Рідкий стілець у дорослого тривалий час: причини і лікування

Рідкий стілець доставляє масу незручностей людині, будь то дорослий або дитина. Симптом неприємний і негативно відбивається на самопочуття, стан здоров’я та спосіб життя.

Що таке рідкий стілець

При нормальній роботі шлунка дефекація відбувається один – два рази в день.

Якщо порушення роботи ШЛУНКОВО-кишкового тракту спостерігається тривалий період часу, говорять про хронічній діареї (не пронос). Як визначити причину і правильно розпочати лікування – питання, що вимагає серйозного підходу і уваги.

Хронічний рідкий стілець у дорослої людини говорить про неполадки із здоров’ям. Це не тільки неприємне, але і небезпечне явище, здатне привести організм до зневоднення. Разом з каловими масами виділяється великий об’єм води, корисні мікроелементи, мінерали, поживні речовини. Вони необхідні для підтримання водно-сольового балансу і нормальної роботи ШЛУНКОВО-кишкового тракту. При зневодненні виділяють ознаки:

 • Млявість, сонливість, постійне відчуття слабкості;
 • Сухість шкірних покривів;
 • Втрата маси тіла;
 • Відчуття спраги, сухість у роті;
 • Зменшення кількості сечовипускань.

Пам’ятаєте! Не можна залишати без уваги тривалий рідкий стілець з запахом у дорослої людини. Симптом небезпечний для організму. Якщо ігнорувати симптоми, присутній ризик сильно нашкодити здоров’ю, потрібно серйозне лікування.

Між рідким стільцем і проносом різниця відчутна. Рідкий стілець відрізняється від проносу тим, що калові маси набувають рідку консистенцію, він може зберігатися тривалий період часу без інших симптомів. Проявляється щодня, через день або виникає періодично. Пронос – часте і різке спорожнення кишечника. Супроводжується рядом симптомів: гострі болі в животі, висока температура, швидко погіршується самопочуття.

Причини тривалого рідкого стільця у дорослих

Якщо людину тривалий час турбує рідкий стілець хоча б раз в день, це вказує на патологічні процеси в організмі. Вони здатні стати причиною серйозного захворювання і привести до ускладнень. Труднощі зі стільцем мають різний характер.

Фактори, що сприяють розладу шлунку:

 • Причиною виникнення проблем зі стільцем може стати синдром роздратованого кишечника (СРК). Хвороба являє функціональне порушення роботи кишечника. Характеризується спазмами і болями в нижній частині черевної порожнини і проносом (частий акт дефекації, діарея). Позиви різкі, людина не може їх контролювати. СРК проявляється також підвищеним метеоризмом (гази), здуттям живота, сильним бурлінням шлунку, запори. Можливо, перебіг без симптому болю в животі. Захворювання може носити спадковий характер або з’явитися на тлі постійних стресових ситуацій, порушення психоемоційного стану.
 • Хворі нирки. При нирковій недостатності спостерігається розлад органів травлення. Рідкий стілець у дорослого тривалий час: причини і лікування
 • Причиною стають вживані продукти харчування протягом тривалого часу. Якщо часто в їжі трапляються зіпсовані, прострочені продукти, це призводить до порушення мікрофлори кишечника, нормальному обміну речовин, порушується нормальне функціонування травного тракту. В організм з неякісною їжею проникають заражені хвороботворні мікроорганізми, відбувається отруєння. Брудна питна вода негативно впливає на роботу ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Після їжі виникає дискомфорт у шлунку, відчувається нудота.
 • Індивідуальна непереносимість речовин (глютен, лактоза, молочний цукор), що входять до складу продуктів, постійно прийнятих лікарських препаратів. У цьому випадку рідкий стілець супроводжується нудотою, підвищеним газоутворенням, спазмами в животі. Буває пронос без больових відчуттів.
 • Виразковий коліт – це запальне захворювання слизової оболонки товстого кишечника. При цьому хворий відзначає гострі болі в лівій частині черевної порожнини, втрату ваги, тривалий рідкий стілець. В калових масах з’являються згустки крові, слиз. Періодично різко підвищується температура тіла.
 • Хвороба Крона. Симптоматика схожа з виразковим колітом товстої кишки. Відрізняється тим, що відбувається ураження всіх відділів ШКТ, ротової порожнини. Локалізація болю зазначається у правій нижній частині живота. Спровокувати хворобу Крона можуть хвороботворні мікроорганізми, інфекції, сильні стресові ситуації, спадковість.
 • Дисбактеріоз. Дисбаланс мікрофлори кишечника, при якому відбувається зменшення лактобактерій. Мікроорганізми беруть участь в процесах травлення. Дисбактеріоз може виникати при неправильному прийомі медикаментозних препаратів (антибіотиків). Ліки надають згубну дію на патогенні бактерії, і на корисні мікроорганізми. Результатом стає тривалий розлад шлунка, особливо сказане стосується дитячого віку. Рідкий стілець у дорослого тривалий час: причини і лікування
 • Інфікування організму. Відзначаються ознаки: нудота, блювотні позиви, рідкий стілець, підвищення температури тіла. Відбувається погіршення самопочуття, слабкість, головні болі, спазми в животі. При неправильному підході до вибору ліків або безрезультативного прийому таблеток симптоми стають причиною перетікання інфекції в хронічну форму. Показник здатний зберігатися півроку або кілька років при захворюваннях органів шлунка.

