве або фруктове пюре, згодом у дитини виникає пронос.

Пронос у малюка при грудному або штучному вигодовуванні: як визначити і що робити

У місячної дитини пронос трапляється внаслідок перебудови організму. В місяць організм немовляти все ще адаптується до зовнішнього світу. З 6 місяців батьки вводять прикорм. Діарея – реакція на введення в раціон незнайомих для органів травлення продуктів. Фруктові соки і пюре мають підвищену кислотність, здатні викликати діарею.

Прорізування зубів

Часта причина проносу у новонародженого – прорізування зубів. У чотиримісячного малюка, якщо вже починають різатися зубки, сверблять і сверблять десни. Дитина стає неспокійним, тягне в рот руки і все, що зможе зачепити. Мікрофлора сприяє появі проносу.

Реакція на ліки

Якщо дитині в ранньому віці вже довелося приймати лікарські препарати або антибіотики, може виникнути дисбактеріоз, що супроводжується розладом стільця.

Часто порушення в роботі шлунково-кишкової системи зустрічаються у недоношених дітей, так як їх органи при народженні не готові до роботи.

Зараження паразитами, простудні захворювання – захворювання, діарея при яких не рідкість.

Діагностика захворювань

Діарея не проходить, стан малюка не поліпшується – можливо, буде потрібно обстеження, що допомагає виявити патологію, що викликала таку реакцію організму у немовляти. Лікар призначає зазначені види обстежень:

Пронос у малюка при грудному або штучному вигодовуванні: як визначити і що робити

 • Аналіз калу на дисбактеріоз;
 • Лабораторне дослідження калу для діагностики травних органів;
 • Аналіз калу на яйця глист;
 • ОАМ.

Лікарі можуть порекомендувати ультразвукове дослідження органів черевної порожнини. Робити таку процедуру новонародженим можна, вона нешкідлива і інформативна, не заподіює незручностей.

Лікування діареї у дітей

Основне завдання при лікуванні – заповнення водно-сольового балансу. При грудному вигодовуванні рекомендується частіше давати дитині груди, що допоможе компенсувати відсутність рідини. Припустимо дати немовляті Регідрон, розведений водою, по 5 мл після кожної дефекації. Але розбавляти порошок потрібно вдвічі більшою кількістю води, так як препарат сильно концентрований солями натрію, що шкідливо для немовлят. Засіб коригує дисбаланс електролітів і рідини при проносі.

Антибіотики немовлятам призначає лікар, у крайньому випадку – при бактеріальної діареї.

Протидіарейні засоби не рекомендовані для новонароджених. Іноді лікар призначає Смекту, виявленої при вірусної діареї.

Крім проносу, якщо у немовляти здуття і коліки, можна давати Еспумізан. Ліки дозволено дітям раннього віку.

Батько може давати немовляті пробіотик від проносу – Біфідумбактерин. У двомісячного немовляти дозволений в суспензії кишковий антисептик – Энтерофурил.

Стан здоров’я дитини до року цілком залежить від дорослих. Чим швидше батьки виявлять симптом і зв’яжуться з лікарем, тим ефективніше пройде лікування.

Харчування

При змішаному вигодовуванні або природному мамі необхідно відкоригувати власну харчування, виключити молочні продукти. Дозволено їсти нежирні супи. Можна їсти каші на воді, варені овочі. Фрукти виключити. Годуючій мамі категорично заборонені продукти з високим вмістом барвників, консервантів. Якщо дитина на грудному вигодовуванні, потрібно виключити алкоголь.

Якщо малюк на штучному вигодовуванні – покладається замінити суміш на кисломолочну або соєву, знизити порції в обсязі. Кількість годувань колишнє. Для немовлят рекомендовано скоротити час годування, не зменшуючи кількості прикладань.

Можливі ускладнення

Лікування розлади полягає не тільки в зупинці діареї. Потрібно відновити водний баланс новонародженого. Разом з рідиною з організму йдуть корисні солі. Страшне наслідок – зневоднення. Стан має ознаки:

 • Рідкісне сечовипускання сечею темного кольору;
 • Сильна втрата ваги – 5% від маси тіла;
 • Плач без сліз, сухі губи;
 • Блідість шкірного покриву;
 • Немовля виглядає млявим.

При перших ознаках ускладнення викликати лікаря. До приїзду медпрацівника давати дитині чисту кип’ячену воду, частіше прикладати до грудей.

Профілактика

Головним профілактичним заходом, спрямованої на запобігання розладів шлунка у дітей, вважається правильне вигодовування. Якщо малюк на грудному вигодовуванні, важливо, щоб він отримував заднє і переднє молоко. Суміш у разі штучного вигодовування, підбирається індивідуально, за станом здоров’я малюка.

Батьки зобов’язані дотримуватися правил особистої гігієни – мити руки перед контактом з новонародженим. Регулярне вологе прибирання, провітрювання в кімнаті дитини – запорука чистоти і здоров’я.

Посуд, соски, іграшки, пляшечки стерилізують перед кожним застосуванням.

Новонароджена дитина вразлива перед інфекціями, захисні механізми слизових ще не сформовані, і пронос – частий супутник малюка першого року життя.

Відрізнити діарею у немовляти від нормального стільця дуже непросто. Якщо виявлені перші ознаки розладу шлунка, потрібно терміново викликати медичного працівника. Вилікувати захворювання в домашніх умовах у немовляти часом неможливо. Відсутність кваліфікованої допомоги завдасть непоправної шкоди здоров’ю дитини.