Родова травма у новонародженого

Зміст статті:

  • Обстеження при родовій травмі.
  • Реанімація.

Частота значно зростає при масі при народженні менше 1500 р.


Обстеження при родовій травмі.

Оцінка за шкалою Апгар від 0 до 2 балів виставляється за кожним з 5 показників стану новонародженого (зовнішній вигляд, пульс, рефлекси, активність, дихання). Оцінка залежить від фізіологічної зрілості, лікування матері в перинатальному періоді та наявності кардіореспіраторної і неврологічних порушень у плода. Кількість балів від 7 до 10 на 5-й хвилині оцінюється як нормальне; від 4 до 6 — помірно низька і від 0 до 3 — низький. Низька оцінка за шкалою Апгар не є сама по собі діагностичним критерієм перинатальної асфіксії, але асоціюється з ризиком довготривалої неврологічної дисфункції. Необґрунтовано довго (> 10 хв) зберігається низька оцінка за шкалою Апгар вказує на підвищений ризик смерті на першому році життя.

Найбільш ранньою ознакою асфіксії є акроціаноз, за ним слідує порушення дихання, зниження м’язового тонусу, рефлексів і частоти серцевих скорочень. Ефективна реанімація спочатку веде до збільшення частоти серцевих скорочень, за чим слід поліпшення рефлекторного відповіді, кольору шкірних покривів, дихання і м’язового тонусу. Ознаки дистресу плода в пологах, зберігається більше 5 хвилин оцінка за шкалою Апгар від 0 до 3 балів, рН пуповин-ної артеріальної крові менше 7, а також неврологічний синдром у новонародженого, що включає гіпотонію, кому, судоми і ознаки поліорганної дисфункції є проявами перинатальної асфіксії. Тяжкість і прогноз постгипоксической енцефалопатії можна оцінити з використанням класифікації Сарнат в поєднанні з ЕЕГ, слуховими та кортикальними викликаними потенціалами.

Реанімація.

Початкові заходи для всіх новонароджених включають відсмоктування слизу і тактильну стимуляцію. Відсмоктування слизу з ротової порожнини, носових ходів і глотки повинно бути проведено відразу після народження, взг іноді можуть викликати фізичне пошкодження дитини. Частота родового травматизму при тяжких або травматичних пологах знижується завдяки частішому застосуванню кесаревого розтину замість складних поворотів плоду, вакуум-екстракції, накладання щипців.

Травматичні пологи можна очікувати, якщо у матері маленькі розміри таза, якщо передбачається, що дитина великий до терміну гестації (часто у матерів з цукровим діабетом), у разі сідничного або іншого аномального передлежання, особливо при перших пологах. У таких випадках родову діяльність і стан плода потрібно постійно контролювати. Якщо з’являються ознаки дистресу плода, мати повинна прийняти положення на боці і отримувати оксигенотерапію. Якщо ознаки дистресу плода зберігаються, потрібно провести екстрене кесарів розтин.