Реактивні зміни епітелію шийки матки: діагностика, лікування та профілактика

Сучасна гінекологічна практика показала, що реактивним змін епітелію статевих органів, як правило, схильні жінки в середньому періоді репродуктивної активності. Цей період відповідає 20-27 років.

Патологічні зміни шийки матки можуть не виявляти характерних ознак. Виявити їх можливо тільки шляхом чергового гінекологічного огляду. Жінкам репродуктивного віку необхідно проходити регулярні цитологічні дослідження мікрофлори піхви не рідше одного разу на рік.

Зміст:

 • 1 Норма епітелію шийки матки
 • 2 Реактивні зміни
  • 2.1 Класифікація запальних змін (цитологічний аналіз)
   • 2.1.1 Ексудативні
   • 2.1.2 Репаративні
   • 2.1.3 Дегенеративні
   • 2.1.4 Запальна атипія епітелію
  • 2.2 Атрофії з запаленням
   • 2.2.1 Ерозія
   • 2.2.2 Псевдоерозія
   • 2.2.3 Лейкоплакія
   • 2.2.4 Еритроплакія
   • 2.2.5 Цервікальна дисплазія
   • 2.2.6 Поліпи цервікального каналу
 • 3 Своєчасна діагностика
 • 4 Лікування реактивних змін епітелію шийки матки
 • 5 Профілактичні заходи

Норма епітелію шийки матки

Реактивні зміни епітелію шийки матки: діагностика, лікування та профілактика

Гінеколога необхідно відвідувати щонайменше раз на рік

Шари плоского епітелію вистилають стінки піхви, в той час як поверхня цервікального каналу шийки покрита шаром циліндричних клітин.

Число пологів визначає форму шийки матки: в нормі вона варіюється від конусоподібної до циліндричної.

Поверхня шийки гладка, рожевого кольору з характерним блиском. При гінекологічному огляді не повинні спостерігатися дефекти слизової оболонки і патологічні утворення. Проба Шиллера в нормі рівномірно лягає забарвлена в коричневий колір.

Цитологічне дослідження слизової оболонки на досліджуваному препараті повинно виявити одиничне число лейкоцитів та клітини плоского епітелію. Приймається до уваги, що число лейкоцитів може коливатися в залежності від поточної менструальної фази.

Лейкоцити характеризуються чистою цитоплазмою, цілими ядрами і не мають ознак фагоцитозу. У мазку зустрічається слиз і метаплазированные клітини в одиничній кількості.

Реактивні зміни

Інфекції, проникаючі в статеві шляхи жінки допомогою статевого акту, виступають основною причиною вагінітів і реактивних змін епітелію шийки матки. 50 % всіх інфекцій мають бактеріальну природу.

Реактивні зміни епітелію шийки матки: діагностика, лікування та профілактика

Інфекції, що передаються статевим шляхом

Запалення оболонок піхви може спровокувати запалення слизової оболонки шийки, причому инфицирующими агентами іноді виступають навіть бактерії природної мікрофлори статевих шляхів. Подібний розвиток запального процесу свідчить про загальне зниження захисних функцій імунної системи.

При первинному огляді у гінеколога почервоніння шарів слизової оболонки – перший ознака запалення. Аналіз на цитологію в мазку містить значну кількість лейкоцитів із зруйнованими ядрами, лімфоїдні і еозинофільні елементи. Змішана мікрофлора.

Своєчасно виявлені реактивні запальні зміни успішно долаються при адекватному противобактериальном лікуванні. На заключному етапі терапії відновлюють нормальну мікрофлору допомогою пребіотиків.

Класифікація запальних змін (цитологічний аналіз)

Ексудативні

Нейтрофільні зруйновані лейкоцити свідчать про гострому запальному процесі. У мазку виявляють ядра колишніх лейкоцитів упереміш з уламками ядер і клітин. Збережені клітини знаходяться в стані фагоцитозу.

Репаративні

Цей тип змін отримав свою назву із-за репарації та епітелізації дефективної поверхні шарів, що вистилають слизову оболонку шийки матки. У препараті виявляються збільшені в розмірах клітини, за рахунок чого відбувається розростання тканини, восполняющей пошкоджені місця. Ядра клітин укрупнюються, але мають чіткі контури, не спостерігається нагромадження хроматину. Хроматин ніжно-зернистої структури.

Дегенеративні

Спостерігається зморщування клітинного ядра. Структури хроматину та ядерна мембрана порушені. Проліферація епітелію свідчить про хронічному запальному процесі.

Запальна атипія епітелію
Реактивні зміни епітелію шийки матки: діагностика, лікування та профілактика

Аналіз на цитологію

Цитологічний аналіз виявляє поєднання декількох запальних змін: проліферативних, дегенеративних та репаративних. У препараті виявляються багатоядерні клітини, самі ядра лейкоцитів помітно збільшені.

Цитологічна картина нагадує ракові стану або дисплазію. Запальна атипія відрізняється від злоякісних утворень рівномірним розподілом хроматину. У разі запального процесу більш рівномірний розподіл, а грудочки мають нечіткі контури.

Атрофії з запаленням

Ерозія

Випадкові травми епітеліальної поверхні, отримані внаслідок лікарського втручання, невдалого спринцювання або статевого акту, можуть сприяти змінам цілісності та структури епітелію. Серед основних причин утворення ерозії епітелію шийки матки виділяють інфекційний процес у гострій фазі.

