Регургітація трикуспідального клапана 1-го ступеня: лікування

Під трикуспідального регургітацією мається на увазі серцеве захворювання, при якому потік крові з правого шлуночка камери повертається в передсердя при так званому систолічному стані. Головною причиною такого розладу вважається недостатньо щільне закриття стулок клапана. Корисно бути обізнаним про можливі ступенях розвитку такого захворювання, що проявляються симптоми у малюків і дорослих громадян, прийнятих у сучасній медичній практиці заходи по усуненню недуги.

Зміст:

 • 1 Як розвивається хвороба
 • 2 класифікується Як хвороба
 • 3 Симптоми
 • 4 Способи діагностики
 • 5 Лікування та профілактика
 • 6 Прогноз

Як розвивається хвороба

Розрізняють два основних різновиди регургітації клапана: набута з часом і вроджена патологія.

Причинами вродженої форми можна назвати:

Регургітація трикуспідального клапана 1 го ступеня: лікування

Порівняльний аналіз

 • анатомічно неправильна кількість стулок клапана
 • захворювання Марфана, Елерса-Данлоса та деякі інші
 • зрощення декількох стулок
 • процес розвитку сполучних тканин протікає неправильно

Ізольована ступінь такої хвороби може розвиватися тільки в рідкісних випадках. Здебільшого розлад починає проявлятися в результаті розвитку інших захворювань. Подібні дисфункції можуть проявлятися одночасно з вадами розвитку аортального, трикуспідального і мітрального клапанів.

На формування придбаного пороку можуть впливати такі фактори:

 • Первинна стадія: розвиток ревматизму, зловживання алкоголем та наркотичними препаратами. Ревматизм вважається головною причиною розвитку даної патології. Приблизно 25% всіх відомих прикладів розвитку хвороби мають відношення до ревматизму ендокардиту, при якому піддаються поступової деформації сухожильні нитки, а також стулки.
 • Вторинна ступінь: між правим передсердям і областю шлуночка утворюється стеноз отвору, можливі розриви у волокнах папілярних м’язів, а також карциноїдний синдром.
 • Захворювання нерідко розвивається на тлі різних онкологічних процесів у шлунково-кишковому тракті та репродуктивній системі. Досить поширеним прикладом діагностування інфекційного ендокардиту є вживання важких сильнодіючих наркотичних препаратів.

  Істотний вплив на розвиток захворювання надає спосіб життя пацієнта або батьків новонародженого з діагностованою патологією.

  Як класифікується хвороба

  У медичній практиці відомі чотири основних мірою трикуспідального регургітації:

  Регургітація трикуспідального клапана 1 го ступеня: лікування

  Види патології

 • Повернення кровотоку здійснюється в мінімальному обсязі. Клініка і симптоматика не простежується, тому жоден пацієнт ще не випробовував відчуття дискомфорту в подібній ситуації.
 • Повернення кровотоку виконується в діапазоні кількох сантиметрів від внутрішніх стінок. Ознаки розвитку захворювання теж відсутні, однак свідчити про даному розладі може почастішання пульсу в області яремних вен.
 • На цій стадії хвороби кровотік виділяється за межі 2-х см в клапані. Пацієнт відчуває потужну пульсацію в судинах, розташованих в області шиї, помітно прискорене серцебиття, солодкість по всьому тілу, погіршення загального самопочуття і зниження активності навіть при несуттєвих фізичних навантаженнях. Нерідко виявляється задишка.
 • Кров проходить назад через клапан в область правого передсердя. У хворого може посилюватися загальний стан, погіршуватися самопочуття, розвиватися серцева недостатність, з’являються набряки на ногах, спостерігається гіперплазія легенів, серцебиття при цьому посилюється, чутливість тактильних відчуттів у кінцівках знижується. У подібній ситуації нерідко збільшується в розмірах печінка, діагностується асцит, болить шлунок.
 • Можна зробити висновок про те, що на перших двох стадіях розвитку захворювання пацієнти можуть зовсім не помічати змін у власному організмі, а перехід на третю сходинку недуги відразу ж помітно змінює звичайний спосіб життя. З цієї причини кардіологи радять кожному проходити медичне обстеження щорічно, щоб запобігти подальшому розвитку хвороби при виявленні такої.

  Симптоми

  До клінічними ознаками регургітації трикуспідального клапана першої стадії можна віднести певний перелік слабо виражених симптомів:

  Регургітація трикуспідального клапана 1 го ступеня: лікування

  Набряклість ніг

  • збільшення кровоносних судин в області шиї
  • надмірна втомлюваність
  • набряклість кінцівок
  • задишка
  • відчуття власного серцебиття

  Якщо розглядати приклад прояву захворювання у новонароджених, у 20% випадків виявляються симптоми можуть вплинути на помилкове діагностування тахікардії.

  З часом трикуспидальная регургітація переростає в серцеву недостатність. Систематично може виявлятися відчуття нудоти і блювання, а також больові спазми в правому підребер’ї. Набряки, збільшення розмірів печінки, набір рідини в плевральний відділенні характерні у більшості випадків для важких стадій захворювання.

