Пухлиноподібні утворення в малому тазу

Зміст статті:

  • Причини пухлиноподібних утворень у малому тазі
  • Діагностика пухлиноподібних утворень у малому тазі

В малому тазу можуть бути виявлені пухлиноподібні утворення при звичайному гінекологічному огляді.


Причини пухлиноподібних утворень у малому тазі

Пухлиноподібні утворення в малому тазу можуть локалізуватися в органах репродуктивної системи, а також в кишечнику, сечовому міхурі, сечоводі, скелетних м’язах, кістках.

Типи пухлиноподібних утворень мають тенденцію змінюватися в різних вікових групах. У дівчаток протягом перших місяців життя зберігається вплив материнських плацентарних естрогенів. Вони в період новонароджене™ можуть призводити до розвитку кіст яєчників. В період статевої зрілості у пацієнток може сформуватися гематокольпос за рахунок порушення відтоку менструальної крові при заращении дівочої пліви і при вадах розвитку матки, шийки матки і піхви.

У жінок репродуктивного віку збільшення розмірів матки відзначається при вагітності і міомі. Часто у пацієнток цього віку зустрічаються функціональні кісти яєчників розмірами 5-8 см, при цьому овуляції не відбувається. Ці кісти часто самостійно регресують протягом декількох місяців. Пухлиноподібні утворення в області придатків матки можуть визначатися при порушеної ектопічної вагітності, при раку фаллопієвих труб, яєчників, при наявності гідросальпінксу при запальному процесі органів малого тазу і в маткових трубах.

Ендометріоїдні гетеротопии можуть бути виявлені у вигляді окремих вогнищ або конгломерату в тазу, частіше в яєчниках.

В періоді менопаузи у жінок частіше виявляються злоякісні пухлини органів малого таза. Ендометріоз, міома і функціональні кісти яєчників у цьому періоді зустрічаються рідше.

Діагностика пухлиноподібних утворень у малому тазі

Анамнез захворювання. Велике значення має збір анамнезу захворювання. Маткова кровотеча і тазовий біль частіше припускають ектопічна вагітність, рідше — трофобластичес-кую хвороба.

При ендометріозі характерні болючі місячні. У дівчаток з передчасним статевим розвитком можна запідозрити наявність гормо-нопродуцирующей пухлини яєчників. У пацієнток з вираженою вірилізацією можна припустити наявність маскулинизирующей пухлини яєчників. Менометроррагии у жінок в періоді постменопаузи можуть також вказувати на наявність у них феминизирующих пухлин яєчників.

Клінічне обстеження. У процесі загального огляду лікар повинен виявити загальні порушення, такі, як надлишкова маса тіла, ендокринні розлади, асцит. Проводиться гінекологічний огляд. Іноді важко діагностувати справжні пухлини матки придатків матки і пухлиноподібні утвори придатків. При наявності ендометріоїдної кісти при гінекологічному обстеженні пухлина зазвичай нерухома. Пухлини в області придатків матки, такі як ракові утворення, м’які пухлини, а також пухлини при ектопічної вагітності, частіше рухливі при бімануальному дослідженні. При гидросальпинксе зазвичай може пальпуватися м’яке еластичне утворення, яке при огляді не зміщується. Іноді гідросальпінкс може бути двостороннім. У дівчаток пухлини органів малого тазу можуть пальпувати через передню черевну стінку, так як великі пухлини не вміщуються в малому тазу.

Спеціальні методи дослідження. Якщо пухлини і пухлиноподібні утворення органів малого тазу не можуть бути діагностовані клінічно, то необхідно застосовувати спеціальні діагностичні методи. Спочатку виконується ультрасонографія органів малого тазу. При неинформативности УЗД-методу застосовують комп’ютерну томографію та МРТ для визначення черевних і тазових пухлин.

При наявності в малому тазі пухлин щільної консистенції, неправильної форми з наявністю шипів необхідно виконати кульдоцентез або біопсію. У постановці діагнозу пухлин яєчників допомагає визначення онкомаркерів.

У жінок репродуктивного віку проводять тест на вагітність: якщо тест позитивний, його можна не повторювати. При підозрі на ектопічну вагітність тест бажано повторити через деякий час. У жінок з наявністю функціональних кіст яєчників розмірами 5-8 см не вимагається подальшого обстеження, якщо ці кісти розсмоктуються протягом трьох менструальних циклів.