Рак горла: причини і ранні ознаки, діагностика і лікування

На сьогоднішній день захворювання онкологічного типу характеризуються високим показником поширеності. Одна з форм онкології — рак горла, при якому злоякісне новоутворення розвивається в області гортані або глотки. Успішне лікування можливе лише при своєчасному виявленні, через що необхідно знати основні ознаки і причини раку горла.

Зміст:

 • 1 Стадії патології
 • 2 Місцеві симптоми
 • 3 Загальні ознаки
 • 4 Провокуючі фактори
 • 5 Діагностика патології
 • 6 Методи лікування
 • 7 Дієта при раку горла

Стадії патології

Основний прояв представленого захворювання — розвиток злоякісного утворення. Ступінь тяжкості перебігу та характер симптомів прямо залежить від стадії.

Рак горла: причини і ранні ознаки, діагностика і лікування

Стадії раку горла

На першому етапі відбувається поява новоутворення на слизовій оболонці і тканинах, розташованих під нею. Воно перебуває лише в одному відділі гортані, не виходить за його межі.

Поширення раку на найближчі тканини — свідоцтво переходу хвороби на другу стадію. Метастази при цьому відсутні.

При переході в третю відбувається збільшення розмірів пухлини — вона зачіпає сусідні відділи гортані. Виникає порушення м’язових функцій, внаслідок чого пацієнт відчуває істотні утруднення при ковтанні їжі. Третя ступінь супроводжується появою першого нерухомого метастази. Одночасно можуть бути виявлені і рухливі, що свідчить про швидке поширення на розташовані поблизу органи.

При переході у 4 стадію злоякісне утворення займає всю гортань. Метастази проникають в шийні лімфатичні вузли, що провокує поширення раку. При відсутності терапії окремі метастази виникають в інших органах.

У сучасній медицині виділяється 4 стадії раку, які відображають особливості перебігу, розмір пухлини, вираженість симптомів.

Місцеві симптоми

Онкологічні захворювання супроводжуються місцевими і загальними проявами, що пов’язано з впливом на роботу ураженого горлового відділу і поширенням раку. При розвитку захворювання з ранніх стадій відзначається ряд змін в гортані.

Місцеві ознаки:

Рак горла: причини і ранні ознаки, діагностика і лікування

Симптоми раку

 • Відчуття стороннього об’єкту в глотці. Виникає на 2-3 стадії, що викликано зростанням ураженої ділянки. Неприємне відчуття поступово стає більш вираженим, викликаючи сильний дискомфорт. Відчуття чужорідного тіла значно посилюється під час ковтання їжі або рідини, при розмові і поворотах шиї.
 • Зміна голосу. Дане порушення відзначається в більшості випадків раку горла. Воно пов’язано з патологічним впливом на голосові зв’язки. На ранніх термінах може відзначатися сиплість, хрипота, зміни тембру, в рідкісних випадках повна відсутність голосу. Мають місце порушення мовного апарату, невиразна плутана мова.
 • Порушення чутливості глотки. Патологічне новоутворення, збільшуючись у розмірах, викликає тиск на нервові закінчення. Внаслідок цього відбувається розвиток розлади чутливості гортані і розташованих поблизу органів.
 • Болі. Розвиток патології протікає з постійним больовим синдромом. Особливість полягає в тому, що біль практично завжди віддає в область вуха. З-за такого впливу у хворих також відзначається порушення слуху.
 • Нерухомість гортані. Порушення пов’язане з впливом нових метастазів на м’язову тканину, приводячи її в нерухомий стан. Через це людина не здатна нормально ковтати їжу, через що потрібно застосування альтернативних методів введення поживних речовин.
 • Задишка. Виникає при ураженні області, розташованої під голосовими зв’язками або безпосередньо самі зв’язки. На ранніх етапах задишка спостерігається рідко, проте в подальшому стає більш регулярним.

Загалом, симптоми раку горла мають в першу чергу місцевий характер, тобто безпосередньо пов’язані з патологічними змінами в ураженому органі.

Загальні ознаки

Протягом онкології глотки супроводжується не тільки місцевими, але і загальними проявами. Це важливо враховувати, так як розвиток таких ознак також вказує на необхідність відвідати медичний заклад і поставити точний діагноз.