  Симптоматика у дорослих проявляється в залежності від початку розвитку захворювання. Наприклад, якщо регургітація починає розвиватися в зрілому віці, то про наявність захворювання можна дізнатися тільки після отримання результатів розтину, оскільки нічого не свідчило про наявність такої.

  У більшості прикладів регургітація першого ступеня не має яких-небудь особливих ознак, а діагностується після розгляду результатів обстеження при наявності підозр на якусь іншу хворобу. Тому, коли під час клінічного обстеження визначається саме цю недугу, пацієнта необхідно ставити на облік і постійно за ним спостерігати.

  Способи діагностики

  Патологію серцевого клапана можна визначити при проведенні Ехокг та процедури електрокардіографії. В якості додаткового варіанту використовується рентген грудної порожнини. Але, незалежно від ефективності застосовуваних методик, найбільш інформативним можна вважати саме ультразвукове обстеження серцево-судинної системи. При такому варіанті гарантовано отримання найбільш точних даних. За допомогою ультразвуку стає доступною можливість оцінки стану всіх порожнин серця, а також тристулкового клапана.

  В процесі виконання процедури ЕКГ можна визначити симптоматику захворювання за збільшеними розмірами правого шлуночка. Захворювання першій стадії може визначитися виключно у випадковому порядку.

  Регургітація трикуспідального клапана 1 го ступеня: лікування

  Найкращий метод діагностики

  Однак, перехід на наступний щабель вже дає можливість визначити за допомогою рентгена цілком конкретні ознаки регургітації, збільшення розмірів правого передсердя.

  У деяких ситуаціях для отримання докладних результатів застосовується катетер. Такого роду підхід знадобиться для аналізу функціональних можливостей серцевого клапана і в більшості випадків застосовується перед хірургічним втручанням. Природно, захворювання може бути діагностовано при розгляді конкретних скарг пацієнта, прослуховуванні шуму і тональності серцебиття. В процесі виконання аускультації лікуючий лікар має можливість визначити зміну 1 і 2 тони серця.

  Технічні засоби, що застосовуються в сучасній медицині, що дозволяють без особливих труднощів діагностувати трикуспидальную регургітацію.

  Лікування і профілактика

  Насамперед лікувальні та профілактичні процедури, що проводяться після діагностованою регургітації, мають на увазі нейтралізацію основного розлади, в результаті якого постраждав серцевий клапан. До таких хвороб належать:

  Регургітація трикуспідального клапана 1 го ступеня: лікування

  Оперативне втручання

  • ревматизм
  • серцева недостатність
  • інфекційний ендокардит і т. д.

  Якщо перша ступінь захворювання не чинить впливу на гемодинаміку, в більшості випадків лікування не проводиться. В інших ситуаціях потрібно застосування медикаментів і виконання таких етапів:

 • Усунення основного захворювання.
 • Стабілізація роботи системи кровопостачання.
 • Лікування аритмії та серцевої недостатності.
 • До медикаментозного лікування належить застосування таких препаратів:

  • глікозидів
  • нітратів
  • інгібіторів
  • медикаменти на основі калію

  Кожен препарат, рекомендований лікарем, продається в аптечних кіосках тільки після надання рецепта. Доза та курс лікування визначається після проведення комплексного обстеження з урахуванням конкретних фізіологічних особливостей організму пацієнта. Лікування складної ступеня регургітації виконується в комбінації з радикальними і загальноприйнятими заходами. До традиційних заходів відноситься застосування гликозидовых препаратів і сечогінних засобів. Режим передбачає вживання великої кількості рідини і відмова від солоної їжі.

  Хірургічне втручання застосовується в ситуаціях, коли форма захворювання доходить до помірною або тяжкою. Показником для необхідності проведення операції вважається обумовлена гіперплазією легких порушення роботи мітрального клапана.

  У більшості випадків хірурги виконують анулопластику, що припускає протезування фіброзного кільця серцевого клапана. В якості засобів протезування найчастіше застосовуються свинячі біоматеріали, що імітують людські тканини в найбільшою мірою.

  Способи лікування захворювання завжди визначаються ступенем його розвитку, а також загальним станом здоров’я пацієнта.

  Прогноз

  Прогноз вторинної форми регургітації несприятливий у більшості випадків. Підвищується ймовірність смертельного результату в результаті інфаркту, серцевої недостатності, пневмонії, емболії. Дані медичної статистики свідчать про підвищення тривалості життя після хірургічного втручання до п’яти і більше років.

  Завдяки нормальному функціонуванню серцево-судинної системи, усі клітини і органи людського організму забезпечуються життєво важливими корисними речовинами і киснем.

  Навіть найлегша форма розладу роботи серця може негативно позначатися на загальному стані організму, незалежно від того, чи присутні при цьому якісь помітні відчуття. Дотримання здорового способу життя з юних років сприяє хорошому самопочуттю в старості.