Розвиток мови і моторики у дитини

Зміст статті:

  • Моторне розвиток.
  • Мовленнєвий розвиток.

У розвитку дитини, як правило, виділяють загальні руху, дрібну моторику, мова, пізнання, соціальний і емоційний розвиток. Шляхом досліджень був встановлений середній вік придбання тих або інших навичок і умінь, а також межі нормальних його коливань. У здорової дитини розвиток по різних лініях може варіювати, наприклад однорічна дитина, який пізно почав ходити, однак при цьому почав рано говорити реченнями.

На темп і особливості розвитку дитини впливають харчування, заняття з ним, захворювання, вплив психологічних факторів в поєднанні з генетичними. Оцінка розвитку постійно відбувається з боку батьків, працівників школи, лікарів. Також існує велика кількість методик, що дозволяють оцінити розвиток дитини більш глибоко. Денверський скринінговий тест для оцінки розвитку дозволяє оцінити розвиток дитини за кількома параметрами. Бланк вказує середній вік придбання певних навичок і добре демонструє загальне уявлення про межі норми. Також можна використовувати й інші методи.


Моторне розвиток.

При оцінці моторного розвитку оцінюють дрібні рухи (наприклад, піднімає з підлоги дрібні предмети, малює) і загальні рухи (наприклад, ходьба, преодолевание сходи). Це триваючий процес, який залежить від сімейних особливостей, навколишнього оточення (наприклад, якщо рухова активність дитини обмежена тривалою хворобою), а також специфічних порушень (наприклад, ДЦП, розумова відсталість, м’язова дистрофія). Як правило, діти починають ходити у віці одного року, можуть дертися по сходах до 21 місяця, добре бігають на 2 роки, однак вік, у якому діти набувають ці навички, може варіювати в широких межах. Моторне розвиток не може бути значно прискорене шляхом застосування інтенсивних стимулюючих методик.

Мовленнєвий розвиток.

Здатність розуміти мова передує здатності говорити; діти з невеликим набором слів, як правило, здатні розуміти багато. Незважаючи на те, що затримка розвитку активної мови зазвичай не супроводжується затримкою загального розвитку, діти зі значною затримкою розвитку активної промови повинні бути оглянуті спеціалістом, а також здатність вирішувати проблеми. З розвитком мови у дитини стає легше оцінити його інтелектуальну діяльність, при цьому використовують велику кількість спеціальних клінічних прийомів. Коли дитина йде в школу, як частина навчального процесу постійно проводиться моніторинг.

Емоційний розвиток і придбання соціальних навичок оцінюються шляхом спостереження за взаємодією дитини з оточуючими в повсякденних ситуаціях. Коли дитина починає говорити, стає більш точним розуміння його емоційного стану. Так само, як і при оцінці інтелекту, емоційний розвиток більш точно можна визначити з використанням спеціальних методів.