Пронос зі слизом у дитини: причини і швидке лікування

Пронос зі слизом у малюка може вказувати батькам на недоліки в дитячому організмі. Відповідальні батьки приймуть правильне рішення – звернуться до лікаря. Тим більше, якщо стілець рідкий, частий і супроводжується рядом інших симптомів. Лікар допоможе визначити причину явища. Пронос не вважається захворюванням – це показник того, що здоров’я малюка під загрозою.

Причини

У дітей до року пронос – часте явище, рідко вказує на серйозну патологію в організмі немовляти, навіть якщо у випорожненнях присутній слиз. Це пояснюється особливостями дитячої травної системи – кишечник немовляти не працює повноцінно. Розлад кишечника у немовляти буває спровоковано введенням нового продукту в якості прикорму. Причини розвитку симптому у немовляти:

 • Неправильне харчування матері;
 • Порушення травлення, що спровокувало дисбактеріоз;
 • Надмірне вживання їжі;
 • Непереносимість молока, суміші продуктів;
 • Кишкова інфекція;
 • Патології органів шлунково-кишкового тракту вроджені;
 • Прорізування зубів.

Рідкий стілець темного кольору зі слизом вважається нормальним явищем у місячного малюка. Так виходить меконій. Травна система малюка першого місяця життя пристосовується до нових умов. Якщо у 4-5 місячного малюка ріжуться зубки – можливий пронос. В цьому випадку процес не небезпечний і проходить через деякий час.

Пронос зі слизом у дитини: причини і швидке лікування

На стілець дитини старше одного року впливають зовнішні чинники і захворювання. Причини діареї у дітей старшого віку:

 • Вживання неякісних продуктів або продуктів з вичерпаним терміном придатності;
 • Емоційний розлад;
 • Інтоксикація організму;
 • Кишкова інфекція;
 • Захворювання органів шлунково-кишкового тракту;
 • Дисбактеріоз, що розвинувся внаслідок антибіотикотерапії.

Серйозним приводом для хвилювання служить пронос зі слизом, здатний свідчити про наявність гострої кишкової інфекції.

Супутні симптоми

Часто пронос зі слизом виникає з причин, що не становлять загрози здоров’ю дитини. Якщо діарея викликана хронічним захворюванням або інфекцією, виникають і інші симптоми:

 • Слабкість, підвищена температура;
 • Кров у рідких випорожненнях;
 • Зелені або білі пластівці в калових масах;
 • Жовтий, зелений, чорний пронос;
 • Частий рідкий стілець – більше 10 разів на добу;
 • Нудота, блювання, біль у животі.

Перераховані ознаки вимагають негайного медичного втручання, особливо якщо присутні у новонародженого малюка.

Захворювання, що викликають пронос зі слизом

Окремі захворювання провокують рідкий стілець зі слизом, іноді з прожилками крові. Серед частих дитячих інфекцій виділяють:

 • Сальмонельоз;
 • Дизентерія;
 • Ротавірусна інфекція;
 • Стафілокок.

Сальмонельоз

Бактеріальна інфекція, що купується через брудну воду, зіпсовані продукти харчування. Важко захворювання проходить у новонародженого малюка до року. Дитина відчуває слабкість, вередує. Підвищується температура до 39 градусів.

Пізніше починається пронос. Часта діарея – більше 10 разів на добу. Випорожнення має зелений відтінок. У проносі присутній слиз. Через тиждень в калі можна побачити кров.

Сальмонельоз – вкрай небезпечне захворювання для дітей. При ускладненні розвивається інфекційно-токсичний шок.

Пронос зі слизом у дитини: причини і швидке лікуванняЗахворювання на сальмонельоз

Дизентерія

Часто зустрічається у дітей дошкільного віку бактеріальна інфекція. Інкубаційний період триває до тижня. Залежно від форми, хвороба має різні симптоми і тривалість перебігу. Починається захворювання з підвищення температури, іноді до критичних позначок. У малюка болить голова. З’являється нудота і блювота. Випорожнення часті – до 30 разів на добу. Кал рідкий, слизовий з домішкою крові. У важкій формі – прозорим слизом з зеленої домішкою.

Ротавірусна інфекція

Кишкова інфекція, що вражає верхні дихальні шляхи. Найбільш поширена серед дітей від 6 місяців до 5 років.

У перші дні після зараження симптоми захворювання відсутні. Потім з’являється ознака отруєння – хворого нудить, рве.

Іноді хвороба починається як звичайна застуда – з кашлю і нежиті, без температури. Потім приєднуються болі в животі і розлад стільця. Перший час часті позиви до 15 разів. Забарвлення випорожнень жовтий, консистенція рідка. При діареї стілець з кислим запахом. У рідкому стільці можна побачити піну і слиз. Пізніше стілець густіє і стає сіруватого кольору.

