Майже в кожній домашній аптечці є ртутний градусник. Це дуже надійний, але прилад досить крихкий. Що робити, якщо розбився градусник, а викликати спеціальну службу поки немає можливості?

По-перше, слід пам’ятати, що ртуть – дуже отруйна речовина. Постарайтеся як можна швидше вивести всіх домочадців з кімнати, де розбився градусник і закрити двері. Відкрийте вікно, щоб забезпечити провітрювання кімнати (але уникайте протягів, щоб отруйні випари не поширювалися), надіньте марлеву маску, на руки гумові рукавички.

Зробіть міцний розчин марганцівки, щоб з пульверизатора обприскати територію з розлитим ртуттю. Далі за допомогою злегка змоченою газети зберіть кульки ртуті. Найдрібніші можна збирати за допомогою пластиру або скотча. Кульки кидайте в банку з водою – це не дасть ртуті випаровуватися.

Чого категорично не можна робити в такій ситуації?
Не збирайте ртуть пилососом. Частинки ртуті осядуть всередині приладу і почнуть ще швидше випаровуватися від нагрівання; користуватися пилососом більше буде не можна. Також не варто користуватися віником – прути розіб’ють кульки ртуті на більш дрібні і зібрати їх не буде ніякої можливості.

Зібрати ртуть з різних щілин або ворсу килима можна за допомогою спринцівки, скотчу або пластиру. Щоб упевнитися в тому, що вся зібрана ртуть, поводите над місцем події магнітом – він притягне металеві кульки, які одразу ж потрібно помістити в банку з водою.

Набагато складніше, якщо розбився ртутний градусник на дивані – цей метал досить швидко проникає у тканинну обшивку, буквально просочуючи диван. Постарайтеся як можна швидше зібрати всю ртуть, а потім викликати МНС, щоб ті заміряли рівень небезпечних речовин в повітрі – ці показники підкажуть, чи можна спати в даній кімнаті.

Якщо розбився ртутний градусник на підлозі, то після збору всіх кульок металу, треба ретельно промити поверхню тим самим розчином марганцівки, який ви приготували заздалегідь. Десь через годину змийте марганцівку мильно-содовим розчином. Залиште вікно в кімнаті відкритої на добу, протягом яких ще кілька разів чергуйте миття марганцівкою з миттям милом і содою.

Через добу промийте підлогу чистою водою. Щоб остаточно вивітрити отруйні пари, провітрюйте приміщення протягом десяти днів по 8-10 разів на добу.

Пам’ятайте, що весь одяг, в якій ви контактували з небезпечним металом, не можна використовувати. На жаль, речі доведеться викинути. Так само, як і віник, та інші речі, якими ви прибирали ртуть.

Уважно спостерігайте за собою і за самопочуттям своїх членів сім’ї. Про отруєння ртуттю говорять наступні симптоми:

— головні болі;

— труднощі при ковтанні;

— присмак металу у роті;

— кровоточиві ясна;

— болі в животі і діарея.

При таких симптомах обов’язково звертайтеся до лікаря за кваліфікованою допомогою.