Рідкий стілець у грудничка на грудному вигодовуванні: причини, чи це нормально

Поява рідкого стільця місячного малюка спостерігається постійно: так функціонує незміцнілий організм. Перші добу дитина какає десять разів, до півроку – максимум п’ять. Щільним є меконій. Вже в подальшому більшість немовлят починають відчувати перебої в роботі кишечника. Проходить багато часу до моменту звикання кишечника до нової їжі, що відрізняється від тієї, яку вживала мама, виношуючи малюка.

Рідкий стілець у дитини, яка знаходиться на грудному вигодовуванні – нормальний факт. Не варто негайно впадати в паніку. Система травлення у немовлят далека від організму дорослого. Вона не оформилася остаточно. Мікрофлора кишечника в процесі життєдіяльності починає заселятися необхідними мікроорганізмами. Вироблення ферментів занадто слабка; з-за специфічного розташування органів травної системи їжа проходить і перетравлюється дуже швидко.

Що стає приводом для тривоги:

  • частота дефекації доходить до десяти разів на добу;
  • структура стільця малюка набуває рідкий характер при грудному вигодовуванні;
  • випорожнення відбувається ніби під тиском;
  • кал придбав кислуватий запах;
  • змінюється колір з жовтого на помаранчевий і зелений;
  • у структурі чітко видно присутність пінних, кров’яних або слизових виділень.

Рідкий стілець у грудничка на грудному вигодовуванні: причини, чи це нормально

Більшість зазначених вище симптомів супроводжується чуйним сном, зниженням апетиту, слезливым станом, а також температурою вище 37 градусів. Малюк починає турбуватися з приводу кольок, надмірно сильного газоутворення. Рясні зригування частішають після годування материнським молоком.

Пронос у новонародженого не завжди безпосередньо пов’язаний із серйозними порушеннями. Часто він проходить без лікування за невеликий проміжок часу. Якщо ситуація не вирішилася без стороннього втручання, слід звернутися за кваліфікованою консультацією до лікаря-педіатра. Підвищену увагу дорослих вимагається, якщо стілець стає подібним воді по структурі на тлі температури тіла, що перевищує 37 градусів.

Що повинен робити батьки?

Стілець у дитини від грудного вигодовування часто змінює структуру. Як правило, питання легко вирішується внесенням необхідних змін в перелік споживаних мамою продуктів. Харчування стає причиною того, що відбувається. Для забезпечення можливості організму немовляти працювати без перебоїв, материнське молоко повинно містити корисні продукти: рисову або гречану кашу, бажано без солі; відварну, парову рибу або супи на її основі; нежирне м’ясо; знежирені кисломолочні продукти, а також ромашковий чай або зазначений напій з додаванням м’яти.

Дитячі лікарі радять молодим матерям, які годують малюків грудьми, вживати їжу, звичну в період вагітності. Ігноруйте напівфабрикати, продукти, що містять штучні добавки, жирну їжу. Корисно забути копченості, важкі кондитерські вироби, страви з кислим і гоструватим присмаком.

Рідкий стілець у грудничка на грудному вигодовуванні: причини, чи це нормально

Часто труднощі з рідким стільцем відчувають крихти, яких годують материнським молоком вегетаріанки. Надмірне поїдання огірків, моркви, яблук і подібних плодів обов’язково позначиться на консистенції стільця малюка. Якщо крім рідкого калу інших симптомів (кольок, неспокійної поведінки та сну) не спостерігається, вважайте це проявом норми.

На початку раціон харчування годуючої жінки передбачається досить дієтичним. Нові елементи необхідно вводити в раціон з обережністю, відзначати реакцію на них у спеціально призначеній зошити. Це надасть істотну допомогу в контролі над тим, як організм малюка відгукується на певний продукт. При виникненні необхідності непринимаемый дитиною харчовий компонент легко замінюють іншим.

З’явився у немовляти рідкий стілець не повинен стати причиною відмови від природного годування і переходу на штучні суміші, у зв’язку з тим, що у немовляти є ряд переваг. Найчастіше більшість недосвідчених мам списують на недостатньо якісне грудне молоко розлади кишечнику малюка. На думку фахівців, це не відповідає дійсності. Материнське молоко, крім харчування, того ж є джерелом вітамінів і мікроелементів, необхідних для зміцнення імунної системи немовляти, яка досягла одного місяця та старше. Трапляється, воно захищає організм від виходу рідини з організму при отруєннях або дисбактеріозі.