Дисбактеріоз

Патологія, при якій мікрофлора кишечника порушена. Відзначається переважання шкідливих бактерій над корисними. Часто вказаний стан спостерігається у маленьких дітей і навіть немовлят.

Пронос зі слизом у дитини: причини і швидке лікування

Захворювання проявляється нестабільністю стільця – чергування запору і проносу. Пронос має неприродний колір, у ньому помічається слиз. У хворого погіршується апетит, з’являються спазми в животі.

Нерідко при діагностиці з’ясовується, що дисбактеріоз викликаний іншим, більш серйозним захворюванням.

Дії батьків

Схвильовані батьки часто не знають, що робити, якщо маленька дитина відчув нездужання. Першим ділом мама повинна звернутися до лікаря. Коли лікар вислухає скарги, зробить первинний огляд, то призначить лікування або дасть направлення на обстеження для уточнення діагнозу. До візиту педіатра потрібно вжити заходів:

 • Якщо пронос зі слизом у дитини старшого віку – обмежити прийом їжі. На немовлят рекомендація не поширюється.
 • Збільшити обсяг пиття. Рекомендована чиста мінеральна вода без газу, трав’яні чаї.
 • Дозволяється дати малюкові сорбенти. Для маленьких підійде Смекта. Старші діти візьмуть активоване вугілля.

Головне – не допустити зневоднення. Для заповнення водно-сольового балансу батьки можуть дати дитині розчин для регідратації, придбаний в аптеці. Уважно стежити за станом хворого. Сухість губ, шкірних покривів, відсутність сечі – все перераховане вважається ознаками зневоднення. При підозрі потрібно викликати швидку допомогу.

Після стабілізації стану малюка необхідно дотримуватися щадної дієти деякий час, щоб травна система відновилася повністю.

Пронос зі слизом у дитини: причини і швидке лікування

Діагностика та лікування

Якщо слизовий пронос не проходить через добу, доктор призначає лабораторне дослідження біологічного матеріалу дитини і апаратне дослідження органів шлунково-кишкового тракту. Тільки після з’ясування причини призначається відповідне лікування.

Діагностика

Лікар порекомендує здати загальний аналіз крові, щоб оцінити стан дитини і встановити ступінь тяжкості захворювання. Аналіз калу на дисбактеріоз допоможе встановити наявність і види мікробів, що викликали пронос зі слизом.

Обов’язковим є аналіз калу на яйця глистів.

Додатково лікар призначить ультразвукове дослідження органів шлунково-кишкового тракту. Процедура абсолютно безпечна, не викликає дискомфорту в грудних дітей, допомагає виявити різні патології органів.

Лікування

В першу чергу терапія спрямована на усунення захворювання, що викликало розлад кишечника. Якщо пронос викликаний кишковою інфекцією або інтоксикацією, лікар призначає антибактеріальний препарат, що усуває мікроорганізм. Одночасно для нормалізації мікрофлори кишечника призначається пробіотик. Найбільш часто призначаються препарати, Біфідумбактерин, Біфіформ бебі, Наріне.

Для виведення токсинів призначаються сорбенти – Полісорб, Смекта. Якщо захворіла дитина, дозволено дати Ентеросгель. Сорбенти дають в першу чергу, при появі симптому. Активоване вугілля рекомендований дітям з 7 років.

Якщо у малюка температура, лікар може прописати Панадол або дитячий Парацетамол.

Дієта

Для відновлення організму після проносу потрібна сувора дієта. Малюк, вік якого не досяг 1 року і знаходиться на грудному вигодовуванні, може вживати материнське молоко з колишнім інтервалом. Грудне молоко посприяє швидкому заповненню рідини, втраченої при діареї.

Пронос у однорічного малюка і діточок постарше – потрібно зменшити об’єм їжі і збільшити об’єм рідини. Прибрати з раціону важку і дратівливу їжу.

Профілактика

Щоб уникнути повторних симптомів, належить дотримуватися простих правил:

 • Меню дитини має бути повноцінним і різноманітним, відповідати віку.
 • Дотримуватися правил особистої гігієни. Говорити дітям про необхідність мити руки після відвідування вулиці і туалету.
 • Пити чисту, відфільтровану воду.
 • Уникати контакту з хворими людьми.
 • Піддавати термічній обробці овочі і фрукти.

Організм дітей менш стійкий до різних інфекцій. Окремі захворювання, що викликають пронос зі слизом, здатні серйозним чином позначитися на здоров’ї і навіть загрожувати життю. Важливо своєчасно звернутися за медичною допомогою, визначити причину і почати лікування, щоб уникнути небажаних наслідків.