Різне артеріальний тиск на правій і лівій руці: чому є різниця в показаннях

Зміст статті:

 • 1 Різний АТ на руках
 • 2 Про це сигналізує?
 • 3 Як правильно виміряти АТ
 • 4. Що потрібно знати

Під кров’яним тиском слід розуміти найважливіший параметр, який характеризує роботу серцево-судинного апарату.

Існують такі види тиску: внутрішньосерцевої, венозне, капілярне.

При кожному серцевому скороченні АТ коливається між найвищим (систолічним) і мінімальним (діастолічним).

Артеріальний тиск визначається об’ємом крові, що перекачується за одиницю часу і опором судинного русла.

Так як кров тече під впливом градієнта тиску, який створюється серцем, максимальне ПЕКЛО буде зафіксовано в лівому шлуночку (на виході з органу), трохи менше в артеріях, а найнижче – у правому передсерді (на виході з серця).

Верхнє кров’яний тиск покаже тиск в артеріях в той момент, коли серце скорочується, кров виштовхується з нього. Залежить таке ПЕКЛО від:

 • сили скорочення;
 • ступеня опору, який чинять судинні стінки;
 • кількості скорочень за одиницю часу.
 • Нижня тиск покаже тиск в артеріях під час розслаблення серцевого м’яза. Таке мінімальне АТ повністю відображає опір у периферичних судинах.

  По мірі просування крові амплітуда коливань АТ знижується, а капілярний і венозний тиск не залежать від фази серцевого циклу.

  Різне АТ на руках

  Різне артеріальний тиск на правій і лівій руці: чому є різниця в показанняхВсі люди звикли вимірювати кров’яний тиск тільки на одній руці і знають, який показник буде нормою, а який ні.

  Однак недавні медичні дослідження показали, що маніпуляцію необхідно проводити відразу на обох кінцівках. Якщо на різних руках вийшли різні дані, це може бути певним сигналом організму про можливі проблеми зі здоров’ям.

  Як не дивно звучить, але різний тиск на правій і лівій руках – явище досить поширене. Коли воно відрізняється в межах 5 міліметрів ртутного стовпа, як запевняють лікарі, особливих приводів для занепокоєння немає. Але коли різниця суттєва – потрібно терміново звернутися за кваліфікованою допомогою лікарів.

  Результати вимірювання артеріального тиску на руках можуть змінюватись внаслідок ряду факторів, серед яких:

 • хвилювання, підвищення тиску на нервовому грунті;
 • фізіологічні особливості організму;
 • ступінь розвиненості мускулатури;
 • порушення кровообігу;
 • наявність атеросклеротичних бляшок.
 • Багато пацієнтів при вимірюванні АТ трохи хвилюються, злегка нервують. Незабаром людина заспокоюється, тиск повертається до норми, а результат вимірювання змінюється.

  Що стосується анатомічних особливостей організму, приблизно у 51% людей тиск на правій руці завжди вище, ніж на лівої кінцівки. Особливо це стосується спортсменів і людей, хто довгий час займається фізичною працею.

  У таких людей в м’язах плечового пояса часто розвивається фіброз, стаючи причиною потовщень, ущільнень ніжок лівої сходовому м’язи. Тому відбувається утиск судинно-нервового пучка, що проходить по лівій частині тіла.

  Атеросклеротичні бляшки являють собою відкладення холестерину на стінках судинних. Причини патології у кожної людини свої, але найчастіше порушення пов’язане з:

  • зайвою вагою;
  • надмірним споживанням кухонної солі;
  • переїданням.

  Про це сигналізує?

  Різне артеріальний тиск на правій і лівій руці: чому є різниця в показанняхЯк вже було зазначено, різниця кров’яного тиску на лівій і правій руці в нормі не повинна перевищувати 5 мм рт. ст., а от різниця до 10 мм вкаже на прогресування атеросклерозу судин.

  У разі якщо показники відрізняються на 15 чи навіть 20 мм, це стане приводом діагностики організму на наявність небезпечних захворювань. Так чому ж на різних руках може бути різниця в показаннях.

  Для молодої людини це означає наявність судинних дефектів, для людей середнього віку і старше – прогноз не дуже втішний:

 • ішемічна хвороба серця;
 • ускладнення артеріальної гіпертензії;
 • порушення кровообігу в головному мозку.
 • За умови своєчасного виявлення відхилень від норми є можливість попередити інфаркт міокарда, геморагічний, ішемічний інсульт.

  Різниця АТ на лівій і правій руці іноді проявляється дискомфортними відчуттями: слабкість, зниження реакцій, запаморочення. Але не виключено, що артеріальний тиск ніяк себе не проявляє, а вирахувати його вдалося тільки регулярними вимірами тиску на обох руках.