Загальні ознаки:

Рак горла: причини і ранні ознаки, діагностика і лікування

Ракові клітини

 • Порушення обміну речовин. Про наявність патології може свідчити безпричинна втрата ваги. Неодмінно потрібно звернутися до лікаря у випадку, якщо істотний скидання маси стався останні 1.5-2 місяці.
 • Кровотечі. Поява кровотеч, що частіше зустрічається при онкологиях органів травлення, однак іноді проявляються при раку горла. Відзначається в більшості випадків на 3-4 стадії.
 • Порушення менструального циклу. Розлад циклу у жінок може вказувати на патологічні процеси в організмі. Причиною такої недуги можуть бути не тільки онкологічні захворювання, однак при наявності інших симптомів, нерегулярні менструації або тривалі затримки при відсутності вагітності можуть бути викликані раком.
 • Проблеми з травленням. Крім істотних утруднень при прийомі їжі, у хворого спостерігається погіршення або відсутність апетиту. Крім цього, відзначаються регулярні проноси, здуття живота, печія. Негативні прояви з боку органів ШКТ пов’язані з поширенням рухомих метастазів, які можуть спровокувати онкологічні зараження в інших органах.
 • Почуття слабкості. Майже для кожної форми онкології характерні підвищена стомлюваність, постійне відчуття сонливості, слабкість у м’язах. Поступово у хворих знижується загальна працездатність, виникають неприємні відчуття при виконанні будь-яких рухів.
 • Онкологія супроводжується рядом виражених ознак загального характеру, які проявляються одночасно з місцевими патологічними змінами.

  Провокуючі фактори

  Незважаючи на суттєві досягнення сучасної медицини, точні причини раку горла не відомі. Проте відомо, що ризик розвитку патології значно збільшується при впливі певних факторів, за рахунок яких створюються сприятливі умови для формування раку.

  Фактори ризику:

  Рак горла: причини і ранні ознаки, діагностика і лікування

  Захворювання горла

  • Генетична схильність. Згідно зі статистикою, більшість онкохворих мають родичів, що зіткнулися з аналогічним захворюванням. Через цього багато фахівців вважають, що формування раку відбувається через генетично схильних аномальних змін у клітинах.
  • Куріння. Більшість онкохворих є курцями з багаторічним досвідом. Ймовірність розвитку пов’язана з тим, що сигаретний дим являє собою дратівливий чинник, що робить клітини слизової оболонки більш чутливими.
  • Хронічні захворювання гортані або глотки. У багатьох випадках перед розвитком онкологічної патології пацієнти страждали від інших захворювань даних органів. Зокрема, онкології нерідко передує хронічний фарингіт, ларингіт, схильність до ангіні. Крім цього, патологія може виникнути при наявності папіломи та інших видів доброякісних утворень.
  • Порушення імунітету. Гортань — один з елементів дихальної системи, а тому разом з повітрям на слизову оболонку регулярно потрапляють бактерії. При регулярному впливі патогенних мікроорганізмів збільшується чутливість тканин. Тривалий імунне розлад є сприятливою умовою для появи злоякісних новоутворень.
  • Важкі умови праці. Онкологічне захворювання розвивається з-за шкідливих умов праці на виробничих підприємствах. При такій роботі і відсутності спеціальних засобів індивідуального захисту, в горло разом з повітрям можуть проникати металевий пил, насичені нафтопродуктами пари та інші агресивні речовини. Це значно знижує імунні властивості тканин, що провокує зміни клітинних структур.

  В цілому, поява раку пов’язано з дією різних провокуючих факторів, які можуть впливати на весь організм.

  Діагностика патології

  При появі онкологічних ознак слід вчасно звернутися за медичною допомогою. Вчасно встановлений діагноз дозволяє провести терапевтичне втручання, таким чином не допустивши перехід на більш пізню стадію.

  Основні методи діагностики:

  Рак горла: причини і ранні ознаки, діагностика і лікування

  Огляд медика

  • Огляд. При першому відвідуванні лікар здійснює огляд глотки на предмет наявності будь-яких утворень або будь-яких інших помітних змін. Крім цього, при огляді лікар обмацує можливу область ураження, що дозволяє визначити наявність пухлини.
  • Ларингоскопія. При такому методі дослідження в горло поміщається ларингоскоп – оптичний прилад, за допомогою якого фахівець має можливість оглянути недоступні неозброєним оком відділи. Ларингоскопія дозволяє підтвердити факт наявності патологічного новоутворення, визначити його розміри, ступінь ураження тканин.
  • Біопсія. Процедура здійснюється з метою підтвердження діагнозу. Полягає в паркані зразка – невеликої частини ураженої тканини і надалі її дослідженні. Дозволяє визначити гістологічний тип освіти, що дуже важливо при виборі способу лікування.
  • Візуальні методи. До даних способів діагностики відносяться комп’ютерна томографія, ультразвукове обстеження та огляд за допомогою рентгена. Такі методи дозволяють визначити додаткові відомості про розмірах і формі освіти, що також суттєво впливає на терапевтичний процес.

  Безсумнівно, діагностика раку горла – важливий процес, який необхідно здійснювати при появі перших ознак онкології.

