Сексуальний розвиток дитини

Сексуальне дозрівання зазвичай відбувається в усталеної послідовності в обох статей. Вік початку та швидкість статевого розвитку варіюються і залежать від генетичних та чинників навколишнього середовища. Статеве дозрівання зараз починається раніше, ніж сто років тому, можливо, це пов’язано з поліпшенням харчування, загального здоров’я, умов життя. Фізіологічні зміни, які лежать в основі статевого дозрівання обговорювалися раніше.

У хлопчиків зміни починаються з збільшення мошонки і яєчок, потім відбувається збільшення довжини пеніса і зростання сім’яних пухирців і передміхурової залози. Потім з’являється волосся на лобку. Волосся в пахвових западинах і на обличчі з’являються приблизно через 2 роки після появи їх на лобку. Стрибок зростання зазвичай починається через рік після початку росту яєчок. Середній вік першої еякуляції (між 12 з половиною і 14 роками в США) залежить від психологічних, культурних і біологічних факторів. Перша еякуляція відбувається приблизно через рік після початку збільшення довжини пеніса. Гінекомастія, як правило, у формі невеликого набухання молочних залоз часто зустрічається у хлопчиків. Діти з затримкою розвитку як пасивної, так і активної мови частіше мають додаткові проблеми з розвитком. Обстеження дитини при будь-якому з видів затримки розвитку мови повинно починатися з дослідження слуху. У більшості дітей із затримкою мовного розвитку інтелект нормальний. В протилежність цьому діти з прискореним мовним розвитком частіше мають інтелект вище середнього.

Мова розвивається від проголошення голосних звуків (гуління) до проголошення складів, зазвичай спочатку це повторювані склади (ба-ба-ба). Більшість дітей можуть сказати «тато» і «мама» до 12 місяців, використовувати кілька слів до 18 місяців, формувати пропозиції з окремих слів до 2 років. Середній 3-річна дитина може підтримати розмову. Ці віку можуть сильно відрізнятися.

Когнітивний та соціальне/емоційний розвиток. Когнітивний та соціальне/емоційний розвиток відповідає інтелектуальному і психологічному дозріванню дитини, оскільки його фізичний розвиток дозволяє йому взаємодіяти з іншими людьми і навколишнім світом. Існує багато теорій цих форм розвитку у дітей та підлітків; найбільш старими відомими є теорії, запропоновані Фрейдом, Піаже, Еріксоном. Всі вони ґрунтуються на клінічних спостереженнях, проте жодна не була перевірена на великій групі дітей. В цілому вважається, що ці моделі корисні для опису аспектів розвитку деяких дітей, проте жодна не є універсальною. Більш того, встановлено, що відповідний догляд і виховання дитини на першому році життя і в ранньому віці є найважливішими факторами когнітивного розвитку та емоційного здоров’я. Наприклад, читання дитині з раннього віку має величезний вплив на його розвиток, забезпечуючи стимуляцію інтелектуального досвіду і формування теплих і виховуючих відносин. Інтелект оцінюється у маленьких дітей шляхом спостереження за навичками мовлення в ранньому підлітковому періоді і зазвичай проходить протягом декількох років.

У більшості дівчаток збільшення молочних залоз є першим видимим ознакою початку статевого дозрівання, майже відразу починається стрибок зростання. Незабаром після цього з’являється оволосіння на лобку і в пахвових западинах. Менархе з’являється приблизно через 2 роки після початку збільшення грудей і коли зростання тіла в довжину сповільнюється після досягнення піку. Вік менархе може змінюватися в широких межах, у більшості дівчаток він становить 12-13 років. Стадії розвитку молочних залоз і лобкового оволосіння більш детально описують з використанням методу Таннера.

Порушення послідовності статевих змін може свідчити про порушення статевого дозрівання, і лікарю слід розглянути можливі патологічні причини цього.