Різке підвищення температури тіла, слабкість і блювання після прийому молочної їжі під час вагітності може бути ознакою реакції організму на ротавірусну інфекцію. Захворювання проходить саме по собі, але іноді нехтування рекомендаціями лікаря провокує ускладнення. Що таке ротавірус, як їм заражаються, і що робити при високій температурі вагітним – далі у статті.

Зміст

 • Кишковий грип та вагітність
 • Ротавірус: визначення
 • Шляхи зараження ротавирусом
 • Ознаки
 • Чим небезпечний для вагітності
 • На ранніх строках
 • На пізніх термінах
 • Приєднання кишкової палички при ротавирусе: ускладнення
 • Яке краще всього вибрати лікування – вдома або в інфекційному відділенні?
 • Як довго дотримуватися дієти після хвороби
 • Ризики повторного зараження
 • Корисне відео
 • Кишковий грип та вагітність

  Ротавірусну інфекцію в народі називають кишковим грипом. Захворювання в медицині дійсно вважається інфекцією, яка спочатку потрапляє в кишечник, провокуючи блювоту, особливо на тлі прийому молочної продукції.

  Вважається, що за 5 днів організм здатний самостійно впоратися з недугою, але, в деяких випадках потрібна невідкладна медична допомога.

  Ротавірус: визначення

  Збудник ротавірусної інфекції, грипу кишечника, відноситься до сімейства «Reoviridae», роду Rotavirus». Визначення – ротавірус отримав завдяки розшифровці «rota» латинською — колесо, з тієї причини, що вірусні частинки під мікроскопом невидимі у вигляді коліщаток з втулкою. Розміри таких частинок — 65-75 м, мають РНК. За антигенними властивостями діляться на дев’ять серологічних типів, з яких тільки 4 типу, решта виділяються від тварин.

  Ротавіруси від тварин для людини не є заразними, а самі віруси стійкі у зовнішньому середовищі, тому для знезараження необхідна термічна або кварцова обробка.

  Шляхи зараження ротавирусом

  Поширення ротавірусу на планеті зустрічається незалежно від регіону, вологості повітря і клімату, а тому зараження і інфікування таким захворюванням відзначається практично в будь-якому куточку. Захворіти можна, не тільки контактуючи з хворим, але і користуючись одними предметами побуту. Є кілька варіантів зараження:

 • Брудні руки. Найбільш часта причина зараження – розташування ротавірусу на шкірних покривах, які при відсутності належної гігієни потрапляють на слизові і поширюються в травний тракт. Найчастіше з цієї причини хворіють маленькі діти, віком до 5-6 років.
 • Зараження від контакту з хворим. Оскільки перший період розвитку проявляється в прихованій формі, а хворий відчуває незначні ознаки застуди, запідозрити таке захворювання вдається рідко. При цьому сам хворий при контакті з іншими людьми є рознощиком інфекції.
 • Користування одними предметами побуту. Коли прояви захворювання явні, то варто виключити всякі контакти з хворим. Особливо це правило стосується матусь з дітьми до 5 років.
 • При виявленні ротавірусної інфекції у дітей до 3 років госпіталізація обов’язкова. Особливо небезпечним моментом є інфікування дітей до року. Зневоднення та інтоксикація в такому віці мають летальні наслідки.

 • Повітряно-крапельне зараження. При захворюванні ротавірус поширюється повітряно-крапельним шляхом. Оскільки його виживання в навколишньому середовищі висока, то захворіти, перебуваючи поруч з хворим, цілком реально, вірус накопичується на слизових, і далі потрапляє в кишечник, де вбиває всю корисну мікрофлору, зазначається рідкий стілець, розлад травлення, блювання, нудота. Крім того, якщо виявлений одна дитина в сім’ї з проявами ротавірусу, рекомендується дезінфекція приміщення кварцовою лампою.
 • Ознаки

  Оскільки ротавірус – це кишковий грип, то його перші прояви ідентичні грипу, застуди. Спочатку відзначається слабкість, можливо, ломлять суглоби, болить голова, зазначається неспокійний сон.

