Риніт вагітних: причини появи і форми, чим краще лікувати вазомоторний, симптоми і лікування алергічного або хронічного риніту на ранніх або пізніх термінах

Риніт вагітних досить часте явище, яке доставляє масу дискомфорту і неприємних відчуттів. Для його лікування застосовують безпечні медикаментозні препарати або народну медицину.

Зміст

 • Що необхідно зробити, щоб вилікувати риніт при вагітності
 • Риніт у вагітних: причини
 • Різновиди
 • Симптоми вазомоторного риніту
 • Як діагностують
 • Що робити
 • Коли проходить?
 • Що призначить лікар
 • Корисне відео
 • Що необхідно зробити, щоб вилікувати риніт при вагітності

  Риніт вагітних: причини появи і форми, чим краще лікувати вазомоторний, симптоми і лікування алергічного або хронічного риніту на ранніх або пізніх термінахЗ проблемою закладеного носа стикається кожна друга жінка в період виношування малюка. Цей симптом може бути викликаний алергією, застудою або іншими причинами.

  Однак риніт вагітних має іншу природу: надмірне накопичення слизу пов’язано зі стрибками гормонів в організмі. Що робити жінці, і які засоби застосовувати для лікування цієї проблеми?

  Риніт у вагітних: причини

  З моменту запліднення яйцеклітини в організмі починається серйозна перебудова гормонального фону. З перших тижнів і до кінця вагітності спостерігається підвищена вироблення статевого гормону естрогену. Саме за рахунок нього плоду може активно рости і розвиватися. Однак у жінки він викликає підвищене утворення слизових виділень з носа, які супроводжуються відчуттям постійної закладеності.

  Часто причиною пізнього риніту служить гестоз вагітних. При цьому захворюванні відбувається порушення нормальної роботи кровоносних судин, змінюються реологічні властивості крові, можливе утворення зайвих слизових виділень в носі.

  Риніт вагітних: причини появи і форми, чим краще лікувати вазомоторний, симптоми і лікування алергічного або хронічного риніту на ранніх або пізніх термінахСеред інших факторів виділяють:

  • простудні захворювання;
  • алергія;
  • загострення існуючих хронічних захворювань ЛОР-органів;
  • запалення аденоїдів або поліпів;
  • наявність новоутворень в носі;
  • аномалії в будові носової перегородки.

  Встановити точну причину допоможе лікар на основі результатів комплексного обстеження.

  Різновиди

  Розрізняють гостру і хронічну форму риніту. У першому разі захворювання виникає на тлі попадання в організм інфекції. Тобто закладеність носа стає результатом застуди, грипу, ГРВІ і т. д. Жіночий імунітет сильно ослаблений, тому вона стає мішенню для хвороботворних мікроорганізмів. Тому в цей час рекомендується обмежувати спілкування з потенційними переносниками інфекції.

  Риніт вагітних: причини появи і форми, чим краще лікувати вазомоторний, симптоми і лікування алергічного або хронічного риніту на ранніх або пізніх термінахХронічний риніт проявляється на тлі не вилікуваного гострого. Нерідко ця форма захворювання розвивається при зловживанні назальними краплями і спреями. В результаті слизова оболонка сильно пересихає, розвивається набряк, з’являється закладеність. Прояв симптоматики спостерігається при дії провокуючих факторів (різкий запах, пил і т. д.).

  Також варто виділити алергічну форму риніту. Розвивається на тлі постійного контакту з потенційним алергеном (шерсть тварин, пилок квітів і т. д.). Дуже важливо диференціювати його від вазомоторного і хронічного риніту.

  Вазомоторний риніт діагностується найчастіше. В даному випадку поштовхом до розвитку цього стану є гормональні скачки. Така форма риніту може супроводжувати жінку з перших тижнів вагітності до пологів.

  Симптоми вазомоторного риніту

  До ознак захворювання відносяться:

  • утруднення носового дихання;
  • набряклість слизової;
  • часте чхання та свербіж в носових проходах;
  • утворення кірочок з-за сильної сухості;
  • поява прозорих рідких соплів;
  • хропіння під час сну.