Частий рідкий стілець з зеленуватим відтінком пов’язаний з порушенням процедури годування. Подібне можна бачити у малюків, які прикладаються до обох грудей. З-за зміни сосків малюк отримує рідке молоко, яке виявляється ближче, а поживне і жирне продовжує залишатися в грудях. Щоб не допустити здійснення подібної помилки, годуйте малюка однієї грудьми до її спустошення. Поки кількість необхідного молока невелике, що залишився, необхідно зціджувати, щоб молоко не перестала прибувати. Це дозволить зберегти форму молочних залоз.

Рідкий стілець у грудничка на грудному вигодовуванні: причини, чи це нормально

Допомога лікаря необхідна!

Якщо рідкий стілець не проходить тривалий час, змін на краще немає, хоча корекція раціону харчування проведена, батькам малюка доведеться проконсультуватися з педіатром. Це потрібно і у випадку, коли живіт напружений, малюк турбується і вередує. Занепокоєння також викликає ситуація, коли дитина погано набирає вагу, у неї відсутній апетит, не припиняється блювання, що супроводжується підвищеною температурою. Якщо новонароджена дитина, усі зазначені в статті симптоми представляють для нього загрозу, зволікати з візитом в поліклініку не можна: це гучний сигнал батькам про наявність небезпеки для здоров’я малюка.

Якщо жовтого кольору рідкий стілець стає водянистий, з запахом гнилих продуктів, негайно біжіть у лікарню. У подібній формі часто виявляються захворювання, викликані хвороботворними бактеріями, які потрапили в кишечник малюка. Причина цього – неочищена вода, якою поїли дитини, недотримання чистоти у приміщенні, не продезінфіковані іграшки. Це дає можливість патогенним мікробам без праці проникнути в організм дитини і почати руйнівну роботу.

На жаль, дисбактеріоз досить часто зустрічається у малюків. Нерідко патологія виникає, коли мама, перебуваючи в стані вагітності або після пологів, використовувала Ципролет, Ципрофлоксацин, Амоксицилін та подібні препарати. Дисбактеріоз характеризується стільцем зеленуватого кольору з крупинками або слизом. Для визначення точного діагнозу потрібно пройти відповідне обстеження.

Діарея – явище ферментопатії, який проявляється неспроможністю організму розщеплювати молочний цукор. У цьому випадку у малюка можна помітити дефіцит ваги, підвищену збудливість. Ступінь тяжкості захворювання визначає лікар після отримання результатів аналізів калу.

Рідкий стілець у грудничка на грудному вигодовуванні: причини, чи це нормально

Використовувані препарати

Протимікробні препарати, які призначаються малюкам за станом здоров’я, спрямовані на боротьбу з бактеріями, але руйнують і корисну мікрофлору. У зв’язку з їх прийомом починає розвиватися стан, що викликається порушенням мікрофлори кишечника. Воно супроводжується рідким стільцем з супутніми симптомами.

Виключити несприятливий розвиток подій дозволять систематичні природні вигодовування і призначені для боротьби з інфекцією медичні препарати, мета прийому – відновлення мікрофлори. Найбільш часто прийнятими доступними засобами є, приміром, Лактобактерин, Біфідумбактерин, Лактофільтрум. Цінні лікувальні властивості біфідумбактерину пов’язані з присутністю живих бактерій, які здатні протистояти хвороботворним мікроорганізмам, нормалізують роботу кишечника. За механізмом дії багатофункціональний ліки стимулює процеси відновлення в кишечнику.

Дитина приймає препарат у розведеному вигляді, відповідно до інструкції по застосуванню, грудним молоком у ложечці. Ці препарати дозволяється пити і мамі, що годує, подібним способом вони потрапляють в організм немовляти з молоком.

Рідкий кал – не привід для паніки за умови, що самопочуття малюка не турбує близьких. Чітко пам’ятайте, краще підстрахуватися – відвести його до лікарів педіатрів, інфекціоністів, ніж пустити перебіг хвороби на самоплив, ускладнивши ситуацію.