Перелік причин неповний. Наведено головні фактори, що провокують рідкий стілець.

Коли звертатися до лікаря

Якщо спостерігається симптом, не варто його ігнорувати, навіть якщо нічого не болить. Рекомендується негайно викликати швидку допомогу, якщо:

 • Неоформлений кал, без запаху спостерігається довгий час, щодня (місяць);
 • Сталася сильна втрата маси тіла;
 • Відчуття постійної нудоти, гіркого присмаку у роті;
 • Після лікування симптом не проходить;
 • З’явився смердючий запах;
 • У чоловіка з’являється сильна задишка, частішає серцебиття;
 • Стілець сильно водянистий;
 • В калових масах з’явилися згустки крові, слиз. Це означає, почалися ускладнення захворювання.

Рідкий стілець у дорослого тривалий час: причини і лікування

Якщо труднощі з шлунком спостерігаються протягом тривалого часу, звертайтеся до лікаря. Доросла людина повинен пройти медичне обстеження, здати аналізи і пройти курс лікування.

Чим вилікувати рідкий стілець дорослій людині

Потрібно найближчим часом з’ясувати точну причину, визначити діагноз і призначити комплексне лікування, яке включає в себе:

 • Прийом медикаментозних засобів (протизапальні, пробіотики, пребіотики, антибактеріальні, сорбенти і т. д.).
 • Друга порада – дотримання дієтичного меню (виключаються продукти харчування, які можуть надавати проносний ефект або перевантажувати хворий шлунок).

Рекомендується відмовитися від шкідливих звичок (алкоголь, куріння). Підбираються народні способи боротьби з проблемою.

Метод лікування залежить від причини, що викликала розлад шлунка. Діагноз може бути різний у кожної людини з цим симптомом. Як і чим лікувати – визначає лікуючий лікар. Самолікуванням займатися забороняється! При неправильному лікуванні залишається ризик нашкодити здоров’ю.

Надати першу допомогу в даній ситуації допоможуть ентеросорбенти. Речовини препарату поглинають і допомагають прибрати з організму токсичні сполуки. Шкідливі речовини разом з сорбентами природним шляхом залишають організм. Препарат застосовують, якщо є випадок харчового отруєння. До сорбентів належать: Полісорб, Активоване вугілля, Смекта, Ентеросгель та ін

Рідкий стілець у дорослого тривалий час: причини і лікування

Медицина пропонує вибір препаратів, які відновлюють шлунок. Прийом пробіотиків допомагає нормалізувати травлення (Біфідумбактерин, Лінекс, Біфіформ).

Важливо приймати більше води, щоб відновити втрачену рідину. Можна робити воду з додаванням солі. Рекомендуються регідратаційні препарати для нормалізації водно-сольового балансу.

При правильному діагнозі і дотриманні лікування можна позбутися від рідкого стільця за тиждень.

Дієта при рідкому стільці

Правильне харчування допоможе швидко налагодити роботу шлунка. Суворе дотримання рекомендацій лікаря щодо раціону дозволить скоротити період лікування.

Дієта включає:

 • Прийом в їжу нежирних продуктів;
 • Пісний бульйон;
 • Сухарі, крекери;
 • Каші на воді (вівсяна, рисова каша);
 • Відварну картоплю;
 • Овочі, приготовані на паровій бані;
 • Банани.

При рідкому стільці слід утриматися від алкогольних напоїв, кави, молочної продукції, жирної і гострої їжі, хлібобулочних виробів, води з газами, фруктових соків.

Профілактика

Хворобу краще попередити, ніж лікувати. Профілактичні заходи:

 • Завжди мити руки перед їжею;
 • Ретельно вибирати продукти харчування;
 • Вести здоровий спосіб життя;
 • Проходити щорічний профілактичний огляд.

Одноразовий, рідкий рідкий стілець не несе небезпеки, але якщо у людини він без причини і регулярний, симптом вимагає оперативного лікування.