Середній артеріальний тиск: формула розрахунку у людини

Зміст статті:

 • 1 Середній артеріальний тиск у людини
 • 2 Способи розрахунку
 • 3 Що може вплинути на результат?
 • 4 Як правильно вимірювати артеріальний тиск?

Для розуміння повної картини роботи серцево-судинної системи необхідно навчитися визначати значення свого середнього кров’яного тиску.

Під артеріальним тиском слід розуміти силу, з якою кров тисне на судинні стінки.

Для оцінки функціонування серця і судин головним критерієм стало поняття артеріального тиску, яке буває двох видів:

 • систолічний (верхнє);
 • діастолічний (нижнє).
 • Систолічний АТ показує, наскільки сильно кров тисне на стінки судин під час того, як серце викидає нову порцію крові. Діастолічний характеризує момент паузи, тобто час відпочинку серця.

  У нормі тиск дорослої людини коливається від 110/65 до 130/85 мм рт. ст. Існують межі норми – верхня (140/90), нижня (100/60). Вони означають, що стан пацієнта не критичне, не вимагає термінового лікарського втручання.

  Вимірюючи кров’яний тиск на різних руках, можуть бути отримані трохи різні дані. Нічого страшного, якщо різниця складе близько 10 мм. рт. ст. Іноді є необхідність вимірювання тиску на ногах хворого.

  Ідеальним тиском прийнято вважати 120/80, але давно не секрет, що багато людей можуть прекрасно себе почувати і при більш низькому або високому тиску.

  Щоб прояснити, яке у людини тиск, необхідно його моніторити двічі на добу:

  • вранці після пробудження (не встаючи з ліжка);
  • перед нічним сном (після невеликого відпочинку).

  Не виключено, що ПЕКЛО змінюється із-за перепадів температури навколишнього середовища, порушення водно-сольового балансу, різких рухів, фізичного навантаження.

  Коли систолічний тиск протягом тривалого часу не стає нижче 140, варто говорити про початок гіпертонічної хвороби. Якщо не піднімається вище позначки 90, лікар поставить діагноз гіпотонія.

  При відсутності адекватного і головне своєчасного лікування пацієнт може отримати ускладнення захворювання, особливо небезпечні інсульт, інфаркт.

  Середній артеріальний тиск у людини

  Середній артеріальний тиск: формула розрахунку у людиниУ медицині крім поняття систолічний і діастолічний кров’яний тиск існує термін пульсовий і середній АТ.

  Середнім називають тиск всього серцевого циклу, який розраховують за спеціальною формулою. В нормі його значення має коливатись в межах від 80 до 95.

  Дуже просто вирахувати пульсовий тиск – від систолічного потрібно відняти діастолічний. Його показник не повинен бути вище 45 пунктів.

  Потрібно знати, що функцію серця за середнього артеріального тиску описувати не прийнято. Для отримання повної інформації докторові необхідні додаткові дані:

 • серцевий викид;
 • ударний об’єм;
 • серцевий індекс.
 • Під серцевим викидом необхідно розуміти обсяг крові, викинутої серцем за 1 хвилину. Завдяки ударного об’єму можна побачити кількість крові, що викидається за 1 серцеве скорочення.

  Для підрахунку серцевого викиду ударний об’єм множать на частоту скорочень серця. Найточніше описати функцію серця допоможе серцевий індекс.

  Середня кров’яний тиск не є середнім арифметичним значенням між нижнім і верхнім тиском. Це пояснюється тим, що час серцевого циклу дорівнює не на систолічний рівень, а діастолічний. Середнє АТ приблизно на 40% визначають рівнем систолічного, і на 60% діастолічного.

  Способи розрахунку

  Середня кров’яний тиск означає тиск повного серцевого циклу. На гумовій манжетці тонометра таке ПЕКЛО визначить той рівень, який прирівнюється до тиску діастоли, коли просвіт закритий.

  У медичних установах застосовують метод артеріальної осциллографии. З його допомогою вдається реєструвати коливальні процеси, що відбуваються в артеріальних судинах. Завдяки осциллографии можна отримати інформацію про функціональності серцево-судинної системи.

  Існує п’ять способів самостійного розрахунку показників середнього тиску для чоловіків і жінок, не застосовуючи дорогу апаратуру:

  • стандартна формула;
  • формула Хикэма;
  • формула Вецлера і Богера;
  • формула Ставицького.

  Стандартна формула передбачає такий розрахунок: від значення верхньої ПЕКЛО віднімають цифру нижнього, а отриману різницю ділять на число 3 і додають до показника нижнього тиску. Норма, якщо результат вийшов від 80 до 95.

  Трохи інакше обчислюють за формулою Хикэма. У цьому випадку пульсовий тиск ділять на число 3, додають нижнє тиск або мінімальне.

  Згідно з формулою Вецлера і Богера середній тиск слід розраховувати так:

  • число 0,42 множать на верхній тиск або максимальне;
  • до результату приплюсовують 0,58, помножене на нижню тиск.

