Розбився градусник — що робити?

Майже в кожній домашній аптечці є ртутний градусник. Це дуже надійний, але прилад досить крихкий. Що робити, якщо розбився градусник, а викликати спеціальну службу поки немає можливості?

По-перше, слід пам’ятати, що ртуть – дуже отруйна речовина. Постарайтеся як можна швидше вивести всіх домочадців з кімнати, де розбився градусник і закрити двері. Відкрийте вікно, щоб забезпечити провітрювання кімнати (але уникайте протягів, щоб отруйні випари не поширювалися), надіньте марлеву маску, на руки гумові рукавички.

Розбився градусник — що робити?

Зробіть міцний розчин марганцівки, щоб з пульверизатора обприскати територію з розлитим ртуттю. Далі за допомогою злегка змоченою газети зберіть кульки ртуті. Найдрібніші можна збирати за допомогою пластиру або скотча. Кульки кидайте в банку з водою – це не дасть ртуті випаровуватися.

Чого категорично не можна робити в такій ситуації?
Не збирайте ртуть пилососом. Частинки ртуті осядуть всередині приладу і почнуть ще швидше випаровуватися від нагрівання; користуватися пилососом більше буде не можна. Також не варто користуватися віником – прути розіб’ють кульки ртуті на більш дрібні і зібрати їх не буде ніякої можливості.

Розбився градусник — що робити?

Зібрати ртуть з різних щілин або ворсу килима можна за допомогою спринцівки, скотчу або пластиру. Щоб упевнитися в тому, що вся зібрана ртуть, поводите над місцем події магнітом – він притягне металеві кульки, які одразу ж потрібно помістити в банку з водою.

Набагато складніше, якщо розбився ртутний градусник на дивані – цей метал досить швидко проникає у тканинну обшивку, буквально просочуючи диван. Постарайтеся як можна швидше зібрати всю ртуть, а потім викликати МНС, щоб ті заміряли рівень небезпечних речовин в повітрі – ці показники підкажуть, чи можна спати в даній кімнаті.

Розбився градусник — що робити?

Якщо розбився ртутний градусник на підлозі, то після збору всіх кульок металу, треба ретельно промити поверхню тим самим розчином марганцівки, який ви приготували заздалегідь. Десь через годину змийте марганцівку мильно-содовим розчином. Залиште вікно в кімнаті відкритої на добу, протягом яких ще кілька разів чергуйте миття марганцівкою з миттям милом і содою.

Через добу промийте підлогу чистою водою. Щоб остаточно вивітрити отруйні пари, провітрюйте приміщення протягом десяти днів по 8-10 разів на добу.

Пам’ятайте, що весь одяг, в якій ви контактували з небезпечним металом, не можна використовувати. На жаль, речі доведеться викинути. Так само, як і віник, та інші речі, якими ви прибирали ртуть.

Розбився градусник — що робити?

Уважно спостерігайте за собою і за самопочуттям своїх членів сім’ї. Про отруєння ртуттю говорять наступні симптоми:

— головні болі;

— труднощі при ковтанні;

— присмак металу у роті;

— кровоточиві ясна;

— болі в животі і діарея.

При таких симптомах обов’язково звертайтеся до лікаря за кваліфікованою допомогою.

Розбився градусник — що робити?