Псевдотуберкульоз: лікування медичними, народними засобами

Що таке туберкульоз більш або менш знає кожен. Принаймні знає, що туберкульоз – це небезпечно. А що таке псевдотуберкульоз? Незважаючи на приставку «псевдо», неприємне захворювання, нехай і не таке небезпечне. Крім того, заразитися псевдотуберкулезом в деякому роді навіть простіше, ніж на туберкульоз. Якщо б замість терміна «псевдотуберкульоз» ми вжили б менш поширений термін «далекосхідна скарлатиноподобная лихоманка», подібний діагноз звучав би страшніше. Між тим, це одне і те ж. Просто лікарі раніше приймали горбки-гранульоми, що виникають у лімфовузлах і внутрішніх органах за туберкульозні, хоча причина їх виникнення інша.

Зміст:

 • 1 Клінічна картина
 • 2 Перша стадія і діагностика псевдотуберкульозу
 • 3 Друга стадія та лікування псевдотуберкульозу
 • 4 Рецидиви псевдотуберкульозу
 • 5 Ускладнення псевдотуберкульозу
 • 6 Зняття симптоматики народними засобами
 • 7 Псевдотуберкульозу у дітей
 • 8 Профілактика псевдотуберкульозу

Клінічна картина

Псевдотуберкульоз: лікування медичними, народними засобами

Yersinia pseudotuberculosis

Псевдотуберкульоз – інфекційне захворювання, що викликається бактерією. Невибаглива грамнегативна Yersinia pseudotuberculosis не потребує яких-небудь особливих умовах, витривала (наприклад, в хлібі може жити аж 5 місяців, у грунті – до року), розмножується вже при температурі 2 градуси Цельсія.

Крім того, вона присутня у фекаліях багатьох птахів і тварин, що особливо небезпечно для людини – гризунів. Які є скрізь і забруднюють своїми випорожненнями людську їжу. Втім, легко вбивається дезінфікуючими засобами (наприклад, хлораміном) і при кип’ятінні. Як наслідок, найбільш поширений псевдотуберкульоз у країнах з неналежним санітарно-гігієнічним контролем.

У Росії ж більшість заражень відбувається після вживання в їжу продуктів з городу, куплених у бабусь. У групі ризику перебувають також овочі з супермаркетів і особливо салат. Пам’ятайте про те, що Yersinia pseudotuberculosis може жити в землі хоч рік. Причини псевдотуберкульозу тільки в тому, що ми їмо.

Як уникнути псевдотуберкульозу:

 • не їжте в «сумнівних» закладах
 • дотримуйтесь правил гігієни
 • по можливості, купуйте продукти в магазинах, здатних забезпечувати належний санітарний контроль

Інкубаційний період короткий: у деяких перші симптоми виникають вже через 3 дні після зараження і лише у небагатьох безсимптомний період триває більше 2 тижнів.

Перша стадія і діагностика псевдотуберкульозу

У більшості вже через 7-10 днів починає підніматися температура (іноді серйозно, до 40 градусів і вище), починають боліти суглоби. Може нудити і навіть рвати. Іноді в горлі дере, боляче ковтати. Іноді відразу починається пронос. Майже завжди болить живіт. Загалом, за симптомами нескладно здогадатися, що значна частина хворих вважає, що захворіли на грип.

Псевдотуберкульоз: лікування медичними, народними засобами

Аналіз РПГА

Досить часто так і буває, але якщо немає труднощів у фінансових коштах і не дуже хочеться витрачати час на лікарів, можна здати аналіз РПГА вже на цій стадії захворювання. Це допоможе нівелювати симптоматику другій стадії захворювання, куди як більш сувору. Діагностика псевдотуберкульозу на даний момент не дуже складна.

Можуть застосовуватися і бактеріологічний і серологічний методи, але точніше і простіше за все визначити наявність захворювання РПГА – реакцією пасивної, непрямої гемаглютинації. Метод ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція), що добре зарекомендував себе при визначенні вірусів в крові, доки поширення у даному випадку не знайшов. Крім того, ознаки псевдотуберкульозу досвідчений лікар знайде і в загальному аналізі крові/сечі.

В принципі, при гострій стадії хвороби можна виділити бактерію звідки завгодно – і з фекалій, і з сечі, і з мазків слизу з ротоглотки, лімфовузлів, віддалених апендиксів. На даному етапі розвитку лабораторної медицини встановити діагноз не проблема.

