Розшифровка мазка на флору у жінок

Результати аналізів можуть розповісти про самих різних захворюваннях і проблемах зі здоров’ям. А що показує мазок на флору, який беруть у жінок? Розшифровка такого аналізу представлена нижче.

Розшифровка мазка на флору у жінок

Зміст

 • 1 Що таке флора?
 • 2 Мазок на флору: що це за аналіз?
 • 3 У яких випадках може знадобитися такий аналіз?
 • 4 Що покаже аналіз?
 • 5 Ступеня чистоти
 • 6 Як підготуватися до аналізу?
 • 7 Як беруть мазок?

Що таке флора?

Флора – це особливе середовище, яка є в піхву. Вона складається з слизу, виділюваної органами репродуктивної системи під впливом гормонів; частинок епітелію (тобто покривних тканин), які виконують захисну функцію лейкоцитів і різних мікроорганізмів, причому як корисних, тобто захищають статеві органи від інфекцій, так і патогенних, що викликають різні захворювання.

Мазок на флору: що це за аналіз?

Мазок на флору або, як його називають медики, бактеріоскопія – це аналіз, який часто беруть у жінок при планових оглядів у гінеколога, а також при проходженні лікування будь-яких захворювань статевої сфери. Він являє собою паркан невеликої кількості матеріалу з піхви і подальше детальне дослідження під мікроскопом.

В яких випадках може знадобитися такий аналіз?

Взагалі, мазок на флору у всіх жінок беруть при планових оглядах, які слід проходити раз на півроку (в період вагітності вони проводяться частіше). Позапланове дослідження може знадобитися при появі деяких тривожних симптомів, таких як біль у нижній частині живота, зміни кількості або консистенції виділень з піхви, неприємний запах із зовнішніх статевих органів. Також взяття мазка необхідно і при проходженні лікування виявленого раніше захворювання, в даному випадку він дозволяє відстежувати динаміку і оцінювати ефективність призначеної фахівцем терапії.

Що покаже аналіз?

Так що ж показує мазок на флору? Він дозволяє виявляти у жінок самі різні відхилення і навіть серйозні захворювання. Розшифровка мазка, вироблена фахівцем, потрібна для оцінки стану здоров’я та функціонування репродуктивної системи. І якщо норма перевищена, то лікар може поставити діагноз або ж призначити додаткові діагностичні процедури, щоб виявити причини проблем.

Розшифровка мазка на флору у жінок

Отже, детальна розшифровка мазка на флору:

 • Плоский епітелій, тобто частинки слизових оболонок і вистилають тканин піхви або шийки матки. Його мазок повинен містити, але в мінімальних кількостях. Якщо рівень підвищений, то це може розповісти про гормональні збої і порушення, при яких знижується рівень жіночих гормонів естрогенів і підвищується рівень чоловічих андрогенів. А підвищення кількості говорить про серйозне запаленні тканин. Норма такого показника становить від 5 до 10 одиниць, але вона буде залежати від того, в яку фазу менструального циклу мазок на флору був узятий.
 • Лейкоцити. Це клітини, які покликані розпізнавати загрози і протистояти їм. Їх наявність – це норма, але якщо розшифровка містить дані про те, що рівень підвищений, то це говорить про наявність запального процесу в органах репродуктивної системи. Даний показник повинен знаходитися в межах 0-10 одиниць у піхву (при вагітності кількість може збільшуватися до 20), 0-5 – в уретрі і 0-30 – в шийці матки.
 • Лактобактерії, які також називають грампозитивними паличками, лактобацилами або паличками Додерлайна. Це абсолютна норма, так що у жінок мазок на флору повинен показати наявність таких мікроорганізмів, адже вони корисні і забезпечують захист піхви і статевих органів від різних інфекцій. Результати мазка такі палички повинні переважати, їх процентний вміст становить 95% від загального числа всіх представників флори.
 • Ключові або атипові клітини – це клітини епітелію, які міцно з’єднані з бактеріями або покриті ними. Взагалі, вони не повинні виявлятися, і їх наявність, як правило, говорить про так званому дисбактеріоз піхви, тобто значним порушенням співвідношення між нормальними представниками флори і патогенними.
 • Еритроцити – червоні річки крові. Вони можуть виявлятися у жінок після серйозних ушкоджень або травм піхви, після критичних днів, а також при запаленнях і деяких серйозних захворюваннях. Але все ж розшифровка може містити інформацію про незначній кількості еритроцитів.
 • Слиз має бути, це норма. Вона виділяється секреторними залозами цервікального каналу і піхви, так що її помірна кількість говорить про нормальному функціонуванні репродуктивної системи. Але ось в уретрі її бути не повинно.
 • Трихомонади, гонококи, кандіди та інші патогенні мікроорганізми. Їх виявлення неодмінно говорить про інфекціях, так що якщо розшифровка мазка містить такі дані, то слід неодмінно почати лікування.