Ерозію відносять до тимчасових процесів. У більшості випадків через 10-20 днів пошкоджену ділянку епітелізіруется і затягується. Якщо пошкодження супроводжує інфекція, можливо розгортання патологічного процесу.

Псевдоерозія

У науковій літературі для позначення несправжньої ерозії використовують термін – ектопія шийки матки. Цей тип реактивних змін епітелію не вимагає втручання і виникає на етапі ембріогенезу (закладання у плода статевої системи). При візуальному огляді псевдоерозія являє собою почервоніла ділянка, що виділяється на тлі рожевої поверхні епітелію шийки матки.

Реактивні зміни епітелію шийки матки: діагностика, лікування та профілактика

Виявлення псевдоерозії

Виявляють несправжню ерозію допомогою кольпоскопії. Почервоніла ділянка не забарвлюється розчином йоду. У разі, якщо ектопія спостерігається після пологів, за рекомендацією лікаря може бути призначена процедура припікання.

Лейкоплакія

Біла пляма на поверхні шийки матки виникає внаслідок ороговіння клітин плоского епітелію, чого не повинно відбуватися у межах норми. Таке реактивне зміна епітелію класифікується як передраковий стан і вимагає своєчасної діагностики та лікування для запобігання онкології.

Еритроплакія

Патологія характеризується наявністю ділянок неправильної форми червоного або бордового кольору. Епітелій в зоні эритроплакии більш тонкий. Ступінь атрофії визначає насиченість кольору.

Першопричиною зміни реактивного може стати дисбактеріоз статевих шляхів. Для детального дослідження та отримання повної картини запального процесу гінеколог призначає пацієнтці аналіз гормонального фону, оскільки недолік гормонів може запустити атрофію.

Цервікальна дисплазія

Характеризується утворенням атипових клітин на місці сполучення багатошарового і одношарового епітелію. Диспластичний процес має три стадії. На завершальній стадії пошкоджується вся ділянка епітелію, що згодом призводить до раку шийки матки. Основною причиною патології називають герпес-вірусну інфекцію і вірус папіломи людини.

Реактивні зміни епітелію шийки матки: діагностика, лікування та профілактика

Як виглядають поліпи

Поліпи цервікального каналу

Аборти і неакуратні гінекологічні маніпуляції, пошкодження при статевих актах призводять до випирання тканин в цервікальний канал, формуючи поліп. Утворення поліпа можуть сприяти персистирующие запалення статевих шляхів. Така патологія, як правило, видаляється хірургічним шляхом.

Своєчасна діагностика

Для виявлення реактивних патологій слизових поверхонь шийки матки необхідно регулярно відвідувати гінеколога і виробляти необхідні лабораторні дослідження.

Слід звернути особливу увагу у разі будь-яких змін менструального циклу: збільшення кількості виділень і їх структури, поява неприємного запаху. На запальний процес може вказувати поява кров’янистих виділень під час статевого акту.

Первісне гінекологічне дослідження проводиться за допомогою кольпоскопа. Такий огляд рекомендується один раз в півроку. Під час кольпоскопії осушується поверхню шийки матки та її детальний огляд під багаторазовим збільшенням.

Для розпізнавання сумнівних ділянок використовують спеціальні фарбувальні речовини. Наприклад, для визначення проблемних зон і дефектів епітелію використовують 3% концентрат оцтової кислоти, під впливом якого запалені кровоносні судини зазнають спазм і фарбуються в білий колір.

Проба Шиллера дозволяє відшукати пошкоджену ділянку епітелію: здорові ділянки після обробки фарбуються у коричневий колір, а дефектні немає.

Виявити атипові клітини або діагностувати ракові утворення на ранніх стадіях можна за допомогою онкоцитологического зіскрібка. Таке дослідження дозволяє отримати повну картину запального процесу.

При виявленні патологічних утворень на поверхні шийки матки призначається біопсія – забір матеріалу з дефектного ділянки. Забір тканин виробляється електричної петлею, потім за гістологічними зрізами вивчається природа і структура освіти.

При наявності деяких видів інфекцій, наприклад високоонкогенного типу, призначають скринінгове дослідження на ВПЛ, распознающее ДНК вірусу.

Лікування реактивних змін епітелію шийки матки

Лікувальні заходи проводяться після детального ознайомлення з клінічною картиною.

Лікування призначається залежно від наступних факторів:

 • етіології запального процесу
 • виду патології
 • планування майбутньої вагітності
 • віку жінки

Санація статевих шляхів призначена для подолання запального процесу. На наступному етапі передбачається відновлення природної мікрофлори вагіни.

Оперативні втручання здійснюють у випадках дисплазій шийки матки.

Основні методи лікування реактивних патологій:

Реактивні зміни епітелію шийки матки: діагностика, лікування та профілактика

Допомога професіоналів

 • Кріодеструкція – епітелій піддають впливу рідкого азоту.
 • Диатермокаугуляция – припікання пошкодженої ділянки електричним струмом. На обробленій ділянці згодом утворюється рубець.
 • Хімічна коагуляція – поверхня епітелію обробляють хімічними речовинами.

Профілактичні заходи

Починати профілактику патологій шийки матки слід ще у першому триместрі внутрішньоутробного періоду.

До початку статевого життя дівчатам рекомендується вакцинація проти ВПЛ (вірус папіломи людини), яка дозволяє знизити ризик раку шийки матки у репродуктивному віці.

Початок статевого життя супроводжується підвищенням ризику виникнення реактивних патологій. Гінекологічний огляд, кольпоскопія і онкоцитологические дослідження повинні проводитися не рідше одного разу на рік.