  У дітей і дорослих прояви трохи відрізняються, то малюки до 3 років відразу проявляються у захворюванні примхами, збільшеною кількістю сну в денний час і неспокійним відпочинком в нічний період. Далі можна відзначати таку клінічну картину:

  • На 3-4 день після інфікування і інкубаційного періоду відзначається розлад травного тракту. Спочатку помітна погано перетравлена їжа, яка виходить методом дефекації шматочками, зі слизом і рідкими каловими масами.
  • На тлі рідкого стільця посилюється спрага, воду хочеться пити і вночі, і після прийому їжі.
  • Підвищення температури без червоного горла і кашлю. Різке підвищення температури погано і довго збивається, ефект зберігається всього кілька годин, після знову висока температура.
  • Після прийому молочної продукції в будь-якій кількості обов’язково блювота з неперетравленою їжею.
  • При ненаданні медичної допомоги відзначається різке підвищення температури до 41 градуса, інтоксикація організму, зневоднення. Саме такі прояви є найбільш небезпечними. Сам вірус проходить через 5-7 днів, проте ознаки інтоксикації і зневоднення небезпечні для дітей і вагітних.

  Якщо відзначається блювота після прийому молока, кефіру, йогурту – це найважливіший сигнал про наявність ротавірусної інфекції.

  Чим небезпечний для вагітності

  Небезпека перенесеного захворювання при вагітності не в самому інфікуванні та локалізації збудника в кишечнику, а в наслідках. Розлад кишечника провокує рідкий стілець, а при ненаданні медичної допомоги зазначається зневоднення, що, відповідно, слідом продукує високу температуру, яка збивається тільки внутрішньовенним вливанням рідини. Небезпечні періоди для вагітних відзначаються в залежності від стану імунної системи та періоду вагітності.

  При ротавирусе важко збити температуру. Важливо забезпечити хворому рясне пиття, в іншому випадку навіть жарознижуючі ліки не допоможуть.

  На ранніх строках

  На ранніх термінах, коли організм вагітної зіткнувся з гормональною перебудовою, є нудота і блювання на фоні токсикозу, ротавірусного захворювання небезпечно своїми наслідками. Зневоднення і висока температура здатні спровокувати викидень, патології розвитку плода, відшарування плаценти. Сам вірус не завдає шкоди плоду.

  На пізніх термінах

  На пізніх термінах, коли плацента сформована і виконує свої захисні функції, плід не є під загрозою. Однак наслідки інтоксикації у разі некваліфікованої допомоги та зневоднення при вагітності вкрай негативні.

  При високій температурі можливі передчасні пологи, а сама жінка важко переносить інтоксикацію.

  Тому рекомендована госпіталізація на перші 3 дні для контролю стану з боку медперсоналу. У разі підвищення температури вводиться внутрішньовенно натрію хлорид (вода), чим забезпечується водний баланс матері.

  Лікування вагітної при ротавируске спрямоване на забезпечення водного балансу в організмі, контроль температури, а також стабілізації роботи травної системи. Лікар може призначити курс антибіотиків з тієї причини, що можливі ускладнення після ротавірусу у вигляді запалень легенів. Відмовлятися від такої терапії не варто. Ризик при запаленні вище, ніж прийом антибіотика.

  Приєднання кишкової палички при ротавирусе: ускладнення

  Нерідко на тлі ослабленого імунітету при ротавирусе приєднується кишкова паличка, яка раніше блокувалася і виводилася з організму корисними бактеріями. Зараз же, коли захист організму ослаблена, кишкові бактерії потрапляють в організм, накопичуються там і провокують ускладнення в майбутньому. Посилюється блювання, спостерігається рідкий стілець до 10 разів на добу, незалежно від прийому їжі.