Ступеня чистоти

Іноді розшифровка мазка також включає визначення ступеня чистоти. Всього виділяється чотири:

 • Перша передбачає кисле середовище (рівень рН становить 4-4,5, і це норма). Нормальна Флора, у неї присутні тільки корисні мікроорганізми.
 • Друга ступінь передбачає більш кислу реакцію, а рівень рН становить від 4,5 до 5. Це означає, що крім корисних і нормальних мікроорганізмів у піхві присутні також і патогенні, але в мінімальних кількостях. Інфекція є, та чи вона знаходиться на початковій стадії розвитку, або була не повністю усунена (тобто деякі збудники залишилися).
 • Третя ступінь передбачає слабокислу або лужну. Рівень рН в такому випадку буде коливатися в межах 5-7. Норма значно перевищена, тобто в піхву переважає бактеріальна (патогенна) мікрофлора. Це говорить про наявність серйозних інфекційних захворювань. Крім того, можуть бути присутніми і клітини епітелію, що пов’язано з поширенням по тканинах запального процесу.
 • Четверта стадія вважається лужний, норма мазка перевищена майже в два рази, а рН становить близько 7-8. Корисні відсутні лактобактерії, і флора представлена виключно хвороботворними мікроорганізмами. Крім того, тканини сильно запалені, і структура значно змінена. Потрібне негайне вжиття необхідних заходів!
 • Розшифровка мазка на флору у жінок

  Як підготуватися до аналізу?

  Щоб результати аналізу мазка були достовірними і точними, до нього слід підготуватися. Така підготовка жінок полягає у дотриманні наступних правил:

 • За день-два до аналізу виключити статеві контакти, вони можуть порушити мікрофлору, і тоді норма мазка точно буде перевищена.
 • Не використовуйте спринцювання протягом декількох днів.
 • Не мочіться приблизно за дві чи три години до взяття мазка.
 • Як беруть мазок?

  Мазок на флору беруть у жінок з трьох основних точок, а саме з уретри, тобто сечовипускального каналу, безпосередньо з піхви, а також з шийки матки. До речі, якщо ви побачите в результатах аналізу три літери, які будуть стояти у верхньому рядку таблиці з показниками, то розшифровка буде означати саме місце дослідження. V – це піхву, C – шийка матки (цервікальний канал, що з’єднує піхву з порожниною матки), а U – уретра.

  Взяття мазка у жінок здійснюється через 4-5 днів після закінчення менструації (наявність у піхві і шийці матки менструальної крові безпосереднім чином вплине на результати). Процедура проводиться на гінекологічному кріслі. Фахівець забирає матеріал за допомогою спеціального шпателя (також може знадобитися розширювач), а далі наносить його на скло і відправляє в лабораторію, де флора досліджується під мікроскопом. Всі маніпуляції повинні бути безболісними.

  Мазок на флору для жінок дуже важливий, так що слід регулярно здавати такий аналіз!

  Розшифровка мазка на флору у жінок