Що робити коли зводить ногу: надання допомоги при судомах

Виникнення судом у нозі – розповсюджене явище, з яким стикається практично кожен. Порушення може бути спричинене різними факторами, а в деяких випадках регулярні судоми свідчать про патологічний процес, що протікає в організмі. Зважаючи на це, необхідно знати про те, що робити коли зводить ногу, і вміти використовувати основні методи терапевтичного впливу.

Зміст:

 • 1 Опис порушення
 • 2 Причини
 • 3 Судоми при захворюваннях
 • 4 Перша допомога
 • 5 Профілактика судом

Опис порушення

Що робити коли зводить ногу: надання допомоги при судомах

Судома — що це?

Судомою називається мимовільне скорочення м’язових тканин, що супроводжується вираженим болем. Основні види судом – клонічні і тонічні, відмінність між якими полягає в характері перебігу та ступеня інтенсивності.

Клонічні скорочення характеризуються короткочасністю і виглядають як швидке скорочення окремих м’язів.

При тонічних судомах відбувається скорочення м’язової тканини без її розслаблення на кілька хвилин. Як правило, саме такий вигляд судом спостерігається найчастіше. У важких випадках порушення може набувати генералізований характер, тобто відбувається ураження великих м’язових груп, що призводить до втрати свідомості.

Порушення може бути спричинене різними факторами. Нерідко виникнення судом повторюється в один час доби, найчастіше вночі. Це вказує на наявність різних порушень в організмі.

Найбільш болючою вважається судома в районі литкового м’яза. Явище супроводжується вираженим болем, відчуттям стискання або розтягування м’язи, порушенням рухової здібності в ураженій кінцівці. Такі судоми виникають, як правило, на тлі перенапруження, отриманого внаслідок підвищених фізичних навантажень протягом дня.

Розвиток судом вночі пов’язано з сильним скороченням м’язів, яке є своєрідною перевіркою організму під час сну. Однак при цьому не відбувається своєчасне розслаблення, з-за чого людина відчуває неприємні відчуття.

В цілому, судома – це різкі скорочення м’язів, які відбуваються мимоволі, можуть мати різну інтенсивність, характер прояву, регулярність.

Причини

Основна причина, з-за якої зводить ногу, полягає у порушенні біохімічних або електролітних показників крові. Брак певних мікроелементів, в числі яких кальцій або магній, а також вітамінів різних груп може спровокувати розлади м’язової активності.

Можливі причини судоми:

Що робити коли зводить ногу: надання допомоги при судомах

Високий каблук сприяє судом

 • Побічний ефект ліків. Багато препарати чинять негативний вплив на роботу органів травлення, зокрема на всмоктувальні функції кишечника. Внаслідок цього суттєво погіршується засвоюваність мікроелементів, необхідних для нормальної роботи м’язів кінцівок. Крім цього, при прийомі сечогінних ліків істотно прискорюється виведення мікроелементів з організму, що призводить до гострого дефіциту і розвитку судом як одного з характерних симптомів.
 • Вагітність. Під час виношування дитини багато жінок стикаються з проблемою м’язових судом. Причина порушення також полягає в нестачі кальцію в організмі, що пов’язано з підвищеною потребою організму в цьому елементі. Ще одним провокуючим фактором у період вагітності є синдром нижньої порожнистої вени, при якому порушується кровообіг нижніх кінцівок.
 • Надлишок протеїну. Вживання харчових протеїнових добавок, які часто використовуються для збільшення м’язової маси або в дієтичних цілях – одна з причин порушення складу крові. Зокрема, протеїн негативно впливає на концентрацію глюкози, що згодом може спровокувати кетоз. У свою чергу, це порушення призводить до активному виведенню кальцію з організму, внаслідок чого порушується активність м’язів, розвиваються судоми.
 • Стреси. Психоемоційні порушення – одна з причин погіршення засвоюваності кальцію. У стресових ситуаціях відбувається активне вироблення гормону кортизолу, який негативно впливає на процеси всмоктування мікроелементів. Зважаючи на це, зводити ногу може і з-за різних гормональних розладів.
 • Нестача вітаміну D. Біологічно активні речовини з цієї групи виконують безліч функцій. Однією з найбільш важливих є поліпшення засвоєння кальцію. При нестачі вітаміну показник засвоюваності значно знижується, що призводить до різних порушень.

Загалом, одна з основних причин судом в ногах полягає в нестачі кальцію і магнію в організмі, сприяють нормальній роботі м’язів.

Судоми при захворюваннях

Якщо ногу судомить регулярно або при виконанні яких-небудь певних дій – це може бути ознакою захворювань. Існує безліч хвороб, одним із симптомів яких є судоми в ногах. Виявити точну причину можна шляхом проведення необхідних діагностичних процедур.