  Людина, хто страждає від гіпертонічної хвороби, в обов’язковому порядку повинен знати про своїх допустимих відмінностях на обох руках, оскільки норма АД – поняття індивідуальне. При виникненні будь-яких відхилень потрібно проконсультуватися зі своїм лікарем. Це дозволить швидко поставити діагноз, призначити своєчасну:

  • медикаментозну;
  • фізіотерапію.

  Необхідно пам’ятати, що міряти артеріальний тиск на обох руках слід як в домашніх умовах, так і в поліклініці. Коли кардіолог або терапевт не проводить вимірювання правильно, це може розповісти про недостатньо уважному ставленні до пацієнта.

  Іноді є необхідність проводити маніпуляцію сидячи, а потім стоячи.

  Як правильно виміряти АТ

  Різне артеріальний тиск на правій і лівій руці: чому є різниця в показанняхНайпростіше зробити заміри артеріального тиску на руках за допомогою автоматичних або напівавтоматичних моделей тонометрів. Перші вигідно відрізняються тим, що можуть самостійно накачувати повітря в манжетку, потрібно просто натиснути спеціальну кнопку.

  Такі апарати здатні визначати пульс пацієнта, зберігати в пам’яті інформацію про 10 і більше вимірах.

  Рекомендовано уникати застосування тонометрів, вимірюють тиск тільки на зап’ясті, оскільки вони дають недостатньо точні дані. Коли у людини є ще і аритмія, такий пристрій покаже ще велику похибку.

  У таких ситуаціях розумно купувати механічні моделі, якими зазвичай користуються в поліклініках. Ручний тонометр не такий зручний у використанні, але при дотриманні технології процедури найбільш точний.

  Правила вимірювання АТ зводяться до наступним:

 • потрібно зручно сісти, краще за стіл, посидіти хоча б 5 хвилин без руху;
 • накласти манжетку тонометра на 5 см вище ліктьового згину, а розслаблена рука повинна знаходитися при цьому на столі;
 • надягають стетоскоп;
 • у манжетку накачують повітря до 220 мм рт. ст. або вище, якщо є підозра на більш високий тиск;
 • повільно спускають повітря (з приблизною швидкістю 2-4 мм за секунду), орієнтуючись на циферблат.
 • Як тільки будуть чути перші удари серця, необхідно запам’ятати показання приладу. Саме ця цифра і буде дорівнювати систолічному тиску (верхній, сердечному). Коли ударів вже не чути, фіксують другу цифру – діастолічний (нижнє, судинне) тиск.

  Вимірювання АТ проводять спочатку на лівій руці, а потім на правій. Іноді є необхідність зробити 2 повторні вимірювання з інтервалом 2-3 хвилини. Якщо людина хоча б пару раз в житті бачив, як проводять маніпуляцію, він з легкістю освоїть дану методику.

  Що стосується напівавтоматичних і автоматичних пристроїв, вони самостійно визначать сердечні «дзвін», виведуть інформацію на рідкокристалічний екран.

  Що потрібно знати

  Нормальним вважається артеріальний тиск, якщо воно зберігається в межах 120/80. Однак варто розуміти, що ця цифра може змінюватися в залежності від віку людини, його індивідуальних особливостей, часу доби, інших факторів. Так зване робоче або нормальний АТ у всіх своє:

  • вік від 16 до 20 років – 100-120/70-80;
  • вік 20-40 років – 120-130/70-80;
  • вік 40-60 років – до 140/90;
  • старше 60 років – 150/90.

  Різне артеріальний тиск на правій і лівій руці: чому є різниця в показанняхЩоб отримати точні вимірювання АТ на правій і лівій руках, необхідно за 1 годину до маніпуляції утриматися від вживання спиртних, кофеїновмісних напоїв. Не можна проводити заміри, якщо сечовий міхур переповнений, це стане причиною збільшення показань тонометра відразу на 10 міліметрів.

  Вимірювання обов’язково потрібно проводити в комфортній обстановці при нормальній температурі навколишнього. Правильно, якщо під час процедури пацієнт сидить у розслабленому стані щонайменше 5 хвилин. Руку, куди буде надіватися манжет, слід поставити в таке становище, щоб вона знаходилася на одному рівні з серцем.

  При вимірюванні АТ не можна рухатися, розмовляти, це може бути причина того, що результат буде вище, ніж він є насправді.

  Між вимірами потрібно витримати час 3-5 хвилин, яке необхідно, щоб тиск в судинах на руці після здавлювання манжетою нормалізувався, результат не вийшов вище. Відео до цієї статті виступить своєрідною інструкцією по вимірюванню артеріального тиску.