  Формула Ставицького: бічне систолічний АТ множать на час систоли (у секундах), а потім приплюсовують мінімальний тиск діастоли (в секундах). Результат ділять на час серцевого циклу.

  Середній тиск можна легко визначити за допомогою спеціальної апаратури, виходячи з інших даних. Навіть коли показники верхнього і нижнього тиску змінюються в залежності від віку, середнє значення має завжди залишатися на одному рівні.

  Що може вплинути на результат?

  Середній артеріальний тиск: формула розрахунку у людиниСлід знати, що при прийомі певних лікарських препаратів і деяких захворюваннях сприйняття того, що є нормальний середній тиск, може змінюватися.

  У цій ситуації лікар повинен стежити за тим, щоб цей показник не виходив далеко за межі норми, не провокував собою небезпечних для здоров’я ускладнень.

  Коли пацієнт не знає, яким чином препарати, які він приймає, або захворювання, якими страждає, впливають на допустиме значення середнього артеріального тиску, необхідно відразу ж проконсультуватися зі своїм терапевтом або кардіологом.

  Проблеми можуть виникати, якщо має місце:

 • травма голови;
 • деякі види аневризми;
 • септичний шок;
 • лікування судинозвужувальними препаратами;
 • проведення інфузій вазодилататорами.
 • Коли значення середнього тиску у стані спокою йде далеко за межі норми, необхідно обстежитися у поліклініці. Це саме правило стосується ситуацій, коли значення верхнього і нижнього ПЕКЛО також далекі від звичного.

  Потрібно розуміти, що середній артеріальний тиск менше 60 пунктів часто смертельно небезпечно. Є високий ризик, що органи не отримують необхідну кількість крові.

  Як правильно вимірювати артеріальний тиск?

  Середній артеріальний тиск: формула розрахунку у людиниЩоб результат вимірювання кров’яного тиску відповідав дійсності, слід дотримуватися певних правил. За 1 годину до маніпуляції хворому слід утриматися від вживання спиртних напоїв, куріння, кава і продуктів, що містять кофеїн.

  Не варто проводити заміри тиску, якщо сечовий міхур переповнений, бо це спровокує збільшення показників приблизно на 10 мм рт. ст.

  Кожне вимірювання необхідно проводити в абсолютно спокійній обстановці при комфортній кімнатній температурі. Пацієнт повинен сидіти в розслабленому стані хоча б 5 хвилин. Рука, на яку накладають манжетку, повинна розташовуватися на такому рівні, щоб ліктьовий згин знаходиться на одній лінії з серцем, рука також повинна бути розслаблена. Під час процедури заборонено:

  • рухатися;
  • розмовляти.

  Між двома вимірами має пройти 5 хвилин, щоб нормалізувався тиск в руці після здавлювання судин.

  Як виміряти кров’яний тиск за допомогою механічного тонометра?

  Середній артеріальний тиск: формула розрахунку у людиниПісля попередньої підготовки на руку надягають манжет таким чином, щоб він був на 5 сантиметрів вище ліктя. Якщо тонометр призначений для зняття тиску на зап’ясті, все одно його манжетка повинна бути на рівні з серцем.

  Стетоскоп прикладають до середини внутрішнього згину, а потім надягають його. В цьому місці при спуску повітря з манжетки буде чути виразна пульсація. Манжетку накачують до показників 200-220, але при підозрі, що тиск ще вище, манжетку можна накачати ще сильніше.

  Після, орієнтуючись на циферблат тонометра, повільно спускають повітря, прослуховуючи удари пульсу. Як тільки буде чути перший удар, необхідно запам’ятати показання проділу:

 • ця цифра буде відповідати показнику верхнього тиску (систолічного);
 • коли удари припиняться, цей показник відповідає за нижню тиск (діастолічний).
 • Такі вимірювання проводять 2-3 рази підряд. Середнє значення слід приймати за істинні показники кров’яного тиску.

  Як виміряти артеріальний тиск електронним приладом, а головне, як правильно міряти тиск?

  На руку накладають манжетку, кінцівку також маю на одній лінії з серцем. Далі все гранично просто – натискають на кнопку початку вимірювання тиску і чекають, поки апарат не покаже результат. Пристрій самостійно накачає манжетку необхідною кількістю повітря, а потім спустить його в потрібний момент. Все, що залишається пацієнта – це запам’ятати або записати свідчення. Деякі моделі автоматичних тонометрів можуть запам’ятовувати дані та дату проведення маніпуляції.

  Кожен з тонометрів має свої плюси і мінуси. Наприклад, механічні і напівавтоматичні моделі доступні за ціною, але вимагають певних навичок або допомоги оточуючих. А ось автоматичні апарати зручні, не передбачають навичок застосування, але коштують досить дорого і часто можуть показувати некоректні дані. Як правильно виміряти тиск відео розповість в цій статті.