Захворювання, при яких часто зводить ногу:

Що робити коли зводить ногу: надання допомоги при судомах

Перелік захворювань

 • Плоскостопість. При такому порушенні істотно збільшується навантаження на литковий м’яз, що приводить до перенапруження і подальшим негативним явищам. Уникнути розвитку судом при даному захворюванні можна шляхом підбору підходящої ортопедичного взуття. У таких цілей краще всього проконсультуватися з фахівцем.
 • Венозна недостатність. Дане порушення призводить до погіршення кровообігу в нижніх кінцівках, через що знижується кількість надходить у м’язи кисню і поживних речовин. У наслідок це призводить до суттєвого погіршення м’язового тонусу, що є прямою причиною регулярних судом. Також на тлі захворювання можуть розвиватися набряки, змінюватися колір шкірних покривів ніг.
 • Надмірна вага. При істотному збільшенні маси тіла підвищується навантаження на ноги, що призводить до їх перевтоми. Крім цього, надмірна вага часто пов’язаний з гормональними порушеннями, які також нерідко супроводжуються нічними судомами.
 • Інфекційні захворювання. При ГРВІ, грипі, та інших хворобах ймовірність розвитку судом істотно зростає. Це пов’язано з тим, що ділянки кори головного мозку, які регулюють м’язову активність, стають більш чутливими. Вплив незначних нервових імпульсів може стати причиною сильних і тривалих судом. Аналогічний механізм діє під час інсульту, однак при такому явищі існує висока ймовірність того, що м’язи залишаться в стані напруги на тривалий проміжок часу.
 • Судоми можуть виникати не тільки як самостійний розлад, викликане нестачею мікроелементів, але і виступати в якості симптому захворювання.

  Перша допомога

  Що робити коли зводить ногу: надання допомоги при судомах

  Давати ногам відпочинок

  Питання про те, що робити коли зводить ногу дуже актуальним, так як далеко не всі знають про те, чи потрібно здійснювати лікування спазму. Визначити необхідність комплексної терапії досить просто – потрібно звернути увагу на частоту судом. Якщо вони відбуваються рідко – лікування не потрібне, і для запобігання повторних випадків достатньо дотримуватися профілактичні заходи.

  При появі судоми дуже важливо розслабитися і не рухатися. Це значно знижує біль. Рекомендується здійснювати максимально глибокі вдихи, так як це сприяє підвищенню концентрації кисню в крові, що позитивно впливає на стан м’яза, сприяє розслабленню.

  Якщо судома проходить безболісно, можна акуратно встати на підлогу, при цьому поставивши ноги разом і випрямивши спину. Стопу ураженої ноги необхідно повільно потягнути на себе.

  Незначно розтягування м’яза призводить до того, що усувається спазм. Також позитивний ефект при судомах роблять розтирання, щипки, зігрівальний масаж.

  Після того як спазм пройшов, необхідно покласти ноги таким чином, щоб вони були вище рівня голови. Це сприяє нормальній циркуляції крові і запобігає повторному судому.

  З-за різкої зміни температури або переохолодження судоми нерідко виникають під час купання в басейні або відкритих водоймищах. У разі якщо це відбулося, необхідно припинити купання.

  Перебуваючи на глибокому водоймищі дуже важливо не панікувати, намагатися втриматися на плаву. Для цього краще всього перевернутися у воді на спину. Під час плавання рекомендується завжди тримати при собі невелику шпильку, яку можна використовувати для здійснення уколу в зведену м’яз. Це усуває спазм і разом з цим знижує ризик негативних наслідків судом у воді.

  В цілому, щоб швидко позбутися від неприємних відчуттів, необхідно знати правила надання першої допомоги при судомах, особливо при купанні у відкритих водоймах.

  Профілактика судом

  Лікування описаного порушення зводиться до виявлення і усунення першопричини виникнення. Так як зводити ногу може з різних причин, варіантів лікування також дуже багато. Важливо здійснювати своєчасну профілактику, так як це дозволяє значно знизити частоту і інтенсивність спазмів.

  Профілактичні заходи:

  Що робити коли зводить ногу: надання допомоги при судомах

  Правильне харчування

  • Правильне харчування. У щоденний раціон слід включити продукти, які містять кальцій та калій. Для кращого засвоєння даних мікроелементів необхідний вітамін D, який у великій кількості міститься у свіжій зелені, ламінарії, бобових та інших рослинних продуктів. Джерелом мікроелементів є кисломолочні продукти, риба, деякі види м’яса.
  • Відмова від шкідливих звичок. На стан м’язів і роботу кровоносної системи згубний вплив робить куріння. Щоб знизити частоту судом, рекомендується відмовитися від шкідливої звички. Аналогічним чином слід вчинити і з вживанням алкоголю, так як він вимиває з організму кальцій, погіршує м’язове кровообіг.
  • Помірна навантаження. Безсумнівно, фізичні навантаження корисні для організму, проте необхідно дотримуватися міри. Перенапруження, викликане інтенсивною роботою або тренуваннями, негативно позначається на стані м’язів нижніх кінцівок, що призводить не тільки до судом, але й багато інших порушень.
  • Використання підходящої взуття. Жінкам рекомендується носити взуття з високим підйомом, так як вони перешкоджають розтягуванню м’язів, знижують навантаження на них. Крім цього, не рекомендується носити туфлі на високих підборах. Максимальна допустима висота становить 4 див. Саме такий каблук дозволяє ногам не втомлюватися навіть при тривалому ходінні.
  • Догляд за ногами. Щоб поліпшити стан ніг, рекомендується регулярно проводити спеціальні процедури. Один з варіантів – щоденний самомасаж, який необхідно проводити вечорами. Крім цього, перед сном рекомендується проводити контрастні ванни для ніг, так як це сприяє поліпшенню кровообігу, знижує м’язову навантаження.

  Безсумнівно, своєчасна профілактика судом ніг дозволяє істотно знизити їх частоту та інтенсивність.

  Судоми – поширене негативне явище, а тому багатьох цікавить що робити коли зводить ногу. Спосіб усунення порушення залежить від причин його виникнення і ряду інших факторів.