Основним критерієм, що найбільш важливим для хворого є час. Так як симптоми захворювання у яскраво виражені, краще почати лікування антибіотиками раніше. Менше часу доведеться провести в ліжку.

Заразитися псевдотуберкулезом від людини до людини неможливо повітряно-крапельним шляхом. Побутовим – практично неможливо.

Друга стадія та лікування псевдотуберкульозу

Як правило, діагноз ставиться саме на цій стадії. Тоді ж хворого відправляють в стаціонар. Лікування псевдотуберкульозу у стаціонарі досить банальне, якщо той протікає без ускладнень. Призначають антибіотики широкого спектру (Левоміцетин, Доксициклін, Гентаміцин), які вбивають шкідливу Yersinia pseudotuberculosis. Само собою, садять на дієту і не дадуть померти від зневоднення. Антигістамінні та інші препарати призначають по симптомам. А ось з симптомами псевдотуберкульозу на другій стадії хворий намучиться навіть якщо хвороба протікає в легкій або середній формі.

Псевдотуберкульоз: лікування медичними, народними засобами

Болить голова

 • жар і біль у суглобах не проходять, а посилюються
 • висип по всьому тілу і свербіж (саме тому псевдотуберкульоз раніше плутали зі скарлатиною). Потім шкіра ще й почне лущитися
 • червоніють обличчя, шия, стопи, зап’ястя. Мова стає малиновим
 • дуже болять голова і живіт

Після того, як температура спала, а висипка пройшла хворого, як правило, із стаціонару виписують. Але курс антибіотиків, природно, потрібно пройти повністю.

Так як лікування псевдотуберкульозу полягає у своєчасному прийомі правильних антибіотиків, у багатьох виникає спокуса вилікуватися від псевдотуберкульозу самому. В принципі, вилікуватися від псевдотуберкульозу у домашніх умовах можна. Важкі форми захворювання зустрічаються рідко, а курс антибіотиків – він і вдома курс антибіотиків. Пити побільше, компенсуючи втрати рідини, антигістамінні, щоб шкіра не засіла приймати. Можливо, ваш лікар сам запропонує саме лікування псевдотуберкульозу будинку.

Але є кілька «підводних каменів». По-перше, іноді псевдотуберкульоз йде в комплекті з захворюваннями, викликаними іншими видами бактерій Yersinia. Клінічна картина повністю ідентична, наприклад, з иерсиниозом, викликаним іншою бактерією – Yersinia Enterocolitica. По-друге, важкі кишкові форми захворювання хоч і рідкісні, але все-таки можливі. По-третє, і найголовніше, важливо не тільки зробити аналіз на псевдотуберкульоз, але й аналізи на деякі інші захворювання зі схожою клінічною картиною, які іноді «прикриває» саме псевдотуберкульоз. Це і скарлатина, кір, і навіть тифозно-паразитарні захворювання.

Крім того, захворювання нехай рідко, але все-таки може «прикривати» також вірусні гепатити А і В. Навіть склери іноді жовтіють. Гепатит А передається повітряно-крапельним шляхом і лікується тільки в стаціонарі.

Псевдотуберкульоз: лікування медичними, народними засобами

Важливо перебувати в стаціонарі

Загалом, в будь-якому випадку краще хоча б кілька днів понаблюдаться в стаціонарі, здати всі необхідні аналізи, а вже потім пити таблетки будинку. Показаннями до виписки із стаціонару є відсутність гострих симптомів, загальний аналіз крові в межах норми і відсутність показань до детоксикації.

Рецидиви псевдотуберкульозу

Лікування псевдотуберкульозу ускладнюється тим, що він може повернутися. У кожному п’ятому випадку його доводиться доліковувати ще раз. Або ж захворювання стає уповільненим (поганий відповідь на антибіотики) і тоді лікуватися доведеться не кілька тижнів, а пару місяців. А то й більше. У цілому, це досить характерно для бактерій, що розмножуються в ШКТ. Вбити їх відразу і назавжди не виходить.

Втім, тривалий перебіг захворювання не гостре, так що лікуватися цілком можна на ногах.