  Риніт вагітних: причини появи і форми, чим краще лікувати вазомоторний, симптоми і лікування алергічного або хронічного риніту на ранніх або пізніх термінах При цій формі заболевнаия відсутня підвищення температури, кашель, біль у горлі або інші симптоми застуди або грипу. Виділення з носа не рясні, в іншому випадку можна говорити про розвиток алергічної форми риніту.

  Як діагностують

  Риніт вагітних: причини появи і форми, чим краще лікувати вазомоторний, симптоми і лікування алергічного або хронічного риніту на ранніх або пізніх термінахРозпізнати вазомоторний риніт можна самостійно за основною симптоматиці. Також гінеколог призначить лабораторний аналіз крові і сечі, які допоможуть виключити можливий інфекційний процес в організмі.

  Що робити

  В період вагітності багато медикаменти знаходяться для жінки під забороною, однак вазомоторний риніт все ж потрібно лікувати. Тривала закладеність в носових проходах призводить до порушення сну, апетиту, жінка стає нервовою і дратівливою. Все це шкодить не тільки здоров’ю, а й негативно позначається на малюка.

  Для усунення неприємних симптомів рекомендується:

  • під час сну підкладати під голову невеликий валик;
  • використовувати спеціальні зволожувачі в приміщенні, де знаходиться вагітна;
  • часто провітрювати квартиру, гуляти на свіжому повітрі;
  • виключити з раціону чай і каву, так як вони сприяють виведенню рідини з організму.

  Корисним буде проведення сеансів аромотерапії з використанням олії евкаліпта, метола і т. д. Вони не тільки допоможуть усунути закладеність, але й послужать прекрасним засобом профілактики простудних захворювань.

  Коли проходить?

  Риніт вагітних: причини появи і форми, чим краще лікувати вазомоторний, симптоми і лікування алергічного або хронічного риніту на ранніх або пізніх термінахНайчастіше риніт у вагітних з’являється вже в першому триместрі вагітності.

  Після стабілізації гормонального фону (починаючи з другого триместру) неприємні симптоми можуть потихеньку проходити.

  Однак на останніх місяцях вазомоторний риніт повертається знову і тримається майже до самих пологів (припиняється за 7-14 днів).

  Що призначить лікар

  Дане захворювання несе небезпеку не тільки для організму жінки, але і для плоду. Із-за постійно забитого носа жінка змушена дихати ротом. В результаті сильно знижується об’єм кисню, який надходить у легені матері, одночасно скорочується його кількість і для дитини. Таким чином, малюк починає страждати гіпоксією.

  Пацієнткам з таким діагнозом призначають промивання носових проходів розчинами морської води. Їх можна купити в аптеці (Аквамаріс, Маримар і т. д.) або приготувати самостійно. При сильної закладеності застосовують засоби з групи глюкокортикостероїдів (Флутиказон, Будостер тощо). Їх призначення та дозування прописує лікар.
  Риніт вагітних: причини появи і форми, чим краще лікувати вазомоторний, симптоми і лікування алергічного або хронічного риніту на ранніх або пізніх термінахСамолікування під час вагітності неприпустимо. В іншому випадку підвищується ризик розвитку ускладнень.

  Риніт вагітних: причини появи і форми, чим краще лікувати вазомоторний, симптоми і лікування алергічного або хронічного риніту на ранніх або пізніх термінахКатегорично забороняється використовувати назальні судинозвужувальні засоби при вазомоторний риніті. Вони мають властивість звужувати стінки капілярів, знижує швидкість кровотоку, в результат мати і дитина страждають від нестачі кисню. Застосування цих засобів виправдано тільки в тому випадку, коли інші методи лікування не приносять ефектного результату.

  Вазомоторний риніт або риніт вагітних розвивається на тлі зміни рівня гормонів в організмі. Якщо це захворювання не лікувати вчасно, то можна завдати шкоди не лише своєму здоров’ю, але і своєму малюкові. Через брак кисню дуже часто діагностують гіпоксію плода. Закладеність носа може супроводжувати жінку протягом всієї вагітності. Схему лікування підбирає лікар індивідуально.

  Корисне відео