  Методи лікування

  Зараз існують як традиційні, так і експериментальні методи лікування. Будь-які терапевтичні процедури повинні здійснюватися виключно в медичному закладі під наглядом фахівця. Неприпустимим є самолікування, так як воно провокує перехід на нову стадію, що значно знижує ймовірність успішної терапії.

  Основні способи терапії:

 • Генна терапія. Використовується для хворих, які мають генетичну схильність. Полягає у введенні в уражені тканини речовини з певним генетичним набором. При сприятливому результаті введені гени провокують загибель ракових клітин або істотно сповільнюють ріст пухлини.
  Рак горла: причини і ранні ознаки, діагностика і лікування

  Методи лікування

 • Ангиостатическая терапія. Полягає в прийомі препаратів, які перешкоджають формуванню капілярних судин всередині ураженого органу. В результаті цього відбувається загибель клітин з-за дефіциту поживних речовин.
 • Хірургічне втручання. Спрямоване на видалення уражених ділянок тканини і безпосередньо самого новоутворення. Має безліч варіантів, залежно від локалізації і форми пухлини. Хірургічне видалення застосовується на будь-яких стадіях, з подальшим закріпленням результату з використанням допоміжних процедур.
 • Променева терапія. Полягає у впливі різними видами випромінювання. Даний метод найчастіше використовується на ранніх стадіях зважаючи на досить високій ефективності. При сприятливому результаті відбувається розпад клітин з-за чого збільшення пухлини сповільнюється або зупиняється. Істотний недолік процедури — велика кількість побічних ефектів і ймовірність ураження здорових тканин.
 • Хіміотерапія. Процедура передбачає введення в організм токсичних речовин, надають згубний вплив на рак. Може використовуватися на будь-яких стадіях, однак найбільш ефективна на 2 і 3. Застосовується також після здійснення хірургічних операцій, для посилення ефекту.
 • Симптоматична терапія. Призначається для усунення загальних і місцевих негативних проявів. Призначається на будь-яких стадіях захворювання, у тому числі якщо захворювання не піддається лікуванню.
 • У реабілітаційний період або при ремісії потрібно дотримуватися заходів профілактики. Хворий зобов’язаний своєчасно відвідувати фахівця для медичних обстежень, стежити за раціоном.

  Важливо відмовитися від шкідливих звичок, дотримуватися дієти, стежити за гігієною. У період терапії краще відмовитися від засмаги, приймання сонячних ванн, стежити за своєю вагою.

  В цілому, для терапії онкології можуть використовуватися різні методи, вибір яких здійснюється виходячи із стадії хвороби, вираженості симптомів та інших факторів.

  Дієта при раку горла

  Особливість перебігу онкологічного захворювання в області горла полягає в порушенні нормального процесу харчування. З-за відсутності апетиту, неприємних і сильних больових відчуттів багато пацієнти швидко приймають повна відмова від їжі, що є неправильним. Відсутність необхідних поживних речовин призведе до виснаження, за рахунок чого ріст злоякісних клітин буде відбуватися набагато швидше.

  Основні принципи харчування при онкології:

  Рак горла: причини і ранні ознаки, діагностика і лікування

  Правила харчування

  • їжа повинна добре пережевываться або попередньо подрібнюватися
  • пацієнту слід вживати велику кількість теплої рідини
  • необхідно виключити з раціону будь-які жирні продукти, алкоголь, гострі страви
  • віддавати перевагу краще всього каш, відварної риби, пюре з овочів
  • приймати їжу рекомендується невеликими порціями, проте не менше 4-5 разів на добу
  • їжа повинна бути легко засвоюваною, так як зміст трудноусвояемих речовин обтяжує перебіг хвороби
  • з раціону необхідно видалити будь-які солодощі, борошняні продукти, кава і міцні чаї

  Представлені принципи харчування дозволяють значно знизити навантаження на травні органи, забезпечивши за рахунок цього збереження енергетичних ресурсів організму і приплив нових поживних речовин. Особливо важливо дотримуватися дієти після хірургічного лікування.

  У разі, якщо пацієнт знаходиться на пізній стадії, самостійне харчування може бути неможливим через дисфункції м’язів гортані. При таких умовах хворому призначається прийом їжі через зонд, який встановлюється до усунення пухлини і відновлення функцій горла.

  Безсумнівно, при лікуванні онкології дуже важливо дотримуватися дієти, так як неправильне харчування провокує швидке збільшення новоутворення.

  Рак горла – одна з найпоширеніших онкологічних патологій, а тому необхідно завжди звертати увагу на будь-які неприємні симптоми, які можуть вказувати на дану хворобу. Своєчасна діагностика і лікування, а також профілактичні заходи, дозволяють істотно знизити ймовірність негативних наслідків.