  При зверненні до лікарні хворому дають два тесту на ротавірус і кишкову паличку, крім того, здається кал на дослідження в лабораторію. Лікування додаткове не застосовується. Використовуються лактобактерії для нормалізації стану, біфідобактерії і рясне пиття.

  На тлі лікування після зниження температури тіла відзначаються сильні різі і коліки в животі, які обґрунтовані тим, що робота травного тракту починає нормалізуватись. Біль сильна, тому варто випити Смекту, розчинену в невеликій кількості води і препарати на основі семитикона, демитикона – Куплатон, Еспумізан.

  Яке краще всього вибрати лікування – вдома або в інфекційному відділенні?

  Ротавірус, в залежності від того, як організм справляється з захворюванням, може переноситься в більш легкій або тяжкій формі. Ще раз варто акцентувати увагу на тому, що небезпечне не саме захворювання, а його наслідок – інтоксикація та зневоднення, висока температура.

  Оскільки при вагітності імунітет ослаблений, потрібно розглянути варіант госпіталізації. Крім того, варто відзначити, що стаціонарне лікування в даному випадку не тривалий – 3-4 дні. За цей час лікар дивиться за станом хворої, а вагітна спокійна, якщо висока температура, їй тут же нададуть допомогу.

  Якщо ж перебуває вдома, то не можна спрогнозувати заздалегідь свій стан, тим самим, прирікаючи себе на ризики. Якщо ж мова йде про дітей, то важливо розуміти, що для дитини зневоднення складною ступеня – це смертельна небезпека. У деяких випадках компенсувати водний баланс неможливо, дитина помирає не від інфекції, від бездіяльності.

  Як довго дотримуватися дієти після хвороби

  Один з найважливіших пунктів у лікуванні ротавірусу – це дотримання дієтичного харчування. Важливо розуміти, що навантаження, отримана ШКТ, не передбачає посилену роботу. Крім того, на тлі перенесеного грипу шлунок не в змозі перетравлювати лактозу, молоко. Тому варто дотримуватися певних правил у харчуванні протягом 21 дня:

  • Не вживати в їжу солодке, борошняне, молочне, смажене і дуже солоне.
  • Додати в раціон замість води відвар шипшини і сухофруктів з яблук.
  • Пити води не менше 2 літрів дорослим, і 1,5 дітям (не рахуючи рідкої їжі).
  • Виключити кукурудзяну, перлову та рисову кашу на перші 1,5 тижні. Далі можна включати їх в раціон.
  • Вівсяна каша, риба пропарена, курка, манка на воді, гречана каша і м’ясні бульйони в пріоритеті.

  Головне правило харчування при ротавирусе – виключити всілякі молочні продукти на 21 день. Після цього поновитися засвоюваність лактози, можна буде включати молоко в раціон.

  Ризики повторного зараження

  Можливість повторного інфікування завжди зберігається протягом усього життя. Однак важливо пам’ятати, це те, що найбільш важко переноситься перше інфікування. Висока температура, блювота, пронос – це перші причини перенесеного захворювання, які при повторному інфікуванні переноситься легше.

  Враховуючи той факт, що штампів ротавірусу для людини всього 4, то, відповідно, можна припустити, що перехворіти є ризик 4 рази різними штампами. Однак кожен новий раз (якщо це не дитина), переноситься легше. Інфікування повторно тим же штампом ротавірусу у перші 2 роки складно. Єдино, що зберігається і є однаковим проявом у всіх випадках – е то непереносимість лактози, молока.

  Людина живе у світі, де віруси і бактерії є повноправними членами живої середовища. Неможливо прожити життя, і не зіткнутися з таким захворюванням як ротавірус. Однак варто пам’ятати – це адекватна оцінка стану при наявності захворювання, медична допомога та профілактика ускладнень у вигляді обезводнення і інтоксикації. Кишковий грип – це не небезпечне захворювання, це необхідність приділити своєму здоров’ю більше уваги.

  Корисне відео