Пронос з кров’ю у дорослого: причини і швидке лікування

Пронос – неприємне явище, від якого не застрахований жоден дорослий чоловік. Діарея не є самостійним захворюванням. Це симптом, який сигналізує про те, що якийсь із органів травного тракту нездоровий або в травній системі стався збій. Частіше явище не вимагає термінової медичної допомоги, якщо причиною послужив стрес, переїдання або вживання алкогольної продукції. Але якщо в екскрементах виявлені кров’яні вкраплення – у наявності серйозний привід відвідати лікаря.

Зазначені обставини не допускають самолікування, захворювання, що спровокували патологію, часто загрожують ускладненнями.

Причини симптому

Таке явище, як пронос з кров’ю може свідчити про різних хворобах. Всі вони потребують діагностики та відповідного лікування. Поширені причини діареї з домішкою крові:

 • Захворювання інфекційного характеру.
 • Внутрішній геморой.
 • Пухлини ректального відділу кишечника.
 • Порушення структури слизової оболонки заднього проходу.
 • Хронічна хвороба шлунка й слизової оболонки дванадцятипалої кишки.
 • Антибіотикотерапія.
 • Виразково-запальне ураження слизової оболонки товстого кишечника.
 • Захворювання, що викликаються вірусами.

Пронос з кровю у дорослого: причини і швидке лікуванняВірус в організмі

Це короткий список патологій, здатних викликати кривавий рідкий стілець у дорослої людини. Вплинути на зміну консистенції екскрементів і посприяти появі кров’яних вкраплень може прийом алкоголю. Кров на папері при проносі може вказувати на наявність доброякісних новоутворень у кишечнику – поліпів. Зелений пронос зі слизом вказує на дизентерію. Пронос з кров’ю після антибіотиків – часте явище у тих, хто пройшов тривалу терапію за допомогою сильнодіючих препаратів.

Анальна тріщина

Тріщина прямої кишки – найпоширеніше захворювання прямої кишки у вигляді дефекту слизової розміром до 2 див. Може розвинутися через запалення ШКТ або механічного пошкодження.

Для патології характерні закрепи, внаслідок чого вона і розвивається. Але при розладах травлення або отруєннях стілець змінює на рідку консистенцію. Відзначаються випорожнення з яскраво-червоною кров’ю. Зазвичай кров не змішується з калом і знаходиться на поверхні мас. Дефекація супроводжується сильним болем і свербінням. Хронічна форма викликає біль після випорожнення.

Внутрішній геморой

Геморой нерідко є причиною появи крові після проносу на туалетному папері. Причина – гемороїдальні вузли починають запалюватися, кровоточити. Частіше хвороба зустрічається у людей, чия професія пов’язана з сидячим способом життя – водіїв, офісних працівників. Або у тих, чия праця належить до важкої фізичної – вантажники, спортсмени.

Пронос з кровю у дорослого: причини і швидке лікуванняГеморой внутрішнього типу

Виявляється патологія у вигляді кровотечі під час акту дефекації. Переважно крововилив недуже – кров виходить у вигляді крапель або смуг.

Новоутворення

Різні новоутворення органів травлення призводять до виділення крові при випорожненні. Чим вище знаходиться пухлина, тим темніше кал. Рак кишечника, шлунка часто супроводжується калом з кров’яними прожилками.

Онкологія органів шлунково-кишкового тракту вимагає особливого лікування. Пронос виникає при хворобі регулярно – терапія спрямована на запобігання анемії. Пухлина усувається хірургічним шляхом.

Інфекційні захворювання

Різноманітні інфекційні хвороби: сальмонельоз, дизентерія та інші викликають пронос з домішками крові. Рідкі екскременти, стілець частий – більше десяти разів на добу.

Кал зі слизом і з прожилками крові спостерігається при деяких гострих інфекційних захворюваннях. Крім частого рідкого стільця, у людини болить живіт, різко підвищується температура.

Виразка шлунка і дванадцятипалої кишки

Патологія носить хронічний характер. Для неї характерне виникнення сильних больових відчуттів після прийому їжі. При ускладненнях захворювання виразки починають кровоточити. Так як джерело кровотечі розташований у верхньому відділі ШЛУНКОВО-кишкового тракту, кал змішується з кров’ю, яка окислюється у міру проходження через відділи кишечника і набуває на виході чорний окрас. Людина при цьому відчуває слабкість і запаморочення. Відзначається падіння артеріального тиску.