Ускладнення псевдотуберкульозу

Псевдотуберкульоз: лікування медичними, народними засобами

Пневмонія як ускладнення

Як правило, ускладнення виникають під час гострої стадії. Хвороба важче переносять люди зі слабкою імунною системою. У 50% випадків ВІЛ-інфіковані не переносять псевдотуберкульоз. Що, укупі з його поширеністю роблять хвороба однією з причин смерті хворих вірусом імунодефіциту людини.

Найбільш распростаненным ускладненням псевдотуберкульозу є пневмонія. Небезпечна для всіх. Ситуація ускладнюється ще й тим, що пневмонію теж лікують антибіотиками і якщо псевдотуберкульоз перейшов у пневмонію, значить, можливо, треба міняти на інші антибіотики.

Ураження суглобів можуть мати виражений характер, що може стати причиною поліартриту, а без лікування і остеомієліту. До речі, саме ускладнення на суглоби, наслідки яких можуть залишитися на все життя, є ще одним аргументом на користь стаціонарного лікування.

Рідко зустрічаються, але вкрай небезпечні ускладнення псевдотуберкульозу — псевдотуберкулезный менінгіт/менінгоенцефаліт.

У людей з серцево-судинними проблемами або схильністю до них захворювання може дати ускладнення на серце. Найбільш часто зустрічається – міокардит.

Як і будь-яке захворювання ШКТ, псевдотуберкульоз загрожує й іншим внутрішніх органів – печінки, нирках, селезінці. Нерідко, саме зміни в цих органах можна навіть вважати непрямим підтвердженням правильного діагнозу. Таким чином, гострий псевдотуберкульоз може стати причиною, наприклад, ниркової недостатності.

Зняття симптоматики народними засобами

Важливо! Ніяких способів вилікувати псевдотуберкульоз домашніми засобами не існує. Немає ніяких народних методів знищення викликає захворювання бактерії.

Псевдотуберкульоз: лікування медичними, народними засобами

Засоби народної медицини

Незважаючи на це, існує безліч народних засобів, які можуть полегшити симптоматику. З антибіотиками поєднуються всі вони або майже все. Нормалізувати стілець допоможе рис, від головного болю, подейкують, капустяне листя. Лопухи від ломоти в суглобах. Загалом, народні засоби на будь-який смак і колір, благо, що симптоми псевдотуберкульозу, скажімо так, складно назвати рідкісними. Хіба що свербіж і висип краще не лікувати за допомогою традиційної медицини (антигістамінний), вони мають природу, відмінну від природи більшості захворювань з такою ж висипом і з таким же сверблячкою.

Псевдотуберкульозу у дітей

Зовсім маленькі діти псевдотуберкулезом не хворіють. А ось діти від шести до дванадцяти років хворіють частіше за інших. Найчастіше діти, як і дорослі, хворіють у весняно-зимовий період, коли температура в зерносховищах/овочесховищах найбільш сприятлива для розмноження бактерії.

Хвороба, як правило, гостріше не протікає, хіба що шкірні висипання можуть бути страшнішими. Так як діти схильні й іншим, більш небезпечним захворюванням, симптомами яких є саме шкірні висипання, лікарський огляд і аналізи суворо показані.

Слід особливо відзначити, що Yersinia pseudotuberculosis може тривалий час жити в молоці, тому не варто давати дітям «молоко з-під корови», як це прийнято досі в багатьох сім’ях, для здоров’я без кип’ятіння.

А краще взагалі утриматися від вживання в їжу молочних продуктів, не оброблених промисловим чином. Заразитися можна також попивши з відкритого водоймища або навіть наковтавшись як випливає води під час літнього купання. Що також характерно для дітей, а не для дорослих.

Таким чином, для запобігання псевдотуберкульозу у дітей необхідно пояснити їм з самого початку всі значимі правила гігієни і перевірити їх засвоєння. У разі ж виникнення симптомів слід не лякаючись, але і, не зволікаючи, звертатися до фахівців.

Профілактика псевдотуберкульозу

Насамперед профілактикою псевдотуберкульозу повинні займатися профільні держструктури. Правила зберігання і приготування їжі та їх дотримання – прерогатива держави. Але загальні правила гігієни ніхто не відміняв і для всіх інших. Крім того, якщо у вас є дача, приділіть особливу увагу боротьбі з гризунами. Милі мишки – джерело безлічі бактерій.

При своєчасно вжиті заходи псевдотуберкульоз лікується. Хоч і не сказати, що хворобу можна назвати «легкопереносімой».