Пронос з кровю у дорослого: причини і швидке лікуванняВиразка ШЛУНКОВО-кишкового тракту

Харчове отруєння

Харчове отруєння провокує пронос через деякий час після прийому неякісної їжі, напоїв. Попутно розвивається блювання. Температура рідко піднімається вище 38 градусів. Хворий відчуває слабкість.

Зупиняти діарею при отруєнні не рекомендується, з калом виводяться шкідливі токсини. Лікувати діарею допустимо за допомогою сорбентів.

Харчова інтоксикація не завжди супроводжується проносом з кров’ю, але при серйозному отруєння зазначений симптом спостерігається.

Діагностика

Лікування неможливе без встановлення причин симптому і постановки діагнозу. Діагностика – важливий етап на шляху до одужання. Доктор дає направлення на лабораторне дослідження крові та сечі. Проводиться дослідження – посів калу на наявність інфекцій.

Для виявлення патології органів шлунково-кишкового тракту рекомендована ультразвукова діагностика.

Можливо, лікар порекомендує обстежити кишечник за допомогою колоноскопа. Метод допоможе виявити новоутворення в органі та ступінь їх розвитку. Також при колоноскопії допустимо взяти матеріал на гістологічне дослідження прямо під час процедури.

Лікування

Якщо розлад не викликано серйозною патологією, кишковим отруєнням або інфекційним захворюванням, доречно застосування закріплюють лікарських препаратів. Таблетки від проносу з Лоперамидом у складі швидко усунуть діарею.

Пронос з кровю у дорослого: причини і швидке лікування

В інших випадках необхідно звернутися до лікаря за призначенням лікування. Якщо кров’яний пронос викликаний інфекційним захворюванням – значить, призначається курс антибіотиків, противірусні препарати.

Виразкова хвороба вимагає суворої дієти. Застосовуються медикаменти для усунення виразки і зупинки кровотеч, а також ліки, які нейтралізують дію шлункового соку, наприклад, Омепразол. Печію допоможуть усунути антацидні засоби.

Анальні тріщини лікарі лікують за допомогою свічок, мазей, припікання. Хронічна тріщина вимагає хірургічного втручання. Можливо, буде потрібно розсічення і зшивання рани.

При харчової інтоксикації рекомендовано промивання шлунка і прийом ентеросорбентів. Далі потрібно дотримуватися строгої дієти, яка виключає вживання важко-засвоювання їжі.

Виникли новоутворення усуваються хірургічним шляхом.

Практично при будь-якому проносі призначають адсорбенти, обволікаючі слизову, що сприяє її швидкому загоєнню.

Особливу роль у лікуванні відіграє дієта. Потрібно дотримуватися правильного харчування, поки проходить лікування, а також після припинення симптому – протягом тижня.

Як хворий може допомогти собі сам

При підозрі на кров у калі потрібно терміново звернутися до лікаря. Фахівці не рекомендують робити що-небудь самостійно. Лікар буде усувати не сам симптом, а захворювання, що викликало його.

Сильний постійний пронос може призвести до зневоднення, тому до візиту медичного працівника необхідно збільшити об’єм рідини і приймати її невеликими ковтками як можна частіше. У воду можна додавати розчин Рінгера. Він заповнить втрату солей і мікроелементів.

Побороти дисбактеріоз і нормалізувати стілець допоможуть пробіотики. Рекомендується прийняти Біфідумбактерин, Лінекс. Ці препарати можуть застосовуватися при діареї різного походження, але впоратися з кривавим проносом, зумовленим захворюванням органів, не в силах.

До приходу лікаря важливо стежити за консистенцією стільця, кількістю крові в ньому, а також відзначати частоту дефекацій. Лікаря знадобляться зазначені дані для постановки діагнозу.

Викликати швидку допомогу потрібно у випадках:

 • Сильна біль у животі, підвищена температура, лихоманка.
 • Симптом виник у дитини або літньої людини.
 • Діарея триває більше 48 годин, незважаючи на вжиті заходи.
 • Кровотеча відкрилася після травми живота.
 • Температура не знижується після прийому жарознижуючих.
 • Появи ознак зневоднення.

Від чого з’явилася кров’яниста діарея, допоможе розібратися лікуючий лікар. Самостійна діагностика і лікування методами народної терапії протипоказані, так як захворювання, яке спровокувало подібне явище, може бути заразним і небезпечним не тільки для хворого, але і для всіх членів сім’ї. Чим швидше лікар діагностує патологію і призначить лікування, тим ефективніше виявиться терапія.